Túra

Severnou časťou Levočských vrchov

29. 03. 2010
Levočské vrchy sú tak akosi mimo záujmu širokej turistickej verejnosti. Určitú úlohu zohráva aj fakt, že podstatnú časť tohto územia zaberá Vojenský obvod Javorina. Čiže toto územie nie je voľne prístupné. Napriek tomu aspoň v južnej a v severnej časti pohoria sa nachádza niekoľko turistických chodníkov, ktoré nám dovoľujú aspoň čiastočne spoznať horstvo. V tomto článku opíšem túru v severnej časti pohoria. Preto vám prajem príjemné čítanie a dobrú inšpiráciu k návšteve Levočských vrchov.

Trasa

Nižné Ružbachy – Krumľovská dolina – búda Krumľov-Baba Jaga – Kotník – lúka pod Špicou – Hniezdne sedlo – Patria – Úboč – Nová Ľubovňa – Vyhliadka nad Ľubovnianskymi kúpeľmi – Ľubovnianske kúpele – dolina Ľubovnianka – Chmeľnica

Nižné Ružbachy – 5.15 h SEČ

"Bŕŕŕ..." Takáto zima mi už dávno nebola! To sú prvé myšlienky, ktoré sa mi preženú hlavou, keď vystupujem z vlaku v jedno skoré januárové ráno v Nižných Ružbachoch. Mrzne teda riadne, ale po očakávaných závaloch snehu, tak charakteristických pre severný Spiš, niet ani stopy. Hoci u nás na západnom Slovensku je snehu viac než dosť. Ešteže som snežnice nechal doma. Tu by som s nimi asi pôsobil dosť komicky.

V doline Krumľovského potoka

Po štartovacom hlte pálenky sa rýchlo presúvam cez ešte spiacu obec. Za kostolom sa stáčam k brehom rieky Poprad, cez ktorú prejdem po moste. Očakával som, že hladina bude zamrznutá. No nie je tomu tak. To som ešte netušil, že za necelý týždeň ľady pod mostom vytvoria mohutnú bariéru, ktorá bude ohrozovať nielen stavbu mosta, ale aj celú obec. Našťastie to vtedy dobre dopadlo, obec aj most zostali nepoškodené.
Za mostom sa cesta kľukatí po poliach a vedie ma do údolia Krumľovského potoka. Keď sa tma pomaly mení na ranné šero, nízka oblačnosť začína hustnúť. Kráčajúc v tomto „mlieku“ sa dostávam k malej lúčke na ktorej stojí senník s krmelcom. Takmer ideálne miesto k prenocovaniu, keby senník nebol zamknutý. Dostať sa dnu je trochu problém. Musím preliezť dosť krkolomne cez krmelec, aby som sa ocitol v jeho vnútri. Seno siaha až takmer k povale, ale spať by sa tu dalo.

Krumľov – Baba Jaga

Stále idem zahmlenou dolinou, raz cez husté lesy, inokedy cez menšie rúbaniská. Keď už nedočkavo vyzerám prvé rázcestie, zbadám pri ceste stavbu búdy. Moje autorské srdce od radosti len poskočí. Sláva, tuším budeme mať na Hikingu prvé miesto vhodné k nocľahu z Levočských vrchov. Búda je síce čiastočne poškodená, ale prespať sa tu dá. Moju radosť z objavu ešte umocní fakt, že hneď vedľa zbadám tabuľku turistického rázcestia Krumľov – Baba Jaga. Preto som aj búdu pomenoval Krumľov – Baba Jaga.

Sklamanie na Kotníku

Za rázcestím cesta začína prudko stúpať po svahoch vrchu Kotník. O tomto kopci som kdesi dávno čítal, že z jeho vrcholu sú najkrajšie pohľady na Vysoké Tatry. Preto som plný zvedavosti, ako to s týmito pohľadmi naozaj bude. Ako naberám výšku, dostávam sa nad inverznú oblačnosť. Jasné nebo ma veľmi teší a tak veľmi nedočkavo čakám vrchol. Konečne nad korunami stromov zbadám stožiar vysielača, ktorý tu stojí. Ale čo to? Kde je výhľad? Veď odtiaľto nie je takmer žiaden výhľad! Doparoma, nálada mi klesá a zachraňuje ju len dlhý dúšok pálenky. Takto smutno sediac konštatujem, že z vrcholu boli iste v minulosti úžasné výhľady, ale dnes už nie sú. Zarástli lesom. Hádam len šťastlivec, ktorý sa dostane na stožiar vysielača, ich bude môcť obdivovať. Ten je ale verejnosti neprístupný. Keď píšem tieto riadky, napadá mi myšlienka, prečo ešte nikoho na Slovensku nenapadlo spojiť rôzne stavby vysielačov s menšou vyhliadkovou plošinou, ak už nie s rozhľadňou. Veď v susednej Českej republike sa to takto často robí.

