Predstavenie

Topánky Makara Sherpa a Trapper

21.04.10
Minulý týždeň nám v redakcii pristáli dva páry vysokohorských pohoriek od pokračovateľa tradície tzv. popradiek, od obuvníka Vladimíra Makaru z Huncoviec pri Poprade. Nové modely Sherpa aj Trapper sú ručne vyrobené topánky asi tej najklasickejšej konštrukcie, akú si horský turista v našich končinách vie predstaviť. Masívne a celokožené vyhotovenie, minimum švov, absencia membrány a meniteľná podrážka zo surovej gumy s úctyhodným dezénom – a v neposlednom rade vyrobené na Slovensku. V článku vám predstavíme tieto topánky trochu bližšie.

Hneď na prvý pohľad je zrejmé, že Trapper a Sherpa sú sesterské modely. Trapper je nižšou verziou tejto dvojice, oba modely sú teda v dolnej časti úplne zhodné – materiálom, tvarom, šnurovacími okami aj podrážkou. Trapper členok prekrýva iba mierne a možno ho teda zaradiť do kategórie polovysokých (mid) pohoriek. Stabilita ostáva vďaka podrážke a tvrdému vyhotoveniu na dobrej úrovni a hodiť sa bude ľuďom, čo preferujú najmä pohyblivosť. Sherpa má zas vysoký členkový komín a teda lepšiu stabilitu najmä v priečnej osi, v pozdĺžnej je však vďaka klesajúcemu profilu noha stále dostatočne pohyblivá.

Materiály a vyhotovenie

Zvršok tvoria dva typy kože. Vodeodolná mastená koža, ktorá je v prednej časti a na päte ešte podšitá koženou výstuhou pre zvýšenie tvrdosti a odolnosti. Na jazyku pod šnurovaním a čiastočne v oblasti členka je mäkšia (na obr. čierna) koža. Podšívka topánok je tiež kožená a bez membrány – dobrá správa pre klasikov, čo považujú membrány za zbytočný igelit brániaci dýchaniu kože. Nepremokavosť tak zabezpečuje iba vrchná koža a je preto nutné sa o ňu dobre starať.

Zaujímavosťou je, že topánky nemajú klasickú anatomickú vložku. Vložka je tiež kožená a vyplnená mäkkou stielkou, ktorá má za úlohu pomáhať tlmiť nárazy. Je možné ju vybrať, je to však pomerne zložité. Zákazník má možnosť pri objednávke určiť, či takúto vložku chce, prípadne či chce radšej anatomickú (príplatok 4,- €). Prípadne môže vložku vybrať sám a nahradiť samostatne predávanou vložkou.

Šnurovanie tvoria čiernočervené šnúrky s okrúhlym prierezom a dodávajú topánkam živší vzhľad. V dolnej časti sú štyri páry klasických šnurovací ôk, ďalej pár kladiek, za ktorým nasleduje priečny háčik (avšak bez stopfunkcie) a tri páry háčikov (Sherpa), resp. jeden (Trapper).

Pri modeli Sherpa nás zaujala dvojitá konštrukcia jazyka. Jeho vonkajšia časť je pevne zošitá so zvyškom topánky a je vyhotovená z jemnejšej kože bez polstrovania. Vnútri je druhá časť, ktorá je vlastne bežným mäkko polstrovaným pohyblivým jazykom. K vonkajšej časti ho možno vhodne uchytiť pomocou suchého zipsu. Samozrejmosťou je oko na konci jazyka, ktorým možno topánky zavesiť na karabínu (a potom napr. na batoh). Podobné oko je aj v zadnej časti. Model Trapper má jednoduchý jazyk a karabínkové oko iba na ňom, vzadu v oblasti päty chýba.

Hmotnosť topánok vyplýva z ich konštrukcie a nie je práve najmenšia. Polovysoký Trapper váži pri veľkosti 10 približne 1035 g na jednu topánku a Sherpa 1325 g.

