Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Najvyššie a najkrajšie vrchy Slovenska

Aby vám tento širokospektrálny titulok dlho nevŕtal v hlave, prezradím hneď na úvod, že ide o recenziu dvoch kníh z vydavateľstva Dajama, z ktorých jedna má názov Najkrajšie vrchy Slovenska a druhá Najvyššie vrchy Slovenska. Obe vyšli tento rok v edícii Prírodné krásy Slovenska.

Najkrajšie vrchy Slovenska - Stanislav Muntág

Forma

Publikácia je vo formáte 16 x 23,5. Obálka je z kvalitného tvrdšieho papiera v lesklo - matnej bielozelenej kombinácii, polovicu obálky zaberá náladová fotografia Sivého vrchu. Predná aj zadná obálka sa dajú rozvinúť. Na vnútornej strane je vždy polovica mapy Slovenska, na ktorej sú trojuholníkmi vyznačené vrchy spomínané v publikácii. Vpredu sa navyše nachádza samotný zoznam vrchov v abcednom poradí, na zadnej vnútornej strane obálky je pár slov o autorovi. Kniha má 128 strán, stránky sú taktiež z kvalitého tvrdšieho papiera.

Obsah

Táto publikácia vyšla ako prvá zo spomínaných dvoch a venuje sa charakteristike a informáciám o 33 vrchoch, ktoré autor považoval za najkrajšie. Podľa vydavateľa je výber vrchov na 95% zhodný s poslednou anketou časopisu Krásy Slovenska, zameranou práve na hlasovanie o najkrajší vrchol Slovenska.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Každý vrchol má svoju samostatnú kapitolku. Na jej začiatku je okrem názvu vrchu aj jeho nadmorská výška, pohorie a malá mapka Slovenska v trojuholníčkom na mieste, kde sa vrch nachádza. Kniha je spracovaná skôr beletristicky, čo vidno už aj na začiatku kapitolky - okrem samotného názvu vrchu je tu vždy aj poetickejšia charakteristika vrchu ako Súľovský Everest, Eldorádo diaľkoplazov, Pupok Slovenska či Moletná miss Gadera. Text je poňatý tiež viac historicky a beletristicky než turisticky. Populárno - náučným štýlom prináša informácie o vzniku a polohe vrchu, flóre, a histórii. Nechýbajú ani povesti viažuce sa k niektorým vrchom. Každá kapitolka obsahuje aj krátky návod, odkiaľ je dobré začať túru na daný vrchol, a poetické postrehy zo samotného výstupu. Ak je štít turistickou cestou neprístupný, autor o tom informuje, takisto ako o dostupných horolezeckých trasách.

V knihe sa treba orientovať podľa obsahu na zadnej strane, ak chcete rýchlo nájsť konkrétny vrch. Nejdú za sebou totiž ani podľa výšky, ani podľa abecedy. Jediná systematickosť je v tom, že ak autor vybral z niektorého pohoria viac vrchov, nasledujú hneď po sebe. Grafika knihy pripomína časopis Krásy Slovenska, ktorého nakladateľom je taktiež DAJAMA. Veľa priestoru v publikácii dostali poväčšine veľmi pekné fotografie od viacerých autorov.

Najvyššie vrchy Slovenska - František Kele

Forma

Forma publikácie je v podstate taká istá, ako pri prvej knihe, len s inou fotografiou, počet strán je totožný. Len stránky nie sú z matného, ale lesklého papiera.

Obsah

Mladšia sestra prvej publikácie mala krst len nedávno na bratislavskej Bibliotéke. Obsahuje informácie o najvyšších vrchoch tých pohorí na Slovensku, ktoré presahujú 1 000 m n. m, a na ktoré je možné dostať sa značkovaným turistickým chodníkom (plus Gerlach). Vrcholov je 33, pričom 12 z predošlej knihy sa opakuje. Štýl publikácie je však iný, viac sa podobá na turistického sprievodcu.

Rovnako ako v predchádzajúcej knihe má každý vrch samostatnú kapitolku. začiatok rovnako obsahuje názov vrchola, jeho nadmorskú výšku, pohorie, kde sa nachádza, a mapku s trojuholníčkom. V kapitolkách sú ďalej časti venované pôvodu názvu, geológii a reliéfu, ochrane prírody, výstupovým trasám, výhľadom, prípadne zaujímavostiam v okolí. Fotografií je o niečo menej, pretože v každej kapitolke sa na jednej celej stránke nachádza výrez z panoramatickej turistickej mapy (Kartografie HP a SHOCart). Fotografie robil kolektív autorov a pri rovnakých vrchoch sa neopakujú.

Záver

Obe publikácie sa príjemne čítajú a obsahujú naozaj pekné fotografie. Podľa mňa môžu byť v súčasnom období vhodným darčekom na Vianoce. Pre turistov sú to dobré tipy na túry, a pekným darčekom môžu byť aj pre tých, ktorí obľubujú rôzne "NAJ" výbery.

Fotogaléria k článku

Najnovšie