Túra

Vianočný výstup na Stolicu

14.01.09
Na úvod by som sa chcel ospravedlniť za nie príliš veľkú kvalitu fotiek, ale fotím v prvom rade pre seba a môj foťák nie je natoľko kvalitný. Tento výstup sa uskutočnil 27.12.2008 pod záštitou KST Dúbrava v Jelšave. V spolupráci s mestom Revúca organizuje zimné prechody cez Stolické vrchy, Muránsku planinu, výstupy na Kraľovu hoľu, Rysy atď. Na výstup sa pridal môj kamarát, ktorý je aktívnym súťažným bežcom.

Ráno som vstal o šiestej. Vonku bolo -6 stupňov, ale jasno. Autobus nám z hlavnej zastávky odchádzal o 7.40 hod. Na zastávke už čakalo asi tak 30 až 40 ľudí, ktorých cieľ cesty bol taký istý. O 8.15 hod. sme boli v sedle Javorinka, kde sa nachádzal štart našej túry.

Keď sme vyšli z autobusu, okamžite mi dych vyrazil pomerne prudký vietor a štipľavý mráz, ktorý sem vanul niekde od Kráľovej hole. Hneď sme sa vydali po červenej značke, ktorá označuje Rudnú magistrálu. Po tejto značke treba isť až do Slanského sedla a odtiaľ po modrej, ktorá vedie na Stolicu. Kráčali sme v čerstvom sypkom snehu, po ktorom sa šlo dosť ťažko. Prvých zhruba 15 minút sme šli lesom, potom sme prišli na lúku, odkiaľ sú nádherné výhľady na Nízke Tatry. Odtiaľto je to už potom až do Slanského sedla v pohode, prevažne rovný terén s minimálnym stúpaním. Striedajú sa tu tmavšie miesta s nádhernými výhľadmi. Taký sa vám za pekného počasia bez inverzie a mrakov, ktoré sme mali aj my, naskytne zo Šumiackej priehyby, ktorá sa nachádza vo výške 1082 m n. m. Vidieť odtiaľto Kohút v úplne inej podobe, ako ho možno vidieť napr. z Revúcej, ale aj celú Zdychavskú horu. A ak máte ďalekohlad, dovidíte až na Revúcu, za ňou na vrch Hlaviny a Železník. Keby nám vo výhľade nebránil 1210 m vysoký vrch Čelo, tak by sme možno videli aj Muránsku planinu. Tú sme však mohli v plnej kráse vidieť na Stolici.

Vietor postupne utíchol a my sme si užívali slnečné lúče. Na rázcestí pred chatou Jankou, kde treba pokračovať doľava po červenej, sme jedli a oddychovali. Plánovaný čas na túto túru bol 7 hod., my sme ju chceli zvládnuť za 6 hodín. V Slanskom sedle sme sa občerstvili, trochu si oddýchli a pripravovali sa na najťažšiu časť výstupu. V tomto sedle je postavená strieška a pod ňou naukladaná čečina, asi pre vášnivých turistov, ktorí tu azda nedávno bivakovali. Do Slanského sedla sme v svižnom tempe dorazili po cca 2.17. Slanské sedlo sa nachádza vo výške 1234 m n. m. a podobné prevýšenie, aké sme prekonali na približne 7 km, nás čakalo asi na 3 km. Odtiaľto to bolo v tom polmetrovom snehu pekne na kondičku a nechcel by som byť tým, kto tu šliapal prvý. Aj keď sme mali ako-tak prešliapanú cestu, niekedy sa nám nohy zaborili poriadne hlboko pod ľadovú kôru, ktorá tu bola ešte z predchádzajúcich snežení.

Naštastie za asi 20-minútovým "stupákom" sa svah postupne zmierňuje (niečo podobné ako na Kohúte - najprv ideš dušu vypľuť a vrchol je plochý, že ani nevieš, kde máš spraviť vrcholovú fotku). Ešte sme však ani zďaleka neboli na vrchole. Kopček, potom chvíľu brodenia sa v hlbokom snehu, nádherné výhľady, pauza, zasa brodenie a konečne vrchol Stolice, 1476 m n. m. Dosiahli sme ho v čase 3.18 asi 10 minút pred obedom a teplota bola okolo -13 stupňov.

Od Slanského sedla bola všade poriadna námraza a vietor hnal hmlu na vrchol. Keď som hore jedol suché rožky, tak ma dosť štípali ruky a fotenie som musel nechať na môjho kamaráta. Neviem, či ste zažili takú zimu, keď si neviete ani zapnúť gombík. Keď sme sa občerstvili, odfotili sme sa pri kríži, ktorý tu dala postaviť obec Revúčka na počesť SNP, a šli sme do Sedla Harová.

Chodník, ktorým sme išli ďalej, bol neznačený a išli sme podľa turistov, ktorí to tu poznajú. Po vytrvalej chôdzi sme sa dostali na chatu Anka, a odtiaľto sme nešli na Karafovú, ale doľava, až sme sa asi za 45 minút dostali na Zdychavské skalky a potom popri samotách na zdychavských lazoch až do Muránskej Zdychavy. Bolo tesne pred 15.00 hod. a tak som zavolal otcovi, aby pre nás prišiel na aute, pretože najbližší autobus ide až okolo piatej. Môžete počkať na zastávke (tam však môžete iba pekne vymrznúť, pretože je to iba taká búdka), alebo ísť do krčmy, a keď ešte zvládnete 7 km, tak ísť pešo do Revúcej.

