Termosky Esbit
Ľubomír Mäkký 01.12.10Termosky na nápoje – Vacuum Flask
Ide o termosky klasickej dvojvrstvovej vákuovej konštrukcie vyrobené z nerezovej ocele. Vonkajšia vrstva je potiahnutá čiernym zdrsňujúcim povrchom, aby sa termoska pri manipulácii nešmýkala. Príde vhod najmä v zime v rukaviciach. Ako sa na značkovú termosku vyššej cenovej kategórie patrí, v balení nájdeme dva uzávery. Jeden má zložitejší mechanizmus, ktorý zjednodušuje nalievanie - stačí stlačiť tlačidlo a nalievať. Nevýhodou okrem zložitejšieho mechanizmu, ktorý sa môže v tej najnevhodnejšej chvíli pokaziť, sú aj horšie termoizolačné vlastnosti. Preto je v balení aj druhý uzáver, klasická šróbovacia zátka so zárezmi, vďaka ktorým nie je nutné úplne odšróbovanie, postačí tak do polovice a potom nalievať v smere šípky na vrchnej strane. Popravde, som fanúšikom skôr druhého typu, ktorý sa nemá šancu pokaziť, pokiaľ človek nedopatrením nestrhá závit. Vďaka zárezom a šípkam je manipulácia v bezproblémová. Vítam však dva uzávery, druhý možno vziať napr. na dlhší trek ako zálohu, pre prípad náhodnej straty.
Čím sa termosky ESBIT odlišujú od konkurencie, je prítomnosť druhého hrnčeka z tenkého plastu vo vnútri uzáverového viečka. K dispozícii sú takto pre každú termosku dva hrnčeky. Ocení to dvojica, ktorá sa večne doťahuje o to, kto pije prvý, či kto vypil viac. Kto nosí termosku iba pre seba, hrnček môže nechať doma.
Vnútorná povrchová úprava je na pohľad matná a výrobca uvádza, že obsahuje striebro, ktoré by malo vylepšovať termoizolačné vlastnosti, pôsobiť antibakteriálne a tiež zabraňovať usadzovaniu kalov. Keďže termosky sme mali v redakcii k dispozícii iba na krátku recenziu, bližšie sa k týmto tvrdeniam vyjadriť neviem. Podľa pribalených údajov by v 0,75 litrovej verzii po naplnení vriacou vodou mala byť po 6 hodinách teplota vody 80 stupňov, po 12 hodinách 65 stupňov a po 24 hodinách 50 stupňov Celzia.
Termosky sa vyrábajú v troch verziách: 500 ml, 750 ml a 1000 ml.
Váha je jednotlivých verzií je 359 g, 465 g a 537 g.
Infoceny: 18,5 eur, 22 eur, 24 eur.
Termosky na jedlo – Food Jug
Okrem bežných termosiek má ESBIT v ponuke aj termosky na jedlo. Sú nižšie a z dôvodu lepšieho prístupu k jedlu majú väčší priemer otvoru, z čoho plynie aj celkový vzhľad, ktorý je tak trochu "podsaditý". Vonkajšou aj vnútornou úpravou nerezového povrchu sú identické ako verzia na nápoje. Odlišný je široký uzáver, ktorý nie je prispôsobený na nalievanie a vo vrchnej časti má oranžové tlačidlo. Po jeho stlačení sa vyrovná vnútorný a vokajší tlak, vďaka čomu po otvorení nehrozí, že by na používateľa vyšplechlo jedlo.
Celkový tvar a najmä veľký vstupný otvor si vyžiadali svoju daň v podobe znížených termoizolačných vlastností. Podľa údajov výrobcu by v 0,75 litrovej verzii mala teplota vody po 6 hodinách dosahovať 70 stupňov, po 12 hodinách 60 stupňov a po 24 hodinách 40 stupňov Celzia. Navyše pri jedle vzhľadom na jeho nehomogenitu (ak nejde o polievku) bude teplota s najväčšou pravdepodobnosťou klesať rýchlejšie a taktiež teplota jedla pri jeho vkladaní do termosky je nižšia. Detailné merania si môžete pozrieť v teste Sveta Outdooru »tu.