Tvar

Vnútorný tvar topánok bude vyhovovať ľuďom so širšou nohou a najmä tým, čo majú menej klenutý pätný hák. Päta totiž nie je vytvarovaná tak, aby nohu s veľmi klenutým pätným hákom dobre držala, čo má za následok pohyb päty pri pochode a je tu tak pravdepodobnosť otlakov. Z nášho pohľadu nejde o negatívum, pretože ľudia s rovnejšou pätou by zas neocenili prílišné tvarovanie v tejto časti. Pri výbere teda treba na to myslieť, prípadne si vyžiadať mohutnejšie polstrovanie v tejto časti u výrobcu. Keďže ide o zákazkovú výrobu, nemal by byť problém so špeciálnym prispôsobením.

Podrážka

Podrážka je sendvičová – tvorí ju niekoľko vrstiev. Najspodnejšia je zo surovej gumy s 8 mm dezénom a slušným odstupom, z čoho možno predpokladať, že blato sa v nej nebude príliš držať. Výhodou surovej gumy sú jej veľmi dobré protišmykové vlastnosti, negatívom rýchlejšie opotrebovanie. Podrážku však možno dať po čase vymeniť u výrobcu za poplatok 20,- €, prípade využiť ponuku komplexného servisu za 30,- €.

V prednej časti nie je tzv. climb zóna (plochá časť v oblasti špice bez výraznejšieho dezénu), ktorú mnohí súčasní výrobcovia do topánok tohto druhu dávajú. Ďalej je súčasťou sendviču oceľová výstuha zapustená v tvrdej gume a tlmiaca medzivrstva. V oblasti päty sme márne hľadali výstuhu pre použitie poloautomatických mačiek, čo by sa najmä modelu Sherpa pri tuhosti podrážky aj celkom hodilo. Makara obuv tak ponúka naďalej iba jedny pohorky s touto funkciou – zimný horolezecký model Rysy.

Určenie topánok

Topánky Makara Sherpa a Trapper svojím tradičným vzhľadom pripomínajú Bajove kresby horolezcov z Tatier. A práve do skalnatého terénu Vysokých Tatier sú oba modely asi najvhodnejšie. Tradicionalistov veľmi poteší každý detail týchto topánok a predpokladáme, že po úvodnom rozchodení budú svojmu majiteľovi v skalnatých horách veľmi dobre a najmä dlho slúžiť. Nový majiteľ môže rátať s dostupným a kvalitným pozáručným servisom, čo životnosť týchto topánok ešte predĺži.

Topánky neodporúčame ľuďom, čo obľubujú posledné výkriky vývoja v outdoore, alebo rátajú každý gram.

Ďalšie info o topánkach nájdete na stránke výrobcu.

