Túra

Hrebeňom Trenčianskej vrchoviny

13.01.17
Už nejaký čas som sa pri ceste vlakom z Trenčína na juh alebo cestou po D1 okolo Trenčína pozeral na kopce Strážovských vrchov v pozadí za mestom, oddeľujúce Považie od Bánovskej kotliny a sníval o ich prechode. Samostatne som bol už na niekoľkých z nich, no prejsť časť Trenčianskej vrchoviny s najvyšším vrchom Ostrý vrch som sa odhodlal až v septembri minulého roka. A bola to krásna turistika.

Trasa

Mníchova Lehota (Jastrabské sedlo) – Čiernachov – Chata pod Ostrým vrchom – sedlo Lúčky – Svitava – sedlo Trubárka – Petrovanské lúky – Trenčianske Teplice

Na Čiernachov

No a je to tu, deň výletu. Svoju cestu som začal v Trenčíne odkiaľ som sa vyviezol autobusom do Jastrabského sedla nad Mníchovou Lehotou neďaleko reštaurácie Radar a miestnej železničnej stanice. Pekné by bolo prísť sem vlakom, no žiaľ, chodí z Trenčína vo veľmi nevhodných časoch pre turistiku do tunajších hôr. Našťastie autobusy tadiaľto chodia pomerne často. Približne o siedmej som šťastne stúpal po červenej značke smerom k vrchu Macková. Značenie som však po chvíli stratil na rúbanisku kvôli kríkom, rastúcim popri lesných cestách vedúcich akoby jarkami. Pri stúpaní cez zarastajúce rúbanisko sa mi naskytol výhľad na hrebeň pohoria Tribeč a na oproti mne sa nachádzajúci Považský Inovec s jeho najvyšším vrchom Inovcom (1042 m).

Pokračoval som stúpaním v lese, až som narazil na stratenú červenú značku. Opačným smerom by v tomto prípade nemal byť problém so značením a na celej trase, ktorá bola predo mnou som so značením už žiadny problém nemal. Prechod lesom bol príjemný, bez náročnejších prevýšení. Cestou ma zaujal skalnatý útvar s označením vyhliadky, no nič z neho nebolo vidno. Cesta ma po chvíli doviedla do malého sedla (620 m) s priesekom, z ktorého sa dalo odbočiť a vyšliapať si na vrch Čiernachov (695 m). Cez priesek bolo vidno časť Nitrických vrchov, no rozhodne stálo za to vyjsť až na neďaleký Čiernachov. Z jeho vrcholu bol pekný výhľad na Trenčiansku kotlinu, mesto Trenčín a Biele Karpaty s Veľkou Javorinou a Vršatcom. Z Čiernachova som mal ako na dlani celé bojisko bitky pri Trenčíne, ktorá sa v roku 1708 pri Hámroch, miestnej časti Trenčianskej Turnej, skončila porážkou Františka II. Rákociho a víťazstvom cisárskej armády pod vedením generála Siegberta Heistera a Jána Pálfiho. Nejaký z kurucov, utekajúcich po prehratej bitke do hôr, možno prechádzal aj cez tento vrch a rovnako ako ja teraz videl okolitú krajinu.

Do sedla Lúčky

Z Čiernachova som sa opäť vrátil do malého sedla a stále po červenej značke pokračoval vo svojej ceste. Značená cestička sa dostala na veľkú lúku pod Čiernachovom a po prejdení krátkeho úseku lesa za ňou som sa ocitol na mieste lyžiarskeho strediska Ostrý vrch. Nachádza sa tam niekoľko chát, z ktorých najznámejšia je určite Chata pod Ostrým vrchom. Sem sa dá dostať pohodlne aj autom po asfaltovej ceste alebo peši po červenej značke zo Soblahova. Je to rovnaká značka, po ktorej som kráčal, takže pri turistickom smerovníku pod lyžiarskou zjazdovkou som zmenil smer a pokračoval ďalej po modrej značke. Viedla po stále stúpajúcej širokej lesnej ceste. Stúpanie však nebolo veľmi náročné a bola to skôr príjemná prechádzka krásnymi horskými lúkami, z ktorých sa mi otvorili stále ďalšie a ďalšie výhľady do okolia.

