Test

Varič Coleman F1 Power PZ

12.10.11
Známy výrobca zaslal do nášho skupinového testu najsilnejší variant turistického modelu F1 s udávaným výkonom 7000 W. Pri maximálnom výkone má spotrebu takmer pol kilogramu plynu na hodinu. Z týchto údajov je zrejmé, že pri narábaní s ním je nutné dávať pozor a nepreháňať to s výkonom. Či je varič okrem extrémneho výkonu aj efektívny a ergonomický, to sme zisťovali v teste.

Dizajn a konštrukcia

Vzhľadu variča dominuje rozmerný horák s priemerom 70 mm. Dierky pre plameň sú umiestnené po jeho obvode a smerujú pod 45° uhlom, čo naznačuje širšiu stopu plameňa. Vhodné budú preto nádoby so širším dnom, pri menších nebude možné dostatočne využiť ponúkaný výkon. Použitie širších nádob predpokladajú aj nožičky, ktorých priemer je v rozloženom stave 150 mm a fixujú sa aretačným mechanizmom. Pre ich rozloženie je nutné aretačnú skrutku najprv povoliť, čo uvoľní sivú podložku a následne rozložiť štvoricu nožičiek do prednastavených polôh a skrutku utiahnuť. Je to jednoduché, no treba si prítomnosť aretácie všimnúť pri prvom rozbalení a nekmásať nožičky násilím. V návode to samozrejme uvedené je – avšak kto si už číta návod na varič pred jeho prvým použitím, však?

Stabilita aj väčšej turistickej nádoby je vďaka aretačnému mechanizmu na dobrej úrovni. Materiál nožičiek je z tenšieho plechu, ktorý je limitujúcim faktorom. Subjektívnym maximom je cca 3,5-4 kg, čo pre potreby varenia 3-4 člennej skupiny plne postačuje. Ak by sme chceli variť naraz viac, aj tak by sústava kartuša-varič-nádoba bola príliš vratká.

Varič je určený pre turistické plynové kartuše EN417 so závitom typu 7/16 NS, ktoré sú najrozšírenejšie a nemal by preto byť problém kartušu kúpiť aj v zahraničí.

Výkon variča reguluje plynový ventil, ktorý sa ovláda pomocou drôtenej slučky. Vďaka jej dĺžke je menej pravdepodobné, že sa používateľ popáli o horúcu časť variča alebo o zohrievanú nádobu. Pohodlným doplnkom je piezozapaľovanie – jeho spínač je umiestnený vpravo od ventilu. Druhý koniec je integrovaný dovnútra horáka, takže nehrozí jeho poškodenie.

Palivo a hodnoty výrobcu

Výrobca odporúča plynové kartuše vlastnej výroby, ktoré obsahujú plynovú zmes propánu a butánu v bežnom pomere 30/70. Podľa návodu je použitie iných kartuší (t.j. aj iných zmesí) na vlastné riziko používateľa a výrobca to neodporúča. Coleman má k dispozícii 2 veľkosti – C250 a C500 s hmotnosťou plynu 220 g resp. 445 g.

Podľa údajov výrobcu je F1 Power PZ riadnym tryskáčom s výkonom až 7000 W, čomu má zodpovedať spotreba 490 gramov plynu na hodinu. Podľa jednoduchého výpočtu však tieto hodnoty nie sú ekvivalentné – pri výhrevnosti PB zmesi (cca 46 MJ / kg) je výkon buď 6250 W alebo spotreba plynu 550 g / hodina. Nič to však nemení na fakte, že práve tento varič je spomedzi štvorice testovaných najvýkonnejší.

Merania v domácich podmienkach

Podmienky:
objem vody – 1 liter, okolitá teplota – 22 stupňov, palivo – PB zmes 30/70. Ak je v tabuľke uvedené, bola uskutočnená simulácia vetra ventilátorom.

nastavenie ventilu nádoba ventilátor Δ m [g] Δ t [min] Δ T [°C] spotreba [g.h-1] výkon [W] účinnosť [%]
cca 50% ešus veľký nie 14 6:13 80 135 1724 52%
naplno ešus veľký nie 20 3:12 80 375 4785 36%
cca 50% ešus veľký áno 33 11:33 78 171 2187 22%
naplno ešus veľký áno 35 6:51 79 307 3912 21%
takmer naplno hrniec veľký nie 20 3:16 79 367 4687 36%
cca 70% hrniec stredný nie 16 4:18 79 223 2849 45%

Kompletnú tabuľku s meraniami nájdete » tu.

