Test

Batoh Treksport Spawn

19.08.05
Batoh určený hlavne pre zimné športy, horolezectvo, vysokohorskú turistiku ako aj pešiu turistiku. Pre svoju univerzálnosť a rôznorodé využitie je prevažne vhodný na jednodňové outodoorové akcie, ale po rozumnom zbalení nájde využitie aj počas dvojdňových túr. Je celoročnou súčasťou športového výstroja. Keď som sa rozhodoval, ktorý model kúpim, hneď ma oslovil. Zaujal ma početnými možnosťami upevnenia lezeckého materiálu, pre ktorý som hľadal vhodný batoh.

Pomenovanie batohu

Anglický výraz spawn [spón] v preklade znamená ikry, podhubie alebo mimikry. Tie v prírode spolu vytvárajú štruktúru, ktorá je tvorená oblými líniami rovnako ako dizajn modelu Spawn. Hlavný obrys batohu je ovál. Charakter batohu dávajú zaoblené a polkruhové farebné plochy medzi švami. Meno Spawnu dal dominantný hlavný panel so šiestimi rozpaženými uchyteniami.

Základné údaje

Celkový objem dvoch komôr je 38 l, pričom hlavná komora má objem 35 l.
Výrobok váži 1590 g a výška je 55 cm. Maximálna hmotnosť nákladu je 20 kg. Záručná doba je 2 roky. Produkt sa dodáva v troch farebných variantoch, ktoré sú kombináciou čierneho, šedého; červeného, modrého alebo zeleného materiálu. Súčasťou výrobku je nepremokavá pláštenka čiernej farby s logom spoločnosti. Batoh je vybavený bedrovým pásom a prsným pásom vrátane píšťalky ako spony. Odporúčaná cena je 2 360,- Sk.

Skúsenosti

Odskúšaný mám starý aj nový model Spawn, ktorý je v súčasnosti na trhu. Na prvý pohľad sa nový neodlišuje od starého, ale to je len zdanie. Má niekoľko inovácií. Vylepšilo sa krytie zipsov tkaninou, ktoré pôsobí odolnejšie ako predchádzajúce pogumované. Čas ukáže. Použité sú iné zipsy YKK. Starý model poznám takmer 2 roky. Za toto obdobie sa mi poškodilo pogumovanie zipsov na hlavnej komore, ktoré sú intenzívne namáhané častým používaním. Ďalej opadala vnútorná časť materiálu Duratex Diamond RS len vo vrchnom vonkajšom vrecku s nápisom Trek Sport, inde nie. Na novom Spawne výrobca materiál zamenil za iný. A tretím poškodeným a zároveň veľmi namáhaným miestom Spawnu je odpárané šitie bočných umelohmotných prevlečení kompresných popruhov hlavného panelu. Na novom Spawne sú tieto pútka z ohybnejšieho materiálu, čo verím, že prispeje k väčšej odolnosti namáhaného šitia. A ešte sa zmenili farebné kombinácie modelu.

Materiály

Medzi použité tkaniny a látky patrí Cordura 750, Duratex 600, Hydroblock 3000 (vodný stĺpec 3000 mm) a Hypalon.
Spony sú plastové označenia UTX od výrobcu Duraflex.
Zipsy pre TS dodáva japonský podnik YKK, z ktorých sú vonkajšie vode odolné.
Reflexné prvky zabezpečujú vyššiu bezpečnosť užívateľa na krajniciach ciest za zníženej viditeľnosti. Na čelnej časti výrobku sú zakomponované štyri zvislé reflexné pásiky 3M.

Chrbtový systém

Chrbtový systém je najdôležitejšou vlastnosťou, lebo určuje pohodlie pri nosení. Použitý je AS, čo znamená Air-comfort softening back system. Tvorený je ústredným chrtovým vertikálnym kanálikom, ktorý odvádza prebytočné teplo i pot a „prevzdušňuje“ oblasť chrbtových stavcov. V ňom je zakomponované ohybné kovové vystuženie, ktoré je vyberateľné pomocou vytŕčajúceho uška na individuálne prispôsobenie. Systému dominujú dva penové laloky z priestorových rozperných vlákien v spodnej polovici zadnej časti výrobku. Celý chrbát je ešte spevnený plastovým panelom. ASystém sa využíva pri prenášaní stredne veľkej batožiny pre náročné športové výkony. Známy je hlavne používateľom batohu EIGER /pridaj link/ alebo BIKER. Spoločnosť TS tento systém charakterizuje, že „pasuje na telo“, čo môžem potvrdiť. U Spawnu spĺňa predpoklady pre komfortné nosenie pri maximálnom zaťažení 20 kg.

