Túra

Na návšteve u ľudožrútov

21.01.11
Nie, nebojte sa, neponúkam vám horor, ba ani žiadnu exotiku, ale kúsoček prírody neďaleko Banskej Bystrice. Ide o verejnosti voľne prístupné jaskyne, ktoré sa nachádzajú na svahu Hrádku, cez ktorý prechádza modro značený chodník na Panský diel.

Sásová

Sásová bývala jednou z typických dedín banskobystrického okolia. Vznikla zrejme už v 13. stor., prvá zmienka o nej pochádza z roku 1350, bola poddanskou roľníckou obcou, v 19. a začiatkom 20. stor. boli chýrni sásovskí murári a tesári. V roku 1966 starobylú dedinu pohltilo krajské mesto a Sásová sa stala jedným z jeho najväčších sídlisk, kde pôvodnú atmosféru dokonale prekryli paneláky.

Obyvatelia Sásovej majú vynikajúce možnosti prímestskej rekreácie. Vybrať sa na vychádzku do Sásovskej doliny alebo vybehnúť na Panský diel - to je záležitosť jedného poldňa.

Na konečnej zastávke mestskej autobusovej dopravy na Pieninskej ulici (neďaleko je veľké parkovisko) sa začína náučný chodník, ako aj modro značený turistický chodník, ktorý smeruje cez Hrádok (838,5 m n. m., 1 a 1/2 h) na Panský diel (1100,2 m, 2 h) a do sedla Šachtička (597 m, 2 a 1/2 h), v ktorom je rušno najmä v zimnej, lyžiarskej sezóne. Panel s mapou a základnými turistickými informácii neušiel, žiaľ, pozornosti vandalov. S ich výstrelkami sa nám u nás akosi nedarí bojovať.

Pre turistov zo zvolenského neformálneho zoskupenia Slniečko sa stal sásovský Hrádok pravidelným cieľom zimného výletu. Ako názov kopca napovedá, v dávnej minulosti bol významným oporným bodom tunajšieho osídlenia, čoho dokladom sú aj archeologické nálezy z neveľkých, no zaujímavých jaskýň, ktoré sa nachádzajú na západných svahoch Hrádku nad Sásovskou dolinou.

K jaskyniam

Už začiatok tejto nenáročnej vychádzky je najmä za vhodného, čistého počasia turisticky atraktívny. Z pasienkov sa totiž otvárajú skvelé výhľady nielen na Banskú Bystricu a údolie Hrona, ale aj na okolité pohoria: Nízke Tatry, Poľanu s Ľubietovským Veprom, Štiavnické vrchy so vzdialeným Sitnom a najmä na zalesnený a zasnežený hrebeň Kremnických vrchov.

Vstupujeme do ochranného pásma Národného parku Nízke Tatry. Náš cieľ (jaskyne Kaplnka a Netopieria jaskyňa) sú síce mimo turistického chodníka, ale vzhľadom na to, že pri nich je informačná tabuľa, na ktorej sa doslova píše: „Verejnosti voľne prístupná jaskyňa s vyznačenou trasou sprístupnenia“, nespáchame azda nenapraviteľný hriech, keď k nim odbočíme. (Zrejme okrem chodníka, po ktorom sme išli my, sa dá k jaskyni prísť aj od Panského dielu alebo zo Sásovskej doliny). Stopy v snehu naznačujú, že nie sme jedinými návštevníkmi.

(Na Hikingu bol už k jaskyniam na Hrádku článok pred štyrmi rokmi a vtedy sa rozprúdila aj pomerne živá diskusia o oprávnenosti návštev takýchto voľne prístupných jaskýň a či vôbec ich návštevu propagovať. Bohužiaľ, nie každý, kto navštívi chrám prírody - a to sa netýka len jaskýň - sa v ňom správa tak, ako sa na človeka sluší a patrí. Ale tento pretrvávajúci problém nevyriešia žiadne zákony, žiadne zákazy. Slušnosť sa musí vštepiť do génov každého z nás. Nie je to len vec právna, ale vec každodennej výchovy.)

