Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Ortofotomapa Vysoké Tatry

Prvá turistická ortofotomapa na slovenskom trhu s mapami. Priekopnícka kartografická lastovička si to namierila na osvedčené územie a vybrala si populárne Tatry. Spoločnosť GEODIS, odborník na letecké snímkovanie, spojila svoje sily so známym producentom turistických máp - Vojenským kartografickým ústavom Harmanec a vydali spoločné dielo.

Výrobca
VKÚ Harmanec
Model
turistická mapa
Typ
skladaná ortofotomapa (1 : 20 000)
Materiály
papierová mapa s ochranným plastovým obalom
Hmotnosť
100 g
Páči sa mi
plastový ochranný obal, doplnkové panorámy Tatier
Nepáči sa mi
v texte popísané nedostatky
Infocena
6.31 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 90 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Základné údaje

V edícií turistických máp je to neštandardná mierka mapy, s ktorou sa používateľ stretne zriedkavo. Mapa neobsahuje grafickú mierku. Uvedená je len číselná mierka 1 : 20 000. Doplnková cestná mapa okolia Tatier je v mierke 1 : 200 000. Ortofotomapu vydala, spracovala a vytlačila akciová spoločnosť Vojenský kartografický ústav (VKÚ) Harmanec www.vku.sk v roku 2004. Farebnú leteckú ortofotomapu poskytla spol. s r. o. GEODIS SLOVAKIA Banská Bystrica www.geodis.sk z roku 2003.

Vymedzenie údajov

Turistická ortofotomapa zobrazuje časť gomorfologickej jednotky Tatry s jej podcelkom Vysoké Tatry. Súčasťou vydaného diela je doplnková cestná mapa, ktorá zobrazuje väčšie územie ako samotná ortofotomapa. Červený obdĺžnik na cestnej mape ohraničuje územie zobrazené na ortofotomape. Objektom mapy je turisticky atraktívna časť Tatranského národného parku a to Vysoké Tatry. Orotofotomapa bola vydaná v roku 2004. Letecké snímkovanie územia bolo uskutočnené 19. septembra 2003. Použité snímky zachytávajú situáciu pred veternou smršťou (november 2004). Redakčná uzávierka mapy bola 2. marca 2004.

Mapová osnova

Obsahom mapy je geografická sieť (geografické súradnice), tvorená líniami. Interval medzi jednotlivými líniami je po minútach. Línie sú zobrazené čiernou farbou, ktoré v zalesnených oblastiach a zatienených častiach hôr (severné svahy) splývajú so zobrazeným územím. Z tohto dôvodu sú horšie čitateľné. Výškopis pomocou vrstevníc mapa neobsahuje. Nadmorská výška objektov sa udáva pri sídlach, vrcholoch, sedlách a vybraných sútokoch vodných tokov. Textovú časť mapa neobsahuje. Podklad mapy tvoria farebné letecké snímky, následne spracované do farebnej leteckej ortofotomapy mierky 1 : 20 000.

Tematické vrstvy

Geografické mapovanie bolo uskutočnené metódou fotogrametrie. Na farebnú podkladovú ortofotomapu boli pridané (zvýraznené) nasledovné tematické vrstvy:
- hydrosféra (vodné toky, plesá, vodopády a pramene),
- geodetické body (triangulačné body, výškové kóty a súradnicová sieť),
- komunikačná sieť (cesty, železnice, lanové dráhy, turistické značené trasy),
- administratívne hranice (štátna hranica s Poľskou republikou),
- sídla (obce, miestne časti, usadlosti).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

HYDROSFÉRA
Pre lepšiu čitateľnosť vodstva boli vodné toky zaznačené výraznou modrou farbou. Obrysy vodných plôch plies sú zvýraznené svetlomodrou líniou, lebo v zatienených častiach horstva (severné svahy) tmavá hladina plies splýva na nerozpoznanie s tieňom, ktorý vrhajú štíty. Príkladom toho sú Zmrzlé pleso v Ťažkej (Českej) doline, Litvorové pleso v závere Bielovodskej doliny, Zelené Javorové pleso v Javorovej doline, Vyšné Temnosmrečinské pleso v závere Kôprovej doliny, Dlhé pleso vo Veľkej Studenej doline a Žabie Javorové pleso v Zadnej Javorovej doline. Turisticky významné krajinné prvky ako prírodné vodopády boli zaznačené do mapy samostatným kartografickým znakom vrátane ich názvov.

