Test

Dva turistické batohy Camelbak

29.07.09
Camelbak je v našich končinách takmer synonymom pre vodné rezervoáre. Okrem toho tradične robí aj malé cyklobatôžky, no túto sezónu má v ponuke aj dve novinky určené pre turistov. V tomto dvojteste sa pozrieme na modely Fourteener a Vantage. Litrážou sú vhodné najmä na jednodňovky.

Dizajn a konštrukcia

Na turistické batohy majú Fourteener aj Vantage mierne netradičný dizajn. V tvaroch oboch kúskov cítiť vplyv dizajnérov, ktorí sa doteraz zaoberali predovšetkým cyklo a bežeckými batohmi. Veľmi výrazný je hruškovitý tvar, nie však do šírky, ako tomu pri turistických batohoch býva, ale do hĺbky. Z čelného pohľadu sú oba batohy pomerne rovné, zboku však vidieť, že spodná časť má oveľa väčší objem ako vrchná. Táto konštrukcia znamená, že dizajnéri predpokladajú menšiu hmotnostnú záťaž, pretože ťažké veci sa zvyknú dávať do vrchnej časti.

Oba batohy majú principiálne rovnakú štruktúru. Základom je veľmi dobre odvetraný chrbtový systém, na ktorom sa konštruktéri takpovediac vybláznili. Viac o ňom neskôr. Prvá priehradka, najbližšie k chrbtu, je určená na hydrorezervoár. Nasleduje veľká hlavná komora so zipsom, ktorý na bokoch siaha skoro až ku dnu, vďaka čomu je možné sa ľahko dostať aj k veciam úplne na spodu batoha. Ďalej sa v prednej časti nachádza menšie vrecko na drobnosti + objemné otvorené vrecko tvorené iba kompresnými popruhmi a pohyblivým predným panelom. Rozdiel medzi Fourteerom a Vantage je v umiestnení vrecka pre drobnosti – kým v prvom je súčasťou pohyblivého panelu, na druhom je vo vrchnej časti. Fourteener má oproti Vantage navyše malé flísom polstrované vrecko na MP3 prehrávač alebo foťák.

Vrecko na drobnosti obsahuje voľne pohybovateľný malý organizér - ideálne na kľúče, mobil, peňaženku, tyčinku na pery, či GPS. Časť vrecka sa dá zazipsovať. Škoda, že sa nedá odzipsovať celé vrecko - v prípade, že si treba niekde v predsieni chaty nechať batoh, všetky tieto veci, ktoré je potrebné mať so sebou, by sa dali vziať pekne v celku. Do samotného predného vrecka sa toho zmestí viac, aj pri vyplnení tejto "organizovanej" časti sem ešte bez problémov napcháte opaľovací krém, vreckovky a pod.

Súčasťou nie je pláštenka, treba ju kúpiť samostatne, pretože pri väčšom daždi batoh premokne. Batohy sú najmä turistické a nedisponujú množstvom rôznych úchytiek ako technickejšie batohy, ale majú vpredu úchyt na cepín, čo bežnému turistovi úplne stačí. Sú kvalitne ušité, švy sú vedené rovno, nitky nikde netrčia.

Z dizajnového hľadiska je tu zopár detailov, ktoré potešia najmä ženské oko, napríklad úchytky zipsov sú obalené v červenej, resp. oranžovej eloxovanej rúrke. Batoh je ďalej decentne vyzdobený niekoľkými farebnými krúžkami zo švov na sivom podklade. Ako celok to pôsobí príjemne a veselo.

Chrbtové systémy a popruhy

Ako som už spomínal vyššie, na oboch chrbtových systémoch sa dizajnéri skutočne vybláznili. Sú navrhnuté s dôrazom na dobré odvetrávanie a nesú označenie N.V.I.S. (next-generation ventilated integrated system, čo v preklade znamená integrovaný odvetraný systém nasledujúcej generácie). V podstate ide o sieťku, pod ktorou sú dotykové vankúšiky na tvrdom plastovom paneli. Fourteener má vankúšiky pevné a z tvrdšej peny. Vantage to zas skúša s plastovými hríbikmi, ktoré sú k panelu pripojené cez gumičku, vďaka čomu sa každý hríbik môže individuálne prispôsobovať chrbtu. Chrbtový systém Fourteenera je o niečo kratší a užší ako pri Vantage. Preto považujem Fourteener za dobrý najmä pre ženy a Vantage zas pre mužov.
Uvedené systémy dobre ilustruje fotodokumentácia, najmä posledný riadok fotiek.