Iné možnosti túry: Ak sa predčasne rozhodnete túru ukončiť, z chaty Janky po zelenej na Karafovú a odtiaľ na Zdychavu. Ak ste si nie istí zostupom, tak zíďte do Sedla Harová a stadiaľ by sa malo dať ísť na Karafovú. Nasledujte cestu, čo som opísal - pokiaľ budete mať výhľad na Nízke Tatry a budete klesať, tak idete správne.

Fórum 14 príspevkov
Vianočný výstup na Stolicu 24/02/10 21:19 14 príspevkov
Najnovšie články autora
 
MTB Veľká lúka, Studňa a Hrdzavá dolina z Revúcej Tento nápad mi v hlave "kvitol" už dlhšiu dobu. Aj napriek tomu, že som na Muránskej planine bol už niekoľkokrát, doteraz to bolo vždy len po "vlastných". Rozhodol som sa preto prejsť si tento kút Slovenska na bicykli. Cyklotúru som absolvoval v závere horúčav, ktoré sa vyskytli na Slovensku na začiatku augusta 2017. 24/08/17 Cyril Siman Muránska planina
Túra Z Malužinej na Ohnište s búrkou v pätách Je to už dlhoročná tradícia v našej rodine, že najmä počas letných mesiacov si naplánujeme nejaký pekný výlet na jednu z mnohopočetných krásnych lokalít v našej malebnej krajine. Plním si detské sny a rodina, ktorá je rada, že ma po 1,5 mesiaci opäť raz vidí doma so mnou ochotne absolvuje vybranú trasu. Keďže však nie som žiadny diktátor, tak samozrejme moje nápady vždy konzultujem s rodičmi a bratom, ktorí sú najčastejší účastníci výletov. Nad ďalej opísanou túrou som rozmýšľal najmenej tri roky. Ako geograf, meteorológ a veľký milovník prírody ma veľmi zaujal vápencovo-dolomitový vrchol mimo hlavného hrebeňa Nízkych Tatier - Ohnište. 21/08/16 Cyril Siman Nízke Tatry
Túra Vianočný výstup na Stolicu Na úvod by som sa chcel ospravedlniť za nie príliš veľkú kvalitu fotiek, ale fotím v prvom rade pre seba a môj foťák nie je natoľko kvalitný. Tento výstup sa uskutočnil 27.12.2008 pod záštitou KST Dúbrava v Jelšave. V spolupráci s mestom Revúca organizuje zimné prechody cez Stolické vrchy, Muránsku planinu, výstupy na Kraľovu hoľu, Rysy atď. Na výstup sa pridal môj kamarát, ktorý je aktívnym súťažným bežcom. 14/01/09 Cyril Siman Stolické vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Zadné Meďodoly a Gombošov vrch z Tatranskej Javoriny Naplánovaný jesenný turistický výlet v Tatrách musím na poslednú chvíľu modifikovať. Horská služba totiž hlási, že po poslednom snežení panujú vo vysokých polohách zimné podmienky, k čomu nemám potrebné skúsenosti a s výnimkou čiapky ani výstroj. Ostávajú teda iba nižšie položené miesta, z čoho sa rozhodujem pre Zadné Meďodoly. Miesto mi učarovalo už pri našom letnom rodinnom prechode Kopským sedlom, kvôli deťom som si ho však patrične nevychutnal. Aby to nebola len taká seniorská prechádzka, po návrate do Tatranskej Javoriny si ešte vybehnem na Gombošov vrch preveriť výhľady zo zjazdovky. dnes Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry
Prístrešok Vrchlúky Z Ružomberka je vyznačených viacero alternatív prístupu na liptovskú vetvu hrebeňa Veľkej Fatry. Všetky sa stretávajú v oblasti Vlkolínskych lúk na západnom úpätí vrchu Sidorovo. V okolí Vlkolínca je tiež viacero trás NCH a pravdepodobne v rámci ich budovania postavili aj niekoľko prístreškov. Jeden sa nachádza na Vrchlúkach. včera Michal Bukvai Veľká Fatra a Choč
Rozhovor Behu som úplne prepadla Víťazkou Slovenskej ultratrailovej ligy 2019 sa stala Denisa Kušnierová, ktorá už niekoľko rokov behá po našich aj zahraničných horách pod hlavičkou Trail Runners Trnava. So stovkami začala iba tento rok, no hneď to rozbalila vo veľkom štýle. Na najvyšší stupeň víťaziek sa postavila na Lazovej, Ponitrianskej aj Javorníckej stovke a na všetkých troch podujatiach stanovila nové ženské traťové rekordy. Svojimi výkonmi sa nestratila ani v zahraničí. Ako členka Slovak Ultra Trail Team si v máji vybehala 3. ženské miesto na kratšej trase rumunských pretekov Transylvania 100 a v auguste so spolubežcom Erikom Hübnerom prvenstvo v kategórii zmiešaných štafiet na rakúskom KAT100 Ekiden Trail. Sezónu SUT zavŕšila triumfom na Malokarpatskej vertikále týždeň po Javorníckej stovke. Kto by sa nechcel porozprávať s takouto maníčkou? Ja som chcela a maníčka súhlasila. 06/12/19 Júlia Batmendijnová Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Vianočný výstup na Stolicu 24/02/10 21:19 14 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Stolické vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1476 m n. m.
  • min: 576 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 477 m
  • klesanie: 900 m
 • Vzdialenosť
  • 20 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 27.12.2008
 • Štart trasy
  • šírka: 48.7958 ° SŠ
   dĺžka: 20.1362 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.7377 ° SŠ
   dĺžka: 20.1398 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • -
 • Voda
  • vlastná
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • autobus
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.76 (0.22)