Sada pozostáva z nádoby pravidelného valcovitého tvaru, ktorá má vákuovú dvojstennú konštrukciu z nerezovej ocele (18/8), skrutkovacieho plastového vrchnáka s vyklápacím náustkom, filtra a slamky. Na plastový vrchnák z vnútornej strany naskrutkujete buď filter, slamku, alebo nič, podľa toho, pre aký účel fľašu chcete použiť. Filter vtedy, keď je to z dôvodov kvality vody potrebné, slamka, keď je voda v poriadku a bez slamky pri použití s horúcim nápojom.

Celkový objem nádoby je 650 ml pri naplnení zarovno okraja. Rozumné maximum pre pohodlnú manipuláciu je niekde okolo 600 ml, vtedy sa dnu zmestí aj naskrutkovaný filter. Pri horúcom nápoji je vhodné plniť ešte o niečo menej. Hmotnosť prázdnej termofľaše bez filtra a slamky je 376 g, so slamkou 385 g a s filtrom 400 g.

Filtrácia

Do nádoby sa dáva voda z dostupného zdroja a jej filtrácia prebieha počas pitia ťahaním ústami. K dispozícii sú dva druhy filtrov – Everyday filter a Adventure filter.

Ako súčasť sady je dodávaný Everyday filter, ktorého účelom je filtrácia vody, ktorá je na pohľad čistá, ale môže obsahovať nebezpečné mikroorganizmy a ťažké kovy. Podľa výrobcu filter eliminuje 99,99 % vírusov, baktérií, cýst a odstraňuje chlór či ťažké kovy vrátane olova, ortuti a arzénu. Jeden filter vie prefiltrovať asi 150 litrov vody, počas používania postupne kladie väčší odpor, ktorý keď už ústami používateľ neprekoná, je čas na výmenu.

Samostatne je možné dokúpiť filter Adventure filter, ktorý je väčší a obsahuje dvojitú filtráciu založenú na rovnakom princípe ako Everyday filter. Je určený na viac znečistené zdroje.

Kto by chcel mať ešte väčšiu istotu, môže vodu ošetriť dezinfekčnými kvapkami a pokiaľ sú na báze chlóru, filter odstráni pachuť. Záleží od toho, v akej krajine sa človek nachádza a akú má dôveru k zdroju vody.

Pozor na pretlak

Samostatný papierik v balení varuje pred pretlakom v spojitosti s použitím slamky. Ak totiž narastie z nejakého dôvodu tlak vzduchu vnútri uzavretého hrnčeka oproti vonkajšiemu, tak pri otvorení náustku môže voda cezeň vychŕliť von. To je obzvlášť nepríjemné, ak je vo vnútri horúca voda. Takýto nárast tlaku môže nastať, ak naberiete vodu v doline a potom prekonáte väčšie prevýšenie, ak dovnútra dáte horúcu vodu a hneď zavriete alebo ak necháte termofľašu v rozhorúčenom aute a predtým ju nevyprádznite.

Varovanie som si prečítal a slamku aj z tohto dôvodu pri testovaní s horúcou vodou odpojil. Pri prvom otvorení ma však obarila voda. V čom bol problém? Príliš som naplnil nádobu a koncovka na vrchnáku pretŕča vyše 1 cm (viď predposledná fotka). Preto termofľašu nemožno plniť horúcim čajom až po vrch, ale nechať dostatok priestoru a aj vtedy otvárať opatrne. Koniec-koncov, použitie termofľaše na horúce nápoje nie je hlavným určením produktu.

Izolačné schopnosti

Výrobca uvádza, že termofľaša udrží 12 hodín horúci nápoj a 24 hodín studený. Nehovorí pritom nič o podmienkach, pri ktorých to má dosiahnuť. Preto som to vyskúšal s jednoduchým mrazničkovým testom spoločne s termohrnčekom podobného objemu a porovnal s bežnou pollitrovou termoskou. Všetky tri som najprv ohrial horúcou vodou (5 minút) a potom do nich nalial vriacu vodu. V mrazničke bolo -20 °C a časový priebeh nájdete v grafe nižšie.