Aktuálne

V novembri 2015 zavesil Edo Záhor chatárčenie na klinec a po tridsiatich rokoch chatu odovzdal novej chatárke Dominike Dejczöovej, v tatranskej komunite prezývanej Strapatá. Spolu s priateľom Fredym (Mišo Brun) nie sú žiadni chatárski nováčikovia, roky pôsobili na Zamkovského chate. Poznať ich môžete aj ako organizátorov Ľadovo filmového festivalu. Rozhovor s nimi nájdete v tomto článku.

Poloha

Chata sa nachádza sa v hornej časti Veľkej studenej doliny za Zbojníckym chrbtom. V doline a okolo chaty je množstvo plies, napríklad Dlhé, Vareškové, Starolesnianske či Zbojnícke.

História

Jej názov je odvodený od Zbojníckych plies, ktoré ich zasa dostali vďaka pytliakom vo Veľkej Studenej doline. Prvá chatka tu bola postavená v roku 1907, o tri roky neskôr bola odovzdaná do užívania verejnosti. Chata bola neskôr rozšírená, bola však veľmi studená a otvorená len v lete. Na celoročnú prevádzku sa prešlo až v rokoch 1932-33 vďaka rozmachu športov. V sedemdesiatych rokoch sa chata opäť prestavovala už pod vedením chatára Eda Záhora. V roku 1998 chata úplne vyhorela, v súčasnosti je už opäť v prevádzke. Edo Záhor bol chatárom do roku 2015, kedy ho vystriedala Dominika Dejczöová. Podrobnejšie o histórii Zbojníckej chaty sa dočítate v monotematickom článku o storočnici chaty.

Prístup

Na chatu sa môžete dostať modrou značkou zo Starolesnianskej poľany. Na ňu sa dá prísť napríklad z Hrebienka po magistrále. Výstup od Starolesnianskej poľany trvá dve a pol hodiny. Je to pomerne mierne stúpanie, v polovici cesty je kúsok zabezpečený reťazami, potom je stúpanie trochu strmšie a pred chatou sa opäť zmierňuje.

Pri Zbojníckej chate končí žltá značka vedúca z Malej studenej doliny cez Priečne sedlo. Táto trasa bola dlhé roky jednosmerná (z Malej do Veľkej Studenej doliny), teraz je však obojsmerná, lebo v reťazovom úseku stúpania do Priečneho sedla od Malej Studenej doliny bola pridaná nová línia zabezpečenia.

Túry

Od Zbojníčky môžete pokračovať po modrej do sedla Prielom a z neho na Poľský hrebeň. Spod neho sa dá ísť do Bielovodskej doliny smerom na Lysú poľanu. Priamo z hrebeňa môžete vybehnúť na vrchol Východnej Vysokej. Z hrebeňa ešte vedie zelená značka do Velickej doliny k horskému hotelu Sliezsky dom.

Ubytovanie

Na chate sa dá ubytovať v spoločnej nocľahárni, kde je šestnásť postelí. Okrem toho môžete spať aj na povale na matracoch v spacáku. K dispozícii je kuchynka s plynovým varičom. Čo sa týka hygieny, v ubytovacej časti je umývadlo so studenou vodou. Toalety sú vo forme latrín pred chatou.

Ceny

Zľavy

JAMES, KST, ČHS, ÖTK, KČT: 50 % zo základnej ceny ubytovania

Pozn. red.: Zľava sa poskytuje iba z ubytovania. Neplatí na stravu, kúpeľný poplatok, ani na príplatok za posteľnú bielizeň.

Pred objednávkou ubytovania odporúčame skotrolovať aktuálne ceny na webe chaty.

Ako tam je ...

Na chate sme už boli viackrát a vždy sme sa tam cítili veľmi príjemne. Chata má veľmi pekný drevený interiér, jedáleň je pomerne veľká a svetlá. Vidno, že chata bola po požiari v postate nanovo postavená s ohľadom na jej vysokú návštevnosť. V chate je príjemne teplo. V jedálni je krb, okolo ktorého si môžete rozvešať premočené šatstvo. Jedlo je dobré, ceny sú podobné ako na všetkých vysokohorských chatách – čaj dvadsať, polievka štyridsať korún. Ponuka jedla je klasická „vysokohorská“, napríklad polievky, buchty na pare, klobása, guláš, alko i nealko. Ak ste na chate ubytovaní, dá sa objednať aj polpenzia.

Večer býva na chate veľmi príjemne s ohníkom v krbe a so svetlom z petrolejok. Na chate je síce elektrina, ale tak maximálne ráno, keď sa vysáva. Na to myslite, keď si budete chcieť nabíjať mobilné telefóny...

Webová stránka chaty

Autor titulnej fotografie: Tomáš Trstenský