Test

Craft ProZero Extrem

17.12.08
V uplynulých dňoch som mal možnosť testovať celoročné funkčné prádlo z dielne švédskeho Craftu. Išlo o tričko s dlhým rukávom a so zipsom, ktoré je určené najmä pre aktivity s väčšou fyzickou záťažou. Craft ProZero Extrem zvíťazilo v niekoľkých európskych testoch funkčnej bielizne, nuž som sa chcel aj ja na vlastnej koži presvedčiť, čo dokáže.

Vzhľad a použitý materiál

Polyesterový úplet v sebe skrýva dva typy vlákna, ktoré by mali zaručiť čo najvyšší pocitový komfort a to najmä pri zvýšenej fyzickej záťaži. Na vnútornej strane prichádza do priameho styku s pokožkou šesťkanálové vlákno CoolMax Extreme Hexachannel. Toto vlákno má na starosti odvod potu a tepla z pokožky na povrch tkaniny. Na vonkajšej strane je duté vlákono Thermolite, ktoré vo svojich "priestoroch" udržuje teplo pri zníženej fyzickej aktivite. Zaujímavosťou tohto prádla je technológia CoolMax Fresh FX. Funguje na báze iontov striebra zabudovaných do tkaniny, ktoré sa počas celej životnosti výrobku postupne uvolňujú a zabraňujú tak množeniu mikroorganizmov vo vnútri tkaniny. V praxi to znamená aj obmedzeniu zápachu, ktorý určite všetci používatelia funkčnej bielizne poznajú.

Vzhľadovo tričko navzdory svojmu nekomplikovanému designu pôsobí veľmi moderne. Tento fakt určite zdôrazňujú aj farebné prevedenia, v ktorých sa vyrába. Ja som testoval model svetlozelenej výraznej farby (viď. foto), ale vyrába sa napríklad aj v červenom a čiernom prevedení. Ploché švy sú iba na rukávoch, zvyšok prádla je bez švov. Kontrastnou farbou je zvýraznený iba jeden, čo pôsobí na pohľad veľmi zaujímavo a netradične.

Prvé dojmy

Na prvý dotyk ma materiál trička svojou hebkosťou prekvapil. Ja viem, znie to ako fráza, ale skutočne – vnútorná, ako aj vonkajšia strana pôsobí na dotyk veľmi jemne a na tele prakticky ani nepocítite, že niečo máte oblečené. Tento pocit umocňuje aj nízka hmotnosť.

Strih je anatomický, veľmi dobre sadne na telo a materiál je takisto dostatočne elastický, aby sa prispôsobil telesným krivkám. Predĺžená chrbtová časť je kvôli ochrane krížovej chrbtice už dnes samozrejmosťou. Nielen pri testovanom tričku, ale pri každom dobrom funkčnom prádle. Okamžite som si všimol aj netradičnú polohu zipsu pri tomto rolákovom vyhotovení trička. Nenachádza sa v strede pod bradou, ale je posunutý na stranu (viď. foto). Nejde iba o dizajnový prvok, ale súčasť systému obliekania, ktorý Craft nazýva System 1-2-3. Každá vrstva Craft oblečenia má v tomto systéme (okrem iného) zips v oblasti krku na inom mieste. Má sa tak zamedziť, aby (niekedy až) tri zapnuté zipsy prehnane tlačili na ohryzok krku.

V teréne

Rada ProZero Extrem je podľa výrobcu svojou konštrukciou určená najmä na intenzívny pohyb alebo na pohyb, pri ktorom sa intenzita záťaže mení. Tomu som prispôsobil aj môj test, aby som vlastnosti odskúšal v plnom rozsahu. Tričko som podrobil testu pri dlhších behoch (väčšinou do kopca), skialpinistických túrach, tréningoch na bežkách (Biela Stopa sa blíži), na biku, ale aj pri bežnej turistike a rýchlejšej chôdzi po meste. Tričko som rozhodne nešetril.

