Test

Topánky Asolo Bullet GTX Lady

20. 10. 2010
AKTUALIZÁCIA – Nie každá dáma siaha po vyslovene vysokohorských topánkach, niektoré hľadajú aj niečo mäkšie, ale pritom dostatočne pevné aj na dlhšie túry a do rôznych terénnych podmienok. V neposlednom rade aj dizajn a farba hrajú veľmi dôležitú rolu. Do tejto kategórie, ktorá by dámy nemala sklamať tak po funkčnej, ako aj vzhľadovej stránke, patrí aj topánka Bullet talianskej značky Asolo. Zaradiť ju možno do kategórie B, teda na bežnú turistiku a ľahký trekking.

Doplnené:
- dva rady fotografií,
- kapitoly "Skúsenosti z používania" a "Záver",
- fakty.

Materiály a vyhotovenie

Topánka je kombináciou semišovej kože (1,6 - 1,8 mm) s textilom (nylon), pričom koža výrazne prevláda. S výnimkou riešenia členkovej časti a jazyka ide o jeden celistvý kus, čo je v tejto kategórii ojedinelé. Aj vďaka tomu nájdeme na topánke relatívne málo švov – hoci niektoré sa mi zdajú byť vyložene dizajnového charakteru, čo si dizajnéri mohli radšej odpustiť. Ide napríklad o ozdobný šev pri šnurovaní, alebo trojica švov diagonálne od päty k stop-oku šnurovania, kde by isto stačil jeden (napr. ten cikcakový).

Vnútorná výstielka je z PTFE membrány Gore-Tex, ktorá má na starosti nepremokavosť topánky. Membránou je podšitý aj jazyk a celková čiara ponoru je pri veľkosti 6 cca 12 cm, čo je iba o málo menej ako výška členkového komína v najnižšom bode. Vyberateľná anatomická vložka je z penovej hmoty potiahnutej na dotyk príjemnou vrstvou. Vložka je v prednej časti perforovaná.

Poddajný jazyk topánky je celý z textilu – s výnimkou jedného kúsku hrubšej kože v mieste horných dvoch očiek šnúrovania, kde je jazyk najviac namáhaný pri doťahovaní šnúrok. Vyplnený je penovou hmotou, aby bol pohodlnejší. Jeho stredom vedie textilná páska, ktorá vo svojej najvrchnejšej časti drží šnúrky v správnej polohe.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Šnurovanie tvoria červené šnúrky s okrúhlym prierezom, v časti medzi šnurovaním nad nartom a okolo členku majú stop-oká, ktoré umožňujú fixnejšie zachytenie polohy šnúrky. Oká šnurovania sú kovové. Šnurovanie veľmi dobre sťahuje nohu v oblasti päty, ale v oblasti špice je relatívne dosť miesta, čo by pri používaní malo zaistiť slušné pohodlie bez toho, aby sa treli prsty o prsty.

Bullet sú tvarovo skôr užšie topánky, najmä v oblasti päty. Ich výška by sa dala charakterizovať ako niečo medzi vysokými a polovysokými. Členok síce prekrývajú, no nie tak, aby ho úplne znehybnili. Členkový komín sa v pozdĺžnej osi smerom dozadu znižuje. Výsledkom je dobrá stabilita v priečnej osi, v pozdĺžnej zas dobrá pohyblivosť. Pre kategóriu B je to plne vyhovujúce a pohodlné. Na zadnej časti topánky je očko na uchytenie do karabíny.

Dizajnovo ide o príjemný výrobok, najmä v dámskej verzii. Okrem červenej farby, ktorú mám na testovanie, je k dispozícii ešte svetlomodrá. Pánska verzia je hnedá. Nemenej príjemná je aj hmotnosť topánky – pri veľkosti 8 jedna váži 590 g.

Odporcov produkcie v juhovýchodnej Ázii poteší, že tieto topánky sa vyrábajú v EÚ, konkrétne v Rumunsku, ako drvivá väčšina topánok Asolo.

Podrážka

Na spodnej časti Bulletov by ste márne hľadali známe osemuholníkové žlté logo Vibram, podrážka je priamo od Asolo. Použitá technológia má názov Power Lite. Jej hlavnou charakteristikou je podľa výrobcu integrácia výstelky a výstuhy päty do jedného celku, čo by malo zabrániť deformácii topánky pri chôdzi a umožniť postupný a plne kontrolovaný ohyb. V oblasti päty je medzi medzipodrážkou a podrážkou vsadený tuhý plast Pebax. Na štyroch miestach (dva z každej strany) sa Pebax dotýka až zeme a preto je naň nastriekaná tvrdšia guma. Úlohou tohto riešenia je zvyšovať stabilitu pri našľapovaní a v neposlednom rade ide aj o dizajnové odlíšenie modelov s touto technológiou (viď foto).

