Svet

Ybbstalské Alpy - Großer Ötscher

31.08.10
Týždeň po túre v Wasserlochklamme sa opakoval ani cez kopirák. Dážď, zima (11 °C v júni) a pribudli katastrofálne povodne na východnom Slovensku. Predpoveď sľubovala slnečnú sobotu, no aj tak som si pribalil kompletnú zimnú výbavu, obul vibramky a vzal aj trekingové paličky. Nasledovala klasika, budík 4.30 h, dopravenie sa k autobusu a driemanie cestou.

Trasa

Raneck – Bärenlacken – Rauher Kamm – Großer Ötscher – Ötscher Schutzhűtte – Weitental – Ötscherweisse

Že ani GPS navigácia nezaručí trafenie do cieľa, sme sa presvedčili, keď šofér zastal a začal pátrať v mape, kde to vlastne sme. Človek však musí zadať správny cieľ, inak ho prístroj samozrejme naviguje inam. Tak sme nabrali drobné meškanie, ktoré nás s naozaj slnečným počasím za oknami minibusu správne "nažhavilo" na túru.

O 9.45 h vystupujeme na konci cesty pred klasickým alpským domom. Sme v Ranecku, neďaleko lyžiarskeho strediska Lackenhof. Tabuľa s číslami trás nás informuje, že vrchol Ötscheru by sme mali dosiahnuť za 4 hodiny. Vyrážame po celkom pohodlnej lesnej ceste, kopírujúcej vrstevnicu. Evidentne je to raj bajkerov, lebo tu majú kopu značených trás. Cesta je napodiv absolútne suchá a z mnou očakávanej aspoň polmetrovej vrstvy snehu nebolo napokon nič. Kamarát mi však vo štvrtok volal, že Martinské hole sú pod snehom a to sú o 600 m nižšie.

Za 50 minút pohodlnej chôdze krásnym zeleným lesom sme prišli na rázcestie Bärenlacken. Dávame si malú občerstvovaciu pauzu a začíname konečne stúpať. Krátkymi serpentínami zmiešaným lesom naberáme výšku. Naša dvadsiatka sa pomaly trhá a ani zastávky na kochanie sa prenádhernými výhľadmi ju nedávajú dokopy. Kam oko dohliadne, vinú sa biele stužky lesných ciest zelenými stráňami okolitých kopcov. Pod nohami nás lákajú k zastaveniu a zohnutiu sa jarné kvietky. Fotoaparáty cvakajú a pamäťové karty sa napĺňajú desiatkami fotografií.

Z pásma lesa pomaly prechádzame do kosodreviny a slnko sa čoraz neúprosnejšie zapiera do našich bielych tiel. Keď opustím pásmo kosodreviny a zľava sa k našej červenej značke pripojí modrá, sadám si na skalu a obedujem. Potom si obliekam tričko s krátkymi rukávmi, no nohavice radšej neskracujem. Spálené lýtka nie sú žiadna výhra. Chodník sa vinie skalami a náš cieľ sa nám ukazuje v celej kráse a mohutnosti. Popri obdivovaní scenérie je treba dávať pozor na padajúce skaly spod nôh tých vpredu. Aj keď človek ide po vyznačenom a vychodenom chodníku, serpentíny sú už tak krátke a strmé, že nejaká tá skala sa vždy uvoľní.

Prechádzam popri bivakovacej diere zväčšenej skalným múrikom. Evidentne tu turisti prespávajú. Odrazu sa mi otvorí výhľad na hrebienok strmo sa dvíhajúci k vrcholu a pochopím, že sranda a pohoda skončila. Tak s týmto som nerátal. Žiadne reťaze, rebríky. Pekne sa pritlač ku skale, nájdi si tri pevné body, nepozeraj sa dolu a pomaly sa súkaj hore. A modli sa, aby si nedostal kŕč do napnutej ruky, či skrčenej nohy. No neviem, či by v Tatrách takúto trasu dovolili chodiť bez horského vodcu. Poskytujeme si rady jeden druhému a na krátkych rovinkách sa snažím vydýchať. Fotím minimálne a scenériu nechávam vychutnávať iným. Keď sa dostanem k pomníčku 42-ročného chlapíka, ktorý tu 1. 5. 1983 zahynul, rozmýšľam, či by som sa na túto túru vybral, keby som vedel, do čoho naozaj idem. Ešte že je slnečné počasie. V daždi a snehu si neviem predstaviť, že toto niekto ide. Možno iní, čo túto trasu prešli, sa nad mojimi riadkami pousmejú, no ja trojbodovú VHT naozaj nemusím.

Konečne skončilo lezenie a na úzkom chodníčku prechádzame popri celkom hlbokej jaskyni Ötscherhohlen. Dnu sa radšej nespúšťam, nerád by som sa ocitol na dne. Ono po tých voľných kameňoch by sa dosť zle šlo hore. Prichádzam k dalším dvom pamätným tabuliam, krížu a vrcholovej schránke. Odrazu stojím na tráve a predo mnou je náhorná plošina. Preháňajú sa na nej dva vlčiaky a nad hlavou mi zasviští prelietavajúci vetroň. Nachádzam tu posedávajúcich spoluturistov a prvý sneh v kráteri. Rozhodnem sa dôjsť hneď k vrcholovému krížu a tam si dať pauzu.

