Na prelome apríla a mája 2014 prebehla oprava - vylepšenie komína a v hlavnej miestnosti pribudla nová piecka (tzv. petrík). Aktuálne informácie nájdete v novom článku.

Základné charakteristiky útulne ostali rovnaké – ide o jednoduchú zrubovú stavbu na murovanom základe. Pribudla nová vstupná miestnosť, pod ktorou je dreváreň. Kompletne nová je šindľová strecha, opravený je jej krov. Škáry sú utesnené, útulňa má nové okná, dvere a ďalšie drobné vylepšenia. K pôvodnému jedinému priestoru pribudli dva nové, takže celkovo má útulňa tri obývacie priestory:

- Centrálna miestnosť, v ktorej sú palandy zhruba pre 12-16 ľudí, na zemi je miesto pre cca 8 ďalších nocľažníkov. V miestnosti je ešte stôl s lavičkou.

- V podkrovnom priestore vznikla nová „izba“, ku ktorej vedú schody zo vstupnej miestnosti. Pohodlne sa tu vyspí 8 osôb.

- Pozdĺž centrálnej miestnosti pribudla nová úzka miestnosť, v ktorej je piecka (že vraj tentokrát už funkčná a nedymiaca) a stôl s lavicami. Nie je veľmi vhodná na prespanie, ale viem si tu predstaviť 2-3 núdzových nocľažníkov.

Celková odhadovaná kapacita útulne je teraz okolo 30 ľudí, pri väčšom natlačení samozrejme viac. Skutočné číslo ukáže až prax.
Pred útulňou je aj naďalej prameň.

Rekonštrukcia priniesla významnú zmenu: dvojlatrínu. Snáď sa tým odstránil známy problém v podobe znečisteného okolia útulne. Latrína je prenosná, takže po jej zaplnení sa prenesie o kus ďalej.

Základnú starostlivosť o útulňu bude poskytovať Správa Národného parku Nízke Tatry . Jeho strážcovia budú nielen vyvážať odpad z kontajnera (zhruba 2-3 krát do roka, podľa potreby), ale budú do útulne dodávať aj drevo a udržiavať ju. Ani v budúcnosti sa neuvažuje o trvalej prítomnosti správcu.

Prístup

- po hrebeni červenou značkou od západu, zo sedla Priehybka cca 1.10 h,
- po hrebeni červenou značkou od východu, zo Ždiarskeho sedla cca 0.45 h,
- po modrej značke z horehronskej obce Pohorelá (vlak, bus) cca 2.30 - 3.00 h.

Článok o starej útulni

Z referenčných dôvodov je zachovaný článok popisujúci útulňu pred rekonštrukciou.

Autori fotografií: Ján Roháč a Matúš Morong