Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Ako na ošetrovanie topánok

Dobré turistické topánky sú nemalou investíciou pre každého turistu. Aby si svoje vlastnosti udržali a tak roky slúžili, je nutné sa náležite venovať aj ich údržbe. V prvej časti článku priblížim základné postupy a v druhej sa budem venovať praktickej ukážke impregnácie pomocou prípravku Holmenkol. Popri značkách Nikwax alebo Granger's nie je tento výrobca príliš známy.

1. sušenie premočených topánok

Z mokrých topánok je vhodné vybrať vložky, ktoré sú často najviac mokré. Navyše bývajú na svojej spodnej časti z nepriepustného plastu, ktorý bráni sušeniu sa výstelky pod nimi. To môže viesť k vzniku plesní a nepríjemného zápachu. Topánky následne vyplníme novinovým papierom a sušíme mimo dosahu vykurovacích zariadení. Príliš rýchle sušenie vedie k trvalému poškodzovaniu povrchu topánok. Nielen koža môže tak po relatívne krátkej dobe popraskať. Novinový papier vnútri topánok dobre saje vlkosť a je vhodné ho, pokiaľ je to možné, po určitom čase vymeniť za suchý. Preto odporúčam k výbave do každého batoha na viac dní aj dostatočne veľké vydanie niektorého denníka. Navyše v prípade núdze poslúži aj na rozloženie ohníka. Pozor, nesmie ísť o kriedový papier bežný v časopisoch. Takto upravený papier vlkosť nesaje.

2. čistota pol života ...

Nečistoty sú najväčším nepriateľom každej topánky – predovšetkým mastnota a prach upchávajú póry, okrem toho môžu narúšať štruktúru kože, či tkaniny. Znižuje sa tak nie len priedušnosť a nepremokavosť, ale aj mechanická životnosť. Topánky je preto nutné zbaviť špiny – podľa druhu nečistoty volíme studenú vodu, handričku, kefku, prípadne ich kombinácie. Horúca voda nie je vhodná, pretože odstraňuje impregnáciu. Saponátom je tiež vhodné vyhnúť sa, postačí mydlová voda. Benzín, acetón, či iné odmasťovadlá sú neprípustné.

3. impregnácia

V údržbe môžeme pokračovať impregnáciou. Tú nie je nutné robiť zakaždým – pri plnom zaťažení stačí raz za 2-3 týždne, prípadne po veľkých lejakoch alebo ak topánky prepustili vodu. Pravidelnú impregnáciu potrebujú tak topánky s membránami, ako aj bez nich. Impregnáciou totiž nedosahujeme nepremokavosť alebo odpudivosť zvršku voči vode. Základnou myšlienkou je, aby voda nevsiakla, ale skĺzla po povrchu dole. Ak totiž zvršok príliš nasiakne vodou, tá sa časom cez membránu pretlačí. Navyše je potom sušenie veľmi zdĺhavé. Každá topánka je od výroby naimpregnovaná a je dobré použiť pokiaľ možno čo najpríbuznejší prostriedok. Preto je dobré sa už pri kúpe topánok informovať, prípadne môže poslúžiť web stránka výrobcu.

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva typy zvršku turistickej obuvi – celokožený a syntetický (napr. Cordura), prípadne môže ísť o kombináciu. Pre syntetiku a kombinované riešenia sú vhodné impregnačné spreje. Vosky ani oleje použiť nemožno, použitie roztokov na báze vody je obmedzené. V prípade celokoženej obuvi je situácia zložitejšia. Tú ďalej rozišujeme na brúsenú useň (nubuk) a hladkú useň (suede). Na hladkú useň sú vhodné impregnačné spreje aj roztoky, vosk ani olej vhodný nie je. Nubuk možno impregnovať sprejmi, roztokmi aj voskami. Olejové prostriedky sú tiež možné, ale to iba v prípade, ak ide o kožu, ktorú olejmi ošetril výrobca. Inak dôjde k znehodnoteniu! Prostriedky na báze vosku impregnujú nubuk asi najlepšie. Okrem toho ju ošetrujú aj mechanicky, no horšie sa s nimi manipuluje – aby vosk vnikol do štruktúry, je vhodné aby bola zohriata. Kozmetickým dôsledkom je aj zmena vzhľadu. Na hiking.sk bola už dávnejšie uverejnená recenzia Granger's Leather Conditioner, vrelo odporúčam.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Moje odporúčanie je nasledovné –
- pri obuvi z brúsenej kože nubuk siahni po prostriedku na báze vosku
- pri ostatných typoch je najlepší sprej (napr. Holmenkol, Nikwax, Toko, Hey)