Hoci sa nepodarilo dosiahnuť výrobcom deklarovaný čas 2:30, varič je schopný dosahovať veľmi dobrý čas a to najmä v bezveterných podmienkach. Je to však za cenu nízkej efektivity. Treba preto vhodne regulovať výkon, aby sa zbytočne nemíňalo palivo. Vzhľadom na tvar horáka treba použiť nádobu so širším dnom, hoci prenáňať to netreba – veľký kuchynský hrniec dosiahol pri zohrievaní 1 litra vody rovnakú efektivitu ako hrniec veľkosti bežného ešusu.

Pre efektívnejšie využitie vlastností variča by sa hodil hrniec s výmenníkom tepla. Tam je dno totiž mierne vyvýšené, čo by pri širokom horáku pomohlo a unikajúce teplo z bokov by zachytávalo rebrovanie výmenníka.

Hlučnosť variča pri maximálnom výkone nameraná zo vzdialenosti 0,5 metra pomocou Android aplikácie je 78 dB. Kľudová úroveň v miestnosti bola 46 dB.

Dojmy z používania

Tento varič vo mne zanechal mierne zmiešané pocity. Na jednej strane disponuje veľkým výkonom, na strane druhej je tento výkon len málo využiteľný. Keď však kohútik priškrtíte a dáte pozor na efektívne využívanie plynu, razom máte k dispozícii slušného konkurenta pre iné variče – 14 g spotrebovaného plynu na zohriatie 1 litra vody nie je zlý výsledok, hoci vyše 6 minút je viac ako u konkuretov v teste. Keď to s výkonom preženiete, ohrev urýchlite, avšak plynová kartuša dlho nevydrží.

Počas používania som ocenil stabilitu bežného turistického riadu na štyroch nožičkách, ktorých aretácia je efektívna. S piezozapaľovaním nebol ani pri 8°C žiaden problém. Vysoké nadmorské výšky sa však nekonali. Aj tak však považujem piezo za potenciálneho kandidáta na poruchu a preto vždy nosím záložný zapaľovač alebo zápalky.

Pozitívne hodnotím hmotnosť variča, ktorá ostala napriek výkonnému horáku na akceptovateľnej úrovni. Dodávané textilné vrecúško príliš neochráni pred nástrahami preplneného turistického batoha, preto som varič nosil v hrnci. Vďaka textilnému vrecúšku sa hrniec vnútri nepoškriabe od variča.

Záver

Turistický varič Coleman F1 Power PZ disponuje veľmi vysokým výkonom. Ak s ním bude majiteľ narábať bez rozmyslu, bude kupovať jednu kartušu plynu za druhou. Pri rozumnom použití však vie byť hospodárny. Zlepšenie efektivity je možné docieliť nádobou so širším dnom, ideálne aj s výmenníkom tepla. Varič je vhodný do batoha aj pre ľudí, čo sú citliví na hmotnosť. Vzhľadom na vhodnosť použiť väčší hrniec odporúčam varič najmä pre použitie v 3-4 člennej skupinke ako jednotlivcovi.

Pozn. redakcie: Porovnanie a výsledok skupinového testu bude publikovaný v samostatnom článku.

