Test

Bunda Northland Denali

12.12.05
Softshell materiály si pre svoju univerzalitu rýchlo získali medzi turistami značnú obľubu. Pred niekoľkými mesiacmi sa mi do rúk dostala takáto bunda od rakúskej firmy Northland. Mal som ju možnosť testovať počas jesene pri klasickej turistike, ale vytiahol som ju aj na bicykel a do mesta. Keďže už dlhší čas pre podobné účely používam podobný produkt firmy Sprayway, bude sa článok niesť aj v duchu porovnávania.

Materiál

Northland pre všetky svoje výrobky vyvíja vlastné materiály namiesto používania cudzích. Softshell v podaní tohto výrobcu nesie názov Stormshell a ide o trojvrstvý laminát s použitím membrány. Konštrukčne sa teda podobá na Windstopper Softshell od Gore. Osobne som však zástancom bezmembránových materiálov, ktoré svoje vlastnosti dosahujú len za pomoci hustého tkania vlákna (napr. WB-400 firmy Schoeller). Výsledný produkt má tak vyššiu predušnosť, ktorá však ide na úkor tepelnej izolácie.
Použité zipsy sú dvoch druhov – odvetrania v podpaží sú klasické a ich výrobcom je firma Huachang, ostatné sú vodeodolné pogumované YKK.

Dizajn a prevedenie

Rovnako ako pred nedávnom testovaná bunda Exotherm 7.10, aj Denali zaujme svojou žiarivo oranžovou farbou. Zdá sa, že táto farba je tento rok v móde u Northland dizajnérov. Samozrejme, možné sú aj iné farby – červená, čierna, modrá a biela. Výrobca pri svojich strihoch myslí aj na ženy, pre ktoré je k dipozícii dámsky model tejto bundy.

Pre správnu funkčnosť softshell materiálov je potrebné aby oblečenie dobre priliehalo k telu – túto požiadavku Denali dobre spĺňa. Keďže Stormshell materiál je elastický, nepôsobí bunda proti žiadnemu pohybu, čo je pri outdoorovom použití nevyhnutnosťou. Strih poteší ľudí s dlhším krkom, pretože golier je pre nich dostatočne vysoký. V golieri je ukrytá dobre tvarovaná kapucňa z tekého šuštiaku. Čo mi na golieri však prekáža, je, že absentuje podšitie mäkkým fleesom a tak je nutné si zvyknúť na škrabavý pocit pri nosení na holom krku. Rukávy sú zakončné elastickou manžetou s dierou na palec. Manžeta okrem držania rukávu na správnom mieste navyše chráni väčšiu časť dlane. Pre odvetranie pri veľkej potivosti poskytuje bunda viacero možností. Všetky vrecká sú vnútri zo sieťoviny a pri ich otvorení môže para unikať von. Dalej možno otvárať zipsy v podpaží, vzniknutá škára je prešitá sieťovinou, takže rozopnuté rukávy neodstávajú. K dispozícii sú šťahovacie gumičky v páse a na krku, aby bunda správne priliehala.

Stormshell materiál je nepremokavý s vodným stĺpcom 10.000mm, avšak do veľkého dažďa táto bunda vhodná nie je. Švy totiž nie sú podlepené a teda do bundy by cez ne natieklo. Northland má v ponuke aj bundu s nepremokavými švami, no jej cena je oproti testovanej dvojnásobná (ide o Denali Hood Jacket).

Kvalita

Počas doby testovania sa neobjavili žiadne náznaky zlej kvality. Zipsy fungujú spoľahlivo, aj keď pogumované majú tuhší chod. Švy sa javia kvalitné a väčšinou sú trojité – iba málo namáhané miesta sú šité jednoduchým švom. Pre ochranu pred odraním sú lakte a ramená potiahnuté čiernou ripstopovou látkou. Čas preverí odolnosť elastickej manžety, ktorá časť dlane a tak je vystavená veľkému mechanickému namáhaniu – najmä pri použití na bicykli.

Dojmy z používania

Podľa môjho subjektívneho dojmu je Stormshell materiál menej priedušný ako WB-400 od firmy Shoeller, z ktorého je ušitá bunda Sprayway. Prejavuje sa to najmä pri bicyklovaní, kedy je nutné sa často hrať s odvetraním v podpaží. Pri turistike som tento problém príliš nepociťoval. Odoslnosť voči vetru je veľmi dobrá, rovnako ako WB-400. Bunda je veľmi dobrá aj pri nízkych teplotách avšak vtedy je nutné si uvedomiť, že keď človek zastane na dlhší čas, musí na seba niečo teplé obliecť – napr. páperovú vestu.

