Reportáž

Výstava ISPO 2011

23.02.11
Zaujíma vás, čo je nového vo svete outdooru a akými novinkami nás prekvapia predajcovia outdoorovej výbavy v zimnej sezóne 2011/2012? Ak áno, tak si prečítajte tento článok, v ktorom vám prinášam prehľad zaujímavých noviniek zo sveta outdooru.

V dňoch 6. – 9. februára sa v bavorskom Mníchove konala už po 71-krát medzinárodná výstava ISPO, ktorá je významnou udalosťou pre všetkých výrobcov športovej výbavy a oblečenia na celom svete.

Mníchovské výstavisko aj tento rok praskalo vo švíkoch. V šestnástich halách vystavovalo viac než 2000 vystavovateľov, medzi ktorými boli veľké svetoznáme značky, ale i neznámi vystavovatelia, ktorí upútali zaujímavými výrobkami.

Directalpine

Medzi najzaujímavejšie novinky od firmy Directalpine patrí azda lyžiarska súprava Adrenalín s hybridným systémom použitých materiálov, kde torzo tela pokrýva hrubšia textília s flísovou vrstvou a ostatné časti odevu tvorí odľahčený materiál. Medzi ďalšie novinky v kategórii Mountain Top patrí aj dámsky variant technických nohavíc Eiger a inovovaná bunda Trango.

Okrem noviniek v oblasti strihov a materiálov predstavil Directalpine i novú koncepciu Limited Edition. Táto novinka prinesie každú sezónu do kategórie Mountain Top sériu vybraných výrobkov v ojedinelých trendových farbách.

Za povšimnutie ešte stojí veľmi ľahká, zateplená bunda Block, ktorá je vyplnená izolačným materiálom z recyklovaného polyestru s prídavkom kávových sedlín a pohodlná mikina Frog zo zmesového materiálu s prídavkom vlny (Tecnowool).

Heimplanet

Heimplanet je nemecký výrobca nafukovacieho stanu, ktorý mu priniesol účasť vo finále ISPO Brandnew Award v kategórii Hardware Summer. O čo vlastne ide? Heimplanet totiž predstavila jednoduchý nafukovací stan, ktorý dokáže postaviť takmer ktokoľvek. K stavbe stanu je potrebná mechanická pumpa alebo kompresor. Konštrukcia stanu je samostatná a jej tvar pripomína kryštalickú mriežku. Samotný stan sa pripína na konštrukciu, ktorá má veľmi dobrú stabilitu.

Klymit

Značka Klymit patrila na tohtoročnom veľtrhu taktiež k nováčikom a hneď na úvod získala hlavné ocenenie ISPO Brandnew Award v kategórii Hardware Summer. Oceneným výrobkom je ultraľahká karimatka Inertia X Frame, ktorá je údajne najľahšou a najkompaktnejšou karimatkou pri zachovaní plnej dĺžky.

Ďalšou zaujímavosťou tejto americkej značky sú i vesty a bundy, ktoré nevyužívajú ako izolačnú náplň klasické perie alebo syntetické vlákno, ale izolujú vzduchom, resp. plynom, ktorým sa bunda napumpuje cez systém ukrytý v ľavom vrecku.

O-range

Táto talianska značka zaujala futuristickým dizajnom a kvalitou vyhotovenia svojich batohov a tašiek určených pre šport a cestovanie. Ich výrobky sú vyrobené technológiou zvárania z jemného, no pevného materiálu, ktorý je 100% nepremokavý. Mnohé z ich batohov a tašiek obsahujú aj solárne panely, cez ktoré je možné nabíjať mobilné telefóny, GPS zariadenia, hudobné prehrávače a pod. Spomínané zariadenia je možné nabíjať aj v noci, pretože energia získaná zo solárnych panelov sa počas dňa ukladá do akumulátora zabudovaného v batohu.