Špica topánky je chránená, avšak mierne odlišným spôsobom, než sme zvyknutí. Nejde o klasickú gumu nalepenú na koži, ale o samostatný prvok – je to tuhý výlisok potiahnutý gumou, na ktorého koniec plynulo nadväzuje koža. Podrážka obsahuje v prednej časti dva farebne odlíšené diely (čierny a druhý, v tomto prípade červenej farby). Väčšina je z čiernej, po ľavej aj pravej strane podrážky je červená zmes. Tá je tuhšia ako čierna a má hrúbku dezénu cca 5 mm, zatiaľ čo čierne časti približne 4 mm.

Skúsenosti z používania (aktualizácia 20.10.2010)

Topánky som intenzívne nosila mesiac na Aljaške a ďalej počas celého leta a jesene na Slovensku. Od začiatku nosenia topánky utrpeli iba po estetickej stránke. Najbadateľnejšou zmenou je, že koža trocha stratila tvar, ľudovo povedané, pokrčila sa. Dôvodom je zrejme jej menšia hrúbka. Taktiež špina urobila na svetlej farbe svoje. Funkčne to však nespôsobilo žiadne problémy a pozitívom je, že topánka sa lepšie prispôsobila tvaru nohy.

Po stránke nepremokavosti sa Bullet zatiaľ veľmi dobre držia, len pri jednej túre v daždi vrátane brodenia sa mokrou trávou trochu vo vnútri navhli. Mohlo to však byť spôsobené aj tým, že sa mi premočenými nohavicami dostala vlhkosť do ponožiek a plynulo pokračovala ďalej. Pri iných túrach vrátane brodenia sa malými potokmi som vlhkosť nepozorovala. Vďaka tenšej koži topánky uschnú pomerne rýchlo – treba však dávať pozor a nesušiť pri zdroji tepla, čo by mohlo mať neblahé dôsledky na kožu. Pozitívne taktiež je, že zatiaľ nesmrdia.

Čo si vyžadovalo malú opravu, sú šnúrky. Tri zo štyroch koncov sa "rozplietli" – našťastie sú dostatočne dlhé, takže operáciu skrátenia a zatavenia koncov môžu absolvovať aj niekoľkokrát. Pomerne dlho mi trvalo, kým som si zvykla na systém sťahovania šnúrok cez stop-očká, je to ale len otázka zvyku a šnurovanie potom drží pevne. Ak tento sytém niekomu nevyhovuje, môže šnúrky vyvliecť v danom mieste z jazyka a šnúrovať klasicky.

Nesporným pozitívom topánok Bullet je ich celokožená konštrukcia s nižším počtom švov – vďaka tomu sú menej náchylné na problémy súvisiace so šitím. Doposiaľ sa nikde nepára, ani neuvoľňuje. Test kvality tohto ukazovateľa si však vyžiada ešte dlhodobejšie skúsenosti.

Dezén na podrážkach neprejavuje žiadne známky zošliapania – topánky pritom boli popri mäších povrchoch často aj na tvrdom (skala, betón, asfalt). Sendvičová podrážka (dve odlišne tvrdé gumené zmesi + plastové prvky z Pebaxu) drží pevne pokope, nie sú viditeľné žiadne zmeny, štrbiny. Neprejavuje sa ani žiadne vŕzganie, ktoré by signalizovalo oddeľovanie vrstiev vo vnútri podrážky. Napriek mäkšej podrážke a tenšej koži držia topánky členok veľmi dobre. Ani po dlhšej túre, keď som už bola poriadne unavená, nehrozilo podvrtnutie členka ani pri nepozornom našliapnutí.

Topánky sú príjemne ľahké a mäkké. Jazyk prevažne z textilu ma nikde neotláčal, ani ostatné časti topánok, len na pätnom háku. Tomu sa dalo predísť prelepením päty leukoplastom. Zatiaľ čo väčšina topánok mi robí otlaky, u týchto sa mi to nestalo ani raz, čo je pri mojom extrémnom sklone k tvorbe otlakov veľký úspech. Do topánok som nosila stredne teplé ponožky. Pri teplotách okolo nuly to stačilo a do chladnejšieho zimného počasia topánky nie sú určené. Taktiež skalný terén nie je pre Bullet to pravé, keďže sú mäkké – cítiť každú skalu pod nohami. Navyše sa na mokrom skalnom povrchu šmýkajú.

Záver (aktualizácia 20.10.2010)

Topánky Asolo Bullet Lady sú ľahké a pekné dámske turistické topánky určené turistiku v ľahšom teréne alebo na jednodňovky v ťažšom teréne bez záťaže (napr. turistické chodníky Vysokých Tatier). Nie sú určené do skalného terénu mimo chodníkov, či na ťažký trekking. Dobre držia členok, nerobia otlaky a prispôsobia sa tvaru nohy majiteľky.

