Túra

Kôprovský štít

14.11.05
Jedným z osmičky turisticky prístupných vrcholov vo Vysokých Tatrách je aj Kôprovský štít (2363 m). Nachádza sa v závere Mengusovskej doliny. Východiskovým bodom túry je Štrbské Pleso. Odtiaľ pokračujeme turistickým chodníkom na Popradské pleso a ďalej k Hincovým plesám.

Skôr než sa vydáme na cestu zo Štrbského Plesa, zubačkou absolvujeme trasu Štrba – Štrbské Pleso (ozubnicová železnica ŽSR). Hoci priamo zo železničnej stanice na Štrbskom Plese nevedie žiadny značený turistický chodník (ďalej TCH), asfaltovou cestou pokračujeme smerom k hotelu Patria. Ešte pred ním, cestu prekleňuje lyžiarsky viadukt. Tu odbočujeme vpravo a dostávame sa k prvému rozcestníku a napojíme sa na červeno značenú Tatranskú magistrálu. Okrem nás aj značná masa ďalších turistov.

Úsek na Popradské pleso spríjemňuje 14 zastavení náučného chodníka. Až k rázcestiu pod Triganom je povrch chodníka pohodlný, potom sa mení na viacmenej kamenný. Z rázcestia začína zeleno značený TCH na Popradské pleso (1500 m). Pokračujeme po magistrále. Čoskoro sa naskytujú prvé výhľady do Zlomiskovej doliny, ohraničenej z juhu Ostrvou (1979 m) a masívom Vysokej (2547 m) zo severu. Za našimi chrbtami sa vypína Kráľova hoľa (1946 m) v Nízkych Tatrách. Prekračujeme Hincov potok a pomaly sa dostávame na asfaltku, ktorá spája Chatu kpt. Morávku, resp. horský hotel na Popradskom plese z Cestou slobody. Táto komunikácia zároveň slúži ako jedna z oficiálnych cyklociest vo Vysokých Tatrách.

Na Popradskom plese si možno spraviť krátku zachádzku k symbolickému cintorínu obetiam Vysokých Tatier, ktorý sa nahádza v limbovom háji pod západnými stenami Ostrvy. Žlto značený chodník je však sezónne uzavretý od 1.11. do 15.6. Príjemne nás prekvapuje, pravdepodobne zamestnanec chaty, ktorý prv než príde hlavný balík turistov (pre mnohých z nich je tu konečná) zo Štrbského Plesa, zbiera odpadky okolo Popradského plesa.

Opúšťame pleso, aj Tatranskú magistrálu a pokračujeme modro značeným TCH hore Mengusovskou dolinou. Napriek tomu, že na slnku je dosť teplo, dokonca stačí tričko (je posledný októbrový víkend), v tieni je poriadna „kosa“. Dokonca chodník je na krátkom úseku zľadovatelý. Pred nami sa týči pekná pyramída Mengusovského Volovca (2227 m). Scenériu dopĺňajú na západe (naľavo) hrebeň Bášt a na východe hrebeň Kôpok. Za chrbtom vidieť krkolomné serpentínky vedúce do Sedla pod Ostrvou a stále aj Kráľovu hoľu. V Rázcestí nad Žabím potokom začína červeno značený TCH na Rysy (2501 m), ktorý pokračuje ďalej do Poľska k Morskému oku (najväčšie pleso v celých Tatrách). My sa stále držíme modrej značky. Oba chodníky sú od rázcestia sezónne uzavreté.

Prekonávame skalný prah Mengusovskej doliny. Z neho vidieť chodník stúpajúci na Rysy, dokonca aj samotnú Chatu pod Rysmi. Stúpanie sa zmierňuje a prichádzame k Hincovým plesám. Hincovo oko je v tento čas takmer vyschnuté. Záver Mengusovskej doliny vypĺňa Veľké Hincovo pleso (1946 m) – najväčšie a najhlbšie (-53 m) pleso v slovenskej časti Tatier. Nad ním dominuje hradba Mengusovských štítov a Čubrina (2371 m). Na západe (naľavo od nich) konečne vidieť Kôprovský štít spolu s Vyšným Kôprovským sedlom (2180 m) Skôr než do neho začneme stúpať strmými serpentínkami, na juhu sa odkrýva Malé Hincovo pleso, z väčšej časti už pokryté ľadom. Nad ním sa vypína Hlinská veža (2340 m) a zrázy Satana (2421 m).

Pokiaľ ide o značenie chodníka až na Kôprovský štít, nebolo by na škodu obnoviť modré značenie. Pred pár rokmi sme absolvovali túto túru, ale v neporovnateľne horších podmienkach. Mali sme vážny problém trafiť od Hincovho plesa do Vyšného Kôprovského sedla.

Zo sedla pokračuje modro značený TCH do Hlinskej doliny a ďalej na Podbanské. Na Kôprovský štít vedie červeno značený TCH. Zo sedla však samotný vrchol ešte nevidíme. Z Vyšného Kôprovského sedla sú celkom pekné výhľady, ču už do Mengusovskej doliny na Rysy a Vysokú, alebo na západ do spomínanej Hlinskej doliny a ďalej dna Liptovské kopy a Červené vrchy.