KOMUNIKÁCIE
Zaznačené sú všetky železničné stanice resp. zastávky symbolom, ale bez popisujúceho názvu. Najdôležitejšiu časť ortofotomapy tvorí vyznačená sieť turistických značených trás. Jednotlivé turistické chodníky sú odlíšené farebným značkovaním. Medzi rázcestiami sú uvedené časové údaje na prekonanie daného úseku turistickej trasy. Vyznačené sú aj náučné chodníky, pomocné zaisťovacie zariadenia (reťaze, rebríky, stúpadlá) a sezónne uzávery chodníkov vrátane dátumu uzavretia trasy.

Kompozícia mapy

Mapový list (rozložená mapa) má rozmery 115 x 78 cm. Formát poskladanej mapy je 13,5 x 20 cm ako u všetkých turistických máp od VKÚ. Prevažnú časť mapového listu tvorí ortofotomapa. Zvyšok mapového listu (spodná časť) tvoria doplnkové kompozičné prvky. V ľavom dolnom rohu sú tri panoramatické fotografie, ktoré popisujú názvy vrcholov a dolín Východných Tatier z troch rôznych miest v Podtatranskej (Popradskej) kotline. V pravom dolnom rohu sa nachádza cestná mapa okolia Tatier v mierke 1 : 200 000. Medzi panorámami a mapou okolia je umiestnená legenda (vysvetlivky) a tiráž. Vysvetlivky sú okrem slovenčiny v ďalších štyroch jazykových mutáciách (angličtina, nemčina, poľština a maďarčina). Názov výrobku, mierka a vydavatelia sú uvedené na tzv. nepravej obálke mapy, ktorá plynulo prechádza do poľa mapy. Prvé vydanie ortofotomapy Vysoké Tatry je prvou turistickou mapou svojho druhu a tvorí samostatnú časť edície turistických ortofotomáp od VKÚ Harmanec.

Nedostatky

- Súradnicová sieť je slabo viditeľná. Čierne línie splývajú s tmavým územím (fotografickým podkladom mapy) v zalesnených oblastiach a v zatienených častiach hôr (severné svahy).
- Pri panoramatických fotografiách nie sú uvedené miesta odkiaľ boli vyfotografované.
- K orientačnej cestnej mape okolia Tatier chýbajú vysvetlivky napriek tomu, že sú v nej použité rozdielne symboly ako v turistickej mape.
- Pre Litvorovú dolinu je nepresne uvedený tvar „Litvorova“ namiesto Litvorová dolina.
- Pre Lomnický štít a Popradské pleso nie je zaznačená možnosť občerstvenia (bufet).
- Chýba popis známeho Velického vodopádu nad horským hotelom Sliezsky dom, napriek tomu, že je zaznačený.
- Používateľskú hodnotu turistickej mapy by zvýšilo vyznačenie objektov turistických prístreškov.
- Turistickej mape chýba orientačná ružica svetových strán, čo pri miernom naklonení územia znamená vážny nedostatok. Jedinou orientáciou je súradnicová sieť, z ktorej laickému používateľovi nemusí byť hneď jasné, že severný okraj mapy nie je orientovaný presne na sever.

Zhodnotenie

Výrobok je dodávaný v praktickom ochrannom plastovom (priehľadnom) obale. Ortofotomapa je plne využiteľná pre orientáciu v teréne a pohyb po značených turistických trasách zobrazeného horstva. Mapa je prehľadná a dobre čitateľná. Mapové znaky sú zrozumiteľné. Dielo je informačné bohaté a aktuálne k uvedenému dátumu (02. 03. 2004). Ale chýba aspoň stručná textová časť, ktorá by frekventovanú turistickú oblasť Slovenska základnými informáciami priblížila návštevníkom.

Ortofotomapu Vysoké Tatry odporúčam ako rýchly tip na vianočný darček.

Fotogaléria k článku

Najnovšie