Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Svet Rumunsko - Národný park Retezat

V turistickom sprievodcovi Rumunskom z roku 1988 sa uvádza: „V horách je pre turistov k dispozícií sieť turistických značkovaných chodníkov a vyše 150 turistických chát. Pre lyžiarov sa budujú v poslednom období lanovky a lyžiarske vleky, aj keď ich počet je ešte veľmi malý. Zahraniční lyžiari však majú prednosť pri nastupovaní“. V navštívenej časti NP Retezat sme prednosť nepotrebovali, lebo tam nie sú vleky ani lanovky. Zato bola nutná kondička, aby sme si vychutnali lyžiarmi nepreplnené zasnežené doliny.

Rozhodnutie - Retezat

Rozhodnutie stráviť Veľkú noc v rumunských horách s CK Sancho Tour prišla veľmi spontánne. Na lákavý podnet Ivky, Bei a Evky som rýchlo podľahol. Netrvalo dlho a už sme v zostave: Janka, Janči, Matúš, Rado, Tomáš, šofér Viktor, sprievodca Vetroň a vedúci Sancho stúpali v ústrety zasneženým horám.

Rozprávkové chatky

Základňou pre pobyt v Národnom parku Retezat nám bola horská chata Cabana Pietrele. Presnejšie, je to súbor horských chatiek, rumunsky microcabany, ktoré sú umiestnené okolo bystriny Stânişoarei v nadmorskej výške 1480 m. Pôvodná ústredná chata s jedálňou dve zimy dozadu vyhorela. Dnes ju supluje improvizovaná jedáleň, zrejme narýchlo prerobená z hospodárskej budovy. Jedna noc v jednoducho zariadenej chatke stojí 15,- RON (LEI) (130,-Sk pri kurze 8,6 SKK/1 RON (LEI)). Poeticky povedané, naša microcabana pôsobila na mňa ako drevenice z ruských rozprávok. Stará zrubová konštrukcia s oknami a dverami, natretými výrazne zelenou farbou. V izbe pre štyroch sú postele, stolík a originálna kachľová pec, čo drží príjemne teplo do ranných hodín. Rozprávkovú romantiku „narúša“ zo stropu ledabolo visiaca žiarovka, poskytujúca vo večerných hodinách svetlo, ktoré pochádza z dieselového agregátu. Tvrdá romantika hôr nastupuje, keď sa idete umyť do studničky, či zájdete na vzdialené suché záchody, označené dáždnikom a klobúkom...

Kvalitné rumunské značenie

Pri Chate Pietrele sa stretáva päť veľmi dobre označených turistických trás. Rumunská metodika značenia (podobná bulharskému značeniu a rázcestníkom) sa odlišuje od stredoeurópskej v Karpatoch, ale je orientačne prehľadnejšia od alpského systému. Hustota značiek je až prehnaná, lebo značky sú na takmer každom nasledujúcom strome vedľa chodníka. Platí to aspoň na prejdené trasy v Retezate. Oficiálne rázcestníky tvorí kovová pruhovaná tyč s veľkými plechovými smerovkami. Na hrote je namaľovaný typ a farba značky (vertikálny pás, kruh, kríž alebo trojuholník olemovaný bielou farbou v kombináciách červenej, modrej alebo žltej farby značky). Na zvyšku tabuľky je uvedené rázcestie trasy a zvyčajne aj dosiahnutie cieľa v čase. Na turistických trasách prekvapuje trvalo osadené kovové pruhované tyčovanie, ktoré je typické aj pre bulharské hory. Od dreveného bulharského sa líši privarenou tabuľkou na vrchu, kde je umiestnené značenie. Udivovala ma hlavne hmotnosť samotných tyčí, ktoré na neprístupné miesta boli zrejme pracne vynášané.

Mlynická podobnosť

Na Veľký piatok volíme modrý trojuholník údolím bystriny Stânişoarei. Skialpy a snežnice obúvame hneď pri chate a stúpame zasneženou horou. Cestu nám kríži malý plch, ktorý sa zvedavo motá popod naše nohy. Nič netušiac míňame vodopád Cascadele Stânişoarei, ukrytý pod zimnou perinou. Na rázcestí so žltou značkou prichádzame na hornú hranicu lesa, ktorú v Retezate tvorí kosodrevina s výskytom limby tak ako v Tatrách. Obchádzame starý limbový háj, kde zvečňujem okolitú scenériu. Vyvrátené pahýle a korene límb pekne kontrastujú s modrobielymi horami. Postupne sa ukazujú dnešné vrcholové ciele ako štít Bucura a Retezat. Zovretie doliny modelovanej ľadovcom medzi rázsochami Culmea Lolaia na západe a Culmea Stânişoara na východe veľmi pripomína scenériu Mlynickej doliny. Dokonca ani tunajší vodopád Skok v menšom vydaní nechýba. V lete ho nájdete na skalnom prahu pod balvanom La Bordulet. Pred naším zrakom je ukrytý pod hrubou snehovou pokrývkou. Ešte aj pliesko sa nad ním nachádza podobne ako v Mlynickej doline. Najväčšie pleso doliny sa nachádza ešte vyššie v jej závere – Lacul Stânişoara v nadmorskej výške 1990 m. Tu sa odkláňame od letného značenia a pokračujeme po stope, viditeľnej napriek včerajšiemu poldennému sneženiu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