V prvom rade musím povedať, že pri všetkých vykonávaných činnostiach sa tričko skvele prispôsobilo svojim strihom tvaru tela. Tento fakt vnímam ako základ pri každej prvej vrstve. V rámci rýchlej chôdze, resp. bežnej turistiky, výrazne napomáha udržiavať príjemnú telesnú klímu. To znamená, že za nepriaznivých poveternostných podmienok (chlad, sneženie, vietor) mi spočiatku síce bolo chladno, ale po tom čo som sa zahrial, mi už bolo pocitovo veľmi príjemne a to aj pri dlhšej pohybovej nečinnosti, či pri prechode z tepla do chladného prostredia.

Počas intenzívnejšieho pohybu (beh, bežky či skialp) tričko absolútne nebránilo v pohybe, avšak pri dlhšej nečinnosti sa pocit chladu dostavil, hlavne vplyvom vetra. Bolo sa treba začať hýbať alebo prezliecť. Toto však považujem za úplne normálny jav a od žiadneho funkčného prádla neočakávam zázraky. Pokiaľ som sa začal opäť pohybovať, chladno mi prestalo byť veľmi rýchlo a pocitová teplota sa znovu dostala do normálu. Počas chladnejších dní oceňujem aj modelové prevedenie so zipsom, pretože umožňuje zapínanie vyššie ku krku. Počas použitia, najmä na bicykli, by som privítal na rukávoch otvor na palec. Aj keď rukávy sú mi na dĺžku akurát, pri niektorých pohyboch sa mi samovoľne vyhrnuli. Keďže ide vyslovene o model funkčného trička, ktoré je určené najmä na intenzívny šport, myslím, že umiestnenie otvoru na palec na rukávoch by bol prínosom.

Dôležitý a celkom prekvapujúci bol pre mňa aj test antibakteriálnej úpravy (CoolMax Fresh FX). Z vlasnej praxe mám overené, že funkčné prádlo bez takejto úpravy začína páchnuť už po 2 dňoch. Pri testovanom tričku sa mierny zápach, prakticky iba v podpazuší, dostavil asi po 4-5 dňoch intenzívneho používania a rovnako tomu bolo aj po vypraní. To znamená, že v prípade nutnosti a bez toho, aby človek svojou "arómou" výrazne obťažoval okolie, by sa tričko bez vyprania dalo používať aj týždeň. Som zvedavý, ako dlho vydrží táto úprava, pretože ionty striebra sa zvyknú časom "vyprať".

Naozaj velmi jemná povrchová úprava trička má aj drobnú nevýhodu. Ide najmä o estetický problém, ktorý celkovej funkčnosti prakticky nezamedzuje. Ide o zatrhávanie – t.j. vyťahovanie nitiek z úpletu pri kontakte s drsnejším predmetom. Tento jav som zaznamenal pomerne skoro po tom, ako som tričko začal nosiť. Myslím si však, že komfort nosenia je pre mňa v konečnom dôsledku dôležitejší ako zopár vytiahnutých nitiek.

Záver

Na záver musím skonštatovať, že testovaný model Craft ProZero Extrem je skutočne moderné a aj designovo veľmi vydarené funkčné prádlo. Skvele sa prispôsobí na telo, absolútne neobmedzuje v pohybe a veľmi rýchlo schne. Antibakteriálnu úpravu CoolMax Fresh Fx určite ocenia všetci a to najmä pri dlhodobejšom pobyte v prírode. Myslím si, že použitie takejto úpravy by sa malo stať samozrejmosťou pri funkčnom prádle vyvinutom na účely vysokej fyzickej aktivity. Aj keď cenovo je tento model od Craftu "situovaný" skôr vyššie, svojou funkčnosťou investíciu užívateľovi rozhodne vráti.

