Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rada Ako vyberať nôž do batohu

Či už menší, alebo väčší, rozhodne by nemal chýbať v žiadnom batohu. Turistický nôž – jeho kúpou si človek zvyčajne vyberá spoločníka na dlhé roky a aj keď obvykle to nie je závratná finančná investícia, aj tu platí staré známe príslovie o dvojitom meraní a jednom strihaní. Dodatočné zistenie, že nožu niečo chýba, alebo neslúži celkom tak ako by mal, iste zamrzí a preto nezaškodí ujasniť si pár vecí ešte pred vstupom do predajne.

Najvhodnejším riešením pre turistiku sú viacfunkčné nože so zatváracími čepeľami. Neznesú síce až také drsné zaobchádzanie ako klasické dýky a ich pružinové mechanizmy vyžadujú istú údržbu, no sú praktické. Dajú sa zložiť do puzdra na opasku, či popruhu na batohu, kde sú vždy poruke. Samozrejme netreba zabúdať, že každý zatvárací nôž je kompromis a pri tvrdšej outdoorovej práci sú pevné nože nenahraditeľné.

Čo treba a čo nie

Zatváracích nožov je na trhu veľké množstvo. Líšia sa výrobcom, kvalitou, cenou i vybavenosťou. Práve ponúkané množstvo funkcií býva často kameňom úrazu, keď človek po čase zistí, že úplne zbytočne platil napríklad za krížový skrutkovač, ktorý na horách nevyužije, no zato by sa mu nadmieru zišla obyčajná vývrtka, ktorá ale na jeho noži chýba. A netreba zdôrazňovať, že každý zbytočný nástroj znamená nárast hmotnosti.

Dôležité nástroje:
veľká čepeľ
otvárač na konzervy
otvárač na fľaše

Užitočné nástroje:
vývrtka – výrobcovia často ponúkajú dva takmer identické modely nožov, jeden vybavený vývrtkou, druhý krížovým skrutkovačom, treba si to pozorne všimnúť
bodec – pokiaľ je vybavený očkom, dá sa použiť i na šitie hrubšej kože či celtoviny, pokiaľ má na boku ostrie, je z neho núdzový vrták
pílka na drevo – prekvapujúco šikovná - pri občasnom táborení je rezanie hrubšieho dreva nožom kalvária, lámanie mokrého zas často komédia; dnešné pílky prepracovaných tvarov poslúžia naozaj dobre
malá čepeľ – je dobré mať jednu čepeľ na natieranie konzervy, zatiaľ čo čistá veľká ostáva na rezanie

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Nepodstatné:
skrutkovače – pre hory zbytočné, zväčša sú však len súčasťou otváračov na konzervy či fľaše a teda nezavadzajú; výnimkou je krížový, ktorý často supluje vývrtku
špeciálne čepele, pilníky, nožničky, kliešte – čo využije opravár alebo požiarnik, turista zvyčajne nepotrebuje
pero, plastová lupa, slabučká baterka a pod. – zväčša marketingové ťahy bez veľkého úžitku

Ako vyberať

Pozor na lacné výrobky. V zatváracích nožoch sú mnohé vysoko namáhané mechanické časti a ich kvalita veľmi ovplyvní životnosť noža. Napodobeniny populárnych švajčiarskych nožov sa nemusia vyplatiť

Veľkosti zatváracích nožov sú rôzne (zväčša uvádzané ako dĺžka noža (rukoväte) v zatvorenom stave). Pre turistiku sú vhodné nože s dĺžkou minimálne okolo 90 mm. Tieto sú najčastejšie v predaji a to doslova všade, od kuchynských potrieb až po novinové stánky.

Zaujímavejšie sa však javia 110 mm nože, ktoré sa dajú nájsť v každom dobrom nožiarskom, či outdoorovom obchode. Sú dostatočne masívne a už pri letmom uchopení cítiť rozdiel. Vďaka dlhšej ergonomickej rukoväti a mierne vyššej hmotnosti sa lepšie držia a zväčša sú vybavené i poistkou proti nechcenému zatvoreniu čepele. Predstavujú tú najlepšiu voľbu: nie príliš ľahké a krehké, nie príliš ťažké a veľké.

Zúbkované ostrie, ktoré je možné si pri niektorých typoch vybrať namiesto obyčajnej hladkej čepele, reže lepšie, problematickejšie sa však brúsi. Hladká, dobre nabrúsená čepeľ je postačujúca.

