Predstavenie

Merino APANI

03. 03. 2010
Merino komplet od značky APANI (výrobca X-Technology, vyrába aj značku X-Bionic) budem testovať dlhšie obdobie, teraz by som sa rád podelil o prvotné dojmy z mesačného používania v rôznych prostrediach a aktivitách. Konkrétne ide o polorolák s dlhými rukávmi a trojštvrťové spodné nohavice z materiálu merino.

Ako fanúšikovi materiálu merino sa mi dostala do rúk absolútna novinka vo svete termo bielizne – merino od spoločnosti X-Technology s názvom APANI. Keďže produkty tejto spoločnosti bývajú prinajmenšom zaujímavé, po tejto „chuťovke“ som hrabol s veľkou radosťou. Už som mal možnosť testovať X-Bionic Energizer, takže som bol v očakávaní porovnania dvoch rozličných materiálov a prevedení termobielizne od HIGH-END výrobcu. Ide o produkty určené na zimu a tak som si s istou dávkou zvrhlého potešenia pripravoval plány na testovacie aktivity.

Materiál

Produktový rad APANI je merino produkt. Vlas merina má hrúbku 16,5 mikrónov. (Vo všeobecnosti má merino vlas 15 – 25 mikrónov, vlas „obyčajnej“ ovce má 30 – 50 mikrónov. Pre porovnanie – ľudský vlas má hrúbku od 50 do 100 mikrónov). To znamená, že materiál v predstavovanom tričku a nohaviciach je veľmi jemný, ľahký a príjemný na nosenie.

Vzhľad APANI je konzervatívnejší ako mnou testovaný Energizer. APANI je čisto čierne, s malým logom na hrudi. Nohavice sú čisto čierne. Iné farebné kombinácie X-Technology nevyrába. Tričko má na lakťoch (Elbow pad), nohavice na kolenách zosilnenú vrúbkatú vrstvu, ktorá má za úlohu ochrániť jemné merino pred opotrebovaním a poškodením na najviac namáhaných častiach, a zároveň uchovávať komfort pri nosení v ohybných partiách, ako sú lakte a kolená. Tieto časti sú zhrubnuté a majú špecifický profil, aby pri ohybe kolena alebo lakťa, kedy dôjde k natiahnutiu a teda aj stenčeniu materiálu, nedochádzalo k nadmerným stratám tepla. Na APANI sa nachádzajú už tradičné X-Bionic „pasce“ na pot (slúžiace ako výmenník teplého a studeného vzduchu, čo funguje v podstate aj ako termostat, ktorý udržuje optimálnu teplotu), v strede na hrudi (3D BionicSphere system), pod pazuchami (Underarm Sweat traps) a vzadu na chrbte. Na nohaviciach sa „pasce“ nachádzajú v oblasti podbruška.

Obal APANI produktov sa opäť chváli neprekvapivo veľkým množstvom bonusových informácií. Dozvieme sa napríklad, že toto merino je z austrálskych oviec, že sa pri strihaní oviec nepoužíva technológia mulesing (pokiaľ som správne pochopil, ide o vyrezanie kusu kože oviec – čo je považované za nehumánne). Ak niekoho zaujíma viac, odporúčam si „mulesing“ vyhľadať pomocou google.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Výrobca ďalej uvádza, že produkt APANI je „inteligentné“ merino. Pretože vlna sama o sebe vraj nemôže fungovať (wool alone is not smart – vlna sama o sebe nie je múdra). Výrobca vyvracia mýtus, že vlna sama funguje na ľudskom tele rovnako ako na tom ovčom. Nie je to vraj pravda, ovce sa nepotia. Ak by sa ovce potili, vlna by im navlhla a v zime by zrmzli. Preto X-Technology skombinoval merino s X-Intelligence systémom.

APANI set je vybavený vnútornými a vonajšími AirChannels – vzduchovými kanálmi, ktoré počas športu odvádzajú časť potu smerom von a dovoľujú mu vypariť sa. Zároveň absorbujú prijatý čerstvý vzduch z okolia a vďaka systému kanálikov vzdialených 5 mm od pokožky sa dokáže rýchlo zohriať a nechladiť tak pokožku pri chvíľach kľudu.