Na hrebeni

Za vrchom Kotník značka vedie hrebeňovými partiami jeho rozložitého masívu. Krátke stúpania sa striedajú s klesaniami. Tento úsek žiaľ kazí mohutný priesek pre elektrické vedenie, ktoré zásobuje energiou vysielač na Kotníku. Konečne po viac ako kilometri vstupujem do lesa. Ale akého krásneho. Každý konárik či každá vetvička je bohato obalená snehovou perinkou. Jednoducho krása! Nasleduje krátke klesanie. No toto som fakt nečakal. Stojím na hornom okraji rozsiahlej lúky pod Špicou a predo mnou sa otvára výhľad doďaleka. Vidím nielen blízku Ľubovniansku vrchovinu, ale aj vzdialený Čergov a oblé chrbty poľského Beskydu Sadeckého. Toto všetko sa priam vynára z mora nízkej oblačnosti. Motám sa tu dlhšie, lebo hľadám čo najlepšie miesta pre kompozíciu fotiek, ktoré mi budú navždy pripomínať krásu týchto miest.

Čo ešte nájdeme na lúke pod Špicou

Okrem týchto pekných výhľadov východným smerom sa pri turistickom rázcestí nachádza aj objekt súkromnej chaty. Jej ohradený areál je voľne prístupný a tak sa dá pod menším altánkom posedieť, zajesť si z dobrôt z ruksaku, alebo aj prespať. Samozrejme za predpokladu, že chatu nebude práve využívať vlastník. Slušné správanie sa a odnesenie vlastného odpadu je hádam každému jasné.

Patria

Opätovne vstupujem do lesa. Ale doparoma! Čo krok, to pošmyknutie! Chodník je samý ľad poprášený jemným snehom. Takmer sa po ňom nedá ísť. Veru mačky by sa mi tu veľmi hodili. Ale tie pokojne oddychujú doma v skrini. Nuž neostáva mi nič iné, len ísť pekne krásne lesom povedľa chodníka. Takto zakrátko míňam rázcestie Hniezdne sedlo a prichádzam k významovej odbočke značky, ktorá vedie na výhľadové miesto pod vrchom Patria. Tento menovec vysokotatranskej Patrie vo výhľade takmer v ničom nezaostáva za svojím tatranským bratom. Samozrejme nemá jeho výšku, ale scenéria, ktorú vidím, je doslova úchvatná! Pred sebou mám krásnu lúku a nad ňou kopce Levočských vrchov či Čergova. Pri pohľade na západ zase blízky Kotník a nad ním pre mnohých z nás netradičný pohľad na Vysoké a Belianske Tatry od západu. Jednoducho povedané – úžasné!

Smer Nová Ľubovňa

Za Patriou sa moja túra nekončí. Pred sebou mám asi dva kilometre cesty hustými lesmi, ktoré vďaka miernemu klesaniu prejdem pomerne rýchlo. To už stojím na rozľahlých lúkach pri turistickom rázcestí Úboč. Z týchto miest sa mi opäť otvárajú široké výhľady východným a severným smerom. Obzor lemujú kopce Ľubovnianskej vrchoviny a Čergova. Keď zídem trochu poniže, vidím aj malebné stavby Ľubovnianskeho hradu. Po napojení sa na žltú značku zbadám pred sebou nielen môj najbližší cieľ – Novú Ľubovňu, ale identifikujem aj trasu popod vrch Kolárovo do Ľubovnianskych kúpeľov. Cestou pozorujúc okolie sa ani nenazdám a stojím v centre obce Nová Ľubovňa. Dedinčania ma navigujú do krčmy, kde pekne v teple pri čaji s rumom oddychujem.

Cez polia a lúky

Po dobrom posilnení, aké len dokáže dať tulákovi útulná krčmička, rezko vyrážam. Prechádzam otvorenou krajinou cez polia a lúky pod rozložitým vrchom Kolárovo. Stačí sa otočiť na hociktorú svetovú stranu, vždy je vidieť niečo zaujímavé. Či už sú to kopce, ktorými som prednedávnom putoval, alebo Stará Ľubovňa s hradom a vrchom Osly, alebo hrebeň Čergova. Na zasneženej ceste stretávam aj malú skupinku turistov na bežkách. Krátku konverzáciu ukončíme spoločným ochutnaním „tekutých svetrov“ a už sa poberáme každý za svojim cieľom. Prejdem ešte zopár stoviek metrov a stojím na mieste zvanom vyhliadka nad Ľubovnianskymi kúpeľmi.