Cesta začala viac stúpať až v blízkosti Ostrého vrchu, ktorý obchádzala. Je tiež hranicou prírodnej rezervácie Ostrý vrch, ktorá okrem iného chráni staré bučiny. Pri ceste sa nachádza drevená Útulňa pod Ostrým vrchom - malá celkom zanedbaná búda s podkrovím a vonkajším ohniskom. No v nepriaznivom počasí pri dlhšom prechode určite postačí. Stúpanie skončilo na malej lúčke s informačnou tabuľou a šípkou ukazujúcou smer výstupu na Ostrý vrch (767 m). Informačná tabuľa sa tak isto venuje Ostrému vrchu, najvyššiemu vrchu tejto časti Trenčianskej vrchoviny a prírodnej rezervácii.

Na Ostrom vrchu som párkrát bol, tak som sa rozhodol, že ho obídem. Výstup naň je celkom náročný, hlavne kvôli strmosti. No niet sa čomu čudovať, keď sa nazýva Ostrý vrch. Na jeho vrchole je pekné posedenie okolo ohniska, prístrešok, vrcholová kniha a veľký kríž. Z lúky pod Ostrým vrchom som pokračoval ďalej po modrej značke a o malú chvíľu som prišiel na vrch veľkej lúky. Predo mnou stál vrch Svitava a pod ním v strede veľkých lúk sedlo Lúčky (550 m). Moja cesta viedla práve tam. V sedle Lúčky sa nachádza drevený prístrešok, ohnisko, pekný kríž a informačná tabuľa pripomínajúca nám históriu. V roku 1907 tam vznikla osada, ktorá bola založená nemeckými rodinami z obce Veľké Pole, nachádzajúcej sa neďaleko Žarnovice. Osada bola obývaná do konca 50. rokov 20. storočia.

Po Trenčianske Teplice

Od kríža v sedle Lúčky (550 m) som sa vybral ďalej po modrej značke cez veľkú lúku smerom k lesu vrchu Svitava. Doteraz pokojná cesta znova nabrala na stúpaní. Vstupom do lesa sa akoby celá trasa zmenila. Nastalo stúpanie hustým lesom a na vrchu Svitava (700 m), kde sa cesta znova zmenila na pokojnú rovinku naďalej zostávala tma z okolitého hustého lesa. Bolo vidno, že do tejto časti chodí oveľa menej ľudí. Modrá značka ma zaviedla na ďalšiu horskú lúku Lazy, zarastenú vysokou suchou trávou. Takto vyzerali aj ďalšie lúky tejto časti, no bolo tu aj pár pokosených lúk. Každopádne, aj nepokosené mali svoje čaro. Z lúk v tejto časti pohoria je vidno Vršatec a Považie, ale najmä kopce Strážovských vrchov ako Vápeč, Homôľka, Omšenská Baba a kraju najviac dominujúce Baské. Sem-tam sa pri pohľade z Petrovanských lúk (550 m) nad Petrovou Lehotou ukázali aj Nitrické vrchy a pohorie Tribeč.

Cez lúky a lesy ma nakoniec modrá značka zaviedla znova do blízkosti civilizácie, ktorú som zaregistroval pri príchode na cestu E16 medzi Trenčianskymi Teplicami a Motešicami. Modrá značka križuje cestu, ďalej pokračuje po vrstevnici a obchádza vrchy Machnáč a Klepáč nachádzajúce sa nad Trenčianskymi Teplicami. Koniec mojej túry bol v kúpeľnom parku tohto mestečka, kam ma značka doviedla. Z Trenčianskych Teplíc nie je žiadny problém dostať sa autobusom do Trenčína alebo Trenčianskej Teplej a odtiaľ na vlak.

Záver

Strážovské vrchy síce nepatria medzi najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie, no bezpochyby majú čo ponúknuť. O tom som sa presvedčil niekoľkokrát a prechod časti Trenčianskej vrchoviny ma v tom len utvrdil. Kto má rád pokoj a krásnu prírodu, príde si tu rozhodne na svoje. Počas výletu som stretol asi len šesť ľudí. So značením som v smere akým som išiel mal problém len nad Mníchovou Lehotou v oblasti rúbaniska. Na zvyšku s ním nebol žiadny problém, dokonca v okolí sedla Trubárka som stretol ľudí opravujúcich turistické značenie. Trasa, ktorá sa dá prejsť peši za nejakých šesť hodín, je vhodná aj pre horských cyklistov a v niektorých úsekoch, najmä medzi lyžiarskym strediskom Ostrý vrch a sedlom Lúčky aj pre bežkárov. Lúky v okolí Ostrého vrchu sú vhodné aj na turistiku či vychádzku s deťmi, pričom k Chate pod Ostrým vrchom sa dá dostať autom. Celá trasa nie je veľmi náročná a je plná krásnych výhľadov a lúk.