Toľko trošku teórie, ak by som mal opísať všetky vychytávky, potné pasce, 3D sféry, AirConditioning spoty pod kolenami a iné kozmické veci popísané na krabici výrobku, boli by sme tu do svitania slnka, a to by mi fotografi určite neodpustili. Verím, že tak ako mňa, určite aj vás, drahí turisti, alpinisti, horali a horalky, zaujíma praktické využitie a dojmy z používania outdoorového vybavenia. Preto zanecháme teórie a prejdeme pomaličky na predstavenie prvých fyzických kontaktov s APANI.

Strih, vyhotovenie

Počas krátkeho, ale intenzívneho „ochutnávania“ (približne 1 mesiac nosenia APANI takmer všade) som nikdy necítil nekomfort, škriabanie alebo iné nepríjemné pocity, ktoré často odrádzajú ľudí od kúpy merina. Je fakt, že niektoré merino produkty môžu škriabať, pichať ako klasická vlna, čím je však hrúbka vlasu menšia, tým by teoreticky mal materiál menej škriabať. S čistým svedomím hovorím, že APANI je na pokožke ako hodváb. Osobne vlastním aj inú značku merina, ktorú cítim na koži intenzívnejšie, toto merino som necítil vôbec.

Zips na krku neškriabe, neškrtí, vôbec neprekáža pri nosení, je dostatočne krytý potrebnou vrstvou látky. Dĺžka rukávov je aj pre mňa (chudý, dlhý) akurát, čo veľmi oceňujem. Tričko pri nosení drží na tele, nevyhŕňa sa a človek naň môže prestať myslieť hneď, ako si ho oblečie. To platí pre bežnú chôdzu i pre zohýbanie sa. Nohavice držali tesne pod kolenami, tak, ako som ich na začiatku obliekol, nezbadal som nijaké posúvanie, ktoré by viedlo k nekomfortu. Rád by som porovnal aj pocit „slona v ponožke“, ktorý sa dostavil pri testovaní X-Bionic Energizer. Pri APANI som sa necítil stiahnutý a „scucnutý“, materiál obopne telo, ale nesťahuje. Celkovo mám pri obliekaní a nosení pocit, že tričko aj nohavice „ušité“ na mieru.

Ostatné informácie

APANI set ktorý testujem je veľkosť S/M. Pánske sety sa vyrábajú vo veľkosti S/M, L/XL, XXL, dámske XS, S/M, L/XL.

Odporúčaná maloobchodná cena je stanovená na 125,- € za roláčik a 115,- € za 3/4 nohavice z APANI modelového radu. Osobne ma cena síce neprekvapila (po skúsenostiach s produktami X-Bionic), očakával som niečo nad 100,- €. Avšak dobrovoľne priznávam, že v tejto cenovej kategórii pozerám po iných druhoch vybavenia (mačky, approach topánky, horolezecké lano, prípadne zlacnené kvalitné softshell nohavice).

Sľubujem, že budem testovať viac a dlhšie (testovanie už prebieha, dojmy pomaly naberám a máme sa na čo tešiť). Preskúmam APANI zhora- zdola, dám mu riadne do tela (aj sebe), nebudem ho šetriť a dôkladne bez prižmúrených očí budem hľadať chybičky krásy, aby som mohol poskytnúť plnohodnotný test založený na dlhodobom používaní v rôznorodých podmienkach. Myslím, že za tú cenu si tento kúsok oblečenia zaslúži prísne puntičkársky prístup večne "frfľajúceho" človeka, ktorý nájde chybu snáď všade. Zároveň jedným dychom dodávam, že nájsť chybu bude sakramentsky ťažké.

Prvé dojmy z APANI setu sú výborné, povedal by som nad očakávanie. Zatiaľ mám pocit, že ide o podarený kúsok.

