Extra

Fotky mesiaca apríl

21.05.09
Na základe pozitívnej odozvy na slovné vyhodnotenie súťaže s PHOTOBOX.sk sme sa rozhodli podobné hodnotenia uverejňovať pravidelne. Vždy raz mesačne dostane redakcia fotoservera priestor pre výber a komentár niekoľkých zaujímavých záberov z galérie HIKING.SK. Veríme, že to bude prínosom tak pre prispievateľov do galérie, ako aj pre ostatných čitateľov. Tu je výber za apríl.

Po tom, čo som minule vyberal fotografie, ktorým z môjho skromného hľadiska chýbal k dokonalosti len krôčik, tentokrát vyberiem fotografie, ktoré sú podľa môjho názoru výborné a napíšem aj pár slov, „prečo“. Takéto komentáre by mohli pomôcť nielen divákom, ale aj samotnému autorovi, ktorý to síce videl, odfotil, ale častokrát nevie, v čom je sila danej fotografie.

01

Ako prvá mi udrela do očí čiernobiela fotografia troch turistov hľadiacich do zahmlenej kotliny pod sebou. Fotografia krásne zachytáva priestor a veľkoleposť prírody. Má v popredí pomerne malé postavy, ktoré kontrastujú s okolitými kopcami. Umiestnenie postáv, ako aj ich pózy sú zachytene pomerne šťastne. Veľmi ma potešila zachytená štruktúra popredia, či už kamene alebo samotné postavy. Netvoria len siluetu, ale v samotnom obraze vidieť aj jemné plochy svetiel. Autor(ka) zvolil silný štvorcový formát s presným pomerom 1:1. Neviem či ide o scan stredného formátu alebo výrez digitálneho obrazu, každopádne je to orezané pekne. Zaujal ma vršok obrazu, kde sa hmla akoby vlieva z ešte väčšieho priestoru nad ňou. Mnou upravená fotografia má mierne vytiahnutý kontrast a zároveň vymaskovaný spodok kôli zachovaniu detailov v obraze. Samozrejme, táto úprava nebola nutná, bolo to len také moje skúšanie.

02

Prekrásna panoráma so silným oporným bodom v ľavej strane (popredie) a zaujímavým pozadím. Svetlo, pre aké sa oplatí vstať alebo na aké sa oplatí počkať. Teplé mäkké svetlo tvoriace dlhé tiene fotografii dodalo dojem priestoru a tak oželieme aj absenciu „Anselovských“ oblakov.

03

Opäť raz skvelý príklad toho, že krajinárska fotografia môže byť aj o tvaroch, svetlách a tieňoch. Dynamické línie horizontov krásne umiestnené v obrazových tretinách doslova lahodia oku.Znovu, celoplošné pritvrdenie obrazu zvýšilo dramatickosť situácie.

04

Pre mňa osobne vynikajúca, čistá fotografia. Jasný kontrast majestátu hôr a na druhej strane veľkolepý výtvor ľudstva. Osobne mam asi kontrastný deň. Pritvrdil som a keďže modrú z hôr už neodstránim, tak som farbičky trošku viac priznal.

05

Makro síce nie je moja srdcovka, ale táto fotografia ma veľmi rýchlo oslovila. Nie je ničím výnimočná, ale má to, čo by príjemné makro malo mať: jasné hranice ostrosti a neostrosti. Niektoré kostrnky som prečistil retušovacím štetcom, ale čo by som vytkol, je kompozícia. Trojka je vo vizuálnej komunikácii magické číslo. Hľadajte ju aj cez hľadáčik fotoaparátu. Keby mali „šafránkovia“ nad sebou v pozadí tretieho kamaráta, bol by to krok správnym smerom. Pri tejto príležitosti by som rád spomenul aj čiernobielu fotografiu s názvom „chlpáčik“, zobrazujúcu šafrán v protisvetle. Tiež elegantná, netradičná a dynamická fotografia.

06

Fotografia ako vyšitá do publikácie podporujúcej turizmus na Slovensku. Dynamický horizont, oblaky, hory, ovce v popredí...jednoducho ilustračka ako brno. Ja by som však skúsil dostať do veľmi blízkeho popredia hlavu ovce s tým, že by som priznal ostré aj pozadie. Tak by mohla vzniknúť snímka ešte silnejšia ako je táto.

07

Autor presne vedel čo chce: Dominantnú lodičku v popredí a romantické pozadie. Tu by som však prízvukoval: Bližšie, bližšie, bližšie...nižšie, nižšie, nižšie. Fullframe zrkadlovka a ultraširokouhlý objektív to dovoľujú.

08

Dve fotografie, podľa všetkého (použitá technika, čas, software) jeden autor. Ktorá je ale lepšia? Osobne pokladám obe za veľmi vydarené. Z oboch je znateľný autorove upriamenie sa na úžasnú oblohu, dotvárajúc kulisu osamelému stromu v čistej, pomerne minimalistickej kompozícii. Na čo by som však rád poukázal, je práca horizontu. Páči sa mi, že fotograf na mieste pobudol, skúšal, hľadal...a myslím že aj našiel.
Rovný horizont. Napriek dynamickej oblohe pôsobí na diváka upokojujúco. Z fotografie sála kľud a ticho. Na opačnú stranu šikmý horizont v divákovi vyvoláva nepokoj, otázky, dokonca stres. V týchto demonštratívnych príkladoch je to pomerne jasne znateľné. Osobne by som sa pri týchto kompozične jednoduchých fotografiách pohral s farbičkami. Ako vidieť na ukážkach, dajú sa potiahnuť až do mierne gýčovitých dimenzií, čo u diváka vyvoláva pocit exotických diaľav a cudzích krajín. Pritom ide o naše krásne Slovensko.

