Túra

Jamnícka dolina – Volovec – Otrhance

23. 08. 2010
Túru som naplánoval ako jednu z troch, ktoré sme chceli absolvovať počas nedávneho predĺženého víkendu spolu s priateľmi. Už minulý rok na jeseň som mal tú česť popasovať sa s Otrhancami a po mojej predošlej skúsenosti som trasu zvolil tak, aby sme nimi tentoraz schádzali. Západotatranské doliny mám už zväčša pochodené, ale medzi tie, ktoré som ešte nenavštívil, patrila aj Jamnícka dolina a tak bol tento okruh len otázkou času.

Trasa

Ústie Račkovej doliny (ATC Račkova) – Úzka dolina – Nižná lúka – Jamnícka dolina – koliba pod Pustým (útulňa) – Záhrady – Záhradky – Nižné Jamnícke pleso – Vyšné Jamnícke pleso – Jamnícke sedlo – Volovec (Wolowiec) – sedlo Deravá (Dziurawa Przelecz) – Deravá (Lopata) – sedlo pod Hrubým vrchom (Niska Przelecz) – Hrubý vrch (Jarabczy Wierch) – Jakubina – Vyšná Magura – Prostredná Magura (Ostredok) – Nižná Magura – Malé Otrhance (Ostredok) – Nižná lúka – Úzka dolina – Ústie Račkovej doliny (ATC Račkova)

Jamnícka dolina

Na trasu vyrážame okolo siedmej ráno z Chaty Komenského, ktorá sa nachádza neďaleko autokempingu Račkova dolina. Približne pol hodinu šliapeme po štrkovej ceste vedúcej Úzkou dolinou, k smerovníku oznamujúcom nám smer doliny. Prechádzame cez Jamnícky potok a pokračujeme po jeho ľavej strane. Musím povedať, že začiatok Jamníckej doliny je v dosť zlom stave. Pre túto časť sú azda najcharakteristickejšie vyrúbané veľké plochy lesa. Bol to dosť smutný pohľad. Ako tak ideme, zrazu zbadám, ako si po rúbani vykračuje jeleň. Bol to ukážkový exemplár jeleňa. Chvíľu som ho sledoval, kým nadobro zmizol v lese.

Na Jamníckej doline ma hneď upútala jedna vec. Je tu niekoľko nádherných vodopádov, ktoré vytekajú z Otrhancov. Široká cesta sa postupne mení na užšiu skalnatú, ktorá nás prevádza potokmi stekajúcimi z bočných lavinóznych svahov Baranca, Maselej a Pustého. Po strmšom výstupe prichádzame ku pekne zrekonštruovanej kolibe pod Pustým. Po menšej pauze a preskúmaní koliby zvonka i zvnútra pokračujeme ďalej. Onedlho prechádzame cez Smrekový potok a po strmšom výšľape na poľanu pod Záhradkami prichádzame k prístrešku a smerovníku. Zľava sa pripája zeleno značená trasa zo Žiarskeho sedla. Chvíľu pokračujeme menšou rovinou, ktorá sa onedlho mení na serpentínové stúpanie, ktoré nás privádza na rázcestie pod Hrubým vrchom, nachádzajúce sa na hornej hranici lesa. Zelená značka odbočuje vpravo do žľabu pod Hrubý vrch, my pokračujeme vľavo po modrej smerom k Jamníckym plesám.

Jamnícke plesá

Šliapeme stupňovitým terénom na trávnatú rovinku k Nižnému (Dolnému) Jamnickému plesu. Túto časť doliny už poznám z predošlých túr. Obchádzame ho a serpentínami sa dostávame k Vyšnému (Hornému) Jamníckemu plesu, kde si dávame dlhšiu pauzu, aby sme sa mohli najesť. Vychutnávam si tú okolitú nádheru. Po chvíli si ale vravím, že do tejto oblasti je skutočne najlepšie chodiť na jeseň a cez pracovný týždeň. Bolo citeľné, že sa nachádzame pri turisticky najnavštevovanejšej trase Západných Tatier a to hrebeni Roháčov. Ľudia ako mravce liezli z Volovca na Ostrý Roháč a opačne, jojkanie a jajkanie tých bojazlivejších sa z Ostrého Roháča dostali až k plesám, mne do uší. Ako som ich tak vyvalený pri plese sledoval, sem-tam tie ich manévre vyzerali dosť nebezpečne. Kým ešte ostatní oddychovali, pofotil som pár svišťov, ktorých je v doline tradične hojne, zopár cvakov horného plesa s okolitými kopcami, a nezabudol som ani na tlačenicu na Ostrom Roháči. Oddýchnutí sa púšťame strmým stúpaním do Jamníckeho sedla, kde sa už pripájame k ostatným mravcom v smere Volovec. Zo sedla nás už zdravil Oravský kraj, Roháčske plesá, ktoré som absolvoval pred týždňom, či z diaľky moja fatamorgána Osobitá. Veľmi sa nezdržujeme a pokračujeme strmým stúpaním na Volovec.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Z Volovca na Hrubý vrch