Ramenné popruhy sú vypolstrované tvrdšou penou s otvormi na vetranie. Zo spodnej strany je klasický popruhový mesh (jemná sieťovina) a z vrchnej z väčšej časti taktiež. Táto konštrukcia umožňuje dobre odvetrávať aj ramená. K batohu sú popruhy pripevnené cez D2fit úchyty – ide o plastovú kolajničku, na ktorej je popruch voľne prichytený. V horizontálnej osi sa tak popruhy prispôsoboujú rôznej šírke ramien. Keďže objem batohov v hornej časti je dosť malý a klasický vrchlík na nich vôbec nie je, klasické stabilizačné popruhy netreba.

Bedrové popruhy sú na batohoch rôzne. Na Vantage je masívnejší a konštrukčne podobný ramenným. Na Fourteeneri je popruh len z tkaniny a sieťky, bez tvrdej peny. Príjemné je, že bedrový pás je široký pri oboch batohoch. Miernym negatívom však je, že bedrák treba pomerne často priťahovať – bolo by vhodné asi použiť iný typ spony alebo hrubší pás.

Hydratácia

Oba batohy sú dobre pripravené na vodný rezervoár. Jeden trojlitrový je v cene ako súčasť batoha vrátane ventilu a L spojky pre pohodlnejšie pitie. Fourteener má klasický základný Omega rezervoár, Vantage má na trubičke tepelnú neoprénovú ochranu. Oba batohy majú pre rezervoár samostatnú priehradku najbližšie k chrbtu. Tá je na zips a vodný vak chráni aj oddeľuje od zvyšného obsahu. Priehradka je z jednej strany aj mierne zaizolovaná, takže voda si dlhšie zachováva svoju teplotu. Hadička klasicky vyúsťuje z batoha v hornej časti a dá sa pripchytiť gumičkou na ramennom popruhu, či už pravom alebo ľavom.

Skúsenosti s Fourteenerom – testovala Soňa

Batoh výborne odvetráva, mierne spotené tričko som mala len na kontaktných miestach chrbtového systému. Keďže aj tu sú sieťky, ani v horúčave som nemala tričko úplne prepotené.

S objemom 27 litrov je batoh ideálny na jednodňové túry. Okrem trojlitrového vodného vaku sa sem zmestí náhradné oblečenie, jedlo, mapa a rôzne drobnosti. Baliť sa treba tak, aby čo najviac vecí bolo v spodnej časti, zároveň aby ich nebolo priveľa. Ak sa batoh zbalí zle, ohne sa na spôsob luku, čo znižuje jeho funkcionalitu pri odvetrávaní a tiež to nie je pohodlné na nosenie.

Širší bedrový pás je pohodlný a spolu s hrudným dobre prispieva k stabilite nosenia. Výhradu som mala k dĺžke bedrového pása, napriek sofistikovanému zviňovaniu jeho koncov a ich zasúvania za príslušnú gumičku mi neustále "plantali" vpredu. Privítala by som tu rovnaký systém, aký má tento batoh na konci ramenných popruhov - tie sú zmotané do klbka a zapnuté suchým zipsom. Spodný aj vrchný kompresný popruh batoh dostanú do kompaktnejšieho tvaru, dajú sa o ne prichytiť paličky alebo iné veci podľa potreby. Kompresné popruhy sú spojené s predným panelom batohu spôsobom, ktorý je u Camelbaku bežný na jeho menších cyklobatohoch. Uvoľnením popruhu vznikne ďalšie veľké vrecko, do ktorého nie je problém strčiť aj objemnejšiu mikinu a nemusíme sa zdržovať otváraním batoha.