09

Krásne línie, vodiaca linka stĺporadia vedúca pohľad diváka k dominantnému stromu. Trošku som zápasil s pomerom strán. Pôvodný 4:3 som zmenil na 3:2, no motívom sa mi jasne natíska štvorec. Tak či onak, nie je to žiadna vážna chyba fotografie. Mierny posun farieb a kontrast inak čistú fotografiu len zatraktívni. Keďže fotografia má výrazne prázdnu oblohu, dovolil som si ju „skrášliť“ jemnou vinetáciou. Fotografi proti nej bojujú, ja ju naopak rád pridávam. Ako ju pridať jednoducho a rýchlo v programe Adobe Photoshop, sa dozviete aj na stránkach photobox.sk.

Ako aj v predchádzajúcom článku, musím spomenúť, že v galérii hiking.sk sa za uplynulý mesiac nazbieralo podstatne viac fotografií, ktoré by stáli za to spomenúť. Nie je však v našich silách a ani našim zámerom okomentovať každú. Dôležité je skôr aby sa divák fotograf pozastavil, zamyslel a hľadal.

Pekný deň a dobré svetlo,

Dušan
photobox.sk

Pozn.redakcie hiking.sk:
Všetky fotografie za daný mesiac sú do Photoboxu zasielané bez uvedenia počtu bodov, ako aj bez informácie o autorovi. Pri hodnotení sa popise bola pre autora tohto článku dôležitá iba samotná fotografia.

Fórum 14 príspevkov
Fotky mesiaca apríl 04/06/09 14:50 14 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Extra Fotky mesiaca jún S trochou oneskorenia prinášame hodnotenie niekoľkých fotografii, uverejnených počas mesiaca jún v hikingovej galérii. Fotoserver Photobox.sk vybral osem vašich fotografických výtvorov, ktoré pozitívne či negatívne zapôsobili a oslovili. Slovné komentáre k fotografiám sú čisto subjektívne a budeme radi, ak pomôžu k lepším fotografickým výsledkom nielen autorov vybraných fotografií, ale všetkých prispievateľov do galérie. 12/08/09 Dušan Beláň
Extra Fotky mesiaca máj Fotoserver PHOTOBOX.SK opäť zhodnotil vybrané výtvory, ktoré ste pridali v priebehu mesiaca mája do tunajšej galérie. Dnešný výber je poňatý trochu na divoko, ale viac-menej opäť v ňom nájdeme hlavne výborné fotografie alebo snímky, ktorým k dokonalosti chýba vážne už len kúsok. 23/06/09 Dušan Beláň
Extra Fotky mesiaca apríl Na základe pozitívnej odozvy na slovné vyhodnotenie súťaže s PHOTOBOX.sk sme sa rozhodli podobné hodnotenia uverejňovať pravidelne. Vždy raz mesačne dostane redakcia fotoservera priestor pre výber a komentár niekoľkých zaujímavých záberov z galérie HIKING.SK. Veríme, že to bude prínosom tak pre prispievateľov do galérie, ako aj pre ostatných čitateľov. Tu je výber za apríl. 21/05/09 Dušan Beláň
Najnovšie články na titulke
 
PR Dva mesiace na storočnej plachetnici v Antarktíde Ľadová púšť, kam len oko dovidí. Zem nikoho, kde platia osobitné zákony a ktorej vládnu chlad a obrovské plávajúce kusy ľadu. Najchladnejší kontinent, ktorý bol po storočia mýtickým miestom, obývajú dnes len vedci, kráľovské tučniaky, veľryby, albatrosy a pár ďalších živočíchov. Cestovateľské kino sa tentokrát vyberie do Antarktídy. V utorok 24. septembra ju v KC Dunaj priblíži cestovateľ Martin Navrátil, ktorý sa tam vybral na storočnej plachetnici. dnes sponzorovaný článok
Recenzia Detská nepremokavá bunda Skogstad Vadsø S nárastom výkonnosti dieťaťa rastú nielen prejdené kilometre a nastúpané metre, ale aj nutnosť kvalitnej výbavy. Ako bunda už nestačí lepší pršiplášť z hypermarketu, treba už serióznejšiu. Jednak s ohľadom na hmotnosť, ale aj šírku použitia – či už do veterného alebo daždivého počasia. Hoci osemročné dieťa sa ešte nepotí ako dospelák, už treba brať ohľad aj na priedušnosť. Tento rok Kubko preto nosí bundu Vadsø od Nórskeho Skogstad. dnes Ľubomír Mäkký Oblečenie
Správa Novela zákona o lesoch by mala pomôcť ochrane prírody Minulý týždeň schválil parlament popri novele zákona o ochrane prírody a krajiny aj novelu zákona o lesoch. Tá obsahuje viaceré ustanovenia, ktoré môžu pomôcť ochrane prírody. Paradoxne ide o prvý všeobecne záväzný právny predpis definujúci bezzásahový režim v slovenskej legislatíve. Okrem iného sa zaoberá ochranou pralesov a pralesových zvyškov, povoľuje tiež pasenie hospodárskych zvierat na lesných pozemkoch, ak si to vyžaduje program starostlivosti o chránené územie. Podľa zákona o ochrane prírody sa budú schvaľovať programy starostlivosti na územiach NATURA 2000. včera Soňa Mäkká Správy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Fotky mesiaca apríl 04/06/09 14:50 14 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.75 (0.2)