Túra

Svišťovka, Kopské sedlo a Monkova dolina

20. 06. 2011
Keď som prvý raz uvidela masív Belianskych Tatier, nevedela som od nich odtrhnúť oči. Stála som na Veľkej Svišťovke ako prikovaná a vôbec ma nezaujímal zostup na chatu pri Zelenom plese. V ten deň sme z chaty išli „len“ do Kopského sedla a dolu Zadnými Meďodolmi a Javorovou dolinou do Tatranskej Javoriny. Na túru do Belianok som si počkala do roku 2009, kedy sa Monkova dolina otvorila aj smerom dole – nikdy som totiž nenašla medzi známymi toho, kto by bol so mnou ochotný prejsť Monkovu dolinu smerom hore.

September je na turistiku vo Vysokých Tatrách ideálne obdobie. Počasie zvykne mať stály charakter a prudké výkyvy typické pre jar a leto už nie sú také časté. Obvykle stačí pozrieť predpoveď počasia a vývin oblačnosti a viete, na čo sa pripraviť. Aj zamračené ráno môže byť dobrým štartom na výlet – nemusí zákonite znamenať búrku či vytrvalý dážď. Na druhú stranu sa v takomto prípade treba zmieriť s obmedzenými výhľadmi a viditeľnosťou. Čo je ale hlavné – teploty sa pohybujú okolo príjemnej "dvacky", a to je na akúkoľvek túru príjemnejšie ako tropické horúčavy.

Skalnaté pleso – Svišťovka – Zelené pleso

Na Skalnaté pleso (1751 m) sme sa ako správne Bratislavou skazení lenivci vyviezli z Tatranskej Lomnice lanovkou. Nevedeli sme presne, aká túra nás čaká – terén sme poznali len po Kopské sedlo, a tak sme si radšej šetrili sily. (Pri zostupe Monkovou dolinou sme za tento nápad ďakovali Bohu.) Tí, ktorí si chcú cestu k plesu vyšliapať pešo, môžu ísť z Tatranskej Lomnice po zelenej značke až hore. Terén je pomerne prudký a výstup kosodrevinou a zvyškami lesa trvá približne dve a pol hodiny. Druhou možnosťou je štartovať z Hrebienka (kam sa dostanete buď lanovkou alebo po zelenej značke zo Starého Smokovca), ísť po červenej ku križovatke pri Zamkovského chate a pokračovať po červenej Tatranskou magistrálou až ku Skalnatému plesu. Cesta je príjemnejšia, stúpanie nie je také prudké a oproti priamej trase z Lomnice ušetríte asi pol hodinu.

V čase nášho príchodu na Skalnaté pleso sa po okolí už prechádzali prví turisti, ktorí čakali na lanovku na Lomnický štít (2633,8 m). Počasie im veľmi neprialo – oblaky zakryli Lomničák aj okolité kopce. Chvíľu sme premýšľali, či to neotočíme na Zamkovského chatu (1475 m) a neurobíme si tento výlet inokedy, ale nakoniec sme sa predsa len vydali po červenej značke mierne strmým výstupom po skalách hore na vrstevnicu, po ktorej vedie skalnatý turistický chodník na Veľkú Svišťovku (2037,4 m). Keďže túto trasu už sme prešli niekoľko ráz, foťáky sme nechali oddychovať a približne o necelú hodinu sme sa dostali do Sedla pod Svišťovkou (2023 m). Celú dobu sme sledovali oblaky a hmlu valiacu sa dolu do doliny, ktorá nás nútila pridávať do kroku.

Pred sedlom, pri ústí do Huncovskej kotliny (1893, 1m) sme si spravili krátku pauzu a nahliadli do mapy, aké alternatívy nám v tomto počasí Tatry ponúkajú – ani jeden z nás nepoznal terén v Monkovej doline, vedeli sme len, že prevýšenie je približne 900 m a či smerom dolu alebo hore to v daždi alebo hmle nebude nič príjemné. Definitívne rozhodnutie zmeniť trasu sme odložili na chatu pri Zelenom plese (1551 m) – a spravili sme dobre. Keď sme vyliezli na Veľkú Svišťovku, privítali nás slnkom zaliate Belianky. Kde-tu nad nimi poletoval obláčik. Ako na dlani sme mali Predné Meďodoly, Jatky, Beliansku kopu (1832 m), Hlúpeho (2060,8 m), Ždiarsku vidlu (2141,6 m), Havrana (2151,6 m) aj Nového (2009,6 m). A znova som si povedala, že jedného dňa vyleziem aj na ten Jahňací štít (2229,6 m).

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Zostup z Veľkej Svišťovky k chate pri Zelenom plese pokračuje po červenej značke kosodrevinou a je oveľa strmší a kľukatejší, ako výstup na ňu od Skalnatého plesa. V spodnej časti je niekoľkometrový úsek istený železnými reťazami a dá sa zvládnuť bez väčších problémov. Od tohto úseku je to k chate naozaj už len kúsok. Nám sa však tento raz zdal nekonečne dlhý – kamarátovi diabetikovi začala klesať hladina cukru v krvi. Dostal ako prvú pomoc horalky, no všetci sme veľmi dobre vedeli, čo bude nasledovať, ak sa v krátkom čase nedostane k jedlu.

