Extra

Horské poistenie - aktualizácia

13.10.08
Pomaly sa blíži zima, ktorá so sebou prináša riziko lavín, pádov na zmrznutom teréne, podchladenia atď. Možno aj tí, čo v lete nad poistením na zásah HZS mávli rukou, budú túto možnosť zvažovať. V nasledujúcom článku sa preto pozrieme, čo sa v oblasti tzv. horského poistenia v tomto roku zmenilo a ako vyzerá aktuálna ponuka na slovenskom trhu.

V prvom rade sa zmenila legislatíva - novelou zákona č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe zákonom č. 519/2007 Z. z. s účinnosťou od 1.1.2008 sú z povinnosti hradiť náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti vyňaté neplnoleté osoby a osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

V súčasnosti majú horské poistenie v ponuke poisťovne Union, Allianz - Slovenská poisťovňa, Generali Slovensko a Wüstenrot.

Poisťovňa Union od začiatku roka zatiaľ zaznamenala 25 poistných udalostí súvisiacich so zásahom HZS. Produkt samotný sa od svojho spustenia nezmenil. Viac v tomto článku. Poistenie si môžu záujemcovia kúpiť na pobočkách poisťovne, v hoteloch, lyžiarskych strediskách, telefonicky, online a ako jediní aj cez SMS. Práve online a SMS formu objednania poistenia v súčasnosti poisťovňa výrazne podporuje, keďže o takúto formu poistenia je veľký záujem.

Poisťovňa Allianz nemá zatiaľ štatistiku týchto poistných udalostí. V samotnej ponuke, odkedy sme o nej informovali, sa nič nezmenilo. Poistenie sa dá kúpiť v pobočkách, prostredníctvom obchodných zástupcov, internetu, telefónu, obchodných partnerov (cestovné kancelárie, infocentrá v horských strediskách a pod.) Poisťovňa zatiaľ nedisponuje štatistikou, aký spôsob nákupu poistenia je najviac využívaný.

Poisťovňa Generali Slovensko zatiaľ riešila 8 poistných udalostí súvisiacich so zásahom HZS. V samotnej ponuke poistenia sa zmenila - znížila akurát cena základného modulu na jeden deň, ostatné ostáva. Momentalne sa dá poistenie kúpiť v obchodných kanceláriách, v niektorých hoteloch a cestovných kanceláriách. Na možnosti poistiť sa online sa v súčasnosti pracuje.

Poisťovňa Wüstentrot v tomto roku zaznamenala "pomenej" poistných udalostí, ich číslo však nekonkretizovala. V tejto poisťovni je možné získať poistenie na zásh HZS len v rámci individuálneho zdravotného poistenia alebo ako pripoistenie k ročnému cestovnému poisteniu, ako samostatný produkt ho nekúpite.

Stále funguje možnosť aj na Slovensku sa stať členom OEAV - Rakúskeho alpského spolku, čo má v sebe automaticky zahrnuté poistenie na zásah HZS v rámci celého sveta. Je to možné buď prostredníctvom Slovenského alpského spolku, alebo cez viedenskú pobočku OEAV Edelweiss. Členský poplatok sa oproti minulosti mierne znížil, jeho výšku a ďalšie informácie nájdete na stránke www.alpenverein.sk, alebo alpenverein.hory.sk.

Titulná fotografia: Tomáš Trstenský

Fórum 63 príspevkov
Horské poistenie - aktualizácia 19/07/19 13:47 63 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Náučný chodník Molpír s dieťaťom Oblasť Smolenického krasu je veľmi vďačná na turistiku. Už ako deti sme robili s mamou okruhy cez Havranicu, Záruby, Ostrý Kameň a Čertov žľab s bonusom vandrovania od a k železničnej stanici, ktorá je ďaleko od obce. Každá z lokalít je atraktívna a má svoj osobitý charakter, a to nespomínam jarné pohľady na jediný malokarpatský vodopád Hlboča či jaskyňa Driny. 24/10/19 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Správa Dobrovoľníci likvidovali nelegálnu skládku na Magurke Občianske združenie Priatelia Magurky a obec Partizánska Ľupča zorganizovali minulý víkend akciu „Čistenie prírody – Magurka, Nízke Tatry“. Jej cieľom bola likvidácia starej nelegálnej skládky odpadu v okolí bývalej banskej štôlne Rüsseger. Do čistenia sa zapojilo viac ako 40 dobrovoľníkov. 09/10/19 Soňa Mäkká Správy
Extra Prečo je rekonštrukcia Chaty pod Chlebom problémom? Obľúbená Chata pod Chlebom v Národnom parku Malá Fatra by sa mala rekonštruovať a prestavať. Viac než samotný projekt prestavby vzbudil rozruch spôsob, akým investor, ktorým je firma MaH Servis, s. r. o., spoluvlastnená podpredsedom Národnej rady Slovenskej republiky za MOST-HÍD Andrejom Hrnčiarom, dostala povolenie vyhnúť sa posudzovaniu vplyvu stavby na životné prostredie. 08/10/19 Soňa Mäkká Publicistika
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Luhačovíc k Vlárskemu priesmyku Keď som písal príspevok z vlaňajšieho putovania Tri dni Valašskom z Luhačovíc do Ostravice a hľadal som prijateľnú formu záveru článku, zvolil som jeden slovný obrat. O trase, čo kamsi pokračuje a čo skadesi prišla. Bol to aj, ako som si následne uvedomil, určitý verejný prísľub. A záväzky je potrebné v slušnej spoločnosti plniť. Takže došlo aj na spoznanie neznámeho „skadesi“. Červenou značkou z Luhačovického Zálesí na východ, k juhovýchodnému rohu Valašska. dnes Vladimír Mikuš Česko
Túra Od zubačky z Tisovca cez Fabovu hoľu do Michalovej Na Muránsku planinu sme sa s priateľkou vybrali, aby sme konečne preturistikovali celý víkend. Aj napriek tomu, že sme nemali k dispozícii auto, a museli sme sa na planinu dopraviť spojmi, sme nakoniec naplánovali dve pekné trasy, ktoré sme boli schopní prejsť za dva dni, s tým že sa vieme dostať v nedeľu domov. Do toho všetkého sme ešte zakomponovali parný vláčik, ktorý práve počas víkendu išiel trasu sedlo Zbojská – Tisovec a späť. Pre počasie nehlásili žiadne pekné vyhliadky, ale to nehlásili ani týždeň predtým v Tatrách, a mali sme z toho peknú túru. Ako sa ukázalo, na Muráni sa nám počasie pomstilo aj za predchádzajúci víkend. včera Dominik Chňapko Muránska planina, Veporské vrchy
Správa Nový cykloturistický most cez Moravu pri Kopčanoch Dovoľujem si oznámiť turistickej a cyklistickej verejnosti, že nový most, spájajúci archeopark Mikulčice (Morava) a slovenskú časť predstavujúcu kostolík sv. Margity Antiochijskej pri Kopčanoch, je postavený a začína na ňom bežná prevádzka. 12/10/19 Boro Tomis Správy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Horské poistenie - aktualizácia 19/07/19 13:47 63 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.73 (0.18)