Chata

Téryho chata

Soňa Mäkká 15.08.06 Maličká kamenná Téryho chata v Malej Studenej doline je veľmi častým turistickým cieľom, či aspoň zastávkou. Je najvyššou celoročne otvorenou chatou, takže ju navštevujú rovnako turisti, horolezci či skialpinisti. Z diaľky pripomína hrad na kopci a človek sa aj zapotí, kým sa tam vyštverá.

Poloha

Chata sa nachádza sa v hornej časti Malej Studenej doliny pri Piatich Spišských plesách.

História

Vznikla v roku 1899 a bola prvou celoročne otvorenou chatou vo Vysokých Tatrách. Meno dostala po doktorovi Edmundovi Térym, lekárovi a priekopníkovi tatranského horolezectva. V rokoch 1979 až 1982 bola chata prestavovaná. Všetok stavebný materiál na svojich pleciach vyniesli nosiči. Rekordný náklad Laca Kulangu - 151 kg - nebol dodnes prekonaný.

Prístup

Jediný celoročný prístup na túto chatu je z Hrebienka najskôr po červenej značke k Zamkovského chate a odtiaľ po zelenej. Červená a prvá polovica zelenej sú len mierne stúpanie, ale potom treba vystúpať veľký kopec a za ním ešte jeden menší. V lete to ide celkom dobre vďaka serpentínam. V zime sa ide priamo hore a je to celkom slušná strmina. Tento rok som sa cestou hore šmykla, začala som sa zosúvať dole a nevedela som zabrzdiť. Preletela som okolo vydesených turistov, ktorí zostupovali tak, že si vysekávali stupy na nohy a tak cúvali smerom dolu, a takmer som ich strhla so sebou. Našťastie sa mi asi o päťdesiat metrov podarilo zastaviť. V zime tí, čo majú odvahu, dolu schádzajú na zadku. Zjazd z Térynky veľmi obľubujú aj skialpinisti.

Túry

Od Téryho chaty môžete ísť buď naspäť smerom dolu alebo pokračovať hore. Hore znamená buď po zelenej značke cez sedlo Sedielko do Zadnej Javorovej doliny, alebo sa dá odbočiť na žltú do Priečneho sedla a do Veľkej Studenej doliny. Táto trasa je jednosmerná.

Ubytovanie

Na chate sa dá ubytovať v spoločnej nocľahárni pri jedálni, kde je dvadsaťštyri postelí. Spacák si netreba nosiť, dostanete vankúš a deku. V cene sú aj raňajky. Pitná voda tam nie je, na varenie sa prevára, lepšie je priniesť si viac vody so sebou alebo si kúpiť na chate minerálku. WC aj umývadlo sú v chate, cez deň sa tam dá dostať len zvonka, na noc sa otvára priechod cez chatu.

Zľavy na ubytovanie

KST, JAMES, ČHS, SVTS

Ako tam je...

Názory na chatu a najmä na jej chatára sa rôznia. Čo sa týka mojej vlastnej skúsenosti, zažila som pána Jílka aj v dobrej, aj v zlej nálade tak zhruba narovnako. Zlú mal vtedy, keď sme vytiahli vlastnú ploskačku a keď sa mu zdalo, že tam už pridlho sedíme. Naopak, asi tri či štyrikrát som s ním telefonovala a vtedy bol bez výnimky milý. Jedáleň je maličká, ale pekná a teplá, najmä po stúpaní v lejaku či snežení. Proti vlastnému jedlu námietky nikto nemá, ale možno sedieť len pri ňom a nič si nekúpiť by bol problém.

pošli na vybrali.sme.sk ak sa ti článok páčil, pošli ho do vybrali.sme.sk
Reakcie
K článku Téryho chata 26/10 10:43 69 príspevkov
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
K článku Téryho chata 26/10 10:43 69 príspevkov
Fakty
  • Poloha
    • Tatry: Vysoké Tatry, horná časť Malej Studenej doliny
  • Nadmorská výška
    • 2015 m n. m.
  • GPS súradnice
    • šírka: 49.19003 ° SŠ
    • dĺžka: 20.19888 ° VD
      » Mapa
  • Nocľah
    • 24 lôžok, jedna nocľaháreň
  • Prevádzka
    • celoročne
  • Voda
    • úžitková
  • Cena
    • 14,- € človekonoc (s raňajkami); 13,- € človekonoc (KST, SHS James, SVTS, ČHS); 19,- € človekonoc (vrátane polpenzie); 18,- € človekonoc (zľavnené s polpenziou)
  • Kontakt
    • chatár Miroslav Jílek, teryhochata@szm.sk, +421-52-4425245, +421-905-893233
  • Spojenie
    • Starý Smokovec, Hrebienok
  • Dalšie info
    • WC, umývadlo
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätať



Oficiálni partneri
Partneri

0.14 (0.01)