Skúsenosti s Vantage

Taktiež potvrdzujem veľmi dobré odvetrávanie chrbtového systému. Batoh je ideálny do letných dní pre potivejších ľudí. Osvedčil sa najmä pri bežnej horskej turistike. Testoval som ho však aj v Alpách na VhT výstupoch, kde však svojim tvarom nebol úplne ideálny, pretože situuje ťažisko ďalej od chrbta. Prichytenie cepína bolo v pohode, aj keď som mal pocit, že mám na chrbte anténu (alebo bleskozvod). Chýbajú mi však úchyty špeciálne na paličky. Dajú sa síce na to rovnako dobre použiť bočné kompresné popruhy, no pohodlnejšie by bolo samostatné prichytenie.

Niekoľkokrát som mal batoh aj na bicykli, hoci menej naplnený a zmenšený kompresnými popruhami. Vzhľadom na jeho výrazne hruškovitý tvar a situovanie vecí skôr do spodku to bolo s ním na dlhšom cyklovýjazde celkom pohodlné. Váha obsahu sa mi tak vôbec neopierala do vrchnej časti chrbta, čo veľmi oceňujem. Opäť teda cítiť cykloDNA, ktoré batoh napriek turistickému určeniu má.

Z hľadiska ergonómie pozitívne hodnotím oddelené vrecko na hydrovak a taktiež množstvo a usporiadanie jednotlivých vrecák. Bočné vonkajšie vrecká sú dostatočne objemné a prístupné celkom pohodlne, aj keď je batoh na chrbte. Zvykol som si sem dávať mapu, prípadne tyčinku, aby bola poruke.

Záver

Obe novinky od Camelbaku sú zaujímavým a tak trochu netradičným prírastkom do širokej škály malolitrážnych batohov na jednodňovú turistiku. Fourteener považujem za batoh vhodný najmä pre ženy, vzhľadom na kratší chrbtový systém. Vantage zas pre mužov. Oba batohy vynikajúco odvetrávajú vďaka prepracovanému N.V.I.S systému. Sofistikovaná konštrukcia sa však (najmä u Vantage) podpísala o mierne nadpriemernú hmotnosť prázdneho batoha. Mimoriadne potiví jedinci však tých pár desiatok gramov navyše so sebou vďačne ponesú. Výborné je členenie priestoru a hydratačný systém, ktorý je v cene.

Poz.: Na teste spolupracovala Soňa Junasová.

