Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Skialp Skialpinistický areál Chopok

Centrálna časť Nízkych Tatier s turistickým centrom Chopok má ideálne lyžiarske terény, ktoré sa rozprestierajú na južnej i severnej strane horstva. Tie sú s obľubou okrem zjazdového lyžovania a snowboardigu intenzívne užívané aj pre skialpinizmus. Dobrá turistická infraštruktúra stredísk Chopok-sever (Jasná) a Chopok-juh (Srdiečko) ich radí k najpopulárnejším slovenským svahom.

Náročnosť
, ľahké až náročné lyžiarske túry. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
Čas
minimálne víkend dni
Obdobie
zima – 01.02.2007
Pohoria
Nízke Tatry, časť Ďumbierske Tatry
Trasa
Voda
reštaurácie, chaty a bufety
Nocľah
Kamenná chata na Chopku, Chata gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom, Chata Kosodrevina, Hotel Srdiečko, Hotel Trangoška, Demänovská Dolina, Jasná…
Doprava
Brezno alebo Podbrezová (vlak, bus) - Trangoška alebo Srdiečko (bus)
Liptovský Mikuláš (vlak, bus) - Demänovská Dolina - Jasná (bus)
SHOCart mapy
VKÚ 1:50 000: č. 122 Nízke Tatry Chopok, Turistický atlas Slovenska list č. 131
1:25 000: č. 1 Nízke Tatry Chopok - Čertovica

Stredisko Chopok-juh

Turistickú oblasť na južných svahoch Chopku v závere Bystrej doliny tvoria strediská Trangoška, Srdiečko a Kosodrevina. Pre viacdenné lyžiarske túry poslúžia skialpinistom tieto ubytovacie zariadenia:
Kamenná chata na Chopku
Chata gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom
Chata Kosodrevina
Hotel Srdiečko
Hotel Trangoška

Stredisko Chopok-sever

Populárne top lyžiarske stredisko Jasná pod severnými svahmi Chopku v závere Demänovskej doliny je určite známe každému lyžiarovi. Myslím, že ho netreba nejako zvlášť predstavovať. Ponuka ubytovacích i stravovacích služieb je tak bohatá, že si z nej každý vyberie to svoje nielen na Jasná.sk.

Skialpinistický areál

Oblasť rozdeľuje hlavný nízkotatranský hrebeň na dva areály (Chopok-juh a Chopok-sever). Severný skialpinistický areál je vytýčený do priestoru od sedla Poľany na západe po hlavnom hrebeni cez vrchol Dereše, Chopok, Demänovské sedlo po Krúpovu hoľu, kde smeruje na sever do Širokej doliny k stredisku Demänovská Dolina – Lúčky. Z Lúčok smeruje k ďalšiemu stredisku, Jasná – Záhradky a okolo Vrbického plesa sa stáča na juh dolinou Zadnej vody do sedla Poľany.
Južný skialpinistický areál taktiež sleduje hlavný hrebeň horstva od vrchu Dereše cez Chopok, Krúpovu hoľu a Ďumbier k Štefánikovej chate na východe vyhradeného priestoru. K areálu možno pričleniť skialpinistický koridor okolo Chaty pod Ďumbierom (Kozie chrbty a záver Zelenskej Mlynnej doliny). Južná hranica vedie Trangošskou dolinou cez Halašovu jamu k Trangoške a Srdiečku. Zo Srdiečka pokračuje zjazdovkou Krupová do Krupovej doliny a jej záverom stúpa k magistrále (modrá značka) až do sedla Príslop, kde rázsochou Derešov vrcholí na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Základnú orientačnú mapu skialpinistického areálu Chopok nájdete na webe NAPANT.SK.

Zásady pohybu

Vyhláška z roku 2004 o Návštevnom poriadku NAPANT-u povoľuje vykonávanie skialpinizmu (vrátane snowboardingu) v období najskôr 15. decembra a najneskôr 30. apríla v dennú dobu (hodina po východe slnka až hodina pred západom slnka). Prístupovými a presunovými lyžiarskymi komunikáciami do a po skialpinistickej oblasti sú všetky turistické značené trasy. Najvýznamnejšie trasy v odlesnených častiach hôr sú opatrené zimným tyčovým značením. Nielen pre skialpinistov je povolené využívať pri súvislej snehovej pokrývke (výška snehu min. 15 cm) okrem zimy uzavretý býv. turistický chodník Cesty hrdinov SNP (č. 0801) Štefánikova chata – Ďumbier po zimnom tyčovom značení. Pre všetky turistické chodníky v národnom parku platí koridor voľného pohybu do 50 m od ich trasy. Uvedené turistické chodníky sú použiteľné pre lyžiarske túry mimo zvýšeného lavínového nebezpečenstva (3. – 5. stupeň z medzinárodnej lavínovej stupnice), ktoré denne zistíte na webe HZS.SK alebo Lavíny.sk. Pre vlastnú bezpečnosť je vhodné vyhýbať sa v hrebeňových partiách pohoria snehovým nánosom (preveje, náveje a snehové dosky).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Záverečné motto

V uplynulých rokoch som strávil s našim turistickým klubom Kremnička nespočetne veľa krásnych túr po našich i zahraničných horách. Vo vynikajúcej partii, zloženej zo všetkých vekových kategórii. Vďaka čomu som si osvojil od starších členov klubu niekoľko z ich horských skúsenosti a múdrostí. Tu je aspoň jedna z mnohých, ktorú vyslovil Miloš Poliček: „…nebuďme hrdinovia, lebo hrdinov sú plné cintoríny“.

Súvisiace témy:
Ako na skialpinizmus I.
Ako na skialpinizmus II.
Ako na skialpinizmus III.

Fotogaléria k článku

Najnovšie