Predstavenie

Batoh Ferrino Zephyr 25+3

15.06.11
V dnešnej dobe obdivujem rozmanitosť materiálov, farieb a tvarov batohov. Trochu dlhšie mi trvá, kým zistím, ktorý popruh je na čo určený a ako sa zapína. Na viacdňovky nechodím, ak tak s ubytovaním. Z tohto je jasné, že potrebujem niečo jednoduchšie, nie veľmi veľké, čo môžem použiť na jednodňový výlet, prípadne na bicykel. A kde ma nezaskočí nejaká technicky zložitá vychytávka, s ktorou budem zápasiť. Preto mi bol pridelený sympatický batoh Ferrino Zephyr 25+3 v krásnej bledomodrej farbe ideálne ladiacej k môjmu bledomodrému bicyklu.

Dizajn a konštrukcia

Batoh je výrobcom primárne určený pre cyklistické a bežecké aktivity, sekundárne na jednodňové túry. Nemá vrchlík, ten nahrádza predné vrecko s vertikálnym zipsom prakticky cez celú jeho dĺžku. Je potrebné byť opatrný pri vyberaní maličkostí, na ktoré je určené. V prípade, ak na batoh prichytíte prilbu, už sa do tohto vrecka nedostanete.

Hlavná komora je dostatočne veľká na všetko potrebné pri nenáročnej jednodňovke. Vstupný zips siaha na bokoch až dolu k elastickým bočným vreckám, vďaka čomu je prístup do hlavnej komory pohodlný. Zaujímavý je doplnkový zips okolo celého batoha, ktorým je možné zväčšiť resp. zmenšiť hlavnú komoru podľa potreby. Deklarovaný rozdiel v objeme je 3 litre. Vnútri vo vrchnej časti je malé bezpečnostné vrecko určené na doklady a peniaze. Je zo sieťoviny, vďaka čomu hneď vidím, či je v ňom vec, ktorú práve hľadám. Je v ňom aj pracka určená na prichytenie kľúčov.

V dolnej časti batoha je zvonku zips, cez ktorý sa dostaneme do malého vrecka. V ňom je miesto pre diel, s ktorého pomocou možno spredu pripnúť cykloprilbu. Do tohto vrecka vedie ešte ďalší zips na samom dne batoha - slúži pre vytiahnutie pláštenky do dažďa. Jej rozmer je tak akurát, uvítala by som, keby výrobca trochu pridal, veď na batohu môžu byť aj pripnuté veci zvonka.

Uchytenie prilby treba nacvičiť, keďže sa zapína v hornej časti po bokoch pomocou oliviek, ktoré treba prevliecť cez nie práve elastické malé očká. Na prvýkrát mi to nešlo a až po konzultácii som nacvičila správny postup. Ťažšie zapínanie má však aj svoju výhodu, bezpečnejšie zaisťuje prilbu, ktorá pri nosení nezavadzia a určite ju nestratím.

Priestor na vodný rezervoár je mimo hlavnej komory a dostaneme sa k nemu cez zips v mieste, kde sú k batohu prišité ramenné popruhy. Veľkostne je vhodný pre 2-litrový rezervoár, prípadne 3-litrový, avšak naplnený najviac do dvoch tretín. Rezervoár sa prichytáva pomocou suchého zipsu. Hadička má vývod v strede medzi ramennými popruhmi. Keďže však vodný vak nepoužívam, priestor poslúži napr. pre mapu, ktorá sa v ňom nepokrčí a je stále v dosahu.

Ramenné popruhy sú dosť široké a vďaka sieťovine aj odvetrané. Ich prišitie k batohu v oblasti nad lopatkami je trochu mohutné a tým menej pohodlné. Spojenie ramenných popruhov vpredu hrudným pásom netlačí a drží ramenné popruhy v ideálnej polohe. Integrovanú píšťalku oceňujem, keď mi môj spolucyklista uniká. Jednoducho si na neho hvizdnem!

Dva páry kompresných popruhov na bokoch sú dostatočné a pomôžu upraviť batoh do potrebnej veľkosti. Uchytenie paličiek je možné iba kompresnými popruhmi, samostatný systém pre ne batoh nemá.