Pieps

Očakávanou novinkou u firmy Pieps je lavínový vyhľadávač Vector, ktorý získal ocenenie ISPO Outdoor Award v kategórii Accessories. Tento prvý 4-anténový lavínový vyhľadávač obsahuje i GPS modul, ktorý umožňuje efektívnejšie vyhľadávanie zasypaného, bez ohľadu na jeho polohu v lavíne. Pokiaľ lavína zasype viacero ľudí, prístroj ich dokáže presne lokalizovať a na displeji zobrazí ich pozíciu. Navádzanie k zasypaným sa potom riadi podľa intenzity signálu.

Okrem amerického systému GPS je prístroj kompatibilný aj s novým európskym družicovým systémom Galileo a dá sa využiť i ako základná GPS navigácia. Podľa výrobcu má vyhľadávač kruhový dosah až 80 m a pre napájanie využíva nabíjateľné akumulátory, ktoré sú oproti štandardným alkalickým batériám menej citlivé na nízke teploty.

Na výstave bol predstavený funkčný prototyp, ktorý je doposiaľ v testovacej fáze u horských vodcov v Alpách. Na slovenský trh sa tento prístroj dostane až v zimnej sezóne 2011/2012 a jeho orientačná cena je 500€.

Horúcimi novinkami sú i záložný vysielač Backup Transmitters, vysielač pre zvieratá TX600 Transmitters a vyhľadávač Global Finder obsahujúci GPS a možnosť odosielať SMS správy.

Progress

Český Progress zaujal hlavne materiálom u výrobkov z kolekcie Dynamic. Táto kolekcia je vyrobená z pletenej textílie, ktorá okrem elastanu a polyestru obsahuje aj karbonizovaný bambus. Ten je známy svojimi antibakteriálnymi účinkami a v súčasnosti sa pridáva do rôznych syntetických materiálov, určených pre spodnú bielizeň.

Recon Instruments

Recon Instruments je kanadská značka, ktorá získala ocenenie ISPO Brandnew Awards v kategórii Accessories za svoje lyžiarske okuliare s integrovaným GPS. Tieto okuliare sú určené pre tých, ktorí chcú vedieť svoju aktuálnu rýchlosť na zjazdovke, prípadne ich zaujímajú ďalšie parametre, ako je aktuálny čas, nadmorská výška, prejdená vzdialenosť, teplota vzduchu, aktuálna poloha a ďalšie. Požadované parametre sa zobrazujú v zornom poli, podobne ako sa zobrazujú údaje vojenským pilotom na okuliaroch v prilbách. Okuliare sa dajú veľmi ľahko ovládať aj v rukaviciach.

Pre hlbšiu analýzu zaznamenaných dát z GPS je možné využiť počítač, ku ktorému sa okuliare pripájajú cez USB rozhranie.

Salomon

Firma Salomon prišla na tohtoročné ISPO s novinkou v podobe netradičného tvaru lyží. Lyže s označením Salomon BBR navrhol Bertrand Krafft (aka: BeBeR) a inšpiráciou pre ich tvar boli vraj vodné lyže.

O lyžiach sa povráva, že majú rovnaké vlastnosti v hlbokom prašane, ale aj na upravenej zjazdovke, za čo môže tvar lyží, kde širšia špička je určená pre zjazdy mimo zjazdovky a užšia päta zase bude lepšie rezať tvrdý sneh na upravených tratiach.

Sir Joseph

Osvedčený výrobca outdoorovej výbavy z peria predstavil na ISPO dva nové a päť inovovaných modelov. Medzi novinky patrí veľmi ľahká páperová vesta Eiger a bunda Apron. Obidva modely sú vyhotovené v mužskom a ženskom prevedení. Vesta i bunda je vyrobená z materiálu Softex 40 DWR a výplň tvorí husacie perie s plnivosťou 650 cuin. Tieto novinky sú dostupné v červenej, azúrovo modrej a čiernej farbe.

