Reportáž

Kurz prvej pomoci

20.11.08
Výšľap na kopec, ktorý sa na pohľad zdá byť veľmi blízko, avšak každým krokom zisťujete, že je ďalej a ďalej. Úmorná dlhá cesta k cieľu, také sa zdalo uskutočnenie prvého kurzu prvej pomoci pre návštevníkov hiking.sk. Ale tak, ako po výstupe zistíte, že na kopci je nádherne, že ten výhľad stojí aj za horšie útrapy, ako ste prežili, tak isto aj kurz priniesol mnoho zaujímavých chvíľ, užitočných poznatkov a dôležitých informácií. Samozrejme, že sme sa v partii aj poriadne zabavili.

Historicky prvý kurz prvej pomoci organizovaný pre hiking.sk sa uskutočnil v dňoch 15 – 16.11.2008, v lokalite Bezovec. Prvý píšem preto, pretože predpokladám a očakávam pokračovanie kurzov (aj keď som bol v začiatkoch skeptický a nepredpokladal som, že by sa vôbec uskutočnil ten prvý). Diagnózu a anamnézu príprav a organizácie popisovať nebudem, stačí, keď si niekto prečíta fórum k prípravnému článku.

Deň prvý

15.11.2008 o 16:00 – 18:00 sme sa pozvoľna stretli v danej lokalite na „horskej“ chate. Poniektorí boli na túre už od skorého poobedia, iní prišli „túrou“ po vlastných. Zišla sa nie veľmi početná, ale zato silná a odborná zostava budúcich „zdravotníkov“. Po výdatnej večeri sme sa usalašili na chate, spoznali sme kamoša Adama (nie nafukovacieho, ale elektronického), ktorý sa nám počs dvoch dní neskutočne veľa krát zranil, horel, nedýchal, mal zástavy srdca, zlomeniny a podobné radostné zážitky. Človek by si povedal, že za dva dni sa toľko zranení ani nedá postíhať. Je to proste simulant. Premietli sme si kopec zaujímavých informácií, ako teoretických, tak aj praktické ukážky. Písať podrobne o všetkých informáciach by bolo na veľmi dlho, ale za spomenutie stojí video z operácie, ktoré nám ukázalo, ako vyzerá fibrilácia srdca a následná priama elektro defibrilácia. Po teoretickom úvode o základných informáciách čo, ako a kedy robiť (plus nie menej dôležité čo, ako a kedy NEROBIŤ), sme prešli na praktický nácvik nepriamej masáže srdca s dýchaním z pľúc do pľúc. Samozrejme, že sme boli horliví študenti, takže náš Adam si pripísal na účet zopár zlomených rebier a pri prudkých vdýchnutiach nám dal vedieť, že nás spätne obdaril zvratkami (aj to našťastie len simuloval).

Len ako informácia pre neprítomných – zlomené rebro NIE JE znakom dobrej masáže srdca, ako sa niekde tvrdí.

Po krátkom, dvaapolhodinovom úvodnom sedení sme Adama zabalili, doktorka šla spať a prítomní sa bavili pri popíjaní dezinfekčných roztokov. Samozrejme, že hlavná téma boli otvorené zlomeniny, otravy alkoholom a podobné zážitky.

Deň druhý

16.11.2008 po málo výdatných raňajkách sme začali zostra preberať ďalšie materiály a vedmosti. Postupne sme prebrali všetky úrazy a život ohrozujúce stavy, s ktorými sa človek môže stretnúť - lavíny, omrzliny, popáleniny, infarkt, mozgová mŕtvica, epilepsia, vdýchnutie cudzieho predmetu, anafylaktický šok, zlomeniny, hyperglikémia alebo hypoglykemická kóma, uhryznutie zverou, tržné rany, vnútorné zranenie, šok, atď. Z praktických nácvikov sme vyskúšali zastavenie krvácania, Heimlichov manéver (používa sa pri vdýchnutí cudzieho telesa), stabilizovanú polohu, protišokové opatrenia atď. Vyskúšali sme si aj použitie defibrilátora pre laikov. Počas „študovania“ sme videli na fotkách pár popálenín, otvorené rany, kopu krvi a mnohé iné podobné chuťovky.

Po týchto informáciach sme vo dvojiciach nacvičovali rôzne situácie, ktoré môžu nastať, nutné úkony sme si nacvičili na kamarátoch, resuscitáciu (masáž srdca a dýchanie z pľúc do pľúc) sme cvičili už na Adamovi. Tentokrát to nebolo také ľahké. Kým včera sme si skúsili resuscitáciu „naľahko“ (Adam nastavený na 60-kilovú ženu – a resuscitácia 2 minúty), dnes sme mali Adama nastaveného na 100-kilového chlapa a resuscitovať sme museli 10 minút. Fyzicky to dá zabrať.

