Predstavenie

Snežnice Inook Expert

04.02.10
V poslednom čase zažívajú rozmach alternatívne spôsoby zimnej turistiky. Darí sa skialpinizmu, turistické bežkovanie sa rozšírilo aj o náročnejšiu formu, tzv. backcountry lyžovanie a v neposlednom rade sú tu snežnice. Ide síce o veľmi starú formu pohybu, ktorá sa rozvinula v subarktickej a arktickej oblasti, no do našich končín dorazila pomerne nedávno. Ponuka snežníc rôzneho typu a pre rôzne použitie rastie úmerne s rastom záujmu. My sme tentoraz vyskúšali model Expert od francúzskej značky Inook.

Dizajn a konštrukcia

Inook Expert patria do kategórie plastových snežníc s variabilným pripnutím topánky. Plast šedej farby je pomerne tuhý, vďaka čomu budia snežnice masívny dojem. Otvorov je v ňom len niekoľko – jeden väčší v oblasti špice a po tri pri bočných hranách v zadnej časti. Plast je konkávneho tvaru (vypuklý smerom hore), čo by mu malo oproti rovnému pomáhať zlepšiť nosnú funkciu. Daňou za masívnejšiu konštrukciu je vyššia hmotnosť – 2340 gramov na pár.

Na spodnej strane nájdeme šesť kolmých hrotov, vytŕčajú približne 16 milimetrov. Na výkyvnej špici je trojhrot pre uľahčenie stúpania na tvrdšom podklade – je však pomerne krátky, má len 20 mm. Na pripojenej visačke výrobca informuje, že tieto snežnice nie sú určené do zľadovatelého a strmého terénu. Prevedenie hrotov, najmä toho predného, dáva za pravdu.

Snežnice sú dlhé 62 cm, šírka v najširšom mieste je 22 cm a v najužšom 12 cm. Plocha stopy dáva približným výpočtom asi 1040 centimetrov štvorcových. Udávaná maximálna nosnosť je 110 kilogramov a výrobca odporúča ich použitie pre osoby od váhy 60 kilogramov, pre ľahšie turistky alebo pre juniorov sa odporúčajú iné modely.

Príjemným doplnkom je prenosný vak z nylonovej tkaniny a s horným panelom zo sieťky, vďaka ktorej sa mokré snežnice môžu vysušiť. Je vhodný na transport v aute, ako aj pre praktické uloženie snežníc mimo sezóny. Pracky na suchý zips umožnia aj pripnutie k batohu, vzhľadom na veľkosť takéhoto bremena to však nepovažujem za príliš využiteľné. Praktickejšie je snežnice umiestniť po bokoch batoha (viď obrázok).

Uchytenie topánok a pätka

Uchytenie topánok na snežnice je prepracované a ľahko sa prispôsobuje. Oceňujem dobre navrhnutú špicu s individuálnym nastavením pomocou výkyvného plastového dielu, ktorý sa fixuje krátkymi popruhmi. Päta je posuvná v rozsahu 35 - 47 v krokoch po číslach. Päta sa zpevňuje pomocou plastového popruhu podobným systémom ako na snowboardových viazaniach. Všetky diely sú masívne a vyzerajú, že dosť vydržia.

Osobitnú pozornosť si zaslúži pätka AGS (Auto Gliding Step), ktorá vzdialene pripomína pätku na lyžiach. Pomocou paličky je možné meniť jej nastavenie, čo považujem za príjemnú vlastnosť tohto modelu. Otvorenie pätky dosiahneme zatlačením zadnej časti, zavretie zas v strednej (viď posledný rad obrázkov). Pomocou pätky si možno nastaviť tri polohy používania:

(1) pätka fixuje viazanie,

(2) uvoľnená pätka s voľným pohybom viazania,

(3) zaklapnutá pätka s voľným pohybom viazania, pričom časť pätky slúži ako kopýtko pri stúpaní. Treba poznamenať, že zdvih je pomerne malý – úplne vzadu cca 3,5 cm.

Dojmy

Snežnice som prevetral v Malých Karpatoch, kde boli počas tohtoročného januára, na rozdiel od zvyšku Slovenska, pomerne dobré snehové podmienky. Pri transporte som ocenil obal, avšak je dobré ho nechať v aute a v prípade použitia hromadnej dopravy radšej snežnice pripnúť na batoh zo strán. Obal je totiž tuhý a neskladný.

Snežnice sa pri pohybe po nerovnom teréne neohýbajú vďaka tuhému plastu – v tomto smere je však na mieste otázka, či pri extrémne nízkych teplotách nebude krehký. Nosnosť snežníc bola na primeranej úrovni k ploche plastu, v hlbšom prašane som sa boril viac, no oproti bezsnežnicovému pohybu je to neporovnateľný komfort. Užší tvar som ocenil pri pohybe v členitejšom teréne, napríklad na rúbanisku, alebo v hustejšej mladine.