Fórum 100 príspevkov
Topánky Makara Sherpa a Trapper 08/10/17 10:35 100 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Vyvieranie a Demänovská hora – skryté poklady Demänovskej doliny Demänovská dolina patrí medzi najnavštevovanejšie horské lokality na Slovensku. Napriek tomu je možné aj tu nájsť zákutia, kde stretnete minimum ľudí, hoci známe miesta praskajú vo švíkoch. Jednou z takýchto lokalít je tiesňava Vyvieranie. Po jej absolvovaní je možné pokračovať na Pusté, Krakovu hoľu alebo opačne na Demänovskú horu. My sme si s Kubkom vybrali druhú možnosť. Ide o nenáročnú túru, ktorú môžete ísť celý deň v ležérnom tempe, prípadne ju svižnejšie obehnete za poobedie. 03/10/19 Ľubomír Mäkký Nízke Tatry
Predstavenie Batoh Lowe Alpine Altus 52:57 Nie je to síce ultralight, no v tejto objemovej kategórii patrí novinka od Lowe Alpine k tým ľahším a svojou výbavou k plnohodnotným trekingovým batohom. Pokiaľ sa viete zbaliť kompaktne, môžete tento batoh pokojne vziať na týždennú akciu naťažko. Má nastaviteľnú dĺžku chrbtového systému, no aj tak sa dodáva hneď v troch verziách – s kratším chrbtom, dlhším chrbtom a v dámskej verzii ND so zníženým objemom o 2 litre. 02/10/19 Ľubomír Mäkký Batohy
Recenzia Detská nepremokavá bunda Skogstad Vadsø S nárastom výkonnosti dieťaťa rastú nielen prejdené kilometre a nastúpané metre, ale aj nutnosť kvalitnej výbavy. Ako bunda už nestačí lepší pršiplášť z hypermarketu, treba už serióznejšiu. Jednak s ohľadom na hmotnosť, ale aj šírku použitia – či už do veterného alebo daždivého počasia. Hoci osemročné dieťa sa ešte nepotí ako dospelák, už treba brať ohľad aj na priedušnosť. Tento rok Kubko preto nosí bundu Vadsø od Nórskeho Skogstad. 18/09/19 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž S Mišom Diviakom o citlivom hospodárení v lese Súčasťou Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici sú aj školské lesy Kysihýbel, ktoré slúžia budúcim lesníkom na praktické vyučovanie. Vedúcim školských lesov je Mišo Diviak, lesník, učiteľ a náš dlhoročný autor. Prešli sme sa po zrekonštruovanom náučnom chodníku Kysihýbel a hovorili nielen o tom, ako sa hospodári v tunajších lesoch, ale aj v lesoch všeobecne. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Túra Z Luhačovíc k Vlárskemu priesmyku Keď som písal príspevok z vlaňajšieho putovania Tri dni Valašskom z Luhačovíc do Ostravice a hľadal som prijateľnú formu záveru článku, zvolil som jeden slovný obrat. O trase, čo kamsi pokračuje a čo skadesi prišla. Bol to aj, ako som si následne uvedomil, určitý verejný prísľub. A záväzky je potrebné v slušnej spoločnosti plniť. Takže došlo aj na spoznanie neznámeho „skadesi“. Červenou značkou z Luhačovického Zálesí na východ, k juhovýchodnému rohu Valašska. včera Vladimír Mikuš Česko
Túra Od zubačky z Tisovca cez Fabovu hoľu do Michalovej Na Muránsku planinu sme sa s priateľkou vybrali, aby sme konečne preturistikovali celý víkend. Aj napriek tomu, že sme nemali k dispozícii auto, a museli sme sa na planinu dopraviť spojmi, sme nakoniec naplánovali dve pekné trasy, ktoré sme boli schopní prejsť za dva dni, s tým že sa vieme dostať v nedeľu domov. Do toho všetkého sme ešte zakomponovali parný vláčik, ktorý práve počas víkendu išiel trasu sedlo Zbojská – Tisovec a späť. Pre počasie nehlásili žiadne pekné vyhliadky, ale to nehlásili ani týždeň predtým v Tatrách, a mali sme z toho peknú túru. Ako sa ukázalo, na Muráni sa nám počasie pomstilo aj za predchádzajúci víkend. 13/10/19 Dominik Chňapko Muránska planina, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Topánky Makara Sherpa a Trapper 08/10/17 10:35 100 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Makara
 • Model
  • Sherpa a Trapper
 • Typ
  • obuv pre vysokohorskú turistiku a horolezectvo, prevažne trojsezónne určenie
 • Materiály
  • koža, podrážka zo surovej gumy
 • Hmotnosť
  • 2650 g / 2070 g
 • Farebné kombinácie
  • na výber je čierna alebo hnedá koža, farbu šnurovania a švov si zákazník môže určiť sám
 • Páči sa mi
  • robustná konštrukcia, podrážka, kvalita spracovania, polstrovanie v oblasti členku (Sherpa), možnosti prispôsobenia, keďže ide o zákazkovú výrobu
 • Nepáči sa mi
  • kožená vložka (je lepšie ju nahradiť za anatomickú), hmotnosť, absencia možnosti upevniť poloautomatické mačky
 • Infocena
  • 219,- € / 169,- €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Outdoor Šport Manín - Považská Bystrica » viac
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.7 (0.19)