Na chate sme boli do hodiny od začiatku zostupu a keďže sme mali približne polhodinovú rezervu, radšej sme si spravili dlhšiu pauzu, prezliekli sme sa a kamarát sa poriadne najedol. Až do Ždiaru už takúto možnosť mať nebudeme – na trase nie sú žiadne horské chaty, preto treba vopred myslieť na zásoby vody a jedla.

Kopské sedlo - Široké sedlo – Monkova dolina – Ždiar

Do Doliny Bielych plies nám to po kamenistom chodníku vedúcom kosodrevinou a značenom červenou značkou trvalo slabú polhodinku. Za sebou sme nechali Kežmarský a Lomnický štít, aj Svišťovku. Na tej čoraz viac pribúdalo turistov. Pri prechádzaní popri Trojrohom plese nám tichú spoločnosť robil Jahňací štít so svojím severovýchodným hrebeňom a dával tušiť výstup kosodrevinou do Predného Kopského sedla (177 8m). Ten je vo svojej najstrmšej časti zabezpečený drevenými brvnami, ktoré v ňom tvarujú niečo ako schody. Pri Veľkom Bielom plese sme odbočili z červenej turistickej značky doľava na chodník značený modrou a o necelú polhodinku sme boli v sedle.

Z Predného Kopského sedla sme pokračovali po modrej značke lúčnym terénom miernym zostupom do Kopského sedla (1750,2 m), kde sme si dali kratšiu pauzu a my fotografiami posadnutí sme si urobili niekoľko záberov Tatier zo zadnej strany. Nad nami sa týčil Hlúpy, za ktorým je Široké sedlo (1825,5 m), tvoriace záver Monkovej doliny. Do toho nás doviedla zelená značka, na ktorú sme odbočili v Kopskom sedle, krásnymi lúkami plnými kvetov. V Širokom sedle sme sa zastavili opäť – na tú nádheru, ktorú si pre nás príroda pripravila, sme sa nevedeli vynadívať. Okrem toho sme zaregistrovali vrtuľník horskej záchrannej služby, ktorý krúžil niekde v oblasti Kolového štítu ( 2418,1 m). Zaujatí sme nahlas premýšľali, či ide len o cvičenie, alebo niekto v oblasti hrebeňa Kolových veží potrebuje pomoc. Vrtuľník odletel do Poľska a o chvíľu bol späť. Pri maximálnom priblížení objektívu na fotoaparáte sme zistili, že o cvičenie bohužiaľ nejde. Ako sme sa dozvedeli večer, z hrebeňa spadol martinský horolezec.Vrtuľník naložil jeho kamarátov, ktorí už neboli schopní pokračovať vo výstupe, odviezol ich do Popradu a vrátil sa nazad – hľadať telo. 200m dlhý pád nemal horolezec šancu prežiť. (Hrebeň Kolových veží je známy tým, že je úzky a horolezci sa po ňom doslova súkajú na zadkoch smerom hore.) Aj toto sú Tatry.

Po krátkej debate s miestnym horalom, ktorý robil sprievodcu vietnamskému turistovi, sme sa vydali po zelenej značke dolu Monkovou dolinou. Širokým úplazom nám to išlo jedna radosť – trávnatý terén sa mierne zvažoval nadol a aby sme šetrili kolená, zdolali sme ho za krátky čas prískokmi. Kde-tu sa na nás prišli pozrieť aj kamzíky – to kvôli ich ochrane bola Monkova dolina roky smerom dolu zavretá, aby sa znížil počet turistov. Ako nám vysvetlil miestny, veľmi dlho tu kamzíkov nebolo vidieť vôbec. Teraz sa situácia zlepšila a pri troche šťastia má človek možnosť vidieť aj početnejšiu skupinu.

Pod Hlásnou skalou sa terén začal zvažovať oveľa prudšie a my sme museli nasadiť normálne tempo. Cesta sa kľukatila popri vodopáde, ktorý v týchto miestach tvorí Rígeľský potok, a práve tu sme naklesali najviac výškových metrov. Pocítili to aj naše kolená a bedrové kĺby. Keď sme po pravej strane minuli Lastovicu (1405 m), dostali sme sa do lesa a terén sa znova vyrovnal. Na šťastie. Náš nový známy – vietnamský turista – už v týchto miestach cúval. Tak veľmi ho boleli v topánkach prsty na nohách, že nedokázal strmý zostup zvládnuť, musel sa otočiť a ísť chrbtom k začiatku doliny. Bolo nám ho úprimne ľúto – aj my sme si totiž v lese povedali, že Monkova dolina smerom dolu nikdy viac.