Chodník na vrchol je miestami poškodený a čiastočne suťový. Najprv vystúpime na predvrchol, z ktorého je až teraz vidieť vrchol Kôprovského štítu. Konečne sme v cieli. Výhľady sú odtiaľto nádherné. Vidíme všetky doteraz spomínané vrcholy. Navyše na JZ sa ukázal aj Kriváň (2494 m). Pod nami, v tieni štítu ledva rozoznať Temnosmrečinské plesá. Za nimi na severe dominuje Svinica (2301 m). Ďalej za ňou vybiehajúca známa Orla Perć. Viditeľnosť je výborná. Západné Tatry, časť Oravskej priehrady, to všetko pekne vidno. Dokonca dve moraváčky, ktoré medzitým došli, spoznali na západnom horizonte nejaké ich vrchy. Kráľovu hoľu zakrýva Satan a Gerlachovský štít zase Vysoká. Podľa odrážajúceho sa svetla z kopuly observatória spoznávame Lomnický štít (2632 m). Na vrchole sa zdržiavame pomerne dlho.

Do Štrbského Plesa zostupujeme tou istou trasu, ako sme vyšli. Na rozdiel od výstupu, je chodník od križovatky na Rysy už bez ľadu.
V Štrbskom Plese si dáme okruh okolo plesa a odchádzame spokojní na zubačku.

Fórum 36 príspevkov
Kôprovský štít 03/10/17 08:14 36 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra S deťmi na Ďumbier alebo Ako sme vyzerali kamzíky Po úspešnom výstupe na najvyšší bod východnej časti Nízkych Tatier, sme sa odhodlali s našimi chlapcami opáčiť aj výšľap na najvyšší cíp celého horstva. Potešení, že naše potomstvo oplýva vytrvalosťou, sme sa rozhodli popracovať na jeho motivácii. Hlavným ťahúňom v tomto prípade budú kamzíky a kúpa darčeka zo Štefáničky pre kamaráta zo škôlky. A ako to dopadlo? 07/02/19 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Kráľova hoľa zo Šumiaca s deťmi Pri našich potulkách z Brezna východným smerom, už v jednej z jeho mestských častí vidieť v diaľke jej veličenstvo Kráľovu hoľu. Samozrejme ju našim chlapcom zakaždým predstavíme. A nezabudneme dodať aké sú z jej vrcholu nádherné výhľady takmer na polovicu našej krajiny. Cestou Horehroním sa pomaličky približuje, až pri prejazde Telgártom sa zdá byť jej typická špička s vysielačom tak blízko. Až raz prišla (priznajme si, aj očakávaná) otázka staršieho syna: A kedy tam pôjdeme? 10/01/19 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Novoročná prechádzka Jarabinským prielomom Príchod Nového roku 2018 sme oslavovali v pre nás neznámom prostredí Ľubovnianskych Kúpeľov. Síce sme už v minulosti navštívili dominantu regiónu - hrad Ľubovňa, no z prírodných krás oblasti sme ešte nemali príležitosť sa potešiť. Tak sme sa to rozhodli zmeniť práve na Nový rok. Pôvodný zámer bol ísť navštíviť Litmanovú a v prvý deň roku duchovne pookriať na hore Zvir. Avšak pri pohľade do mapy vyhrala bližšie situovaná dedinka Jarabina so svojím prielomom. 26/01/18 Mirka a Milan Kvietkovci Ľubovnianska vrchovina
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Tatry - turistický sprievodca Nová publikácia z vydavateľstva DAJAMA: Tatry Vysoké, Belianske, Západné z edície turistický sprievodca, ma oslovila pri poslednom love v kníhkupectve. Pri káve som si ju prelistovala a už nejaký čas je v našej tatranskej a turistickej knižnici. dnes Daniela Mäkká Mapy a knihy
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
Pozvánka Vysoké hory Nitra 2019 Tretí novembrový víkend bude v Nitre už po štrnástykrát patriť tradičnému festivalu. Pozostáva z hlavného festivalového dňa, soboty s bohatým programom pre širokú verejnosť, ktorému predchádza „detský piatok“ pre žiakov nitrianskych škôl. Podujatie uzavrie nedeľný poznávací výlet na Zobor. včera Redakcia Festivaly a premietania

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Kôprovský štít 03/10/17 08:14 36 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké Tatry (Tatranský národný park)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2363 m m n. m.
  • min: 1355 m m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1053 m m
  • klesanie: 1053 m
 • Vzdialenosť
  • 20 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 29.10.2005
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1198 ° SŠ
   dĺžka: 20.0571 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1198 ° SŠ
   dĺžka: 20.0571 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Štrbské a Popradské pleso, z horských bystrín
 • Mapa
  • Tatry - turistický atlas 1 : 25 000, VKÚ Harmanec
 • Doprava
  • Štrbské Pleso (vlak, bus, zubačka)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.08 (0.44)