Test

Bunda Northland Exotherm 7.10

05.10.05
Počas daždivých jesenných dní som podrobil krátkemu testu bundu rakúskeho výrobcu Northland. Ako jeden z mála nepoužíva mainstreamové membrány (GoreTex, Sympatex a pod.), ale vyvíja vlastné pod názvom Exoterm. Bunda ma upútala svojou nízkou hmotnosťou (550g) a nápaditou oranžovou farbou. Je trojsezónna, dobre však svoj účel splní aj v zime pri menej extrémnom použití.

Materiál

Ako už v úvode odznelo, firma Northland namiesto použitia niektorej zo štandardných membrán (GoreTex, Sympatex, Gelanots) vyvíja vlastnú – Exotherm. Testovaná bunda používa prevedenie Exotherm 7.10. Ide o trojvrstvý laminát s jemnou ripstopovou úpravou. Číselné hodnoty priedušnosti, ako ich uvádza výrobca, možno nájsť v tabuľke faktov. Zipsy sú z dielne firmy Huachang. Hlavný je štadardného typu, ostatné sú pogumované.

Dizajn a prevedenie

Na prvý pohľad upúta kombináciou žiarivo oranžovej a čiernej farby. Ďalšie dostupné farebné kombinácie sú červená s čiernou a svetlofialová so šedou. Vnútorná strana je šedá s pekným vrstevnicovým vzorom. Keďže použitý materiál je trojvrstvový laminát, z vnútornej strany nie je podšívka. Strih je navrhnutý tak, aby bunda priliehala k telu. Napriek tomu nie je stiesňujúca a nepôsobí proti žiadnemu pohybu, aj keď Exotherm 7.10 nie je strečový. Rukávy sú riešené klasickým spôsobom ako samostatné diely. Všetky švy sú podlepené, čo zaisťuje celkovú nepremokavosť.

Pri každej hardshell bunde považujem za veľmi dôležitý systém odvetraní. Membrány totiž, napriek pokrokom vo vývoji, stále nie sú schopné zabezpečiť taký transport vodej pary, aby to pri výšľapoch stačilo. Navyše, za dažďa je vlhkosť okolitého prostredia veľmi vysoká, čo membráne zhoršuje funkčnosť. Keď pripočítam ešte svoju extrémnu potivosť, musím si dávať veľký pozor na možnosti odvetrania. Tie má testovaná bunda veľmi dobre vyriešené. Hlavné vrecká sú zo svojej vnútornej strany tvorené jemnou sieťovinou, takže pri otvorení vrecák môže para tadiaľto rýchlejšie unikať ako cez membránu. Vreckami dovnútra nenatečie voda, pretože zipsy sú prekryté lemom. Miernym negatívnom je, že na sieťovine sú našité dva veľké informačné štítky, ktoré priedušnosti nepridajú. V prípade potreby ich však možno ľahko odstrániť – to by však asi bolo proti reklamačným podmienkam. Náprsné vrecko ani vrecko na pravom rukáve nie sú zvnútra zo sieťoviny a preto ich odtvorením sa predušnosť nezlepší.
Ďalšou možnosťou rýchleho odvetrávania je otváranie zipsov v podpazuší. Každý zips je vybavený dvoma jazdcami, čo zľahčuje manipuláciu. Tieto zipsy som pri výšľape veľmi ocenil, avšak pri zastávkach je potrebné ich zatvárať – strata tepla je rýchla.

Ako každá bunda, aj táto je vybavená kapucňou. Kvôli redukcii hmotnosti je bez možnosti ukrytia v golieri. Je dobre tvarovateľná sťahovaním ako vpredu, tak aj v oblasti zátylku. Tvrdený šilt príde vhod pri silnom daždi – voda netečie do tváre. Použitie kapucne je bezproblémové. Okrem možnosti sťahovania kapucne, možno stiahnuť aj gumičku v spodnej časti bundy. Manipulácia so všetkými sťahovaniami je jednoduchá a bezproblémová aj v rukaviciach (skúšané s tenkými rukavicami z windstopperu).

