Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Nerezový riad Kolimax

Keď sa mi na mojom staručkom ešuse vytrhol držiak z hliníkového drôtu a liter čaju skončil v tráve, rozhodol som sa, že si konečne kúpim niečo lepšie, modernejšie. Vybral som si nerezový riad firmy Kolimax, značky Tramp. Ako som dopadol a ako som spokojný s týmto riadom, sa môžete dozvedieť v mojom článku.

Nerezová súprava na varenie od firmy Kolimax sa predáva cez e-shop za cenu 399.-Kč a poštovné 99.-Kč. Samotná súprava sa skladá z hrnca o objeme 1 l a pokrievky, slúžiacej zároveň ako panvica, s objemom 0,7 l. K súprave sú dodávané kliešte pre manipuláciu s riadom a tiež nasadzovacia rúčka z pevného ocelového drôtu. Zatiaľ čo kliešte slúžia na manipuláciu s riadom prichytením za okraj nádob, oceľová rúčka sa nasadzuje na priletované ucho na nádobe. Súčasťou je i textilná páska so suchým zipsom na stiahnutie celej súpravy.

Riad je vylisovaný z veľmi tenkej potravinárskej ocele CrNi 18/10 a jeho váha aj s priloženými držiakmi je cca 320 g, čo zodpovedá váhe dvojdielneho hliníkového ešusu. Priemer súpravy je 15 cm, čo je takmer totožné s ešusom. Súprava je vylisovaná tak, že vrchný diel zapadá do spodného asi 2 mm, čo by malo zabrániť pretekaniu odparenej tekutiny po vonkajšej strane hrnca. Toto veľmi malé prekrytie však spôsobuje, že ani dobre zatiahnutá textilná páska nezabráni vychýleniu pokrievky v batohu a tým i možnému vysypaniu obsahu riadu.

Objem spodného dielu je síce 1l, ale to už je naplnený až po povrch, takže s týmto objemom pri varení nemôžete počítať. Rovnako je to aj s pokrievkou, ktorá je použiteľná max. pre objem 0,5 l. A tak, keďže väčšina vreckových polievok je robená na 1 l vody, musíte buď znížiť množstvo vody asi na 0,7 l, alebo kupovať iné polievky. Keď som si riad kúpil, robil som si na plynovom sporáku so stabilným výkonom porovnanie prenosu tepla s hliníkovým ešusom. Rovnaký objem vody zovrel v obidvoch nádobách za takmer rovnaký čas. Rozdiel bol 2-3 sekundy.

Veľkým nedostatkom tohto riadu je mimoriadne tenká oceľ, ktorá má snahu každé jedlo pripáliť. Polievky, ktoré sa rozmiešavajú do studenej vody, musíte neustále miešať, a ani tak sa nevyhnete pripáleniu.Na tento druh polievok radšej zabudnite. Polievky, ktoré sa rozmiešavajú vo vriacej vode, sú na tom trochu lepšie, ale i tak sa nesmiete pohnúť od variča a musíte miešať a miešať. Samozrejme, že je nutné okamžite znížiť na čo najmenšiu mieru plameň variča a tak predĺžiť dobu varenia. Pokrievka, slúžiaca aj ako panvica, je síce na rozdiel od ešusa vyššia, ale aj na nej sa všetko ihneď pripaľuje. Ani slaninku či cibuľku na nej neosmažíte, lebo tuk ihneď horí a černie. Oceľ je tak tenká, že ju na výkonnom variči veľmi ľahko prepálite. Pre mňa je nevýhodou aj to, že pri varení stále niečo hľadám a tak nikdy neviem, kde mám kliešte, kde je drôtené ucho a bojím sa, že stratím textilnú pásku. Pri ešuse sa nedalo nič stratiť.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Záver

Podľa môjho názoru je úžitková vlastnosť tohto riadu oveľa nižšia ako pri ešuse, ku ktorému sa zasa vrátim. Vysoká cena a zlá manipulácia pri varení, možnosť straty prídavných členov (kliešte, rúčka a páska), slabá pevnosť po zbalení, ale hlavne pripaľovanie je pre mňa dostatočnou motiváciou, aby som tento riad odložil a položku za nákup zaradil do odstavca „straty“.

Fotogaléria k článku

Najnovšie