Páčila sa mi konštrukcia špice, vďaka ktorej sa mi medzi špicu topánky a špicu viazania nedostával sneh, čo sa mi pri iných snežniciach stáva pri použití užšej obuvi. Príjemné bolo aj ovládanie pätky, ku ktorej som sa nemusel zohýbať. Horšie však bolo, že sa mi po dlhšom pohybe v sypkom snehu pod pätku dostával sneh a potom sa s ňou ťažšie manipulovalo.

Zhrnutie

Inook Expert sú príjemné snežnice, vhodné do menej strmých svahov. Pre svoj štíhlejší tvar je ich používateľ obratnejší v členitom teréne a vďaka prepracovanej pätke sa ľahko prepínajú režimy použitia. Univerzálnemu použitiu bude prekážať horšia stúpavosť a kratší hrot vpredu. To však ide v súlade s určením, ktoré uvádza výrobca.

Fórum 22 príspevkov
Snežnice Inook Expert 15/02/12 11:54 22 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Ferrata Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach Postupne aj na Slovensku pribúdajú zaistené cesty via ferrata. Nový prírastok k tomuto populárnemu sprístupneniu skál nehorolezcom pribudol na Liptove, neďaleko Nižnej Revúcej na skale nad Záhorovom. Dostal pomenovanie "Dve veže" a krátko pred oficiálnym otvorením sme ho vyskúšali spolu s asi tuctom iných ferratistov z okolia. 16/08/19 Ľubomír Mäkký Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Predstavenie Hanwag Alverstone II GTX - moderné trekingové topánky Nedajte sa zmiasť prvým dojmom – hoci tieto topánky vyzerajú technicky, svojím určením majú oveľa bližšie ku klasikám ako napr. Hanwag Alaska, než k topánkam do vysokých hôr. Rovnako ako Alaska, patria Alverstone II do trekkingového radu, sú kategórie B/C, majú rovnakú cenu, no vážia o takmer 200 g menej a majú výrazne odlišnú konštrukciu, ktorá sa podobá na minuloročnú novinku Tatra Light. 14/08/19 Ľubomír Mäkký Obutie
Recenzia Asolo Magnum GV – ferratové stredne vysoké topánky Hľadanie ideálnej obuvi na turistiku a pridružené aktivity je zložité. Modelov na trhu je veľké množstvo a jeden, ktorým by sa dalo pokryť všetko, je takmer nemožné nájsť. V poslednom čase som si zvykol – ako priblíženie k ideálu univerzality – používať approach polovičky. Za cenu zníženia opory dostanete vzdušnú obuv s výbornou pohyblivosťou, no členok si to môže ľahko odniesť. Ak chcete ponechať výhody approach polovičiek, no trochu zlepšiť oporu, môžete siahnuť po tzv. mid verzii, ktorá má nízky komín. Takouto mid verziou je napr. aj Asolo Magnum GV, ktorý od jari testujem. 17/07/19 Ľubomír Mäkký Obutie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Slovenskou Saharou - Záhorácka magistrála Na Záhorí som už bol viackrát, ale nikdy s turistickým cieľom. Predsa len táto časť Slovenska nepatrí z morfologického hľadiska medzi najatraktívnejšie a človeka to láka skôr do kopcov. Takéto odsúdenie krajiny je však veľmi povrchné a krásne miesta sa nájdu naozaj všade, len treba mať otvorené oči a vnímať krajinu okolo seba. dnes Pavel Forgáč Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, +
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z lyžovačky na Čertove. Túto osadu Lazov pod Makytou som zvolil ako východisko hrebeňovej túry najmä z dopravných dôvodov – keď piatok bol zároveň sviatkom Sv. Cyrila a Sv. Metoda a autobus z Púchova ideálne nadväzoval na skorý rýchlik z Bratislavy. včera Peter Straka Javorníky
Prístrešok Rokoš Ďalšiu možnosť úkrytu pri potulkách Strážovskými vrchmi ponúka prístrešok, vybudovaný pár metrov od vrcholu Rokoša. Jeho výhodou je, že má vytvorený v podkroví priestor pre zopár nocľažníkov (hoci možnosť nocľahu je limitovaná neprítomnosťou vodného zdroja v okolí). 17/08/19 Michal Bukvai Strážovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Snežnice Inook Expert 15/02/12 11:54 22 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Inook
 • Model
  • Expert
 • Typ
  • plastové snežnice
 • Hmotnosť
  • 2340 g
 • Farebné kombinácie
  • šedá/čierna
 • Páči sa mi
  • obratnosť, dobre riešené viazanie, pohodlné ovládanie pätky, masívna konštrukcia, prenosný vak
 • Nepáči sa mi
  • horšia stúpavosť, krátky predný hrot, vyššia hmotnosť
 • Ostatné info
  • Snežnice redakcii zapožičal eshop TriHory.sk.
 • Infocena
  • 100 €
 • Obchody v HIKING adresári
  • RIVELOUTDOOR - Banská Bystrica » viac
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.59 (0.14)