Túra

Suchá Belá a Prielom Hornádu

08.08.11
Výlety do roklín Slovenského raja majú vždy svoje neopakovateľné čaro. Môžete tam chodiť pokojne každý rok a vždy budete mať pocit, že prechádzate novým miestom. Po jarnom topení snehov neostane kameň na kameni a príroda nám tak ponúka neopakovateľné scenérie, ktoré určite stojí za to vidieť. Občas sa stane, že sú rokliny dočasne kvôli záplavám uzatvorené, kým pracovníci národného parku obnovia všetky drevené lávky a rebríky, preto keď plánujete výlet do tejto časti Slovenska, najskôr si zistite, či nepôjdete nadarmo.

Podlesok – Suchá Belá – Kláštorisko

V jedno pekné septembrové ráno sa rozhodujeme, či z chaty v Novej Lesnej ísť na túru do Vysokých Tatier alebo do Slovenského raja. Vyhráva Slovenský raj, a tak balíme oblečenie, vodu, jedlo i mapu a sadáme do auta. V Hrabušiciach odbočujeme doprava na cestu k parkovisku na Podlesku, kde platíme za celodenné státie asi 2,- €, vyzúvame botasky, meníme ich za pevné trekové topánky, ešte poplatok za vstup do národného parku (1,50 €) a rýchlym krokom sa vydávame k začiatku rokliny.

Je deväť hodín ráno a turistov je v tejto oblasti už požehnane – ostatne vybrali sme si tiesňavu, ktorá je hlavne vďaka svojej dobrej polohe (blízkosť k trvale osídleným ľudským obydliam a parkovisku) veľmi obľúbená a navštevovaná turistami z blízkeho i širšieho okolia. V teréne to znamená najmä prestoje pod rebríkmi, na stupačkách a reťaziach a v prípade nedisciplinovaných turistov zvýšené nebezpečenstvo úrazu.
Pár metrov za chatkami s občerstvením sa napájame na zelenú turistickú značku a dolinou potoka sa vydávame do rokliny. Názov Suchá Belá je príznačný – potok je len kde-tu, väčšinou nás sprevádzajú iba suché skaly či kamene a chodník je na viacerých miestach robený štýlom „nájdi si svoju vlastnú cestu“. Tam, kde to potok predsa len nedovoľuje, vedú naše kroky na horizontálne drevené rebríky, ktorých je v roklinách Slovenského raja neúrekom.

Po niekoľkých minútach chôdze prichádzame k Misovým vodopádom, kde na nás čakajú prvé kovové rebríky. Vodopády vedú cca 30 m vysokou skalnou stržou, ktorá je „misami“ rozdelená na niekoľko častí. Rebríky, vedúce vodopádmi sú plné turistov. Kým čakáme na ich uvoľnenie, fotíme si okolie, vodopády, sami seba pod vodopádmi a dávame si inštrukcie, kde sa budeme čakať. Sme štyria, no zďaleka nie sme v tejto časti Slovenského raja jediní. Stratiť sa síce nie je momentálne kde, no neradi by sme si mizli z dohľadu. V hornej časti nás okrem rebríkov čaká aj pár stupačiek, upevnených v skalnej stene nad vodopádmi, ktoré sú istené (podobne ako niektoré rebríky) reťazami.
Stupačky a rebríky nás vedú nádhernými miestami, z ktorých môžeme pozorovať krásu, ktorú tu príroda vytvorila. Menšie či väčšie vodopády, malé jazierka (hrnce) sfarbené do zelena, naplavené drevo meniace sa pôsobením vápenatej vody na kameň, to všetko ponúka Slovenský raj turistom, ktorí sa rozhodnú ho navštíviť.

Nad vodopádmi sa nachádza najužšia časť celej tiesňavy s názvom Roklina - je široká len jeden meter. Hneď za „tunelom“, ktorý Roklina vytvorila, na nás čaká ďalší vodopád – Okienkový. Vodopád je vysoký 13 metrov a názov dostal vďaka skalnému oknu, ktoré sa nachádza tesne vedľa neho v jeho hornej časti a ktorým vedie aj turistická trasa. Ľudí tu našťastie nie je tak veľa ako pri predošlých vodopádoch. Jednak sme časť z nich nechali za sebou a jednak tým, že sme vždy čakali, kým sa uvoľnia rebríky, získavali tí pred nami dostatočný náskok na to, aby prešli roklinou oveľa skôr ako my.