Konečne sme sa pri zapadajúcom slnku po takmer troch hodinách dostali k začiatku Monkovej doliny s mýtnym domčekom. Odbočili sme doprava a pokračujúc ďalej po zelenej značke do obce Ždiar sme minuli hotel Magura. V Ždiari sme boli okolo pol deviatej večer a keďže sme na zastávke nenašli cestovný poriadok (niekto ho asi strhol), zavolali sme na chatu do Novej Lesnej kamarátovi, ktorý po nás prišiel autom. Unavení, ale šťastní sme si v Novej Lesnej dali večeru, na chate sme sa osprchovali a odpadli sme do postelí.

Aj napriek tomu, že išlo o pomerne náročnú túru plnú prevýšení a najmä klesaní, stála za to. Belianske Tatry ponúkajú turistom úplne iný svet ako hlavné štíty a doliny našich veľhôr. V sekunde sa ocitnete medzi pohoriami porastenými lúkami, hrajúcimi všetkými farbami a holé skaly s kosodrevinou nechávate ďaleko za sebou.

Fakty pre peší variant z Tatranskej Lomnice bez použitia lanovky:
- 24 km
- stúpanie 1750 m
- klesanie 1725 m

Fórum 42 príspevkov
Svišťovka, Kopské sedlo a Monkova dolina 29/12/13 08:49 42 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Hrebienok – Tatranská Lomnica Jarné prázdniny sme sa nakoniec rozhodli stráviť vo Vysokých Tatrách. Ako východiskový bod vyhrala Tatranská Lomnica, odkiaľ sa dá v pohode všade dostať vláčikom a nemusím riešiť presuny autom, ani plné parkoviská. A keď sme boli vo Vysokých Tatrách, nemohli sme minúť Studenopotocké vodopády. 09/07/20 Martina Haratíková Vysoké a Belianske Tatry
Túra Hrad Uhrovec – okruh z Jankovho vŕšku s Jankom Keďže sa nerada vraciam rovnakou trasou, akou som išla do cieľa, ak je čo i len trošku možné urobiť si okruh, idem po tejto možnosti ako pes po údenom. V prípade hradu Uhrovec to nebolo inak. Sadla som si k počítaču, otvorila hikeplanner a pustila sa študovať mapu. Ono, možností až tak veľa človek nemá, ak sa potrebuje vrátiť do východiskového bodu, kde nechal auto. A tak padla voľba zobrať to z Jankovho vŕšku na Kňažinové lúky, odtiaľ k hradu Uhrovec a od hradu po modrej nazad na červenú. 03/07/20 Martina Haratíková Strážovské vrchy
Túra Mokrou dolinou na Čiernu skalu so synom Po utorkom výlete do Jánošíkových dier sme si žiadne ďalšie plány nerobili. Dohoda znela jeden výlet v týždni. No úlohy sa nám podarilo dokončiť už v stredu, čakal nás predĺžený víkend a mne sa ničnerobenie a polihovanie pred telkou striedané s prechádzkou na Draždiak či k Malému Dunaju nechcelo zbytočne predlžovať o ďalší deň. Prezrela som si preto môj zoznam výletov, naplánovaných do konca školského roka, a voľba padla na Plavecký kras. 18/06/20 Martina Haratíková Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Púchov - Lednica - Vršatec Je pol piatej pred večerom a začínam túru. Dnes to ani túra nebude. Potrebujem len dôjsť na miesto, kde strávim nasledujúcu noc. Ono vlastne ani nezačínam, kráčať som začal už o šiestej ráno v Považskej Bystrici. Len teraz sa odpojila na púchovskej, asi najnovšej železničnej stanici na Slovensku, polovica výpravy a nasadla na vlak. Tým sa zásadne mení charakter môjho putovania po turisticky zaujímavých miestach Považia. Navliekam ich ako perly náhrdelníka na šnúru mojej trasy. dnes Vladimír Mikuš Biele Karpaty
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. včera Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Túra Slovenskom 4: Zamagurie, Spiš a Šariš Štvrtá časť môjho putovania „od domu až domov“ okolo Slovenska. V tejto časti prejdem cez Pieniny, Ľubovniansku vrchovinu, Čergov, Branisko a Čiernu horu. 16/01/21 Pavel Forgáč Čierna hora, Branisko, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Svišťovka, Kopské sedlo a Monkova dolina 29/12/13 08:49 42 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké a Belianske Tatry
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 2037 m n. m.
  • min: 900 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 850 m
  • klesanie: 1725 m
 • Vzdialenosť
  • 17 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 01.09.2009
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1883 ° SŠ
   dĺžka: 20.2333 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.2672 ° SŠ
   dĺžka: 20.2853 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Tatranská Lomnica (potraviny), Skalnaté pleso, Chata pri Zelenom plese, Ždiar
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Poprad (vlak, bus) - Tatranská Lomnica (vlak, bus) - Skalnaté pleso (kabínková lanová dráha)
   Ždiar (bus) - Tatranská Lomnica (vlak, bus) - Poprad (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.28 (0.61)