Poistka čepele proti nechcenému zatvoreniu poskytuje nožu v otvorenej polohe väčšiu stabilitu a užívateľovi vyššiu bezpečnosť i pohodlie – investícia do noža s poistkou sa iste oplatí. Najspoľahlivejšie sú odtlačné poistky typu „liner-lock" bez akýchkoľvek plastových súčiastok (použité napr. u „čiernych“ 111 mm nožov značky Victorinox)

Rukoväť zatváracích nožov sa občas vyrába z parožia (lovecké nože). Tieto výrobky sú veľmi elegantné (vhodné napríklad ako dar), avšak prírodné materiály sú náchylnejšie na poškodenie, najmä prasknutie v miestach nitovania. Menej príťažlivý, no odolnejší a výrazne lacnejší plast je pre outdoor lepší.

Puzdro je pre praktické nosenie a ochranu noža potrebné. Je lepšie kúpiť puzdro zatvárané na kovový „cvok“, než na suchý zips. Ten časom zachytáva nečistoty a stráca priľnavosť.

Kontrola noža pri kúpe je veľmi dôležitá. Ide hlavne o vôľu jednotlivých čepelí. Kvalitný nôž musí mať všetko na chlp presne zladené. Výkyvy čepelí do strán či ich nepresné dosadanie pri zatvorení je neprípustné aj keby predavač tvrdil opak.

Výrobcovia

Pri výbere viacfunkčného noža v našich končinách prichádzajú do úvahy traja hlavní výrobcovia: český Mikov a švajčiarske značky Wenger a Victorinox.

Mikov je na Slovensku značka s dlhoročnou tradíciou. Hoci jej monopol sa po revolúcii s otvorením trhu skončil, výroba stále pokračuje. Mikováci sa snažia kráčať s dobou, ich najnovšie zatváracie nože sa nápadne vzhľadovo podobajú na Victorinoxy a sú zvyčajne dodávané spolu s pekným koženým púzdrom (kovové zapínanie). Žiaľ, cena týchto nožov je často len o málo nižšia, než u zodpovedajúcich švajčiarskych výrobkov, no rozdiel v spracovaní a hlavne kontrole kvality v neprospech Mikovu je badateľnejší. Každopádne ide o celkom slušné nože ktoré si svoju úlohu splnia.

Pravé švajčiarske nože vyrábajú len dve firmy: Wenger a Victorinox (obe s vyše storočnou tradíciou), disponujúce povolením švajčiarskych úradov označovať svoje nožiarske výrobky helvétskym krížom. Nože sa dajú ľahko rozoznať: u Wengeru je kríž vsadený do červeného štvorca, u Victorinoxu do štylizovaného erbu. Objem produkcie Wengeru je v porovnaní s komerčnejším Victorinoxom len štvrtinový, no kvalitou sú obaja približne na rovnakej úrovni. Je to ako s jablkami a hruškami: oboje sú vynikajúce, no predsa každé chutí inak. V apríli 2005 sa Wenger stal súčasťou Victorinox Group, zostáva však i naďalej samostatne fungujúcou firmou s vlastnou značkou i produktovou líniou.

Ceny

Špičkový a pre outdoor plne vyhovujúci čierny 111 mm Victorinox je možné u nás kúpiť za cenu tesne pod 1000 SKK. Wenger Rangery sú o nejaké dve stovky drahšie, ceny u oboch značiek sa v závislosti na výbave môžu vyšplhať až cez 1500 korún – treba zvážiť čo človek naozaj potrebuje. Obe švajčiarske firmy dodávajú nože bez púzdier, v prípade kúpy originálneho koženého púzdra treba počítať so sumou okolo 300 SKK, pri dobrej starostlivosti sa však celkové náklady spoľahlivo vrátia v podobe kvalitného nástroja na skutočne dlhé roky používania.

Zaujímavé linky

Mikov
Victorinox
Wenger
Victorinox ČR
Wenger ČR
Knife.cz
Noziarstvo.sk

Prípadné otázky či pripomienky si rád prečítam a zodpoviem v diskusii. Podrobnejšia recenzia noža, ktorý ťahám so sebou po výletoch, možno niekedy nabudúce.

Fotogaléria k článku

Najnovšie