Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Garmin eTrex H

Medzi turistickými navigátormi dominujú prístroje s veľkými farebnými displejmi, nakŕmené mapami a množstvom doplnkových funkcií. Nájdu sa však ľudia, ktorý využijú iba základné GPS funkcie a za ostatné sa im platiť nechce. Staršie prístroje s nízkou výdržou a zlým príjmom v lese pre nich tiež nie sú najvhodnejšie. Ak ste sa v tejto definícii našli, čítatajte ďalej, eTrex H môže byť vhodný práve pre vás.

Výrobca
Garmin
Model
eTrex H
Typ
ručný nemapový GPS prijímač
Hmotnosť
150 g
Farebné kombinácie
žlto-čierna
Páči sa mi
dobrý príjem, dobre čitateľný displej aj bez podsvietenia, jednoduchosť, cena, veľká navigačná šípka
Nepáči sa mi
sériové rozhranie, absencia dátového kábla (treba kúpiť osobitne), absencia slovenského menu, pomalé zadávanie písmen
Ostatné info
čb displej (4 úrovne šedej), 10000 trackpointov/10 trás, 20 ciest, 500 waypointov, sériové rozhranie
Infocena
132.44 €
Hodnotenie
- cena: 9 z 10
- hmotnosť: 9 z 10
- dizajn: 7 z 10
- manipulácia: 7 z 10
- rozmery: 8 z 10
- materiály: 7 z 10
- údržba: 7 z 10
- cena/výkon: 10 z 10
- detaily: 4 z 10
- multifunkčnosť: 3 z 10
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 70 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
garmin.sk$ret

Obsah balenia

Krabica je zhodná s ostatnými turistickými navigátormi Garmin, ktoré som doteraz testoval. Celá je z papiera a vo vnútri je minimum plastových súčastí. Opäť teda dávam plus za ekologické cítenie výrobcu. V krabici je okrem samotného prijímača ešte šnúrka a manuál v slovenčine. Nie je tam žiaden softvér, čo nepovažujem za problém, pretože aj tak si každý stiahne aktuálnu verziu z webu výrobcu.

Príjem signálu

Písmeno H v názve prístroja naznačuje, že je použitý čip s vysokou citlivosťou. Tak ako pri ostatných eTrex prijímačoch s vysokou citlivosťou, aj v tomto prípade ide o Mediatek. Zvolený bol pravdepodobne vďaka svojej nízkej energetickej náročnosti, ktorá je o niečo nižšia ako SirfStarIII. Vďaka vstavanej anténe typu "patch" v hornej časti tela prístroja je príjem o niečo horší, ako by tomu bolo s helix antenou (Colorado, GPSmap60CSx), no stále je na veľmi slušnej úrovni. Tá je subjektívne rovnaká, ako tomu bolo v prípade dávnejšie testovaného eTrex Legend HCx.

Telo a displej

Krivky eTrex H sú totožné s ostatnými modelmi tejto rady. Oproti modelom s farebným displejom je však telo trochu užšie a vyššie (11,2 x 5,1 x 3,0 cm), kvôli displeju s iným rozmerom. Farba plastu je jasne žltá, po stranách a na spodu sú gumené plochy, aby sa prístroj v ruke ani rukavici nešmýkal. Ovládacie tlačidlá sú umiestnené na bokoch prístroja, konektor pre dátový kábel je zas na spodnej strane prekrytý gumou. Celkovo ide o rokmi preverený dizajn, ktorý nie je dôvod meniť. Prístroj dobre padne do ruky a pri jeho veľkosti nie je problém ho mať počas túry vo vrecku nohavíc, prípadne v bočnej kapse batoha. Hmotnosť je taktiež veľmi pozitívna a turistu príliž nezaťaží.

Čiernobiely displej (64 x 128 pixelov) so štyrmi stupňami šedej má vonkajšie rozmery 2,8 x 5,4 cm. Je veľmi dobre čitateľný aj bez podsvietenia, čo je veľkou výhodou čb LCD oproti farebným. Dokonca aj v noci väčšinou postačí svetlo z čelovky, vtedy treba nájsť takú polohu voči očiam, aby sa eliminovali odlesky. K dispozícii je aj podsvietenie jantárovej farby. Jeho časté používanie má však negatívny vplyv na životnosť batérií. Na displeji je zaujímavé, že aktívna plocha nevyužíva celú šírku, ale vpravo je priestor na cca 10 pixelov, ktoré sú vypnuté (viď ilustračné obrázky).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Ovládanie

Oproti vyšším modelom rady eTrex zaujme, že chýba krížový ovládací joystick vľavo nad displejom. Vzhľadom na jednoduchosť bol vypustený a prístroj sa spolieha na ovládacie tlačidlá na stranách. Na ľavej sú tri – pohyb kurzoru (hore/dolu) a potvrdzovacie. Na pravej sú iba dve – prepínanie medzi obrazovkami a pod ním, mierne zapustené tlačidlo ON/OFF. Pre zapnutie/vypnutie treba tlačidlo dlhšie podržať, kratšie zas slúži na zapnutie a vypnutie podsvietenia displeja.