Fórum 7 príspevkov
Varič Coleman F1 Power PZ 26/02/16 23:32 7 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Test Ponožky Hanwag Merino Trek, Merino Hike a Trek Bunion Vlnené aj syntetické ponožky majú svoje výhody – jedny vydržia dlho odolávať smradu, druhé zas lepšie odvádzajú pot a lepšie udržia nohu suchú. Veľa turistických ponožiek sa však snaží rôzne ich mixovať a využiť súčasne dobré vlastnosti syntetiky aj vlny. Tak je tomu aj pri Hanwag ponožkách. V priebehu letnej a jesennej sezóny sme vyskúšali viacero modelov – nižšie a tenšie Merino Hike, stredne hrubé Merino Trek a tiež variant pre haluxový palec, Bunion. 22/01/20 Ľubomír Mäkký Obutie
Podcast Kungsleden – turistika vo švédskom Laponsku Kungsleden je diaľková turistická trasa vo švédskom Laponsku. V 15. epizóde HIKING podcastu sa rozprávajú Ľubo s Palim o zážitoch z tejto trasy na sklonku tamojšej jesene. Reč bude o tom, aká je v severnom Švédsku príroda, ako sa tam turistika líši od nórskych Lofotov, aké sú turistické chodníky, značenie, horské chaty a s akými nástrahami sa museli vysporiadať. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Extra Aký bol rok 2019 – návštevnosť a najlepšie články Na konci kalendárneho roka je dobrá príležitosť obzrieť sa, ako vyzeral rok 2019 na stránkach nášho magazínu. Môžeme sa pochváliť, že naša návštevnosť opäť stúpla. Tradične aktívni autori nám aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Viac sme sa venovali témam ochrany prírody, keďže zachovaná príroda je okrem iných dôležitých dôvodov pre turistov nepostrádateľná aj z hľadiska vykonávania nášho koníčka. Pozrieme sa na najčítanejšie články tohto roka a pridávame tipy aj na ďalšie, ktoré ste možno prehliadli, ale stoja za prečítanie. A na záver nazrieme do najdiskutovanejším tém v našom fóre. 30/12/19 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Najnovšie články na titulke
 
Túra Zimné krásy pohoria Vtáčnik Pohorie Vtáčnik možno na prvý pohľad na mape veľmi nevyniká medzi ostatnými pohoriami a ten, kto ho nepozná, možno vybehne na najvyšší vrch, ale ďalej už pohorie neskúma. Najlepšie to vidieť v zime, keď sú cestičky na najvyšší bod vychodené, ale v iných častiach pohoria sa sotva dá nájsť nejaká ľudská stopa. Pritom je od vrcholu Vtáčnik len asi 15 minúť chôdze vzdialený vrch Kláštorská skala, ktorej vrchol tvorí zaujímavé skalné mesto. A toto je jedna veľká jedinečnosť pohoria. dnes Pavel Forgáč Vtáčnik
VHT Mengusovský Volovec – okruh cez Žabie plesá Ako turista začiatočník, postupne objavujúci krásy Vysokých Tatier, som sa dostal do situácie, kedy mi Ostrva a Svišťovka nestačili, no Kriváň či Rysy boli ešte príliš vysoko. Keďže ma turistika pochytila pomerne ďaleko od mladosti, do atletických výkonov sa už nevrhám po hlave a k svojim limitom sa radšej približujem pomaly a opatrne. včera Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry
Útulňa Gálová na Smrečinke Kedysi tu boli krásne smrečiny a chodníčky porastené machom, na zamokrených miestach drevené lávky, aby sa dalo bezpečne ísť lesom. Dnes je tu les vyrúbaný a Prednú Gálovú pretínajú zvážnice, ktoré tu vyrástli ako huby po daždi, keď sa začala likvidovať kalamita. Čo ostalo, sú krásne výhľady na Kráľovu hoľu, hrebeň Vysokých Tatier a údolie Slanej. Tiež veľa čučoriedok, brusníc a výborná voda v studničke pod Prednou Gálovou. Tak sa v mapách nazýva lokalita a pretína ju Cesta hrdinov SNP. 22/02/20 Anna Lenkeyová Volovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Varič Coleman F1 Power PZ 26/02/16 23:32 7 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Coleman
 • Model
  • F1 Power PZ
 • Typ
  • plynový turistický varič
 • Hmotnosť
  • 145 g
 • Páči sa mi
  • extrémny výkon, stabilné nožičky s možnosťou aretácie, piazozapaľovanie integrované do horáka, hmotnosť, drôtený predlžovák ventilu
 • Nepáči sa mi
  • nožičky mohli byť z pevnejšieho materiálu, maximálny výkon je ťažko využiteľný
 • Ostatné info
  • kartuša EN 417 so závitom, spotreba plynu 490 g/h, výkon 7000 W, ohrev 1 litra do 3 minút (údaj výrobcu), piezozapaľovanie
 • Infocena
  • 43 €
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.69 (0.15)