Recenzia

Karimatka Ferrino Superlite Mummy

06. 10. 2010
Pre pohodlný spánok vonku je okrem dobrého spacieho vaku potrebná aj dobrá karimatka. Už dlhší čas sú populárne samonafukovacie, ktoré sú síce ťažšie ako klasické penové, ponúkajú však často oveľa vyšší komfort. Navyše ľahšie modely bývajú skladnejšie a možno ich nosiť vo vnútri batoha. Jednou z takýchto karimatiek je aj Ferrino Superlite Mummy.

Princípom fungovania všetkých karimatiek je tepelná izolácia spáča od zeme. Medzi najlepšie izolanty patrí vzduch, ktorý je však nutné uzavrieť, aby nemal možnosť voľne prúdiť a ochladzovať sa. V klasických penových karimatkách sa vzduchové bublinky uzavierajú v kômôrkovej štruktúre, ktorú tvorí polymér, pričom objem vzduchu je väčší ako objem penovej štruktúry. Bočným efektom je, že penová karimatka je do určitej miery aj mäkká. Samonafukovacia karimatka ide ďalej – snaží sa o ďalšie navýšenie objemu vzduchu, tým pádom aj izolačných vlastností a v neposlednom rade aj pohodlia.

Základná anatómia samonafukovacej karimatky

Vonkajšiu vrstvu tvorí materiál, najčastejšie polyesterová tkanina upravená tak, aby bola pre vzduch aj vodu úplne nepriepustná. Táto stena môže tiež obsahovať izolačnú medzivrstvu. Čím sa turistická samonafukovačka líši od nafukovacieho matracu, je penová výplň vnútorného priestoru. Táto pena má dve úlohy – držať požadovaný tvar a zabezpečovať samonafukovacie vlastnosti. Použitá pena by mala byť čo najlepšie stlačiteľná, aby bola karimatka skladná, avšak nesmie sa deformovať a musí byť čo najviac schopná vrátiť sa do pôvodného tvaru a objemu. Vďaka tomu je totiž karimatka schopná sa samočinne nafukovať. Je to pohodlnejšie a navyše čím menej treba fúkať, tým menej vody skondenzuje vnútri – ľudský dych má totiž značnú vlhkosť. Kondenzovaná voda môže narobiť problémy najmä v zime.

Dizajn a materiály

Ferrino Superlite Mummy je samonafukovacia karimatka s rozmerom 183 x 51 x 2,5 centimetra. Je z rady superľahkých Ferrino výrobkov, čo na dizajne zanechalo svoju stopu – nemá klasický obdĺžnikový tvar, rohy sú takpovediac odrezané, čím chcel dizajnér dosiahnuť zníženie hmotnosti. Vzhľadom na dĺžku ide o karimatku vhodnú najmä pre vzrastom menších ľudí.

Výzorom zapadá do bežného Ferrino štandardu – výrazná farebná kombinácia oranžovej so šedou, alternatívne žiarivá červená tiež so šedou. V zloženom stave výrobca udáva priemer 14 cm a dĺžku 26 cm. V balení nájdeme okrem karimatky praktické gumené popruhy, obal a sadu na rýchle opravy pre prípad núdze. Hmotnosť karimatky bez zmienených doplnkov mierne presahuje 600 gramov. Oproti obdĺžnikovej verzií rovnakého rozmeru a hrúbky ide o 40 gramové šetrenie.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

O materiáloch a detailoch vnútornej konštrukcie sa od výrobcu veľa nedozvieme. Uvádza, že použité sú materiály polyester a nylon. Vnútorná pena má kosoštvorcovú štruktúru pre zníženie hmotnosti a náustok/ventil je z mosadze a potiahnutý gumou.

Skúsenosti z používania

Karimatku som používala intenzívne v rámci mesačného cestovania na Aljaške, ďalej v lete na spanie "pod širákom" a v septembri v stane v Bielych Karpatoch. Ako som už uvádzala, ide o karimatku vhodnú skôr pre nižších ľudí. Mojich 169 cm bolo tak akurát. Vzhľadom na snahu výrobcu dosiahnuť čo najnižšiu hmotnosť a "skosenie" rohov karimatky sa mi stávalo, že mi nohy skĺzli z konca karimatky. Vzhľadom na fleesové zateplenie v spodnej časti spacáku som si to väčšinou neuvedomila, niekoho by však mohlo oziabať a tak odporúčam pred kúpou karimatky zvážiť varianty nižšia hmotnosť/tento tvar kariamtky, či vyššia hmotnosť/klasický tvar. Prípadným riešením je aj bivakovacie vrece vhodných rozmerov.

Čo sa týka teplotného komfortu, karimatka moje očakávania splnila. Pri teplotách okolo nuly mi síce bolo od spodu trocha chladno, ale to mi bolo, aj keď som si vymenila karimatku za Ľubovu hrubšiu nafukovaciu Therm-a-rest. Od teploty cca 8 °C to už bolo úplne pohodlné. Manipulácia s karimatkou bola pomerne jednoduchá, aj keď s manipuláciou s penovou karimatkou sa to samozrejme porovnávať nedá. Oproti penovej karimatke, ktorú inak používam, som ocenila väčšie pohodlie a tiež lepšiu zbaliteľnosť. Taktiež ma celkom tešilo, že som sa z karimatky nešmýkala.