Záujemci si rovno mohli zakúpiť lekárničky rôznej veľkosti s rozdielnymi náplňami, ktoré poskytla spoločnosť Tatonka s 50% zľavou.

Chcel by som poďakovať všetkým prítomným za účasť, dobrú partiu a skvelú zábavu, pani doktorke Andrejčákovej, hiking.sk, a spoločnostiam Tatonka a Yaksteam za podporu.


Fórum 1 príspevok
Kurz prvej pomoci 24/11/08 01:41 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Rada Ako uvariť v ešuse puding Čo-Van-Hro-Ma Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Každé dobré jedlo by si zaslúžilo bodku, záver, sladké potešenie. Minule som vám sľúbil, že pripravím recept “dezertu”, vhodného na outdoorové aktivity. Skvelé na ňom je, že v chladných obdobiach vás nielen poteší na jazyku, ale aj pekne zahreje. Hovoríme o pudingu, ktorý určite mnohí z vás už na vandri či pri stane varili. Toto je klasika, nejdem sa tváriť, že som vymyslel nové Créme Brulé. Každopádne, ak pomôžem “receptom” čo len jedinej hladnej a zahriatia hodnej duši, môžem si zapísať dobrý skutok. Poďme na to! 05/01/16 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Linguine so sardinkami Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – okrem komplikovaných outdoorovo kulinárskych špecialít ako bolo Chilli Con Carne, je treba mať v zálohe chutné a jednoduché jedlá vhodné na varenie v prírode. Jedno také sme si spravili v úvodnom článku cyklu Outdoor Chef’s Diary – Dubákové Risotto. Druhé si spravíme teraz. A bez srandy - vifonkové slíže bokom, idú sa variť talianske cestoviny. Linguine di Montagna (Sardine i Pomodori Secchi). 29/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Chilli con Carne Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Ľubo mi sľúbil, že pôjdeme otestovať nejaké variče a ja popri tom spravím ďalšie mňamkové recepty. Kuchtiť ma baví, prírodu zbožňujem, Ľubo sa mi upísal, a tak som vymyslel jemne komplikovanejšie recepty ako rizoto naposledy. Predsa len, na moderných kozmických varičoch a hrncoch sa varí omnoho lepšie ako na mojom starom hliníkovom ešuse. 22/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Najnovšie články na titulke
 
Lezenie Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Je ešte len koniec marca, ale dobrá predpoveď napovedá zotrvanie teplého počasie aj počas najbližšieho víkendu. Rozhodli sme sa preto, že slnečnú sobotu využijeme na dlhšie odkladaný prechod hrebeňa, ktorý začína od Východnej Slavkovskej veže a smeruje na Slavkovský štít. Ide o pomerne známy Vareškový hrebeň, oddeľujúci Veľkú Studenú dolinu od Slavkovskej dolinky. dnes Michal Mikuláš Vysoké a Belianske Tatry
Túra Beskid, Kasprowy Wierch a Dolina Gąsienicowa v zime V predchádzajúcej časti sme si predstavili prechádzku na hraničný hrebeň v letnom čase. Išlo o preskúmanie terénu pred zimou. Tentokrát sa po takmer rovnakých stopách vydáme bielou Gąsienicowou dolinou, keď bude lákadlom pohľad na zatvorenú slovenskú krajinu Vysokých a Západných Tatier. Na začiatok pridáme krátku prechádzku za výhľadmi ponad Kotlinu Zakopiańsku a na takmer celé Tatry. Posledný deň bude patriť vzácnemu zoskupeniu kolíb - “Bacówiek” na lúke Polana Kopieniec. včera Roman Matkovčík Tatry, Západné Tatry, +
PR Turistické ciele Záhoria Záhorie svojou rozmanitosťou splní požiadavky aj toho najnáročnejšieho turistu. Spoznávaním pamiatok, ochutávaním špecialít, relaxáciou v kúpeľoch a potulkami borovicovými lesmi zanechá stopu v každom človeku. Preskúmajte jedinečnosti regiónu a nechajte sa inšpirovať aj týmito tipmi na výlety pre malých aj veľkých bádateľov. 17/06/19 sponzorovaný článok

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Kurz prvej pomoci 24/11/08 01:41 1 príspevok
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.59 (0.15)