Chrbtový systém

Chrbtová časť nesie názov D. N. S. (Dry Net System) - ide o odvetraný chrbtový systém so sieťkou. Lukovitý tvar zabezpečujú dve vertikálne rovnobežné duralové výstuhy po celej výške batoha. V bedrovej časti je ešte jedna priečna výstuha spojená nitmi s vertikálnymi do jedného celku. Konštrukcia je veľmi pevná a preto by nemalo dochádzať k deformácii ani pri nešetrnej manipulácii.

Vzdialenosť batoha od sieťky zabezpečuje dostatočné vetranie, ktoré je najmä v teplom počasí veľmi príjemné. Hoci na druhej strane vo veternom a chladnejšom počasí by sa hodilo zateplenie chrbta batohom. Polstrovaný bedrový pás dobre sedí, netlačí a váha celého batoha tak nie je iba na pleciach. Zaistenie batoha v oblasti pása má nevýhodu v krátkych popruhoch, ktoré svojou dĺžkou zodpovedajú skôr ženskej postave. Nie je možné mať na túre spoločný batoh s trochu silnejším partnerom a striedať sa v jeho nosení.

Materiály

Batoh je vyrobený z husto tkaného polyesteru Diamond HD 210D. Ide o tenší materiál, no na omak pôsobí solídne pevným dojmom a batoh si drží dobrý tvar. Zipsy so šnúrkovými úchopmi sú bezmenné. Plastové spony na bočných kompresných popruhoch a bedrovom páse sú Duraflex, hrudný popruh s píšťalkou je ITW Nexus.

Skúsenosti z používania

Batoh som začala používať v rámci jarných poldenných vychádzok do Malých Karpát, prípadne na bicykli. Jeho veľkosť je mi tak akurát aj bez rozopnutia expanzného zipsu, takže pre prípad potreby mám rezervu. Na chrbte sedí dobre ako pri chôdzi, tak aj pri jazde. Pre väčšie pohodlie mi chýbajú malé vrecká v rámci bedrového pásu na drobnosti, kvôli ktorým nemám chuť dávať batoh dolu z pliec – tyčinka na pery, papierová vreckovka, telefón, drobné na kofolu...

Keďže používaniu vodných rezervoárov neholdujem, vodu dávam do bočných vreciek. Tie vďaka elastickému materiálu a dolnému kompresnému popruhu výborne udržia 0,75-litrovú fľašu alebo pollitrovú termosku. Väčšinou kombinujem fľašu na vodu a termosku na čaj. Použitie klasickej 1,5-litrovej PET-ky neodporúčam, manipulácia s batohom je následne nepohodlná.

Ferrino Zephyr 25+3 by som teda odporúčala najmä pre jednodňové použitie na menej náročných túrach alebo na bicykli.

Fórum 7 príspevkov
Batoh Ferrino Zephyr 25+3 01/06/16 17:02 7 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Recenzia Príbehy vrchov Dnes by som vám rada predstavila pomerne čerstvú publikáciu z vydavateľstva DAJAMA Príbehy vrchov, ktorej autorom je Marián Grebáč. Kto si v tejto chvíli spomenie na zaujímavé rozhlasové reportáže rovnakého autora z cyklu Genius loci - túry podľa literatúry, ten je na správnej stope. Príbehy vrchov, spomínaných v literárnych dielach slovenských prozaikov i básnikov, a života ľudí žijúcich v dolinách pod nimi, spojených s turistikou dneška. 12/12/18 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Recenzia Od hradu k hradu – 2. diel Keď vytiahnem z knižnice akúkoľvek knižku o hradoch a zámkoch, malý Kubko je hneď pripravený na spoločné čítanie. A tak kúpa 2. dielu knižky Od hradu k hradu z edície po Slovensku od vydavateľstva Dajama nebola žiadna náhoda. V pravom hornom rohu má ikonku turistu aj cyklistu. Nápad spojiť pre hradomilov do jedného celku dva rôzne hrady, zrúcaniny či ruiny, je zaujímavý nielen návštevou stavieb voňajúcich históriou, no zároveň aj možnosťou absolvovať pešiu túru či zabrať do pedálov bicykla. 19/09/18 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Recenzia Najkrajšie cyklookruhy 2. diel Poznáte už dlhšie moju slabosť na knižky, mapy, atlasy a ďalšie tlačoviny voňajúce novotou. Do kníhkupectva chodím najradšej sama a nikdy neodídem naprázdno. Neobídem stojany s turistickými knižkami. Všetko nové si prezriem a vždy nájdem dôvod na kúpu. Naposledy som si moju cykloturistickú knižnicu obohatila o druhý diel Najkrajších cyklookruhov od vydavateľstva Dajama. V knižnici mám samozrejme aj prvý. 21/06/18 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Najnovšie články na titulke
 