Volovec (Wolowiec) je hraničný vrch, posledný (resp. prvý) poľský vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier. Na vrchole si spravíme pár spoločných fotiek, naposledy sa obzerám do Roháčskej doliny a púšťam sa strmo dolu. Cesta z Volovca je náročnejšia ako zvyšné dve, ktorými chodí väčšina ľudí. Jej dolná časť vedie úzkym chrbtom, ktorý nás privádza do sedla Deravá/sedlo pod Deravou (Dziurawa Przelecz). Počas zostupu som pristihol zopár kamzíkov, ako vylihovali v tráve a tvárili sa ako kopa nešťastia. Zrejme im bolo tiež dosť teplo. Zo sedla začíname stúpať na Deravú (Lopata). Treba povedať, že na samotnú Deravú chodník nevedie, ale trasa prechádza traverzom popod vrchol. Z hlavného hrebeňa sú nádherné výhľady do Jamníckej doliny. Pre mňa to bolo opäť raz niečo nové a nádherné, hlavne pohľad na Jamnícke plesá. Z Deravej schádzame do Nízkeho sedla pod Hrubým vrchom (Niska Przelecz), odkiaľ už mám Hrubý vrch s jeho chodníkom ako na dlani. Tento úsek patrí medzi najnamáhavejšie stúpania na hrebeni Západných Tatier. Kúsok od sedla nachádzame zelenú značku, ktorá odbočuje do žľabu a neskôr sa napája na modrú značku v Jamníckej doline. My sa púšťame do stúpania na Hrubý vrch (Jarabczy Wierch). Je to namáhavé, ale dá sa to bez väčších ťažkostí zvládnuť. Aj s prestávkami nám výstup zo sedla trval približne hodinu. Z vrcholu Hrubého vrchu sme sa všetci kochali výhľadmi na Račkove plesá v Račkovej doline, na Končistú, Klin či Kráľovnú Západných Tatier - Bystrú.

Jakubina a hrebeň Otrhancov

Odvážim sa povedať, že až tu sme boli v polovici túry. Ešte nás čaká Jakubina s Otrhancami, podľa mňa časovo aj fyzicky značne náročný úsek. Ešte by som chcel vidieť človeka, ktorý je zodpovedný za to, že v mape je uvedený časový údaj od Nižnej lúky po Hrubý vrch smerom hore 3.45 h a dole 3.00 h. Dotyčný asi bude veľmi zdatný atlét s neskutočnou kondičkou. Reálne mi to trvalo priemerným tempom približne o hodinu viac hore aj dolu.

Prvý vrchol na hrebeni Otrhancov bola Jakubina. Sem sme sa dostali pomerne rýchlo a nie veľmi náročným chodníkom. Z Jakubinej sa už ukázal aj Kriváň, či Nižná Bystrá. Zostupujeme viac ako 100 výškových metrov do pretiahnutého sedla pod Vyšnú Maguru, aby sme vzápätí vystúpili na jej vrchol s výškou 2095,2 m. Trávnato-skalné partie hrebeňa sú posiate pestrou alpínskou flórou. Sem-tam sa zastavujeme, aby sme si tie kvietky pofotili. Pokračujeme ďalej na Prostrednú Maguru alebo tiež Ostredok (2049,7 m). Z Otrhancov máme pekný výhľad do Jamníckej aj Račkovej doliny. Chodníkom vedúcim miestami cez trávu a miestami po skalách prechádzame na masívny bralnatý vrchol Nižnej Magury (1919,7 m), z ktorej najprv prejdeme do trávnatej priehlbiny a neskôr stúpame na Malé Otrhance alebo tiež Ostredok (1674,2 m). Cez kosodrevinu prichádzame na hornú hranicu lesa, kde začíname zostupovať do lesa dlhými kopanými serpentínami. Dolná časť vedie cez rúbaň, po ktorej ešte na chvíľku vchádzame do lesa, kedy nás chodník po chvíli privádza na Nižnú lúku, z ktorej sme šli ráno do Jamníckej doliny. Poriadne uťahaní zdolávame ešte cestu Úzkou dolinou a okolo kempingu prichádzame asi za 20 minút, pod rúškom tmy konečne na chatu.