Jaskyňa Kaplnka

Zo značeného turistického chodníka odbočíme pri výrazných šípových kríkoch na okraji neveľkej čistiny vľavo po nenápadnom chodníku, ktorý traverzuje západné svahy Hrádku. Prejdeme po hornom okraji vápencových brál a zídeme dolu ku vchodu do prvej z jaskýň, ktorá dostala názov Kaplnka. Je to podzemný priestor s priemerom asi 15 m s dvoma výraznými a priestrannými vchodmi a v zimnom čase s ľadovou výzdobou. Práve tá krehká ľadová krása robí túto turistickú vychádzku atraktívnou. Snažíme sa správať čo najohľaduplnejšie. Žiaľ, niekto pred nami založil v Kaplnke ohnisko, navyše sme museli zvýšiť pozornosť, kam stúpame, aby sme nešliapli na človečinec, nuž a nejaký blbec neváhal na stenu namaľovať hákový kríž. Nuž čo, ľudia sme naozaj rôzni a hlúposti ťažko klásť medze.

Netopieria jaskyňa

Druhá z jaskýň dostala názov Netopieria. Je dlhá 44 m a zakončená Galériou. Bočná 13 m dlhá chodba má názov Partizánska sieň na pamiatku toho, že v čase fašistickej diktatúry sa v jaskyni ukrývali partizáni, evakuanti a rasovo prenasledovaní občania. Zatiaľ čo pri našej vlaňajšej návšteve sme tu nenašli ani jedného netopiera, túto zimu je ich tu niekoľko. Blesk foťáku ich nevyrušil z letargie, rovnako ako rôzne motýle a iný hmyz, ktorý sa v relatívnom a stabilnom teple vo vnútri jaskyne ukryl pred zimným nečasom a na jarné vzkriesenie čaká v blahodarnom spánku.

Práve pred vchodom do Netopierej jaskyne je informačný panel so základnými informáciami o tomto prírodnom fenoméne, ale aj o pradávnych obyvateľoch, ktorí našli v jaskyniach útočište.

Archeologické nálezy

V jaskyniach, ktoré sa nachádzajú v nadmorskej výške 695 m, sa našli stopy po osídlení ľudom lužickej kultúry z konca doby bronzovej, teda asi spred troch tisícok rokov. Nálezy naznačili, že vtedajší „Sásovčania“ sa ku svojim súkmeňovcom a najmä voči nepriateľom vôbec nesprávali ľudsky, ale že si na nich - hoci azda len rituálne - aj radi pochutnali. Naznačujú to nálezy lebiek s neprirodzenými otvormi. Ľudožrútstvo bolo pravdepodobne normálnou súčasťou vtedajšieho života. Kanibalizmus síce už dávno vymrel, ale nás, ktorí si zvykneme hovoriť Homo sapiens, doteraz neopustila mánia dokonale si jeden druhého vychutnať a - aspoň v prenesenom slova zmysle - i zožrať.

V jaskyniach na Hrádku sa našli aj hmotné pamiatky na germánske obyvateľstvo (zrejme išlo o Kvádov), ktoré sa tu zdržiavalo v búrlivých časoch veľkého posunu obyvateľstva na našom kontinente v 4. - 5. stor.

Netopieria jaskyňa má pestrejšiu výzdobu ako Kaplnka, čo sa týka vápencových útvarov, tak aj zimnej ľadovej dekorácie. Samozrejme, že pri návšteve je treba zachovávať čo najväčšiu opatrnosť, baterka by mala byť samozrejmosťou, treba sa pozorne dívať pod nohy, ale i nad hlavu, aby sme - hoci nechtiac - v tom krehkom ľadovom kráľovstve neurobili škodu.

Sásovské jaskyne Kaplnka a Netopieria na svahoch Hrádku sú jedným z mystických miest, ktoré nás očarí nielen svojou krásou, ale i zvláštnou atmosférou a tajomstvom.

Fotodokumentácia: Jozef Sliacky a Pavel Vakaráč.
Fotografie nálezov a pôdorys: informačný panel pri vchode do Netopierej jaskyne.

