Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Výber GPS navigátora

V súčasnej dobe je na trhu veľké množstvo navigačných prístrojov a ak s nimi nemá človek praktické skúsenosti, je obvykle veľký problém so správnym výberom. Keďže Hiking.sk je predovšetkým outdoor charakteru, budeme sa baviť predovšetkým o GPS-kách do nepohody. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé kritériá výberu.

1. Odolnosť voči vode

Prvým kritériom pre výber prístroja do terénu je jeho odolnosť voči vode. Tým samozrejme myslím dážď a nie potápanie. I keď väčšinu času pohybu v prírode neprší, z vlastnej skúsenosti viem, že najviac som navigátor potreboval práve, v zlom počasí. Teda pre pravoverných outdoorákov neodporúčam PDA (vreckový počítač) s GPS modulom. Existujú síce nepremokavé plastové obaly, ale ovládať dotykový displej cez hrubú fóliu je veľmi nepraktické, niekedy až nemožné. Nehovoriac o manipulácii v rukaviciach.

Vyhovujúce prístroje: Garmin eTrex, Garmin GEKO, Garmin GPS rady 60 a 7x, všetky prístroje Magellan.

2. Plávanie na hladine

Ak holduješ aj vodným športom – či už vodnej turistike alebo jachtingu – potom je vhodné zakúpiť si prístroj, ktorý pláva na hladine. Vyššie spomenuté prístroje sú tiež použiteľné, sú dokonca testované na odolnosť na ponorenie do 1m po dobu 30 minút, ale určite sa lepšie hľadá prístroj na hladine ako na dne. Nehovoriac o veľkých hĺbkach, kde môžno za GPS-kou spustiť rovno jej náhrobný kríž.

Vyhovujúce prístroje: Garmin GEKO, Garmin GPS rada 7x a myslím, že aj všetky typy Magellan.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

3. Barometer a elektronický kompas

Pre horolezcov a paraglidistov existujú navigátory s barometrickým výškomerom a elektronickým kompasom. Väčšina navigátorov síce určuje výšku výpočtom zo satelitov, avšak táto je značne nepresná pri príjme malého počtu satelitov. Minimum pre výpočet nadmorskej výšky je príjem štyroch. V mnohých situáciách je aj príjem troch – minimum pre určenie polohy – vcelku problematický. Barometer okrem funkcie merania nadmorskej výšky poskytuje historický priebeh tlaku vzduchu. Na grafe možno vidieť náhlu zmenu tlaku, čo je zväčša spôsobené prichádzajúcou zmenou počasia.
Elektronický kompas príde vhod, keď chceme vidieť svetové strany aj bez pohybu – navigátor bez kompasu vie určiť len smer pochodu, treba preto urobiť niekoľko krokov, čo môže byť, v hustej hmle na úzkom členitom hrebeni, slušný adrenalín.

Vyhovujúce prístroje: Garmin eTrex Vista, Garmin eTrex Summit, Garmin GPSmap 60CS, Garmin GPSmap 76S, Magellan SporTrack Color, Magellan Meridian Platinum

4. Mapový vs. nemapový prístroj

Dôležitým kritériom pri výbere býva aj možnosť zobrazovania máp a ich dostupnosť pre daný región. Osobne si myslím, že aj nemapové navigátory v šikovných rukách majú veľké možnosti využitia, no vyžadujú väčšiu prípravu na cestu a aj skúsenosť užívateľa. Naopak mapové zabezpečujú väčší komfort nielen pri vyhodnotení svojej polohy, ale aj pri hľadaní najbližších objektov nášho záujmu, akými sú pramene, ubytovanie, útulne, zastávky hromadnej dopravy, atď. Táto vlastnosť sa dá však využiť len za predpokladu, že je k dispozícii digitálna mapa príslušného regiónu. V opačnom prípade prístroj pracuje ako nemapový. V prípade Slovenska je jedinou možnosťou voľby zatiaľ značka Garmin, ktorá má k dispozícii kvalitnú verziu ako cestnej, tak aj turistickej mapy. Mapy sú dodávané na CD, z ktorého sa nahrajú do PC a následne do navigátora. Vďaka takejto kombinácii je možné prezerať si mapy na veľkom displeji počítača a dopredu naplánovať trasu, ktorú je potom možné nahrať aj s mapou do navigátora. Pri výbere mapového navigátora si ešte treba všimnúť veľkosť pamäte pre nahrávanie máp. Pri najlacnejších typoch sa môže stať, že je doň možné nahrať len veľmi malé územie.

Vyhovujúce prístroje: Garmin eTrex Vista, Garmin eTrex Legend, Garmin rada GPSmap 60 a 7x

Zobrazovanie máp podporujú aj navigátory Magellan, avšak nie je dostupná mapa nášho územia. Preto je táto funkcia, u nás, nepoužiteľná.

5. Autorouting

Väčšiná z nás jazdí za svojimi zážitkami predsa len po cestách autom a tak aby bol navigátor užitočný aj pri takomto použití, je dobré, poďla môjho názoru až nutné, použiť prístroj s autoroutingom, ktorý navrhne trasu podľa zadaných požiadaviek a potom na križovatkách dáva vodičovi presné inštrukcie o ich prejazde – opticky a niektoré modely aj hlasovo. Podmienkou je, samozrejme, dostupná mapa územia s podporou tejto služby. Na našom území veľmi dobre funguje uličná mapa pre Garmin – Slovakia ROADS. Turistická mapa Slovenska (Slovakia TOPO) autorouting nepodporuje.

Vyhovujúce prístroje: Garmin QUEST (pre outdoor nepraktický, pretože má výklopnú anténu, ktorú môže človek veľmi ľahko ulomiť a nemá konštrukciu pre tvrdé zaobchádzanie), Garmin GPSmap 60, Garmin GPSmap 76C

Autorouting podporujú aj navigátory Magellan, avšak nie je dostupná mapa nášho územia. Preto je táto funkcia, u nás, nepoužiteľná.

6. citlivosť príjmu GPS signálu

Na záver by som chcel ešte spomenúť jednu veľmi dôležitú vlastnosť navigátorov –citlivosť. Vyššiu citlivosť možno oceniť najmä v husto zalesnených oblastiach. Tu sa však zatiaľ nedá presne povedať, ktorý je najlepší, avšak z rozhovorov s majiteľmi navigátorov vyplýva, že najlepší príjem majú prístroje Magellan a poslabšie sú na tom navigátory Garmin rady eTrex.

Záver

Výber dobrého navigátora určite nie je jednoduchá záležitosť a preto, ak ešte nemáte s používaním GPS skúsenosti, odporúčam zadať svoje požiadavky odborným predajcom, ktorí vyberú najvhodnejší typ podľa jeho funkcií. Určite nedajte na manželku a nevyberajte GPS-ku podľa toho ako ladí k bunde.

Pozn. editora: Autor je GPS nadšenec a prevádzkovateľ internetového obchodu NAVISDAT. Na prípadné doplňujúce otázky rád odpovie vo fóre pod článkom.

Najnovšie