Túra Česká Kanada počas Veľkej noci Aj tento rok som privítal ponuku a s kamarátmi z TK Štart som sa rozhodol, ako pešiacka menšina, stráviť Veľkonočné sviatky. Pelé vybral Českú Kanadu a ubytovanie v kempe Komorník pri rybníku podobného mena a obci Strmilov. Dopravili sme sa sem v piatok piatimi autami pätnásti a desať bicyklov. Cestou sme sa zastavili v Jindřichovom Hradci a prezreli si pekné historické mestečko, zámok a Krýzovy Jesličky. Vraj je to najväčší, ľudový, pohyblivý Betlehem na svete s dĺžkou 17 m. Po príchode do kempu som obišiel rybník, ktorý je obklopený lesíkom, a tak množstvo chát nie je až tak na očiach. dnes Miroslav Svítek Svet
Túra Kalinovo – Bôrček – Breznička Mala to byť čisto botanická akcia! Chcela som nafotiť korunkovku strakatú a krivec najmenší. Cestou od jednej lokality k druhej sme však prešli krajinou, ktorá je síce turistom neznáma, ale určite nie nezaujímavá. Radi sa túlame menej známymi lokalitami a vždy tam dačo objavíme. Zaujímavé bývajú aj reakcie miestnych ľudí, s ktorými sa občas dáme do reči. Najskôr sa veľmi prekvapia, keď zbadajú turistov, potom sa pýtajú odkiaľ sme, no a keď počujú Zvolen, prekvapia sa ešte viac. Ich reakcia je väčšinou v duchu: „Veď nie tu, ale tam máte hory!“ Ale sú doslova hrdí, keď pochválime ich kraj, aj keď občas, akoby tomu ani neverili. včera Danka Tomášiková Juhoslovenská kotlina
Túra Bzovská motanica a prieskum Horných Fafákov Moja prvá túra osadami Veporských vrchov resp. Podpoľania sa konala pred 4 rokmi a bola naj - naj - naj. Nasledujúca sa mi podarila až na jeseň predminulého roka. Preto som si povedal, že nebudem otáľať s ďalšou návštevou, a tak sa mi podarilo jeden augustový víkend 2018 stráviť na značených, ale aj neznačených cestách západnej časti Veporských vrchov. 18/05/19 Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Batoh Ferrino Zephyr 25+3 01/06/16 17:02 7 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Ferrino
 • Model
  • Zephyr 25+3
 • Typ
  • jednodňový batoh na turistiku alebo na bicykel
 • Materiály
  • polyester Diamond HD 210D, Duraflex, ITW Nexus
 • Hmotnosť
  • 950 g
 • Farebné kombinácie
  • modrá, oranžová, zelená, čierno-oranžová
 • Páči sa mi
  • komora na vodný rezervoár prístupná bez otvárania hlavnej komory, dizajn, farba, odvetraný chrbtový systém
 • Nepáči sa mi
  • chýbajúce vrecko integrované do bedrového pásu na maličkosti, krátky bedrový popruh
 • Infocena
  • 69,- €
 • Obchody v HIKING adresári
  • HUDYsport - Banská Bystrica » viac
   Outdoor Šport Manín - Považská Bystrica » viac
   Trekland - Žilina » viac
   Adam Sport - Ružomberok » viac
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.7 (0.23)