Fórum 15 príspevkov
Craft ProZero Extrem 28/01/12 07:52 15 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Test Bunda Montane Venture Jacket Myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, ak si tipnem, že mnohí z vás, outdoorových nadšencov, ešte neprišli do kontaktu so značkou Montane od rovnomenného výrobcu z Veľkej Británie. Ja som mal tú česť zoznámiť sa s ňou v priebehu dvoch mesiacov v podobe testu 3–sezónnej bundy Venture Jacket. Viem, možno je to krátky čas na testovanie produktu podobného typu. Napriek tomu si však myslím, že počas tejto doby sa dá vytušiť, kde má bunda navrch oproti jej konkurentkám, prípadne, v čom vidím z hľadiska jej prevedenia určité rezervy. Pár dojmov z jej používania si teda dovolím naformulovať v nasledujúcich riadkoch. 03/06/09 Mišo Gonda Oblečenie
Test Craft ProZero Extrem V uplynulých dňoch som mal možnosť testovať celoročné funkčné prádlo z dielne švédskeho Craftu. Išlo o tričko s dlhým rukávom a so zipsom, ktoré je určené najmä pre aktivity s väčšou fyzickou záťažou. Craft ProZero Extrem zvíťazilo v niekoľkých európskych testoch funkčnej bielizne, nuž som sa chcel aj ja na vlastnej koži presvedčiť, čo dokáže. 17/12/08 Mišo Gonda Oblečenie
Svet Užhorod – mesto kontrastov Tento článok nemá nič spoločné s putovaním po končiaroch a horských chrbtoch. Čitateľa zavedie na divoký východ, a čiatočne aj do čias, aké boli aj na Slovensku zhruba pred 30 rokmi. Služby na úrovni tu určite nečakajte. Naopak, kto hľadá dobrodružstvo návštevy východného bloku, môže ho nájsť iba 5 km od slovenskej hranice. Návštevou Užhorodu sa dá aj dobre kultúrne aklimatizovať, ak sa chystáte na Ukrajine zotrvať trocha dlhšie. 01/11/06 Mišo Gonda Svet
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž S Mišom Diviakom o citlivom hospodárení v lese Súčasťou Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici sú aj školské lesy Kysihýbel, ktoré slúžia budúcim lesníkom na praktické vyučovanie. Vedúcim školských lesov je Mišo Diviak, lesník, učiteľ a náš dlhoročný autor. Prešli sme sa po zrekonštruovanom náučnom chodníku Kysihýbel a hovorili nielen o tom, ako sa hospodári v tunajších lesoch, ale aj v lesoch všeobecne. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Túra Z Luhačovíc k Vlárskemu priesmyku Keď som písal príspevok z vlaňajšieho putovania Tri dni Valašskom z Luhačovíc do Ostravice a hľadal som prijateľnú formu záveru článku, zvolil som jeden slovný obrat. O trase, čo kamsi pokračuje a čo skadesi prišla. Bol to aj, ako som si následne uvedomil, určitý verejný prísľub. A záväzky je potrebné v slušnej spoločnosti plniť. Takže došlo aj na spoznanie neznámeho „skadesi“. Červenou značkou z Luhačovického Zálesí na východ, k juhovýchodnému rohu Valašska. včera Vladimír Mikuš Česko
Túra Od zubačky z Tisovca cez Fabovu hoľu do Michalovej Na Muránsku planinu sme sa s priateľkou vybrali, aby sme konečne preturistikovali celý víkend. Aj napriek tomu, že sme nemali k dispozícii auto, a museli sme sa na planinu dopraviť spojmi, sme nakoniec naplánovali dve pekné trasy, ktoré sme boli schopní prejsť za dva dni, s tým že sa vieme dostať v nedeľu domov. Do toho všetkého sme ešte zakomponovali parný vláčik, ktorý práve počas víkendu išiel trasu sedlo Zbojská – Tisovec a späť. Pre počasie nehlásili žiadne pekné vyhliadky, ale to nehlásili ani týždeň predtým v Tatrách, a mali sme z toho peknú túru. Ako sa ukázalo, na Muráni sa nám počasie pomstilo aj za predchádzajúci víkend. 13/10/19 Dominik Chňapko Muránska planina, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Craft ProZero Extrem 28/01/12 07:52 15 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Craft
 • Model
  • Pro Zero Extrem
 • Materiály
  • Polyester
 • Páči sa mi
  • strih, design, jemné na dotyk, nízka hmotnosť, antibakteriálna úprava
 • Nepáči sa mi
  • zatrhávanie materiálu, chýba otvor na palec
 • Infocena
  • 52.78 €
 • Hodnotenie
  • - cena: 6 z 10
  • - hmotnosť: 10 z 10
  • - dizajn: 10 z 10
  • - manipulácia: 9 z 10
  • - rozmery: 10 z 10
  • - materiály: 10 z 10
  • - údržba: 10 z 10
  • - cena/výkon: 8 z 10
  • - detaily: 10 z 10
  • - multifunkčnosť: 10 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 93 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.64 (0.14)