Fórum 6 príspevkov
Dva turistické batohy Camelbak 04/08/09 14:10 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Recenzia Fjällräven Keb – trekingová bunda Má výstredný dizajn, netradičnú materiálovú skladbu, svojou funkčnosťou sa najviac podobá softshellkám a je súčasťou setu s rovnomennými trekingovými nohavicami. Výrobca ju označuje za letnú, no treba poznamenať, že leto myslí švédske. U nás je vhodná skôr do prechodných období jari a jesene, keďže však nie je nepremokavá, nesmie pršať. Môže však poriadne fúkať, na čo má aj prispôsobenú špeciálnu kapucňu. Pre túto sezónu bola aktualizovaná podobne ako nohavice Keb. 16/10/19 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Túra Vyvieranie a Demänovská hora – skryté poklady Demänovskej doliny Demänovská dolina patrí medzi najnavštevovanejšie horské lokality na Slovensku. Napriek tomu je možné aj tu nájsť zákutia, kde stretnete minimum ľudí, hoci známe miesta praskajú vo švíkoch. Jednou z takýchto lokalít je tiesňava Vyvieranie. Po jej absolvovaní je možné pokračovať na Pusté, Krakovu hoľu alebo opačne na Demänovskú horu. My sme si s Kubkom vybrali druhú možnosť. Ide o nenáročnú túru, ktorú môžete ísť celý deň v ležérnom tempe, prípadne ju svižnejšie obehnete za poobedie. 03/10/19 Ľubomír Mäkký Nízke Tatry
Predstavenie Batoh Lowe Alpine Altus 52:57 Nie je to síce ultralight, no v tejto objemovej kategórii patrí novinka od Lowe Alpine k tým ľahším a svojou výbavou k plnohodnotným trekingovým batohom. Pokiaľ sa viete zbaliť kompaktne, môžete tento batoh pokojne vziať na týždennú akciu naťažko. Má nastaviteľnú dĺžku chrbtového systému, no aj tak sa dodáva hneď v troch verziách – s kratším chrbtom, dlhším chrbtom a v dámskej verzii ND so zníženým objemom o 2 litre. 02/10/19 Ľubomír Mäkký Batohy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Roháče – Baníkov a Tri kopy Letné horúčavy pominuli a s nimi aj búrky na horách, ktoré v auguste hrozili takmer každodenne. Na prvý septembrový týždeň predpovede hlásili stabilné slnečné počasie, ale už v piatok mal opäť od západu prechádzať front. Našťastie, keď má človek za šéfa turisticky naladeného človeka, nie je problém uvoľniť sa aj v pracovný deň. Nakoniec si voľno vybavil aj samotný šéf a operatívne sme sa dohodli na štvrtok. dnes Michal Bukvai Západné Tatry
Túra Glarnské Alpy – ku Spitzmeilenhütte Nechce sa mi tomu veriť. Je pol jedenástej v noci a vonku v tme neustále prší. Pritom predpoveď počasia na zajtra jasne hovorí o modrej oblohe a veľmi príjemných teplotách na túto časť roka. Spoľahnúť sa na serióznosť švajčiarskych meteorológov? Skúsim. Nachystám si veci do hôr. Láka ma to tam. Zažil som totiž Alpabfahrt v obci Mels. Slávnostný jesenný návrat dobytka z letných pastvín. Trvá to zvyčajne tri víkendy. Cez dve desiatky slávnostné vyzdobených stád si majitelia rozoberú do svojich maštalí. Výzdobu hocktorej kravičky by závidela aj nejedna krojovaná nevesta. Je to aj divácky zaujímavé divadlo. No svedčí to aj o rozsiahlosti priestorov, ktoré salaše (Alp) pre svoju činnosť potrebujú. A táto oblasť je mojím cieľom. Terén pod vrchom Spitzmeilen a tam položená chata Spitzmeilenhütte. včera Vladimír Mikuš Svet
Pozvánka Festival Cestou necestou chystá šnúru v 21 mestách S jeseňou prichádza tradične aj nová šnúra festivalu Cestou necestou, tentokrát až 21 mestách SR, od 16.10. do 28.11.2019. Najväčšie podujatie sa bude konať od 8.-10.11.2019 v bratislavskom DK Ružinov, kedy je pripravených 50 prednášok v troch sálach. Témy sú pestré, skialp, vysokohorská turistika, paragliding, bicykle, plavby či stopovanie cez najrôznejšie krajiny. 21/10/19 Redakcia Festivaly a premietania

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Dva turistické batohy Camelbak 04/08/09 14:10 6 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Camelbak
 • Model
  • Vantage 30
  • Fourteener 27
 • Typ
  • turistický batoh
 • Hmotnosť
  • 1620 g
  • 1260 g
 • Farebné kombinácie
  • oranžová
  • červená, modrá, žltá
 • Páči sa mi
  • dobre odvetraný chrbtový systém, členenie priestoru, vzhľad, hydrovak
 • Nepáči sa mi
  • absencia úchytov na paličky, povoľuje sa bedrový popruh
 • Ostatné info
  • súčasťou batoha je vodný rezervoár Camelbak Omega HydroTanium 3L
 • Infocena
  • 150 €
  • 120 €
 • Hodnotenie
  • - cena: 5 z 10
  • - hmotnosť: 7 z 10
  • - dizajn: 9 z 10
  • - manipulácia: 10 z 10
  • - rozmery: 9 z 10
  • - materiály: 10 z 10
  • - údržba: 9 z 10
  • - cena/výkon: 6 z 10
  • - detaily: 9 z 10
  • - multifunkčnosť: 7 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 81 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.76 (0.19)