Použitie v teréne je otázkou vkusu. Pre niekoho to môže byť super vychytávka, iný sa vysmeje. Pre jednodňové výjazdy z domu, kde máme navarené, môže ísť o zvýšenie kvality stravovania počas túry – teplý plnohodnotný obed na kopci, mňam. Počas viacdenných pochodov však môže ísť o nechcenú hmotnosť navyše. Jedno použitie mi však napadá – sáčková polievka, ktorú treba variť. Ráno nasypem (napr. francúzsku) do termosky, zalejem vriacou vodou, zamiešam, uzavriem a vložím do batoha. Počas túry sa to pekne vymieša a termoska zabezpečí dostatočnú teplotu, aby nebolo treba 10 minút variť, ako uvádza návod. Na obed si kdekoľvek vybalím čerstvú polievku, pridám trochu chleba a ostatní, ak niet času na varenie, len ťažko závidia.
Termosky na jedlo sa vyrábajú v troch verziách: 500 ml, 750 ml a 1000 ml.
Váha je jednotlivých verzií je 427 g, 470 g a 562 g.
Infoceny: 22 eur, 25,5 eur, 29 eur.






- Horská záchranná služba (hzs.sk)
- Lavínové info pre Slovensko (laviny.sk)
- Lavínové info pre Európu (avalanches.org)
- Vrtuľníková záchranná zdravotná služba
- horská fotografia
- Igor Strhársky
- Marián Vargic
- Mountain.sk
- foto.hory.sk
- Ladislav Janiga (www.janiga.sk)
- horský film
- OutdoorFilmy.sk
- K2studio
- Ceper studio
- horské weby
- NaObzore.net – ďaleké výhľady
- SvětOutdooru.cz
- VetroplachMagazin.sk
- Pohora.cz
- Treking
- Horský internetový klub (hory.sk)
- Outdooring.cz
- Turistika.cz
- Hikers.sk
- spolky a kluby
- Slovenský vysokohorský turistický spolok
- Klub slovenských turistov
- Slovenský horolezecký spolok
- OS Edelweiss CZ
- Horskí vodcovia, VHT inštruktori
- Michal Diviak
- Miki Knižka / MountainProGuiding
- poistenie
- UNION horské poistenie
- časopisy a knihy
- Krásy Slovenska
- Dajama
- Outdoor
- Lidé a hory
- životné prostredie
- Na skládky nie sme krátki!
- TrashOut
- Naši partneri / regióny
- Región Záhorie
- Región Kysuce
- Región Liptov
- Trenčiansky región
- Región Horehronie
- Región Malá Fatra
- Naši partneri / obchody
- Šport Outdoor
- Šport Rysy
- Yak&Rysy
- Sportcentrum Gálfy
- AdamSport.eu
- Naši partneri / e-shopy
- 4camping.sk
- AlpiTrek.cz
- Sport-outdoor.sk
- Sportrysy.sk
- BUFF.sk
- Elcon.sk
- Galfy.sk
- Eco4you.sk
- NorwayShop.sk
- Naši partneri / značky
- adidas AdvantureMenu AKU Asolo Bergans Brunton BUFF Craft Croozer D1913 Devold Dynafit Ferrino Fjällräven Garmin Hanwag Inov-8 JetBoil Leatherman Led Lenser Kari Traa Kayland Laken LaSportiva Lowe Alpine Primus Progress Roald Amundsen Salewa Skogstad Tierra X-bionic
- Naši partneri / ubytovanie
- Ubytovanie na Slovensku
- ubytovanie na Slovensku
- ubytování Jižní Morava
- Ubytovanie a dovolenka na Slovensku
- Chaty Uhorčík, Ilčík a Rajnoha
- doprava
- Cestovné poriadky
- Vlaky.net
- Autostop na webe
- Mapy a GPS
- TuristickaMapa.sk
- Cykloatlas
- Google Maps
- Freemap.sk
- Mapa NLC – lesné cesty
- Publish – časopis Geocacherov
- iné
- mMsoft - SVB správca
- Hikeplanner.eu
- Zdravie.sk
- Slovák v exile
ISSN 1336-7846, aktualizácia 6x týždenne