Extra

Horské poistenie - aktualizácia

13. 10. 2008
Pomaly sa blíži zima, ktorá so sebou prináša riziko lavín, pádov na zmrznutom teréne, podchladenia atď. Možno aj tí, čo v lete nad poistením na zásah HZS mávli rukou, budú túto možnosť zvažovať. V nasledujúcom článku sa preto pozrieme, čo sa v oblasti tzv. horského poistenia v tomto roku zmenilo a ako vyzerá aktuálna ponuka na slovenskom trhu.

V prvom rade sa zmenila legislatíva - novelou zákona č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe zákonom č. 519/2007 Z. z. s účinnosťou od 1.1.2008 sú z povinnosti hradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti vyňaté neplnoleté osoby a osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

V súčasnosti majú horské poistenie v ponuke poisťovne Union, Allianz - Slovenská poisťovňa, Generali Slovensko a Wüstenrot.

Poisťovňa Union od začiatku roka zatiaľ zaznamenala 25 poistných udalostí súvisiacich so zásahom HZS. Produkt samotný sa od svojho spustenia nezmenil. Viac v tomto článku. Poistenie si môžu záujemcovia kúpiť na pobočkách poisťovne, v hoteloch, lyžiarskych strediskách, telefonicky, online a ako jediní aj cez SMS. Práve online a SMS formu objednania poistenia v súčasnosti poisťovňa výrazne podporuje, keďže o takúto formu poistenia je veľký záujem.

Poisťovňa Allianz nemá zatiaľ štatistiku týchto poistných udalostí. V samotnej ponuke, odkedy sme o nej informovali, sa nič nezmenilo. Poistenie sa dá kúpiť v pobočkách, prostredníctvom obchodných zástupcov, internetu, telefónu, obchodných partnerov (cestovné kancelárie, infocentrá v horských strediskách a pod.) Poisťovňa zatiaľ nedisponuje štatistikou, aký spôsob nákupu poistenia je najviac využívaný.

Poisťovňa Generali Slovensko zatiaľ riešila 8 poistných udalostí súvisiacich so zásahom HZS. V samotnej ponuke poistenia sa zmenila - znížila akurát cena základného modulu na jeden deň, ostatné ostáva. Momentalne sa dá poistenie kúpiť v obchodných kanceláriách, v niektorých hoteloch a cestovných kanceláriách. Na možnosti poistiť sa online sa v súčasnosti pracuje.

Poisťovňa Wüstentrot v tomto roku zaznamenala "pomenej" poistných udalostí, ich číslo však nekonkretizovala. V tejto poisťovni je možné získať poistenie na zásh HZS len v rámci individuálneho zdravotného poistenia alebo ako pripoistenie k ročnému cestovnému poisteniu, ako samostatný produkt ho nekúpite.

Stále funguje možnosť aj na Slovensku sa stať členom OEAV - Rakúskeho alpského spolku, čo má v sebe automaticky zahrnuté poistenie na zásah HZS v rámci celého sveta. Je to možné buď prostredníctvom Slovenského alpského spolku, alebo cez viedenskú pobočku OEAV Edelweiss. Členský poplatok sa oproti minulosti mierne znížil, jeho výšku a ďalšie informácie nájdete na stránke www.alpenverein.sk, alebo alpenverein.hory.sk.

Titulná fotografia: Tomáš Trstenský

Fórum 63 príspevkov
Horské poistenie - aktualizácia 19/07/19 13:47 63 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Správa Anjel na horách spája turistiku s dobročinnosťou Vojtech Špišák je turista, ultrabežec a organizátor pretekov v horskom behu Východniarska stovka. Popri tom každý rok vymyslí charitatívnu akciu spojenú so športom. Tento rok robí zaujímavý projekt v spolupráci s neziskovou organizáciou Dobrý anjel. 30/07/20 Soňa Mäkká Správy
Predstavenie Hanwag Banks II Lady GTX Topánky od nemeckej značky Hanwag nosím už od vysokoškolských čias, posledné štyri roky je to najmä ľahký model Banks. Tento rok prišiel výrobca s jeho novou verziou. Čakala som, že pôjde len o nejaký facelift, no pri prvom pohľade som mala dojem, že ide o úplne iné topánky. Iný strih, iné kopyto, zmenené materiály a iná farba. Samozrejme, keď sa pozrieme na topánku bližšie, nepoprie, že ide o rovnaký model. V nasledujúcom článku oba modely porovnám. 29/07/20 Soňa Mäkká Obutie
Túra Ostredok a Krížna - okruh z Vyšnej Revúcej Ostredok je najvyšší vrchol Veľkej Fatry. Nedávno sa tu udiala pomerne unikátna vec, bolo treba presunúť vrcholový smerovník na susednú kótu. Zistilo sa, že dovtedajší vrchol má ešte o niečo vyšší predvrchol a tomu teda patrí výškové prvenstvo v pohorí. V Rybovskom sedle si spomenieme aj na najtragickejšiu lavínu na Slovenku. 27/07/20 Soňa Mäkká Veľká Fatra a Choč
Najnovšie články na titulke
 
Prístrešok Sedlo Vyšný Tvarožec Pri zdolávaní červenej značky z čergovského Minčola do Duklianskeho priesmyku som narazil na niekoľko objektov nezachytených v mapách. Informácia o ich existencii by pravdepodobne ovplyvnila moje plánovanie viacdenného putovania trasou mimo dotykov s civilizáciou. Jedným je prístrešok v sedle Nižný Tvarožec. Som na pochybách nazývať ho prístreškom. Svojím spôsobom je útulňou bez špeciálneho priestoru na spanie, no poskytuje pohodový úkryt nielen v nepohode. dnes Vladimír Mikuš Nízke Beskydy
Túra Z Nesluše cez osady s deťmi Na dolných Kysuciach v bočnom údolí neďaleko okresného Kysuckého Nového Mesta sa nachádza obec Nesluša. V jej okolí je na svahoch Javorníkov roztrúsených až dvadsaťdva osád. Rozhodujeme sa pre peší výlet okolím osady Samuhelovci, Ostré. Sem by nás mala zaviesť z konca Nesluše žltá značka. Od osady chceme potom po modrej značke pokračovať k osadám Tabačkovci, Grešákovci a Balošákovci pod Jakubovským vrchom. Uvidíme, ako sa nám to podarí. včera Jana Bílešová Javorníky
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 1. Krátka správa z dlhej trasy, alebo dlhá správa z krátkej trasy... Voľne inšpirované Cestou hrdinov SNP. Séria článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. včera Miloš Hajdin Nízke Beskydy, Čergov

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Horské poistenie - aktualizácia 19/07/19 13:47 63 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.93 (0.33)