Ľubovnianske kúpele

Za vyhliadkou sa situácia zo značením zamotáva. Podľa mojej mapy, aj podľa TuristickaMapa.sk by sa mala žltá značka oblúkom stáčať na juh a postupne klesať k Ľubovnianskym kúpeľom. No situácia v teréne je iná. Žltá prudko klesá cez les až ku kúpeľom. Trasu, akú má na mape táto značka, v teréne predstavuje len miestne značenie. Preto dávam prednosť klasickému turistickému chodníku a rýchlo klesnem na malé parkovisko s minerálnym prameňom pri kúpeľoch. Na pivko do hotelových reštaurácií sa mi chodiť nechce. A keďže aj bufety sú zatvorené, dlho sa tu nezdržím a vyrážam na záverečný úsek tejto túry.

Asfaltkami do Chmeľnice

Pôvodne som plánoval ukončiť túru v Ľubovnianskych kúpeľoch. No vzhľadom k faktu, že sem nepremávajú žiadne verejné spoje, musel som ísť k najbližšej zastávke vlaku pešo. Tá sa nachádza asi v päť kilometrov vzdialenej v obci Chmeľnica a je dostupná len po asfaltových komunikáciách. Napriek tomu, pospevujúc si starú trampskú odrhovačku, som to zvládol do hodiny. Tu v teple miestneho baru som tradične v duchu zhodnotil svoje putovanie po severnej časti Levočských vrchov. Dostalo, ako inak, hodnotenie na výbornú.

Pár slov na záver

Často dostávam e-mailom otázky na schodnosť opísaných túr bicyklom, na bežkách, či na snežniciach. Preto v každom ďalšom mojom príspevku sa na záver budem venovať tejto problematike.
Takže túra, ktorej opis ste práve dočítali, je v plnej svojej dĺžke schodná a vhodná aj pre cyklistov, bežkárov a turistov idúcich na snežniciach. Miest k táboreniu je tu veľa, horšie je to s vodou. Priamo na trase niet prameňov. Voda sa dá získať len v podhorských obciach (pozri žltú kolónku Tabuľka faktov).

Užitočné odkazy

Stará Ľubovňa
Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni
Obec Nižné Ružbachy
Obec Nová Ľubovňa
Obec Chmeľnica
Ľubovnianske kúpele

Fórum 11 príspevkov
Severnou časťou Levočských vrchov 20/05/11 17:12 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Prístrešok Lesný zrub Šarvíz Pri putovaní zo Žarnovice na rozhľadňu Háj som doputoval po modrej značke k TIM Horáreň Šarvíz (tiež Zadný Šarvíz). Smerovník ma upozornil, že Zbojníčke studničky sú vzdialené 50 m dole po lesnej cestičke, a tak som sa išiel na ne pozrieť. V horúčave, čo bola, sa mi veľmi hodila čerstvá, studená voda z pekne upraveného prameňa. Umyl som sa, napil a prečítal si informačnú tabuľu o Zbojníckych studničkách. dnes Miroslav Svítek Pohronský Inovec, Vtáčnik
Túra Holica – na okraji Západných Tatier Tatranský národný park končí nenápadným vrcholom s názvom Holica. Bližšie upútal moju pozornosť túto jar, keď kvôli vírusu hľadám nejaké pokojnejšie miesto na túru. Je už mimo národného parku, takže netreba riešiť ani pohyb po značených chodníkoch či sezónnu uzáveru. včera Soňa Mäkká Západné Tatry
Extra Poznáte slovenské hory? (odpovede) Pred týždňom ste si mohli overiť svoje vedomosti v teste, ktorý som pre vás pripravila na základe poľských kníh z 19. storočia. Škoda, že knihy nie sú preložené do slovenčiny. Prečítali by ste si všetky dobré veci, ktoré o vás autori napísali. V žiadnej z kníh som nenašla nič negatívne o Slovákoch. Naopak, všetci autori napísali, že ste predovšetkým veľmi pohostinní, sympatickí, pokojní a veľmi čestní. A vždy máte dobrú náladu. Týchto komplimentov je v knihách oveľa viac. Myslím si, že niektoré by vás možno prekvapili. včera Beata Okulińska Zaujímavosti

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Severnou časťou Levočských vrchov 20/05/11 17:12 11 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Levočské vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 882 m n. m.
  • min: 515 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 575 m
  • klesanie: 620 m
 • Vzdialenosť
  • 24,9 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 20.02.2010
 • Štart trasy
  • šírka: 49.282 ° SŠ
   dĺžka: 20.5772 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.2622 ° SŠ
   dĺžka: 20.7287 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Bez nocľahu
 • Voda
  • Obchody a krčmy v obciach Nižné Ružbachy, Nová Ľubovňa a Ľubovnianske kúpele, minerálny prameň v Ľubovnianskych kúpeľoch
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Poprad (vlak, bus)/Stará Ľubovňa (vlak, bus) – Nižné Ružbachy (vlak, bus)
   Chmeľnica (vlak, bus) – Stará Ľubovňa (vlak, bus) – Poprad (vlak, bus)/Prešov (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.22 (0.51)