Túra

Jahňací štít

17.10.05
Jahňací štít (2229 m n.m.) je najvýchodnejší vrchol Vysokých Tatier. Zároveň je jedným z turisticky prístupných vrcholov vo Vysokých Tatrách. Túru začneme v Tatranskej Lomnici. Dolinou Kežmarskej Bielej vody sa dostaneme k Chate pri Zelenom plese a odtiaľ vystúpime na Jahňací štít.

Najfrekventovanejší prístup na Jahňací štít a zároveň na Chatu pri Zelenom plese (tiež známu ako Brnčalovu chatu) je z autobusovej zastávky Biela voda. Pre motorizovaných turistov je určené platené parkovisko. Tu začína žlto značený turistický chodník, vedúci priamo na Jahňací štít – do cieľa smerovník uvádza 5 hodín (hikeplanner odhaduje 4:35, pozn. editora).

Štartujeme z Tatranskej Lomnice. Keďže sme nestihli autobusovú linku, absolvujeme cestu z Tatranskej Lomnice popri Ceste slobody. Sú to však zbytočné 3 km po asfalte. Preto odporúčame naplánovať si cestu tak, aby ste stihli autobus do Ždiaru, resp. na Lysú Poľanu. Smerom z Tatranskej Lomnice sa môžete dostať na Brnčalku aj z Tatranských Matliarov, odkiaľ vedie modro značený chodník a ďalej sa napája na „žltú“ vedúcu z Bielej vody (v súčasnosti je uzavretá kvôli následkom víchrice z novembra '04; schodnosť chodníkov možno zistiť na stránke www.tanap.org).

Chodník zo zastávky Biela voda sa na Brnčalku kľukatí hustým ihličnatým lesom. Len na jeho začiatku sú viditeľné následky minuloročnej veternej smršte. Turistický chodník je zároveň cestou vyhradenou pre motorové vozidlá zásobujúce Brnčalku. Tiež slúži ako cyklotrasa pre cykloturistov, ktorí sa chcú dostať na chatu. Odporúčame ju skôr pre zdatnejších cyklistov, pretože okrem prevýšenia cca 650 m je náročný hlavne značne skalnatý povrch cesty. Stúpame dolinou Kežmarskej Bielej vody, pomenovanej podľa potoka, popri ktorom vedie turistický chodník. Prichádzame k rázcestníku pri Šalviovom prameni, odkiaľ vedie modro značený chodník cez Kopské sedlo na Lysú Poľanu. Občas možno na východe pomedzi smreky zahliadnuť južnú časť hrebeňa Belianskych Tatier.

Postupne prechádzame do doliny Zeleného plesa. Po asi 5 km putovania od zástavky Bielej vody zbadáme pod Jastrabou vežou učupenú Chatu pri Zelenom plese (1551 m). Už z diaľky vidno, že je na nej rušno. Až k chate počuť hukot dvojice vodopádov Dlhého a Medeného. Popri nich vedie hranica skialpinistického areálu vedúca z Brnčalky na Téryho chatu cez Baranie sedlo. Brnčalka je zároveň križovatkou turistických chodníkov. Polhodinu cesty od chaty, smerom na Kopské sedlo, sa pri Veľkom bielom plese začína červeno značená Tatranská magistrála. Smerom na západ magistrála stúpa do sedla pod Veľkou Svišťovkou.

Po krátkej prestávke na chate stúpame pomedzi kosodrevinu na Jahňací štít. Nevýhodou tohto výstupu je, že rovnakou trasou budeme aj zostupovať naspäť k chate. Navyše tu platí sezónna uzávierka, chodník je prístupný len v období od 15.6. do 1.11. Po prudkom začiatočnom stúpaní a obhliadnutí sa, je jasné, prečo má pleso pri Brnčalke pomenovanie zelené. Za chrbtom sa nám vypínajú Kežmarský štít a Veľká Svišťovka – najvyšší bod Tatranskej magistrály. Prechádzame popri Červenom a Belasom plese, za nimi sa nachádza neveľké snehové pole (je koniec augusta), cez ktoré vedie chodník. To už vidíme Jahňací štít v plnej kráse. Postavičky turistov smerujúce ku Kolovému priechodu (2118 m) nám naznačujú, kadiaľ vedie turistický chodník. Pod Kolovým priechodom je asi 30 metrový úsek zabezpečený reťazami. Tu sa výstup značne spomaľuje, keďže tou istou trasou sa aj zostupuje a len málo turistov sa odhodláva prejsť týmto úsekom bez použitia reťazí. Zakrátko sme v sedle a naskytá sa nám jedinečný pohľad na severnú časť Tatier a Poľsko. Panorámu dotvárajú majestátne sa týčiace štíty: Pyšný, Lomnický a Kežmarský. Pokračujeme ďalej vysokohorským terénom k vrcholu. Záverečný úsek vedie severnou stenou Jahňacieho štítu, preto ho pri stúpaní ku Kolovému priechodu nieje vidieť. Konečne sa ukáže aj severná časť hrebeňa Belianskych Tatier. Po nečakanom klesajúcom úseku opäť naberáme výšku a čoskoro sme v cieli našej túry.Z Jahniaceho štítu je prekrásny kruhový výhľad. Belianske Tatry sú ako na dlani.