Celkovo je ovládanie komfortné, keďže som však naučený pracovať s vyššími eTrex-mi, na absenciu krížového ovládača som si musel zvyknúť. Palec častokrát naprázdno hrabol do ľavej hornej časti, ktorá je tu prázdna. Vzhľadom na jednoduchosť ovládania to však za negatívum nepovažujem. Jediná situácia, kde je to slušná rana ergonómii, je zadávanie textu. Pri krížovom ovládači sa z abecedy dá vyberať oveľa rýchlejšie ako v tomto prípade, kde je k dispozícii pohyb iba v jednom rozmere (hore a dolu).

Pripojenie k počítaču

K počítaču sa eTrex H pripája prostredníctvom sériového kábla RS232 (nie je súčasťou dodávky), čo v dnešnej dobe považujem za nešťastné riešenie. Veľa počítačov, najmä notebookov, toto rozhranie už dlhšiu dobu nepoužíva. Rovnako sú na tom všetky počítače Apple. Kto nemá sériový port, nemusí však zúfať, za pár sto korún je možné dokúpiť univerzálny konvertor. Jeden taký mi spoľahlivo funguje aj s iMacom, no na tejto platforme sa softvér Bobcat (to isté ako MapSource na Windows) so sériovým eTrexom nekamaráti. Toto je zlá správa pre používateľov Apple počítačov, Windows s MapSource programom však funguje bezproblémovo. Správa waypointov, prejdených trás aj plánovaných ciest tak, ako sme na to zvyknutí. Aby však bolo plánovanie trás zmysluplné, je nutné si zakúpiť mapu Slovkia TOPO. Prípadne do MapSource importovať trasu vytvorenú v inom programe (napr. OziExplorer). Priemerne počítačovo zručný používateľ tak nebude mať problém si vytvoriť svoj vlastný postup.

Skúsenosti z používania

Počas používania som ocenil jednoduchosť prístroja. Niekoľko geocache skrýší som našiel vďaka dobrému príjmu bezproblémovo – jednoduchá navigačná šípka s ukazovateľom vzdialenosti do cieľa stačila. Takisto navigácia po trase, ktorú som si pripravil v počítači, bola bezproblémová. Na "mapovej" orientačnej obrazovke sa ukazovala aj táto trasa, pričom obrazovka nebola orientaná na sever, ale podľa smeru môjho postupu. Spolu s navigačnou šípkou opäť veľmi dobré skúsenosti.

Príjem v hustom lese bol na dobrej úrovni. Výpadky som takmer nezaznamenal a s tracklogom som taktiež spokojný. Prístroj som nosil vo vrecku nohavíc, vo vrchlíku batoha aj vo vnútri batoha. Na príjme sa to výraznejšie neodzrkadlilo. Samozrejme, v úzkych prielomoch a roklinách sa príjem zhoršuje a prístroj si rád "vymýšľa" zo zachytených odrazov, je to však stále lepšie, ako stratený fix na starej eTrex Viste.

Výdrž prístroja bola v rozmedzí 14 až 17 hodín na kvalitné alkalické AA batérie. Zarazilo ma, že takto ochudobnený model s úsporným čb displejom má kratšiu udávanú životnosť batérií ako eTrex Legend HCx. Čakal by som výdrž niekde okolo 30 hodín.

Záver

Turistická GPS navigácia eTrex H nie je vhodná pre každého. Najmä technickí fajnšmekri sa len ironicky pousmejú nad týmto ošklbaným modelom. Garmin však podľa mňa triafa dobre – predstavil príjmač s výborným príjmom, základnými funkciami a veľmi dobrou cenou. Odporúčam ho do pozornosti geocacherom s menším rozpočtom, turistom/cyklistom, čo si zbierajú logy a pripravujú trasy na počítači, prípadne pre sprievodcov outdoorových cestoviek.

Fotogaléria k článku

Najnovšie