Celkovo som po viac ako polročnom pravidelnom nosení s týmto modelom spokojná a odporúčam ho na uvedené použitie všetkým dámam, ktorým popri funkčnosti záleží aj na estetickej stránke. Keďže však ide o svetlejšiu farbu, treba rátať s častejším čistením kože, aby si zachovali svoju jasnú farbu. Ja som túto vec mierne zanedbala, čo možno vidieť aj z fotografií.

Tento článok bol publikovaný najprv ako "predstavenie" dňa 2.6.2010. Po doplnení skúseností a ďalších fotografií dňa 20.10.2010 opätovne vyšiel ako "test".

Fórum 3 príspevky
Topánky Asolo Bullet GTX Lady 20/10/10 13:00 3 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra Vychádzka na zimné Čunovské jazerá Zasa raz sme zavretí vo svojom okrese, takže možnosti nedeľnej vychádzky sú obmedzené. Človek má v okolí všetko opozerané, no zima prišla aj k nám na juhozápad, a tak príroda aspoň zmenila vizáž. Vybrali sme sa pozrieť si jazerá v okolí Čunova, neďaleko rakúskych a maďarských hraníc. 28/01/21 Soňa Mäkká Podunajsko
Túra Panská hoľa z Liptovskej Tepličky Ľahká popoludňajšia vychádzka najmä po horských lúkach, hoci obsahuje aj vrchol a výhľady. Už len ovečky chýbali. Cestou skontrolujem dve z nenáročných ubytovacích možností v miestnych búdach. 20/01/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Malá Svišťovka, Skalnaté pleso a Zamkovského chata v zime Počas zimnej sezónnej uzávery vo Vysokých Tatrách sú v kurze najmä horské chaty či vodopád Skok, no veľmi pekné výhľady ponúka menej frekventovaná trasa cez sedlo Malej Svišťovky. Na prechod si treba vyhradiť dostatok času, zaberie celý krátky zimný deň, ak teda nechcete v polovici túry použiť na zostup lanovku. Jedným z lákadiel pre deti môže byť aj to, že počas nej vystriedate všetky štyri farby značených trás. 14/01/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Turistický batoh Fjällräven Singi 28 Batoh s netradičným vzhľadom, odolnými materiálmi, masívnym chrbtovým systémom a vyberateľným bedrovým pásom. Vhodný na trojsezónnu jednodňovú turistiku, keď toho so sebou potrebujete viac. Príjemným detailom je celorozopínací predný diel, ako aj možnosť dokúpenia prídavných vreciek. dnes Ľubomír Mäkký Batohy
Cyklotúra Okolo Ženevského jazera Toto bude naozaj veľká výprava. Cyklotúra okolo Ženevského jazera. Prejsť by som mal približne 180 kilometrov, za dva dni. Prejdem cez územie dvoch štátov, okrem Švajčiarska aj cez susedné Francúzsko. Začínam vo švajčiarskom Lausanne. včera Dominik Baco Svet
Túra OTO 24 vrcholov Malých Karpát v BSK I. V roku 2020 vznikol vďaka Klubu bratislavských turistov a zanieteniu pána Miroslava Svíteka nový Oblastný turistický odznak (OTO) 24 vrcholov Malých Karpát v Bratislavskom samosprávnom kraji. Ako už názov napovedá, ide o 24 vrcholov v časti Malých Karpát, ktoré patria do územia BSK. Podľa slov autora je cieľom, aby pri plnení podmienok získania odznaku všetci záujemcovia z radov turistov, prípadne aj cykloturistov, spoznávali mnohé krásne miesta Malých Karpát. V tejto časti sa pozriem na moje výstupy na prvých 14 vrcholov, neskôr pridám druhú časť, ktorá bude obsahovať môj pohľad na putovanie po zvyšných desiatych miestach. 25/01/21 Miloš Hajdin Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Topánky Asolo Bullet GTX Lady 20/10/10 13:00 3 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Asolo
 • Model
  • Bullet GTX Lady
 • Typ
  • turistická topánka, kategória B
 • Materiály
  • semišová koža, textil, guma
 • Hmotnosť
  • 1180 g
 • Farebné kombinácie
  • červená a modrá, v pánskej verzii hnedá
 • Páči sa mi
  • dizajn a farba, hmotnosť, šnurovanie cez stop očko, závesné očko na karabínu, stabilita v členku
 • Nepáči sa mi
  • nižšia hrúbka dezénu, strapkanie šnúrok
 • Infocena
  • 166,- €
 • Hodnotenie
  • - cena: 8 z 10
  • - hmotnosť: 10 z 10
  • - dizajn: 10 z 10
  • - manipulácia: 9 z 10
  • - rozmery: 10 z 10
  • - materiály: 9 z 10
  • - údržba: 7 z 10
  • - cena/výkon: 9 z 10
  • - detaily: 9 z 10
  • - multifunkčnosť: 8 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 89 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.91 (0.34)