Verdikt

Vzhľadom na cenu je bunda konkurentom hlavne českých výrobcov (Tilak, Warmpeace) a v ich spoločnosti svojimi vlastnosťami obstojí. Ak ti dobre sadne jej strih, bude veľmi dobrým spoločníkom takmer po celý rok.

Fórum 6 príspevkov
Bunda Northland Denali 17/12/05 14:34 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Podcast Kungsleden – turistika vo švédskom Laponsku Kungsleden je diaľková turistická trasa vo švédskom Laponsku. V 15. epizóde HIKING podcastu sa rozprávajú Ľubo s Palim o zážitoch z tejto trasy na sklonku tamojšej jesene. Reč bude o tom, aká je v severnom Švédsku príroda, ako sa tam turistika líši od nórskych Lofotov, aké sú turistické chodníky, značenie, horské chaty a s akými nástrahami sa museli vysporiadať. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Extra Aký bol rok 2019 – návštevnosť a najlepšie články Na konci kalendárneho roka je dobrá príležitosť obzrieť sa, ako vyzeral rok 2019 na stránkach nášho magazínu. Môžeme sa pochváliť, že naša návštevnosť opäť stúpla. Tradične aktívni autori nám aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Viac sme sa venovali témam ochrany prírody, keďže zachovaná príroda je okrem iných dôležitých dôvodov pre turistov nepostrádateľná aj z hľadiska vykonávania nášho koníčka. Pozrieme sa na najčítanejšie články tohto roka a pridávame tipy aj na ďalšie, ktoré ste možno prehliadli, ale stoja za prečítanie. A na záver nazrieme do najdiskutovanejším tém v našom fóre. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Podcast Lofoty: Voda bola úplne všade, aj tam kde sme nechceli Či ide o Aljašku alebo Škandináviu, na severských destináciách fasicuje veľkosť krajiny a počas túr odľahlosť od civilizácie v porovnaní so slovenskými horami, či Alpami. V 13. epizóde HIKING podcastu sa rozprávame o Nórsku, ktoré k severskej odľahlosti pridáva ďalší rozmer – more. Reč je konkrétne o trekkingu na Lofotoch a hosťami sú Kika Miholeková s Palim Olejníkom, ktorí boli na týchto ostrovoch začiatkom septembra tohto roka. 12/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž 500 km od Slovenska a predsa doma Kedysi to bola jedna krajina. Lenže je to už 300 rokov, čo naši krajania odišli z "Horných Uhier" na tzv. "Dolnú zem", na juh Uhorska. Dnes žijú v kraji Vojvodina na severe Srbska, ale tiež v Chorvátsku, Maďarsku a priľahlom cípe Rumunska. Dolnozemskí Slováci, ktorí tri storočia obývajú šíre roviny Veľkej dunajskej nížiny (Alföld). Že to nie je len pár vymierajúcich dediniek sa dozviete. dnes Tomáš Trstenský Svet
Túra Cez Malé Pieniny (sedlo Vabec – Červený Kláštor) Pieniny sú síce maličkým národným parkom, ale svojou rozmanitosťou sú stále oblasťou, kam sa rád vraciam. Zvlášť som si obľúbil a často navštevujem lokalitu blízko sedla Rozdiel nad Litmanovou. A pri voľbe dvojdňovej turistiky padla opäť voľba na túto oblasť s plánom, že noc strávime práve v tomto sedle. včera Stanislav Ďurica Pieniny
Túra Z Jablunkovského k Vlárskemu priesmyku (1) Aj keď som už niečo v živote prešiel, jedna časť Slovenska mi bola úplne neznáma. Severozápadné pohraničie Slovenska. Po jednom náhodnom zbere čučoriedok v oblasti Stratenca ma hrebeň Javorníkov chytil za srdce. Taký pekný kraj a pre mňa bez preháňania Terra incognita. Musím s tým niečo vykonať. Pomaly sa rodil plán na prechod pohraničných hôr z oblasti Beskýd Javorníkmi k Bielym Karpatom jedným vrzom. 18/01/20 Vladimír Mikuš Javorníky, Západné Beskydy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Bunda Northland Denali 17/12/05 14:34 6 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Northland
 • Model
  • Denali Jacket
 • Typ
  • softshell bunda
 • Materiály
  • stormshell
 • Hmotnosť
  • 680 g
 • Farebné kombinácie
  • oranžová, modrá, čierna, biela
 • Páči sa mi
  • dizajn, odvetranie, manžeta cez palec
 • Nepáči sa mi
  • golier nie je podšitý fleesom
 • Ostatné info
 • Infocena
  • 172.61 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
  • Ahoj v prírode
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.66 (0.15)