Úložný priestor

Hlavná komora je prístupná dvojzipsom v profile zrezaného oválu, čiže sa dá roztvoriť až po dno komory. Priamo „na vrchole“ komory je uško kovového vystuženia, pracka na kľúče a dva otvory vývodu hadičky na pitie. Pod ním zipsovacie vrecko na drobnosti. Na stene stredu priestoru visí vrecko vodného vaku. Za vodným vreckom sa nachádza priestor na papiere veľkosti A4. Oproti leží zvislé veľké vrecko.

Spodná - menšia komora nie je nijako členená. Ale je prepojiteľná dvojzipsom s hlavnou komorou. Dva vonkajšie záhyby s reflexným lemom ukrývajú popruhové uchá, kam sa upevňuje cepín. Hlavný panel zakrýva jedno veľké vertikálne vrecko. Nad ním sa nachádza malé vonkajšie vrecko na drobnosti s logom výrobcu.
Po oboch stranách sa zdola nahor nachádza: malé sieťové vrecko, sťahovanie bedrového pásu, popruhové ucho, plastové pútka (prevlečenie kompresných popruhov), malé sponové popruhové pútko, upevnenie spony a navrchu ucho na ručné prenášanie Spawnu.

Hlavný panel má osem upevnení k batohu. Poskytuje jedno stredne veľké vrecko. Opatrený je dvomi reflexnými pásikmi a prešívanými popruhmi na pripevnenie horolezeckého materiálu.

Praktické rady

 • V hlavnej komore za vreckom na vodný vak je praktické vrecko na dokumenty formátu A4, ktoré sa nepokrčia vďaka výstuži plastového panelu chrbta.
 • Po stranách v dolnej časti sú dva malé sieťové vrecká na rýchle uloženie príručných vecí napr. ako igelitového vrecka na drobné odpadky.
 • Na postranné pútka sa pripevňujú teleskopické palice a lyže.
 • Za bočné kompresné popruhy sa ľahko upevňuje bunda alebo vetrovka.
 • Na predný panel sa dajú pripnúť dva cepíny, snežnice, snowboard, lavínová lopatka, horolezecká prilba, stúpacie železá, karabíny a iný horolezecký materiál pomocou dvoch popruhových ušiek na dolnej komore a dvoch plastovo-gumených úchytiek.
 • Na vnútornej zadnej stene je vrecko na vodný vak. Vo vrchnej časti sú dva otvory na vývod vodného vaku a na jednom ramennom popruhu je plastová úchytka na koniec hadičky.

Fórum 54 príspevkov
Batoh Treksport Spawn 10/08/14 10:59 54 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Prečo rastie deväť sekvojovcov pri Novej Bani Cez prázdniny mnohí balia kufre a mieria za hranice všednej každodennosti. Merajú dlhé cesty a precestujú pol sveta, aby videli jeho divy. Čuduj sa svete aj na krpatom Slovensku máme tiež mnohé kuriozity, divy a unikáty. Netreba cestovať stovky či viac kilometrov. Netreba ani vracať ľudom Slovensko. Stačí sa lepšie pozrieť za vlastné humná a poriadne sa rozhliadnuť. Objavíme mnoho zaujímavostí, ktoré nás doslova zaskočia. 02/08/19 Tomáš Trstenský Pohronský Inovec, Vtáčnik, +
Recenzia Zakarpatí - Sprievodca bývalou Podkarpatskou Rusou Podkarpatská Rus sa presne pred 100 rokmi (1919) stala súčasťou Československa, odkedy začali vychádzať výpravné cestopisy o kraji pod Východnými Karpatami. Klub československých turistov začal zakladať na Podkarpatsku svoje odbory, budovať značené chodníky a stavať horské chaty. Aby prilákali výletníkov z ostatných častí republiky, boli vydávaní knižní sprievodcovia po podkarpatských horách i obciach. 24/07/19 Tomáš Trstenský Mapy a knihy
Útulňa Chatka Zigovka Milú a výborne zariadenú lesnú chatku som objavil úplnou náhodou. Išiel som pozrieť kamaráta do Hornej Marikovej pešo cez hory a tu sa tesne pod horským sedlom vrchu Zigov (Milechovská Kýčera) ukázal medzi stromami nový zrub. Keďže bol blízko modrej značky, tak som si ho išiel pozrieť. O to väčšie bolo prekvapenie, že je voľne prístupný. 20/07/19 Tomáš Trstenský Javorníky
Najnovšie články na titulke
 