Diskusia
Hrebeňom Trenčianskej vrchoviny 13/01/17 17:13 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Hrebeňom Trenčianskej vrchoviny Už nejaký čas som sa pri ceste vlakom z Trenčína na juh alebo cestou po D1 okolo Trenčína pozeral na kopce Strážovských vrchov v pozadí za mestom, oddeľujúce Považie od Bánovskej kotliny a sníval o ich prechode. Samostatne som bol už na niekoľkých z nich, no prejsť časť Trenčianskej vrchoviny s najvyšším vrchom Ostrý vrch som sa odhodlal až v septembri minulého roka. A bola to krásna turistika. 13/01/17 Martin Vitáloš Strážovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Náučný chodník Zbojnícke studničky v Novej Bani V okolí Novej Bane pribudlo v posledných rokoch viacero noviniek pre turistov. V roku 2014 vznikol náučný chodník Zvonička, značený žltou pásovou značkou KST a najnovšie aj tvarovými zelenými značkami náučného chodníka (NCH). V roku 2016 značkári KST vyznačkovali novú modrú TZT, spájajúcu mestá Nová Baňa a Žarnovica. Napokon, v novembri 2016 pribudol aj druhý náučný chodník - Zbojnícke studničky, ktorý spája oblasť Kohútova s Tajchom a dopĺňa tak novovzniknutú sieť značených chodníkov. Zdá sa však, že to ešte nie je všetko. V budúcnosti sa počíta so sprístupnením chodníka k najmladšej sopke na Slovensku – Putikovmu vŕšku pri Tekovskej Breznici. dnes Vladimír Kobza Pohronský Inovec
Cyklotúra Ľubochnianskou dolinou k Vyšnému tajchu a Močidlu Ľubochnianska dolina patrí svojou dĺžkou 25 kilometrov medzi najdlhšie na Slovensku. Z tohto dôvodu tu veľa peších turistov nenájdete. Avšak pre bicykel je dolina ako stvorená. A tak jedného dňa počas leta padá rozhodnutie, že sa práve sem pôjdeme pozrieť a pokúsime sa prebicyklovať dolinu z Ľubochne až na Močidlo. Pôvodný plán bol otočiť sa pri horárni Blatná, o niečo nižšie. Ale keď som sa dočítala, že práve vo vyšnej časti doliny sa nachádza zaujímavý tajch, náš cieľ sme posunuli až na Močidlo nad tajchom. Uvidíme, či sa nám to podarí... včera Jana Bílešová Veľká Fatra a Choč
Test Bergans Helium W 40 – batoh pre gramárov Batohy v kategórii 35-45 litrov mám najradšej zo všetkých pre ich univerzálnosť. Viem sa do nich pohodlne zbaliť na predĺžený víkend do hôr a zároveň, keď stiahnem kompresné popruhy, sú v pohode použiteľné aj na jednodňovku. Tým pokryjem značnú časť svojich aktivít v horách. Taký je aj Bergans Helium W 40, ktorý navyše pridáva "visačku" najľahšieho batohu s chrbtovou konštrukciou vo svojej veľkostnej kategórii – váži totiž iba 1 kg. 22/02/17 Ľubomír Mäkký Batohy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Hrebeňom Trenčianskej vrchoviny 13/01/17 17:13 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Strážovské vrchy: Trenčianska vrchovina (Ostrý a Teplická vrchovina)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 695 m n. m.

  • min: 275 m n. m.

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 885 m

  • klesanie: 961 m

 • Vzdialenosť
  • 19 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 23.09.2015

 • Štart trasy
  • šírka: 48.8134 ° SŠ
   dĺžka: 18.0874 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9086 ° SŠ
   dĺžka: 18.1743 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Chata pod Ostrým vrchom

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Trenčín (vlak, bus) - Mníchova Lehota (vlak, bus)
   Trenčianske Teplice (vlak, bus) - Trenčianska Teplá (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 757 ľudí
1.59 (1.09)