H ako hrebeň

Roztratení po závere doliny sa napokon čakáme v ľadovcovom kare pod tretím (Retezat 2485 m) a štvrtým (Bucura I. 2433 m) najvyšším vrcholom pohoria. Meníme lyže a snežnice za stúpacie železá, aby sme zdolali prudký výšvih do sedla Şaua de iarnă (2297 m) v hlavnom hrebeni Retezatu. Celé pohorie má tvar nakloneného písmena „H“, pre dva masívne hrebene, ktoré sa neďaleko spomínaného sedla spájajú prepojovacím hrebienkom. S dobrou vierou, že snežnice nájdem za skalou, keď sa vrátim, sa lúčime s dievčatami, ktoré po dlhom váhaní, výstupu do sedla odolávajú. Pripájame sa na žlto značenú hrebeňovku a zdravíme sa s početnou skupinou maďarsky hovoriacich skialpinistov. Tí vystúpili na hrebeň od výskumnej stanice národného parku Casa laborator v prísnej rezervácii Gemenele západne od sedla. Nasleduje presun bez výrazného prevýšenia do sedla Retezatu - Şaua Retezatului (2251 m) južne pod vrcholom Retezatu. Tam sa napájame na modrý trojuholník, v sprievode ktorého sme stúpali dolinou od našej chaty. Po modrej aj žltej značke sa vytrvalo štveráme vysneženou južnou hranou k vrcholu. Pražiace slnko a čisté nebo nás neohrozene poháňajú k cieľu. Rovnomerné stúpanie nás čoskoro dovedie na vrchol Varful Retezat, ktorý dal meno celému pohoriu. V rumunštine Retezat znamená „odseknutý vrch“. Nevynechávame fotografiu vo výške 2485 m so slovenskou vlajkou a odbehnutým psom z Chaty Pietrele, kde cieľavedomým nevinným psím pohľadom odľahčuje zásoby turistov. Svoje záujmy úspešne presadzuje aj na vrcholovej plošine, kde nevtieravým spôsobom hypnotizuje každého došlého turistu. Vrchol postupne dosahuje Sancho, Tomáš, Janka, Janči, Viktor, Vetroň, Ivka a Rado.

Trielenie na chatu

S Jančim sa dohadujeme na zdolaní len vo dvojici protiľahlého vrcholu Bucura I., kde to máme pri rovnakej zostupovej ceste „len na skok“. Nakoniec sa z odbočky vykľuje slušný vysokohorský výstup po skalnatom hrebeni od sedla Şaua de iarnă. Na lyžiach je to neschodné, preto mačky ostávajú obuté a tiež čakan v ruke. Postupne sa nasúva jemná oblačnosť, ktorá nekonečné výhľady vôkol nijak nenarúša. Ostrý vrchol Varful Bucura I. (2433 m) otvára nové výhľady do južných údolí Retezatu. S Jančim sa rýchlo vraciame do sedla, kde si on „odložil“ lyže. Pri strmom zostupe do záveru doliny Stânişoarei ma znenazdajky predbieha pes, rútiaci sa dolu zrázom. Ja zas trielim ku skalke so snežnicami, ktoré ma tam počkali. Čoskoro ma obieha Janči na lyžiach a tvorím záver partie, ktorá zostupuje späť na chatu. Svižným tempom skracujem výstupový čas dolinou (4 hodiny) na zostupovú štvrtinu a v lese pri kaskádach dobieham Janku na snežniciach. Spoločne zostúpime na chatu, kde nás už čaká čaj za 1 RON (LEI) a parťákmi vykúrená izba v „ruskom“ zrube.

Ochrana prírody

Práve Rumuni sa môžu hrdiť titulom, že majú najstarší národný park v Karpatoch, lebo už od roku 1935 chránia pohorie Retezat. Na porovnanie náš najstarší Tatranský národný park bol vyhlásený v roku 1949. Parcul Naţional Retezat sa rozprestiera v juhozápadnej časti Južných Karpát (Transilvánske Alpy) východne od známeho mesta Temešvár (Timişoara). Jadrovú zónu NP s najvyšším stupňom ochrany tvorí rezervácia Gemenele. Retezat je tretím najvyšším pohorím v krajine s vrcholom Varful Peleaga s výškou 2508,8 m n. m. (na úvodnej fotografii). Horstvo má vysokohorský ľadovcom modelovaným reliéf a najvyšší počet plies spomedzi rumunských hôr. NP je členom prominentného európskeho zoskupenia PAN Parks (Protected Area Network), založené organizáciou WWF. Členmi PAN Parks sú napr.: poľský NP Bieszczady, bulharský NP Rila, fínsky NP Oulanka, švédsky NP Fulufjället, taliansky NP Majella a ďalšie. Avšak kým si návštevníci a domáci neuvedomia vzácnosť Retezatu, budú všadeprítomné odpadky miznúť len veľmi pomaly :-(. Cestou domov sme sa na podhorí zastavili v návštevníckom centre NP. Poschodová reprezentatívna budova sa nachádza na pol ceste medzi obcami Nucşoara a Mălăieşti južne od mesta Haţeg. Určite sa oplatí zastaviť a vzhliadnuť veľmi pekne zariadené priestory s čistými toaletami. V prízemnej expozícii získate prípadné ďalšie informácie vrátane propagačných materiálov.

Najbližšie sa CK Sancho Tour chystá do hôr Retezatu už 8. apríla 2008, na totožnú lyžovačku a letné scenérie NP Reteazat si užívajú počas júlovej stanovačky.

Odkazy

Správa Národného parku Retezat
Horská služba Rumunska - Salvamont
Mapa Národného parku Retezat
Viacero máp Retezatu
O Retezate česky + pekné fotografie
Základné info o Retezate na KARPATY.NET
Túry v rumunských horách na TREKING.CZ
CK Sancho Tour – špecialista nielen na rumunské Karpaty
Moje zábery z pobytu na MANA2.SK
Reportáž z rovnakej akcie iným pohľadom
Profesionálne fotografie z okolia Cabana Pietrele

Súvisiace témy:
Rumunsko - Fagaraš
Rumunsko - Padis

Fotogaléria k článku

Najnovšie