MTB Čiernohuzec - cyklookruh z Levoče Tiché Levočské vrchy predstavujú vďaka dobrým cestám a mimoriadne zaujímavým lokalitám ideálny priestor pre atraktívnu cykloturistiku. Na trase môžeme objavovať ich donedávna utajenú krásu, pričom vyjdeme na tri vrcholy: Jankovec, Chmeľov a Čiernohuzec. dnes Karol Mizla Levočské vrchy
Podcast O Geocachingu s Matúšom Morongom Geocaching je hra založená na hľadaní skrýš pomocou GPS. Pôvodne išlo o malú komunitnú záležitosť, museli ste totiž mať GPS prístroj, ktorý nebol práve lacný. Tak sa ku Geocachingu dostávali najmä turisti, ktorí mali takýto prístroj kvôli navigácii v horách. Zásadnejší prienik do mainstreamu prišiel s nástupom smartfónov. V dvanástej epizóde podcastu HIKING.SK sme sa rozprávali s Matúšom Morongom, našim autorom. Je dlhoročným kešerom, aktuálne pôsobí ako reviewer a medzi kešermi je známy pod nickom Rikitan. včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Recenzia Bridgedale Stormsock – nepremokavé cykloponožky Jesenné obdobie nemusí znamenať koniec cyklosezóny, ak sa cyklista dobre vystrojí. Pokiaľ sa vám však nechce kupovať nové tretry, máte v zásade dve možnosti, ako ochrániť nohy pred chladom a vodou. Jednou sú nepremokavé návleky, druhou nepremokavé ponožky. Druhú menovanú možnosť som vyskúšal s ponožkami Bridgedale Stormsock v strednej hrubej verzii. včera Ľubomír Mäkký Obutie

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Batoh Treksport Spawn 10/08/14 10:59 54 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Treksport
 • Model
  • Spawn
 • Materiály
  • Cordura 750, Duratex 600, Hydroblock 3000, Hypalon
 • Hmotnosť
  • 1590 g
 • Páči sa mi
  • množstvo vreciek
   integrovaná pláštenka
   rýchle predné uchytenie lyží
   píšťalka na hrudnom popruhu
   bezpečnostné reflexné pásiky
   odnímateľná pracka na kľúče
   horné ucho na ručné prenášanie batoha
   bohaté možnosti vonkajšieho pripevnenia vecí
   prepojenie alebo rozdelenie komôr vnútorným zipsom
   vrecko na A4 dokumenty
   2 plastovo-gumené úchytky na cepín, lavínovú lopatku, mačky, snežnice
 • Nepáči sa mi
  • zdĺhavé odopínanie predného (prítlačného) panelu na dvoch spodných upínaniach, čo je asi zámer lebo po odňatí batoh stráca na účelnosti
   predné vrecko na paneli by mohlo byť trochu väčšie na jednoduchšie vyberanie mapy
   tenké šitie štyroch bočných pútok
   popísané tri poškodenia
   nepáči sa mi nové biele vyšitie loga, ktoré oproti starému pôsobí lacno
   vrecko na vodný vak by mohlo byť širšie
 • Ostatné info
 • Infocena
  • 78.01 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
  • po celom Slovensku
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.61 (0.16)