Samotnú impregnáciu je vnodné robiť opakovane. Naniesť prostriedok, počakať kým ho materiál vsaje, znova naniesť. Dôležité je aby impregnácia pred nanášaním ďalšej vrstvy nevyschla. Počet opakovaní záleží od stupňa šetrivosti. Neodporúčam šetriť pri obnovovaní impregnácie po dlhom čase alebo po úplnom premočení. V prípade pravidelnej starostlivosti je možné šetriť viac.

Na obrázkoch vľavo možno vidieť v praxi efekt impregnácie. Jednu topánku som nastriekal prípravkom Holmenkol a druhú nie. Následne boli obe topánky vypchaté novinami a horné časti som prekryl igelitom, simulujúc návleky. Topánky som umiestnil do sprchy a pustil na ne studenú vodu. Sprcha trvala 60 minút. Po vybraní novín sa ukázalo, že GoreTex neprepustil ani v jednom prípade vodu dnu. Neimpregnovaná topánka nasala neporovnateľne viac vody a veľmi dlho schla.

Holmenkol Shoe Fresh a Sport Proof

Po všeobecnej časti venovanej princípom starostlivosti chcem teraz predstaviť značku Holmenkol, ktorá oproti Nikwaxu nie je veľmi rozšírená. Ako prvý som vyskúšal dezinfekčný sprej na vnútro topánok Shoe Fresh. Moje Garmont R2 Montello nosím takmer každý deň už niekoľko rokov, čo sa odzrkadlilo aj na vnútornej výstielke, ktora zďaleka nie je voňavá. Doposiaľ som to riešil občasným umytím mydlovou vodou. Shue Fresh sprej má okrem dezinfekčného účinku aj deo vôňu. Tú po nasprejovaní onedlho prestane byť cítiť, čo vôbec neľutujem :-). Dôležitejšie však je, že dezinfekčný účinok pretrváva. Podľa výrobcu je sprej vhnodný aj na ničenie plesní, to som však naštastie testovať nemohol. Odporúčam požiť vždy pred a po dlhšej turistickej akcii. Prípravok ocenia najmä ľudia s agresívnejším potom.

Druhým a dôležiteším prípravkom je impregnačný sprej Sport Proof. Je určený pre všetky druhy kože a možné ho je použiť aj pre kombinované a plnesyntetické zvršky. Ide o prípravok na báze nanokompozitu – ten sa skladá z nano častíc, ktoré sú stabilizované polymerickými a anorganickými zlúčeninami. Štruktúra vzniknutej impregnácie nebráni odparovaniu, ale bráni prístupu vody.zlúčeninami. Podľa dostupných materiálov by malo ísť o stabilnejšiu ochrannú vrstvu ako v prípade fluoro-uhlíkových prípravkov. Hneď po zaschnutí by mala byť ochrana stabilná a v tomto stave by mala ostať dlhšie. V praxi som však nemal možnosť toto tvrdenie overiť, keďže konkurečný prostriedok som k dispozícii pri teste nemal. Niečo na tom určite bude, lebo funčnosť tejto impregnačnej technológie bola ohodnotená v nemeckom spotrebiteľskom teste Stiftung Warentest Imprägniermittel výbornou známkou 1,1.

Prípravok tiež ošetruje kožu a tým ju chráni pred popraskaním. Výrobca udáva, že 250ml prípravku postačí na 20 párov topánok. To sa mi však zdá prehnané, najmä ak chceme dosiahnuť dlhotrvajúci efekt. Sprej obsahuje prchavé a horľavé látky, preto je vhodné impregnovať vonku.

Ceny a dostupnosť

Shue Fresh: 310,- Sk
Sport Proof: 370,- Sk

Viac informácii o značke Holmenkol a jej dostupnosti v sieti outdoorových obchodov je » tu.

» Ako prať vybavenie

Fotogaléria k článku

Najnovšie