Pre minimalizáciu objemu pri balení bundy do batoha slúži malé sieťové vrecúško. Keď som ho po prvý krát držal v ruke, mal som pocit, že bunda sa tam určite nemôže zmestiť. Opak je pravdou. Sieťovina má pre vrecúško viacero výhod – je ľahká, pružná, po zbalení mokrej bundy nebráni vyparovaniu a keď nie je potrebná, nezaberie skoro žiadne miesto v batohu či vrecku.

Kvalita

Všetky švy sa mi javia dobre ušité a na potrebných miestach sú zosilnené. Neobjavil som žiadne miesta, kde by mohlo časom dochádzať k samovoľnému páraniu. Mojou jedinou výhradou ku kvalite je problematické zapínanie jedného zipsu pod odvetraním podpazušia. Keďže tento problém má len jeden zo zipsov, považujem to za problém testovaného kusu. Pri výbere v obchode si preto treba dať pozor a všetky zipsy dobre vyskúšať.

Ošetrovanie

Aby si bunda zachovala svoje vlastnosti, nie je vhodné ju prať v klasickom pracom prášku. Zmäkčovacie látky a najmä aviváž pôsobí na shell materiály deštruktívne. Výrobca odporúča bundu prať v prostriedku Holmenkol Textile Wash+Refresh a následne impregnovať pomocou Holmenkol Textile Proof+. Viac informácii o týchto prostriedkoch možno nájsť na webe Northland Slovakia.

Dojmy z používania

Northland Professional Exotherm 7.10 Extreme Jacket považujem za skvelú trojsezónnu bundu s dobrým strihom, príjemnými konštručnými detailami a priaznivou cenou. Pri svojej nízkej hmotnosti sa bude hodiť do batoha každému, kto potrebuje ušetriť každý gram. Funkčnosť membrány je dobrá a doplňuje ju množstvo odvetracích možností, ktoré som pri používaní veľmi ocenil, keďže sa často a veľa potím. Trochu ma hneval jeden jazdec na zipse pod pravým podpazuším, ktorý sa v mieste ohybu niekedy zasekol. Beh druhého jazdca a aj ostatných zipsov bol bezproblémový. Počas dažďa bunda neprepustila vodu dovnútra. Mokrý som bol vždy kvôli spoteniu – microfleece vrstva bola mokrá z vnútornej strany viac ako z vonkajšej. Keďže test prebiehal na jeseň, neviem, ako sa materiál správa v teplotách pod bodom mrazu, ale predpokladám, že pri menších extrémoch dobre poslúži aj vtedy. Pre použitie v extrémnej zime má Northland v ponuke špeciálne navrhnutý materiál Exotherm 3D.

Verdikt

Odporúčam s výhradou: pred kúpou otestovať zipsy!