Samonafukovací efekt spomínaný vyššie dosahuje pri tejto karimatke bežného štandardu. Za pár minút sa nafúkne približne do dvoch tretín a je nutné dofúknuť niekoľkými nádychmi.

Záver

Ide o tenšiu samonafukovaciu karimatku, ktorá je vhodná pre dámy alebo ľudí menšieho vzrastu. Nižšia hmotnosť má za následok menej miesta na nohy, takže odporúčam si do batoha pribaliť teplejšie ponožky, keď sa vám nohy z karimatky zošmyknú. Pre zimomrivé dámy je Ferrino Superlite Mummy skôr vhodná na trojsezónne spanie vonku, pri teplotách okolo nuly mi už bolo chladno.

Karimatku pre účely redakčnej recenzie zapožičal e-shop TriHory.sk.

Fórum 11 príspevkov
Karimatka Ferrino Superlite Mummy 13/10/10 16:14 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Reportáž Kosili sme Mackov bok, aby sa darilo poniklecom Mnohí z nás chodia na jar obdivovať nápadné fialové poniklece. No nie každý vie, že horské lúky, kde tieto a ďalšie vzácne kvety rastú, vznikli činnosťou človeka stáročia dozadu. A na to, aby prežili, potrebujú ďalej jeho asistenciu. Inak na ich miesto príde tráva, kríky, les. A nemali by sme vlastne nechať prírodu, nech si robí, čo chce, a keď sa o poniklece nepostará sama, nechať ich zmiznúť? Aj tieto otázky sme riešili počas dobrovoľníckej brigády zameranej na kosenie rezervácie Mackov bok pri Slovenskej Ľupči. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Cyklotúra Okolo Sitna s deťmi Nenáročná poldenná cyklotúra v okolí Sitna a tajchu Počúvadlo, známych turistických bodov Štiavnických vrchov. Technicky nie je náročná, no nie je ani jednotvárna. My sme sa sem vybrali začiatkom jesene, kedy bolo ešte príjemne, no bez horúčav. Čakali sme aj farebnejšie listy na stromoch, no to sa vzhľadom na konečne zrážkovo normálne leto nekonalo. 22/10/20 Soňa Mäkká Štiavnické vrchy
Túra Na Starý plášť s dieťaťom Starý plášť je neznačený kopec neďaleko červenej malokarpatskej hrebeňovky (Štefánikova magistrála). Len tak na mape by ma asi neupútal, no po zapnutí vrstvy fotiek je jasné, že stojí za návštevu. Po ceste je tiež známa jaskyňa Deravá skala. 18/10/20 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Kosili sme Mackov bok, aby sa darilo poniklecom Mnohí z nás chodia na jar obdivovať nápadné fialové poniklece. No nie každý vie, že horské lúky, kde tieto a ďalšie vzácne kvety rastú, vznikli činnosťou človeka stáročia dozadu. A na to, aby prežili, potrebujú ďalej jeho asistenciu. Inak na ich miesto príde tráva, kríky, les. A nemali by sme vlastne nechať prírodu, nech si robí, čo chce, a keď sa o poniklece nepostará sama, nechať ich zmiznúť? Aj tieto otázky sme riešili počas dobrovoľníckej brigády zameranej na kosenie rezervácie Mackov bok pri Slovenskej Ľupči. dnes Soňa Mäkká Reportáže
Túra Zamkovského a Téryho chata zo Smokovca Opäť sa po čase dostávam do Vysokých Tatier, aby som spoznal ďalšie tatranské chaty v našich veľhorách. Trocha vysokohorskej turistiky nezaškodí, aj keď to nebude niekde na vrchole tatranského štítu. Veď aj tatranské doliny majú svoje nezabudnuteľné čaro strávené na chodníku. Zároveň obohatí turistu o krásu tatranských vrcholov počas prechodu dolinou k niektorej horskej chate. Veď niektoré sú aj v nadmorských výškach nad 2000 metrov, takou je známa "Térynka". Scenéria skalnatých vrcholov po oboch stranách dolín len dodá šľahačku s čerešničkou na torte. včera Marián Jaššo Vysoké a Belianske Tatry
Búda Zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom Málo známe východoslovenské pohorie Slanské vrchy ponúka viacdňovú hrebeňovú turistiku, ale napriek tejto možnosti, nie je tam ani jedna vyhlásená či aspoň neoficiálna útulňa. Jednou neoficiálnou by však mohol byť zrub Zalámaná pod Mošnickým sedlom. 24/10/20 Henrich Tomáš Slanské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Karimatka Ferrino Superlite Mummy 13/10/10 16:14 11 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Ferrino
 • Model
  • Superlite Mummy
 • Typ
  • samonafukovacia karimatka
 • Materiály
  • polyester 75D, nylon
 • Hmotnosť
  • 610 g
 • Farebné kombinácie
  • šedo-oranžová
   šedo-červená
 • Páči sa mi
  • hmotnosť, dizajn, zbaliteľnosť, pohodlie pri teplotách nad 8 °C
 • Nepáči sa mi
  • zúžený tvar pri nohách
 • Ostatné info
  • nafúknutá: 183 x 51 x 2,5 cm, zložená: 14 x 26 cm
 • Infocena
  • 55,- €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • HUDYsport - Banská Bystrica » viac
   Outdoor Šport Manín - Považská Bystrica » viac
   Trekland - Žilina » viac
   Adam Sport - Ružomberok » viac
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.93 (0.31)