Záver

Túru sme absolvovali v letnom počasí, aj keď totálne horúčavy našťastie v ten deň neboli, azda kvôli vetru, ktorý nás spoľahlivo chladil. Je to značne náročný okruh ako na čas, tak aj na fyzickú kondíciu. Keďže je to dosť dlhá túra, najlepšie je sa ubytovať buď v ATC Račkova, alebo na niektorej z chát, nachádzajúcich sa v okolí a na túru vyrážať skoro ráno. Trasa sa dá aj skrátiť a to tak, že nebudete šliapať až do Jamníckeho sedla a na Volovec, ale na rázcestí pod Hrubým vrchom odbočíte doprava po zelenej značke do žľabu spod sedla pod Hrubým vrchom (Niska Przelecz). Okruh sa tak značne skráti, ale budete ochudobnení o Jamnícke plesá s kopou svišťov a podľa mňa parádny úsek z Volovca na Deravú. My sme to prežili všetci, aj keď pár jedincom vrátane mňa odišlo aspoň jedno koleno. Ale zážitok to bol nádherný.

Fórum 14 príspevkov
Jamnícka dolina – Volovec – Otrhance 26/08/19 07:10 14 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Jamnícka dolina – Volovec – Otrhance Túru som naplánoval ako jednu z troch, ktoré sme chceli absolvovať počas nedávneho predĺženého víkendu spolu s priateľmi. Už minulý rok na jeseň som mal tú česť popasovať sa s Otrhancami a po mojej predošlej skúsenosti som trasu zvolil tak, aby sme nimi tentoraz schádzali. Západotatranské doliny mám už zväčša pochodené, ale medzi tie, ktoré som ešte nenavštívil, patrila aj Jamnícka dolina a tak bol tento okruh len otázkou času. 23/08/10 Jakub Súčanský Západné Tatry
Túra Kamenistá dolina – Bystrá – Podbanské Moje kroky viedli tentokrát na najvyšší západotatranský vrch, na Bystrú. Keďže doteraz som sa pohyboval vždy len v Roháčoch, obdivujúc tieto končiare z diaľky, bol som plný očakávaní, aké scenérie a výhľady ma tam budú čakať. Výsledok je taký, že sklamaný som rozhodne nebol. 07/06/10 Jakub Súčanský Západné Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Dolu Váhom a dolu Nitrou Pred 20 rokmi sme sa vydali na prvú putovnú cyklovačku dolu Dunajom z Passau do Bratislavy. Bez konkrétneho itineráru, iba popri rieke. Ubytovanie sme riešili na mieste, prevažne v súkromí. Bolo to nezabudnuteľné. Táto cesta sa mi vynorila v pamäti, keď som zobrala do rúk knižku z vydavateľstva DAJAMA s ikonkou cyklistu z edície Po Slovensku, ktorá vyšla v roku 2019 a je venovaná cyklotrasám popri riekach Váh a Nitra. dnes Daniela Mäkká Mapy a knihy
Túra Kamniške Alpe - Raduha s okolím Raduha je 2062 metrov vysoký kopec v Kamnických Alpách (Kamniške Alpe), ležiaci východne od Solčavy. Plánoval som naň vyjsť už dávnejšie, ale raz bolo proti počasie, inokedy červená kontrolka motora. Teraz mi to vyšlo. Nuž a okrem Raduhy som si pozrel aj čosi v okolí. včera Martin Knor Svet
Túra Lačnovský kaňon, Zlá diera a Vrátnica Leto so svojimi horúcimi a slnečnými dňami prináša aj tmavé mračná a intenzívne búrky. Vo väčšine prípadov až v poobedňajšom alebo podvečernom čase, a tak je dostatok času na peknú turistiku. Využívam preto možnosť návštevy jedného pekného kaňonu v pohorí Braniska. Ak sa k tomu pridá ešte jedna jaskyňa a neskôr pekné skalné okno, tak je o zážitky postarané. Búrka nakoniec nebola, takže letná nedeľa dopadla nadmieru k mojej spokojnosti. 28/09/20 Marián Jaššo Branisko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Jamnícka dolina – Volovec – Otrhance 26/08/19 07:10 14 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Západné Tatry - Liptovské Tatry (Liptovské hole)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2194 m n. m.
  • min: 900 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1838 m
  • klesanie: 1838 m
 • Vzdialenosť
  • 24 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 04.07.2010
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1347 ° SŠ
   dĺžka: 19.7918 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1347 ° SŠ
   dĺžka: 19.7918 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Chata Komenského Račkova dolina
 • Voda
  • ATC Račkova
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Liptovský Mikuláš (vlak, bus) - Pribylina, Račkova dolina, rázcestie, hotel Esperanto (bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.95 (0.27)