Za Okienkovým vodopádom nás čaká tretí, Korytový vodopád. Ten je vysoký 9 m a voda, ktorá ním preteká, si v týchto miestach vytvorila vcelku impozantné koryto (odtiaľ názov). Ani netreba pripomínať, že aj tento vodopád obchádzame po reťazami istených stupačkách a po rebríkoch.

Posledný vodopád, ktorý na svojej ceste tiesňavou prechádzame, je Bočný vodopád, za ktorým nasleduje Kaskáda, roklina sa rozširuje a lesnou cestou nás miernym stúpaním vedie na svoj vrchol.

Tu končí zelená turistická značka a každý návštevník má na výber, kadiaľ bude pokračovať. My volíme žltý chodník vedúci Glackou cestou, z ktorého sa po necelej pol hodinke pripájame k červenej značke na Kláštorisko. Čistinka so zrúcaninami starého kláštora ponúka za dobrého počasia krásne výhľady na Vysoké Tatry, ktoré sa určite oplatí vidieť. Opierame sa o jeden zo stohov slamy, vyberáme proviant a hľadiac na naše veľhory dopĺňame energiu. Možnosť najesť a napiť sa je samozrejme aj na Chate Kláštorisko, no je tak preplnená, že radšej volíme svoje vlastné zásoby a vychutnanie si jedla v kľude, ďalej od hlavného davu ľudí.

Kláštorisko – Prielom Hornádu – Podlesok

Pozeráme do mapy a volíme pokračovanie po červenej smerom k Letanovskému mlynu, kde sa napájame na modrý a zároveň náučný chodník, vedúci Prielomom Hornádu. Zostup lesom je strmý a dáva zabrať našim kolenám. Po pol hodine sme dole, zastavujeme sa pri Letanovskom mlyne, dávame si polievku, obdivujeme okolie a pomaly sa vydávame na cestu späť k autu.

Rieka Hornád v týchto miestach počas svojho pôsobenia vytvorila nádherné zákutia, pri pohľade na ktoré sa priam zastavuje dych. Skalné steny ju kde-tu zovierajú do svojho mocného objatia, inde jej dávajú voľnosť a človek tam môže zísť až dole k vode.

Na celom chodníku sa nachádza sedem kovových mostov a lávok, asi 320 m reťazí, 140 stupačiek a zhruba 70 m drevených lávok. Väčšina z nich je umiestnená práve v časti, ktorou prechádzame od Letanovského mlyna nazad na Podlesok. Chodník je obojsmerný, preto hlavne na stupačkách, ktoré sa nachádzajú na exponovaných skalných stenách, je vždy potrebné dávať pozor, či v protismere už niekto na trasu nenastúpil – v takom prípade je lepšie počkať. Rozhodne sa nesnažte turistom v protismere vyhýbať priamo na stupačkách!

Približne v polovici cesty míňame odbočku do Kláštorskej rokliny, najmenšej tiesňavy Slovenského raja. Je síce maličká, no turistom to vynahrádza v plnej miere svojou krásou. Tento raz však pokračujeme ďalej po modrej a návštevu rokliny nechávame na iný deň.

Po dvoch hodinách plných fotenia a miestami aj adrenalínu sa dostávame do Hrdla Hornádu, odkiaľ to cez Helenčin skok na parkovisko Podlesok trvá slabých 15 minút väčšinou po asfaltke.