Súvisiace články

Sásovská jaskyňa Kaplnka

Ďalšie informácie

Informácie o jaskyniach a ich okolí nájdete napr. na:
www.sasovadedina.webnode.sk
www.kisbb.sk
www.naucnechodniky.sk
www.sasdol.szm.com

Fórum 2 príspevky
Na návšteve u ľudožrútov 21/01/11 19:46 2 príspevky
Najnovšie články autora
 
Túra NCH Pustý hrad nad Zvolenom Po dlhšom čase, vari po dvoch rokoch, som sa vybral na Zvolenský hrad, nazývaný Pustým, hoci toto prídavné meno k nemu už dnes zaručene nepasuje. Za dve desaťročia sa prebudil spod nánosov času a zeme, opeknel, omladol. V ostatných rokoch sa archeológovia zamerali na výskum Dolného hradu a výsledky ich práce sú naozaj očividné. Návštevník určite ocení vynovený náučný chodník. 07/11/12 Jozef Sliacky Javorie
Cyklotúra Mohanská cyklocesta - 5 dní putovania Rieka Main, v slovenčine nazývaná aj Mohan, je najvýznamnejším pravostranným prítokom Rýna. Je dlhá 524 km a jej pramenné toky nájdeme v pohorí Fichtelgebirge (Biely Mohan) a vo Franskej Jure (Červený Mohan). Spájajú sa pri meste Kulmbach a keďže rieka preteká smerom na západ cez celé Nemecko, výprava po jej toku dáva možnosť spoznať podstatnú časť tejto krajiny. Napríklad aj na bicykli po Mohanskej cykloceste (Mainradweg). 24/02/11 Jozef Sliacky Svet
Svet Tramín – to nie je iba víno Dedina Tramin (taliansky Termeno) v južnom Tirolsku asi 20 km od Bolzana sa považuje za rodisko vínnej odrody tramín, alebo mu prinajmenšom dala meno. Podľa vinárskych fajnšmekrov patrí tramín k „návykovým“ vínam, po ktorých pití vraj ženy nezvyknú povedať mužovi „nie“, alebo - ako sa hovorí na Slovácku - „tramín u děvčic lásku rozpaluje a šohajúm sílu dává“. Tramin je však aj zaujímavé turistické centrum. 15/02/11 Jozef Sliacky Svet
Najnovšie články na titulke
 
Prístrešok Vrchlúky Z Ružomberka je vyznačených viacero alternatív prístupu na liptovskú vetvu hrebeňa Veľkej Fatry. Všetky sa stretávajú v oblasti Vlkolínskych lúk na západnom úpätí vrchu Sidorovo. V okolí Vlkolínca je tiež viacero trás NCH a pravdepodobne v rámci ich budovania postavili aj niekoľko prístreškov. Jeden sa nachádza na Vrchlúkach. dnes Michal Bukvai Veľká Fatra a Choč
Rozhovor Behu som úplne prepadla Víťazkou Slovenskej ultratrailovej ligy 2019 sa stala Denisa Kušnierová, ktorá už niekoľko rokov behá po našich aj zahraničných horách pod hlavičkou Trail Runners Trnava. So stovkami začala iba tento rok, no hneď to rozbalila vo veľkom štýle. Na najvyšší stupeň víťaziek sa postavila na Lazovej, Ponitrianskej aj Javorníckej stovke a na všetkých troch podujatiach stanovila nové ženské traťové rekordy. Svojimi výkonmi sa nestratila ani v zahraničí. Ako členka Slovak Ultra Trail Team si v máji vybehala 3. ženské miesto na kratšej trase rumunských pretekov Transylvania 100 a v auguste so spolubežcom Erikom Hübnerom prvenstvo v kategórii zmiešaných štafiet na rakúskom KAT100 Ekiden Trail. Sezónu SUT zavŕšila triumfom na Malokarpatskej vertikále týždeň po Javorníckej stovke. Kto by sa nechcel porozprávať s takouto maníčkou? Ja som chcela a maníčka súhlasila. včera Júlia Batmendijnová Rozhovory
Túra Magurský NP: Diablov kameň a Magurský vodopád Vyberáme sa na nenáročnú túru k našim susedom do Poľska. Náš cieľ sa nachádza v Magurskom národnom parku (Magurski Park Narodowy). Navštívime Diablov kameň (Diabli Kamień), Magurský vodopád (Wodospad Magurski) a poprechádzame sa po dedinke Folusz. Trasa je ideálna pre rodiny s deťmi, pretože za krátky čas sa tu dá uzrieť naozaj mnoho atraktívnych krás panenskej prírody. včera Gabriela Ferencová Nízke Beskydy, Poľsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Na návšteve u ľudožrútov 21/01/11 19:46 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Starohorské vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 720 m n. m.
  • min: 475 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 245 m
  • klesanie: 245 m
 • Vzdialenosť
  • 7 km
 • Voda
  • Pohostinstvá na sídlisku Sásová
 • Doprava
  • autobus, vlastné autá
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.78 (0.19)