Fórum 29 príspevkov
Bunda Northland Exotherm 7.10 11/03/07 18:04 29 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast Lofoty: Voda bola úplne všade, aj tam kde sme nechceli Či ide o Aljašku alebo Škandináviu, na severských destináciách fasicuje veľkosť krajiny a počas túr odľahlosť od civilizácie v porovnaní so slovenskými horami, či Alpami. V 13. epizóde HIKING podcastu sa rozprávame o Nórsku, ktoré k severskej odľahlosti pridáva ďalší rozmer – more. Reč je konkrétne o trekkingu na Lofotoch a hosťami sú Kika Miholeková s Palim Olejníkom, ktorí boli na týchto ostrovoch začiatkom septembra tohto roka. 12/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Recenzia Mizu 360 V7 filter kit – termofľaša s filtrom Filtrácia či dezinfekcia vody v našich horách zväčša nie je potrebná a bez problémov možno z horských prameňov či bystrín naberať vodu. Nie všade tomu tak však musí byť, najmä v nižšie položených kopcoch či lokalitách s rozšírenou pastvou. Taktiež cestovatelia by vedeli rozprávať nejednu historku, kde zažívacie problémy súviseli so znečistenou vodou. To sú situácie, v ktorých sa môže hodiť riešenie od značky Mizu – ide o termofľašu s integrovaným filtrom. 04/12/19 Ľubomír Mäkký Ostatné
Podcast O Geocachingu s Matúšom Morongom Geocaching je hra založená na hľadaní skrýš pomocou GPS. Pôvodne išlo o malú komunitnú záležitosť, museli ste totiž mať GPS prístroj, ktorý nebol práve lacný. Tak sa ku Geocachingu dostávali najmä turisti, ktorí mali takýto prístroj kvôli navigácii v horách. Zásadnejší prienik do mainstreamu prišiel s nástupom smartfónov. V dvanástej epizóde podcastu HIKING.SK sme sa rozprávali s Matúšom Morongom, našim autorom. Je dlhoročným kešerom, aktuálne pôsobí ako reviewer a medzi kešermi je známy pod nickom Rikitan. 20/11/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články na titulke
 
Túra Markušovský skalný hríb a Šikľavá skala Spiš, nádherná rázovitá oblasť obkolesená navôkol množstvom historických a turistických pamiatok i zaujímavostí. Na jeho území sa nachádzajú Vysoké i Belianske Tatry, Pieniny, Levočské vrchy, Branisko, časť Volovských vrchov a Slovenský raj. Destinácie s množstvom hradov a ich zrúcanín, starobylých miest, múzeí, ale aj iných čarovných zákutí, ktoré môže turista uvidieť v čarokrásnej prírode. dnes Marián Jaššo Volovské vrchy
Beh Cesta hrdinov SNP za 12 dní – Kráľova hoľa Na vysielači na Kráľovej holi je tradične napichnutý čierny mrak ako spečené Marshmallow na špajli. Vychádzame na najvyšší bod a Miki navrhuje, aby sme si na chvíľu oddýchli vnútri v domčeku. Schovávame sa dnu pred pľušťou, jedna dvojica tu už sedí a tiež sa zohrieva. Naťahujem si nohy, jem, pozerám na hodinky. Vyšli sme to za 1:55 hod, turisticky je to na 3:10. včera Júlia Batmendijnová Slovensko
Búda Prístrešok a búda pred Čuntavou Okolie Čuntavy poskytuje dostatok možností na úkryt pred nepriazňou počasia alebo k núdzovému prenocovaniu. K týmto možnostiam môžeme pripojiť aj dva drevené objekty pri turistickom smerovníku „Pred Čuntavou.“ Obe ležia len pár metrov od seba a nachádzajú sa hneď pri turistickom chodníku. včera Gabriela Ferencová Slovenský raj, Stolické vrchy, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Bunda Northland Exotherm 7.10 11/03/07 18:04 29 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Northland
 • Model
  • Exotherm 7.10 Extreme Jacket
 • Typ
  • ultraľahká, trojsezónna
 • Materiály
  • membrána Exotherm 7.10, trojvrstvý laminát
 • Vodný stĺpec
  • 10000 mm
 • Priedušnosť
  • 6.15 m2 Pa/W
 • Hmotnosť
  • 550 g
 • Farebné kombinácie
  • oranžová/čierna
   červená/čierna
   fialová/šedá
 • Páči sa mi
  • nízka hmotnosť, dizajn, prevedenie kapucne, pomer cena/výkon
 • Nepáči sa mi
  • jeden zo zipsov odvetrania podpazušia sa problematicky zatvára, na sieťovine vo vreckách sú našité priveľké informačné štítky, ktoré znižujú predušnosť
 • Ostatné info
 • Infocena
  • 262.23 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.62 (0.14)