Okrem noviniek je zaujímavá aj inovovaná páperová bunda Ametyst. Túto bundu totiž umožňuje jej rozšírenie o dielik Expander, ktorý umožňuje čoraz populárnejšie nosenie dieťaťa v šatke. Bunda je vhodná i pre tehotné ženy, pretože sa dá ľahko upraviť podľa veľkosti bruška. Dielik na rozšírenie bundy sa predáva samostatne a použiť sa dá i v kombinácii s ostatnými ženskými bundami a vestami od tohto výrobcu.

TILAK

Český Tilak upútal pozornosť najmä dvomi čerstvými novinkami. Prvou z nich je bunda Stinger, ktorá je vyrobená z nového trojvrstvového materiálu Goretex Active Shell. Tento materiál sa vyznačuje výnimočnou priedušnosťou (RET < 3) a dokonalou odolnosťou proti vetru a vode. Celková hmotnosť výrobku z tohto materiálu nesmie presiahnuť 400g (podmienka firmy Gore). Kvôli limitovanej hmotnosti je táto bunda (ale i ostatné výrobky od ďalších výrobcov) veľmi strohá a nenájdete na nej toľko technických vychytávok, ako by ste čakali u ťažších búnd z ostatných goretexových materiálov. Na bunde Stinger napr. chýba odvetrávanie v podpaží, čo však nepredstavuje žiadny diskomfort, pretože nový Goretex Active Shell disponuje vynikajúcou priedušnosťou.

Druhou novinkou je bunda Loke z expanzívnej bavlny Ventile. Materiál použitý pre túto bundu síce nemá žiadnu membránu, no dokonale odoláva nepriazni počasia. Materiál je nepremokavý vďaka expanzívnosti bavlnených vlákien a technike tkania. Vlhkosť dopadajúca na túto husto tkanú textíliu zabezpečí zväčšovanie objemu bavlnených vlákien v priadzi a tá dokonale vyplní medzery, ktorými by mohla tkanina premokať. Materiál je dostatočne pevný a veľmi dobre dýcha. Táto bunda je vynikajúcim riešením najme pre filmárov a fotografov divokých zvierat, ktorí potrebujú byť veľmi tichí (syntetické materiály totiž vydávajú neprirodzený zvuk, ktorý plaší zver).

Warmpeace

Medzi najzaujímavejšie novinky od firmy Warmpeace patrí technická bunda Topdeck. Táto bunda je vyrobená z 3. generácie materiálu ShellTec a svojimi parametrami sa vyrovná hardshellu (odolnosť proti vode – 20.000 mm, paropriepustnosť – 20.000g/m2/24h). Bunda však nie je nepremokavá a to aj napriek tomu, že má podlepené švy. Ďalšou novinkou sú zateplené technické bundy Halifax a Calgary plnené materiálom Primaloft a pulóvre Sheppard a Shila z novozélandskej merino vlny s jemnosťou vlákien 16 mikrónov.

Za zmienku stojí aj expedičný spacák Horizont, ktorý je určený do polárnych oblastí. Spacák je plnený husím perím 90/10 s plnivosťou 900 cuin a hmotnosťou náplne 1400 gramov. Vonkajší materiál je priedušný Colibri DWR a vo vnútri nájdete zatepľovaciu vložku z merino vlny. Hmotnosť spacieho vaku je s vložkou 2,65 kg. Udávaný limit komfortu je -35 °C a orientačná cena je 900 €.

Reportaz z veltrhu na www.svetoutdooru.cz najdete tu.