Na Brnčalku zostupujeme tou istou trasou. Tu si opäť na chvíľu oddýchneme a pokračujeme naspäť do Tatranskej Lomnice - plní zážitkov.

Fórum 31 príspevkov
Jahňací štít 23/11/16 12:53 31 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra S deťmi na Ďumbier alebo Ako sme vyzerali kamzíky Po úspešnom výstupe na najvyšší bod východnej časti Nízkych Tatier, sme sa odhodlali s našimi chlapcami opáčiť aj výšľap na najvyšší cíp celého horstva. Potešení, že naše potomstvo oplýva vytrvalosťou, sme sa rozhodli popracovať na jeho motivácii. Hlavným ťahúňom v tomto prípade budú kamzíky a kúpa darčeka zo Štefáničky pre kamaráta zo škôlky. A ako to dopadlo? 07/02/19 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Kráľova hoľa zo Šumiaca s deťmi Pri našich potulkách z Brezna východným smerom, už v jednej z jeho mestských častí vidieť v diaľke jej veličenstvo Kráľovu hoľu. Samozrejme ju našim chlapcom zakaždým predstavíme. A nezabudneme dodať aké sú z jej vrcholu nádherné výhľady takmer na polovicu našej krajiny. Cestou Horehroním sa pomaličky približuje, až pri prejazde Telgártom sa zdá byť jej typická špička s vysielačom tak blízko. Až raz prišla (priznajme si, aj očakávaná) otázka staršieho syna: A kedy tam pôjdeme? 10/01/19 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Novoročná prechádzka Jarabinským prielomom Príchod Nového roku 2018 sme oslavovali v pre nás neznámom prostredí Ľubovnianskych Kúpeľov. Síce sme už v minulosti navštívili dominantu regiónu - hrad Ľubovňa, no z prírodných krás oblasti sme ešte nemali príležitosť sa potešiť. Tak sme sa to rozhodli zmeniť práve na Nový rok. Pôvodný zámer bol ísť navštíviť Litmanovú a v prvý deň roku duchovne pookriať na hore Zvir. Avšak pri pohľade do mapy vyhrala bližšie situovaná dedinka Jarabina so svojím prielomom. 26/01/18 Mirka a Milan Kvietkovci Ľubovnianska vrchovina
Najnovšie články na titulke
 
Správa Novela zákona o lesoch by mala pomôcť ochrane prírody Minulý týždeň schválil parlament popri novele zákona o ochrane prírody a krajiny aj novelu zákona o lesoch. Tá obsahuje viaceré ustanovenia, ktoré môžu pomôcť ochrane prírody. Paradoxne ide o prvý všeobecne záväzný právny predpis definujúci bezzásahový režim v slovenskej legislatíve. Okrem iného sa zaoberá ochranou pralesov a pralesových zvyškov, povoľuje tiež pasenie hospodárskych zvierat na lesných pozemkoch, ak si to vyžaduje program starostlivosti o chránené územie. Podľa zákona o ochrane prírody sa budú schvaľovať programy starostlivosti na územiach NATURA 2000. dnes Soňa Mäkká Správy
Ferrata Dolomity – Tofana di Mezzo a Tofana di Dentro Tofany sú jednou z najznámejších častí Dolomitov. Výstup na Tofanu di Rozes som opísal v minulom článočku, v tomto opíšem okruh cez Tofanu di Mezzo a Tofanu di Dentro, ktorý som absolvoval hneď ďalší deň. Až večer pred túrou som si pozrel odhadované časy ferrát a trochu som sa naľakal. Naštudoval som si zopár ústupových trás, avšak dúfal som, že okruh zvládnem celý podľa pôvodného plánu. dnes Martin Knor Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Extra Štátne lesy TANAP-u neuznávajú niektoré pralesy a rúbu v nich Kým LESY SR v pralesoch vymapovaných občianskym združením PRALES nezasahujú, ich sesterská organizácia Štátne lesy TANAP-u spochybňuje existenciu viacerých pralesov a rúbe v nich. ŠL TANAP-u fungujú samostatne, na dohode medzi Lesmi a mimovládnymi organizáciami PRALES a WWF o nezasahovaní v pralesoch sa nezúčastňujú. včera Soňa Mäkká Publicistika

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Jahňací štít 23/11/16 12:53 31 príspevkov
Fakty
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2229 m n. m.
  • min: 850 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1400 m
  • klesanie: 1400 m
 • Vzdialenosť
  • 28 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 03.09.2005
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1759 ° SŠ
   dĺžka: 20.2938 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1652 ° SŠ
   dĺžka: 20.2793 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Šalviový prameň v doline Kežmarskej Bielej vody, občerstvenie na Brnčalke
 • Mapa
  • Podrobný turistický atlas Tatry, 1:25 000, VKÚ Harmanec
 • Doprava
  • do T. Lomnice bus+vlak, potom autobusom na zastávku Biela voda
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.04 (0.41)