Fórum 14 príspevkov
Merino APANI 02/05/10 21:20 14 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Rada Ako uvariť v ešuse puding Čo-Van-Hro-Ma Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Každé dobré jedlo by si zaslúžilo bodku, záver, sladké potešenie. Minule som vám sľúbil, že pripravím recept “dezertu”, vhodného na outdoorové aktivity. Skvelé na ňom je, že v chladných obdobiach vás nielen poteší na jazyku, ale aj pekne zahreje. Hovoríme o pudingu, ktorý určite mnohí z vás už na vandri či pri stane varili. Toto je klasika, nejdem sa tváriť, že som vymyslel nové Créme Brulé. Každopádne, ak pomôžem “receptom” čo len jedinej hladnej a zahriatia hodnej duši, môžem si zapísať dobrý skutok. Poďme na to! 05/01/16 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Linguine so sardinkami Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – okrem komplikovaných outdoorovo kulinárskych špecialít ako bolo Chilli Con Carne, je treba mať v zálohe chutné a jednoduché jedlá vhodné na varenie v prírode. Jedno také sme si spravili v úvodnom článku cyklu Outdoor Chef’s Diary – Dubákové Risotto. Druhé si spravíme teraz. A bez srandy - vifonkové slíže bokom, idú sa variť talianske cestoviny. Linguine di Montagna (Sardine i Pomodori Secchi). 29/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Chilli con Carne Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Ľubo mi sľúbil, že pôjdeme otestovať nejaké variče a ja popri tom spravím ďalšie mňamkové recepty. Kuchtiť ma baví, prírodu zbožňujem, Ľubo sa mi upísal, a tak som vymyslel jemne komplikovanejšie recepty ako rizoto naposledy. Predsa len, na moderných kozmických varičoch a hrncoch sa varí omnoho lepšie ako na mojom starom hliníkovom ešuse. 22/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Kaľamárka juh a Močilná (Močidlianska) skala Opatrenia sa nám trošku uvoľnili. Za turistikou sa dá ísť aj mimo okres, ale len s negatívnym testom. Hurá, ideme sa pozrieť k susedom! Zatiaľ len kúsok - do bývalého Zvolenského, teraz však už Detvianskeho okresu. Na TuristickaMapa.sk nás zaujala fotka od Theriona z Močilnej skaly a tú sme sa rozhodli pozrieť. Pri nazeraní do mapy sme si všimli zakreslené skaly severovýchodne od nášho cieľa. A tie sme zaradili do plánu. dnes Danka Tomášiková Poľana
Túra Cesta hrdinov SNP: Trenčín – Devín Posledná etapa prechodu Cesty hrdinov SNP. Z Trenčína cez Biele Karpaty až za hranice na Moravu a na záver prechod Myjavskou pahorkatinou a Malými Karpatami až do cieľa na Devíne. 06/03/21 Gabriela Grofová Biele Karpaty, Malé Karpaty, +
Túra Zimný okruh lazníckym krajom Hriňovej Napriek blízkosti kraja som končiny v okolí Hriňovej nikdy nenavštívil. Dokonca aj cez Hriňovú som prechádzal len raz autom. Pritom ma malebná oblasť známa z obrázkov v kalendároch lákala už veľmi dávno. Bolo už na čase zmeniť žalostný stav. Vonku vrcholila zima 2020/2021 s krásnym jasným počasím a ako to už v zime býva, spolu s ním aj s poriadnymi mrazmi. Naplánoval som si príjemný dvojdňový okruh po lazníckych osadách a po umožnení cestovania mimo okres som vyrazil. 05/03/21 Martin Birka Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Merino APANI 02/05/10 21:20 14 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • X-bionic
 • Model
  • APANI
 • Typ
  • merino spodné prádlo: polorolák, 3/4 spodky
 • Materiály
  • merino (16,5 mikrónu)
 • Hmotnosť
  • (189 + 132) = 321 g
 • Páči sa mi
  • strih, materiál, funkčnosť, príjemný pocit nosenia, farba
 • Nepáči sa mi
  • cena
 • Infocena
  • (125 + 115) = 240,- €
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.82 (0.33)