Diskusia
Výstava ISPO 2011 17/03/11 17:51 6 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Predstavenie Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových aktivitách. Okrem hlavnej komory má batoh aj špeciálnu priehradku na skialpinistickú výbavu, ktorá je ľahko dostupná z prednej strany. Ruksak poskytuje veľmi stabilné upevnenie lyží, horolezeckých čakanov a ďalšej výbavy. Popri početných možnostiach nastavení má batoh aj odnímateľný vrchný kryt. K dispozícii je v červenej a tmavošedej farbe. 15/11/17 Pavol Hreha Batohy
Lezenie Volí chrbát a rázsocha Volovca Mengusovského Začiatkom leta 2016 som sa zúčastnil na stretnutí vysokohorských turistov SVTS na Popradskom plese, ktoré organizoval PREVYK. Hneď prvý deň stretnutia sme si s kamarátom „Bačom“ vyliezli na moju obľúbenú Voliu vežu (Južné rebro – III UIAA) a cestou dolu sme si odbehli aj na Žabiu vežu. Nasledujúce dni som sa potom venoval vysokohorskej turistike a s ostatnými účastníkmi stretnutia som vystúpil na Čubrinu, Mengusovskú vežičku, Hincovu vežu a Volovec Mengusovský. Počas výstupu na posledné dva spomenuté štíty som si odbehol aj na Hincovu kopu vo Volom chrbte a preskúmal som aj časť rázsochy Volovca Mengusovského za jeho najnavštevovanejším hlavným vrcholom. 02/07/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
VHT Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Slavkovský štít je jedným z ľahko dostupných tatranských štítov, na ktorý vedie turistická značka. Často sa o ňom hovorí, že je to nekonečný a nudný kopec so zástupmi turistov. V lete 2015 som si to vyskúšal na vlastnej koži a musím povedať, že to nebolo až také strašné. Z vrcholu sme mali nádherné výhľady na všetky svetové strany. Mňa však najviac zaujal hrebeň vybiehajúci na západ, ktorý sa tiahol ponad Zbojnícku chatu. Nasledujúce leto som sa preto do Tatier vrátil a na Slavkovský štít som vystúpil neznačenou trasou po Vareškovom hrebeni. 10/06/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Túra Uhlisko – Trstená – Kopec – Malatiná – Dol. Kubín Prvé dva dni mojej vandrovky som sa túlal po kopcoch Oravskej Magury. Väčšinu času som išiel hlbokými lesmi. Ďalšie dni budem prechádzať cez polomami ťažko skúšané Skorušinské vrchy. Po ich prechode sa dostanem do veľmi rôznorodej krajiny Oravskej vrchoviny. Budú sa striedať zalesnené oblasti s rozsiahlymi lúkami, z ktorých sa budem môcť do sýtosti vynadívať na mimoriadne malebnú okolitú krajinu. dnes Anton Zahradník Oravská vrchovina, Skorušinské vrchy
Túra Slovenská 56-stka alebo od Burdy až na Gerlach 2. Pokračujem v strelenom nápade, ktorý sa mi čím ďalej, tým viac páči. Zatiaľ čo väčšina mojich rovesníkov sa opíja po krčmách, spoznávam krásy Slovenska. Ale je to na každom, čomu dá prednosť. V putovaní po Slovensku pokračujem vrchmi: Poľana 1458 m, Ďumbier 2046 m, Ostredok 1596 m a Veľký Choč 1611 m. Túry neboli vôbec dopredu plánované, väčšinou vznikne nápad deň pred tým, ako niekam idem (niekedy aj v deň, keď idem). Takže je to dosť spontánne, pozriem do mapy a vrch, ktorý mi padne do oka, si vyberiem. 20/01/18 Pavel Forgáč Nízke Tatry, Poľana, +
Túra PR Hlinianska jelšina a Stredná hora Jeseň je obdobie, keď po nádherných farebných pohľadoch na prírodnú scenériu v jej druhej polovici, keď opadáva lístie zo stromov, nám umožňuje pohľad ďalej do útrob hôr. Objavia sa vzdialené, počas leta ukryté skalné miesta a skaly. Tak aj dnes sa na dve takéto vyberiem. Sú v blízkosti turistických trás, ktorými budem prechádzať v priebehu sviatočného dňa. Už vopred sa teším na nové miesta, ktoré pripojím k známym, a tak rozšírim obzor v milovaných Slanských vrchoch. 19/01/18 Marián Jaššo Slanské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Výstava ISPO 2011 17/03/11 17:51 6 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
Práve nás číta 832 ľudí
0.49 (0.09)