Fórum 29 príspevkov
Suchá Belá a Prielom Hornádu 18/08/17 15:35 29 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Jesenný Bärenschützklamm so šesťročným turistom Prvá túra po májovej operácii chrbtice. Čo vybrať? Kam ísť? Voľba najskôr padá na Hintere Tormauer, menšiu sestru známej Ötschergraben, ktorá je nazývaná aj Grand Canyon Európy. Plánovač túr na kompass.de ukazuje čas štyri hodiny celým okruhom, to sa dá zvládnuť. Počasie sa však rozhodne na víkend v tejto oblasti pokaziť, a tak operatívne meníme cieľ cesty. Vyberáme Bärenschützklamm, kde sme boli pred ôsmimi rokmi. Ale vtedy ešte bez drobca. 31/10/19 Martina Haratíková Svet
Túra Nockberge – zimný Wöllaner Nock a Mallnock Zadanie bolo jasné: „Vyber také miesto, kde budeš aj Ty mať čo robiť.“ A tak som vybarala – Bad Kleinkirchheim – St. Oswald v Korutánsku. Lyžiari lyžovali a ja som si užívala dva dni krásneho slnečného počasia s tak úchvatnými výhľadmi, že môj obľúbený Kitzsteinhorn sa môže schovať. Raz darmo, každá časť Álp má svoje nezameniteľné čaro. 02/04/19 Martina Haratíková Svet
Svet Jesenný Wasserlochklamm s 5-ročným šibalom Vo Wasserlochklamme som bola prvý raz v lete v roku 2011. Bola to jedna z prvých rakúskych roklín, ktoré som navštívila, a jej 67 m vysoký vodopád mi doslova bral dych. Keď sme posledný septembrový týždeň premýšľali, čo s krásnym slnečným víkendom, dlho som neváhala. Táto tiesňava je rozhodne miestom, kam sa oplatí vrátiť. 06/12/18 Martina Haratíková Svet
Najnovšie články na titulke
 
Prístrešok Chata Lesov SR Vydrica Pri mojom trojtýždňovom pobyte v kúpeľoch Sklené Teplice som neraz kráčal Vydričnou dolinou. Zatiaľ čo kroky drvivej väčšiny kúpeľných hostí sa končili pri odbočke k miestnej časti Sady, kde sa nachádzala stajňa miestneho salaša, ja som ju prešiel celú zopárkrát. Tak isto som vyšiel aj všetkými lesnými odbočkami z nej do okolitých lesov. Keď som si naplánoval, že neznačene prejdem cez Holý vrch Čečetkovým lesom na samotu Konice, narazil som pár metrov od asfaltky na chatu Lesov SR, štátny podnik Banská Bystrica, odštepný závod Žarnovica. dnes Miroslav Svítek Štiavnické vrchy
Túra Okolo Omšenia cez Baské, Homôľku a Bartošovicu Bez mučenia sa priznám, že Strážovské vrchy sú pre mňa takmer nedotknutým terénom. Lezenie pri Omšenskej Babe a silvestrovský pobyt v Chvojnici sa odohrali ešte hlboko v minulom tisícročí. Už ani neviem, prečo som sa začal ňúrať v mape práve okolo Omšenia – vrchy, výhľady, pramene, prístrešky – každopádne sa mi zrodil v hlave hrubý koncept. Najprv som mal ísť sám, ale potom sa Monike podarilo odtrhnúť sa od povinností, a tak sme mohli vyraziť v kompletnej zostave aj s Hugom a Čili. včera Pavol Timko Strážovské vrchy
Túra Mních z Martinčeka Liptov je plný skvelých miest ako stvorených pre výlet. Napriek tomu sa vám môže hodiť aj tento môj tip, vhodný najmä pre rodiny s deťmi. Vyberieme sa totiž na krátku prechádzku na vŕšok Mních, týčiaci sa rovno nad Ružomberkom. Výhľady sú zaručené. 17/10/19 Andrea Morongová Veľká Fatra a Choč

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Suchá Belá a Prielom Hornádu 18/08/17 15:35 29 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Slovenské rudohorie: Spišsko-gemerský kras – Slovenský raj
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 955 m n. m.
  • min: 545 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 540 m
  • klesanie: 540 m
 • Vzdialenosť
  • 15 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 01.09.2010
 • Štart trasy
  • šírka: 48.9642 ° SŠ
   dĺžka: 20.385 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9642 ° SŠ
   dĺžka: 20.385 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Podlesok, Kláštorisko, Letanovský mlyn, penzión Ranč, Spišská koliba na Podlesku
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Poprad (vlak, bu) – Spišská Nová Ves (vlak, bus) – Hrabušice, rázc. Podlesok (bus) / Vydrník (vlak, bus) / Hrabušice (bus) / Betlanovce (bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.87 (0.25)