Musím prekonať asi 200 m dlhý snežný jazyk. Nad hlavou mi preletí vrtuľník. Neviem, či niekoho hľadajú, alebo niekto je len na vyhliadkovom lete. Prichádzam k paraglajdistovi, ktorý si práve rozložil padák (lietajúce krídlo). Na prilbe má pripevnenú videokameru. Budú to zaiste fantastické zábery. Dúfam, že ho odfotím aj pri štarte, no zmeškám to. Pri vrcholovom kríži je kopa Čechov a nadšene debatujú s Rakúšanom, ktorý sa vo večernej škole učí po česky. Konečne je kríž voľný aj pre mňa a tak prosím jedného z okolostojacich o odfotenie. Potom obchádzam vrchol a fotím tú úžasnú panorámu. Napokon si sadám do trávy a vybaľujem jedlo.

Vyše hodinu trvalo, než sme sa poschádzali a mohli sa vybrať pohodlným chodníkom dolu na chatu. Naozaj, vyjsť tadiaľto na vrchol by bolo krajne nezaujímavé. Cestou dolu nás tak akurát zaujme železný suchý strom aj s vtákom. To asi aby mali blesky do čoho biť. K chate vedie cesta a je tu konečná sedačkovej lanovky. Dávame si pivko, minerálky, či polievku. Napokon sa dohodneme, že schádzať to dolu nemá zmysel, za nekresťanských 7,20 € si kupujeme lístky na sedačku a za 10 minút sme dolu. Ešte krátka cesta lesom a sme pri našom minubuse, ktorý nás čakal pri kempe vo Ötscherweisse.

Som rád, že som absolvoval túto túru. Zistil som, že som napriek veku ešte vývoja schopný. Pred takými dvadsiatimi rokmi by som sa asi obrátil a vrátil sa.

www.bs-otscher.com

Fórum 4 príspevky
Ybbstalské Alpy - Großer Ötscher 25/11/10 19:57 4 príspevky
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Chata pod dubom Pri turistickom okruhu zo Sklených Teplíc do Vyhní a späť som na zelenej značke z Pustého hradu našiel najprv pod kopcom Bralce pekne upravený prameň a asi po 1 km som natrafil na lúke Janovo s posedom veľký senník plný sena a na druhej strane v lese malú poľovnícku chatu s verandou. 09/11/19 Miroslav Svítek Štiavnické vrchy
Túra Hontianske Nemce – Plášťovce – Dudince So ženou sme sa vybrali po štvrtýkrát do Dudiniec na relaxačný pobyt. V duchu som riešil, čo budem robiť, kade chodiť vo voľnom čase, keď som už všetko naokolo pochodil. Našťastie, po rokoch opäť sprevádzkovali, aj keď len cez pracovný týždeň, vlak Zvolen – Šahy. Žena brala kúry a ja túry. Vlak o 9.09 h býval vždy plný a aj spiatočný o 15.48 h z Krupiny. Babie leto bolo priam ideálne, a tak som si prešiel zase nové trasy v širšom okolí Dudiniec. 04/11/19 Miroslav Svítek Krupinská planina
Prístrešok Chata Lesov SR Vydrica Pri mojom trojtýždňovom pobyte v kúpeľoch Sklené Teplice som neraz kráčal Vydričnou dolinou. Zatiaľ čo kroky drvivej väčšiny kúpeľných hostí sa končili pri odbočke k miestnej časti Sady, kde sa nachádzala stajňa miestneho salaša, ja som ju prešiel celú zopárkrát. Tak isto som vyšiel aj všetkými lesnými odbočkami z nej do okolitých lesov. Keď som si naplánoval, že neznačene prejdem cez Holý vrch Čečetkovým lesom na samotu Konice, narazil som pár metrov od asfaltky na chatu Lesov SR, štátny podnik Banská Bystrica, odštepný závod Žarnovica. 19/10/19 Miroslav Svítek Štiavnické vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Tatry - turistický sprievodca Nová publikácia z vydavateľstva DAJAMA: Tatry Vysoké, Belianske, Západné z edície turistický sprievodca, ma oslovila pri poslednom love v kníhkupectve. Pri káve som si ju prelistovala a už nejaký čas je v našej tatranskej a turistickej knižnici. dnes Daniela Mäkká Mapy a knihy
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
Pozvánka Vysoké hory Nitra 2019 Tretí novembrový víkend bude v Nitre už po štrnástykrát patriť tradičnému festivalu. Pozostáva z hlavného festivalového dňa, soboty s bohatým programom pre širokú verejnosť, ktorému predchádza „detský piatok“ pre žiakov nitrianskych škôl. Podujatie uzavrie nedeľný poznávací výlet na Zobor. včera Redakcia Festivaly a premietania

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ybbstalské Alpy - Großer Ötscher 25/11/10 19:57 4 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Alpy (Alpen) – Východné Alpy (Ostalpen) – Severné Vápencové Alpy (Nördliche Kalkalpen) - Ybbstalské Alpy (Ybbstaler Alpen) – horská skupina Tormäuer
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 1893 m n. m.
  • min: 875 m n. m.
 • Vzdialenosť
  • 14 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Voda
  • horská chata Ötscher Schutzhűtte
 • Mapa
  • f & b, č. 031, Otscherland, Mariazell, Scheibs, Lunzer See (1 : 50 000)
 • Doprava
  • Bratislava - Raneck
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.55 (0.22)