Recenzia

S batohom po Slovensku – Okolie Košíc

20.01.06
Tento zväzok s podtitulom Volovské vrchy je síce dvanástym z edície, no rozhodne nie tuctovým počinom autorského kolektívu, ktorý nám pripravil zaujímavé čítanie. Rozmerovo malá, no obsahovo pestrá publikácia poskytne potrebné informácie návštevníkom metropoly východu a jej širokého okolia. Ako rodený Košičan som sa jej teda pozrel na zúbky.

Obsah

Na 160 stranách kompaktného rozmeru nájdeme postupne základné informácie o turistickom značení, výstroji a pohybe v teréne, nechýba ani reklama na hikeplanner :-). Nasledujú rozsiahlejšie informácie o polohe a vymedzení opisovaného územia a jeho základná fyzicko-geografická charakteristika. Tieto údaje sú striedané informáciami o zaujímavostiach regiónu. Navrhol by som ešte jeden podtitul – Slanské vrchy. Mierne mi vadí štýl tejto časti knihy, pripomína vysokoškolské skriptá – mnohým odborným termínom nebude laik rozumieť, čo ho odradí od ďalšieho čítania. Volil by som prístupnejší populárno-náučný štýl, ktorý sa ľahšie číta.

Zvyšných takmer 120 strán je už venovaných podrobnému opisu 40 vybraných turistických trás. Tie sú určené naozaj širokému spektru turistov – nájdeme tu nenáročnú vychádzku centrom mesta, domácim notoricky známe prechádzky košickými predmestiami vhodné na nedeľné popoludnie, bežné poldenné túry aj celodenné hrebeňovky pospájané do viacdňových celkov. Autori nevynechali žiadnu zaujímavú lokalitu.

Hodnotenie

Publikácia vyšla v roku 2005 a obsahuje aj adekvátne aktuálne informácie. Opis trasy je dostatočne podrobný. Je zrejmé, že autor čerpal z osobnej skúsenosti. Upozorňuje na zradné miesta, slabé značenie, či zaujímavé vyhliadky v blízkosti chodníka. V texte nechýba informácia o dostupnosti vody z prameňov, no zároveň je doplnené trocha paradoxné upozornenie, že si treba vziať dostatok tekutín, lebo na trase nie je možnosť občerstvenia. Pri každej trase je uvedená jej poloha, počiatočný a koncový bod, časová náročnosť, prevýšenie a potrebná mapa VKÚ doplnená výškovým profilom a výrezom mapy s vyznačenou trasou. Pre mňa nepochopiteľne sú však vo výrezoch použité 2 rôzne typy máp a pri niektorých trasách výškový profil jednoducho chýba. Údaj o prevýšení je takisto len rozdielom najvyššieho a najnižšieho bodu na trase. Počiatočné aj cieľové body sa nachádzajú na vlakových a autobusových zastávkach, prípadne v dosahu košickej mestskej a prímestskej dopravy. Niektoré trasy sú okružné a dostupné teda aj vlastným autom. Niekoľko trás so začiatkom v Košiciach sa dá skrátiť. Stačí sa odviezť až na konečnú MHD, lebo prechod záhradkárskou osadou či zbohatlíckou štvrťou na predmestí nemusí byť pre každého to pravé. Osobne by som vynechal zbytočné trasy na Alpinku, či k vyhliadkovej veži.

Text je doplnený môjmu oku lahodiacimi fotografiami charakteristických lokalít danej trasy. Niektoré objekty sa však na stránkach opakujú (kostol v Medzeve, Poráčska dolina, rekreanti na Bukovci).

Papier je kvalitný, lepená väzba je posilnená prešitím zabraňujúcim vypadávaniu stránok pri častom používaní.

Záver

Publikácia je veľmi vhodným doplnkom pri plánovaní aj prechode trasy, poskytuje osobné skúsenosti autora pri pohybe v danom teréne a poukazuje aj na atraktívne miesta bežne turistami nenavštevované. Vzhľadom na počet strán, farebné prevedenie a obsahovú bohatosť je cena adekvátna.

Publikáciu možno kúpiť vo väčšine kníhkupectiev za odporúčanú cenu 199 Sk. Sprievodca je k dispozícii aj v niektorých online predajniach – napr. ePlanet.sk (179 Sk).

Ďalšie knihy z edície

1 - Západné Tatry (Chočské vrchy)2 - Slovenský Raj (Južný Spiš)3 - Nízke Tatry4 - Vysoké Tatry (Severný Spiš)5 - Malá Fatra (Východné Kysuce)6 - Veľká Fatra (Kremnické vrchy)7 - Okolie Bratislavy (Malé Karpaty)8 - Slovenský kras (Horný Gemer)9 - Štiavnické vrchy (Slovenské stredohorie)10 - Biele Karpaty (Bílé Karpaty)11 - Súľovské vrchy (Strážovské vrchy)Viac informácii o týchto tituloch je na webe vydavateľa, prípadne v internetovom kníhkupectve ePlanet.sk.

Fórum 13 príspevkov
S batohom po Slovensku – Okolie Košíc 28/06/07 13:22 13 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Gerlašská skala a Zvonivá jama - okruh z Kružnej Dovolenka na začiatku astronomickej jari a prvé teplé dni rozhodnú, že ideme tam, kde bude najteplejšie. A to je v tomto období zvyčajne v Slovenskom krase. Aladin mi dáva za pravdu, mapa navnadí na doteraz nenavštívené chodníčky, a tak ostáva len to najdôležitejšie, zúčastniť sa... 15/05/17 Palo "Axel" Gomboš Slovenský kras
Prístrešok Farkašova samota Na planinách Slovenského krasu je všeobecne problém s akoukoľvek turistickou vybavenosťou. Vodné zdroje je možné spočítať na jednej ruke a miesta vhodné na úkryt pred nečasom sú skôr vecou náhody. Jedinou možnosťou je teda vyhľadať objekty určené pre poľovníkov. A minimálne jedna vhodná chata sa nachádza aj na Plešiveckej planine. 29/04/17 Palo "Axel" Gomboš Slovenský kras
MTB Ranná Jahodná - okruh z Bankova Niektoré cyklistické trasy sú pre lokálnych ľudí natoľko prefláknuté, že je až škoda o nich písať na web. Ale čo má robiť chudák nováčik, prišelec do vicehlavného mesta, keď sa chce ráno povoziť po miestnych lokalitách? Nuž, nahliadne do cyklosekcie na Hiking.sk a dúfa, že tam nájde nejaké tipy, ako je napríklad tento o rannom predpracovnom výjazde na Jahodnú. 13/04/17 Palo "Axel" Gomboš Volovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Búda Prístrešok a búda pred Čuntavou Okolie Čuntavy poskytuje dostatok možností na úkryt pred nepriazňou počasia alebo k núdzovému prenocovaniu. K týmto možnostiam môžeme pripojiť aj dva drevené objekty pri turistickom smerovníku „Pred Čuntavou.“ Obe ležia len pár metrov od seba a nachádzajú sa hneď pri turistickom chodníku. dnes Gabriela Ferencová Slovenský raj, Stolické vrchy, +
Skialp Na pásoch cez Železnú bránu a sedlo Váhy Je smutný, dlhý a zasoplený november. Zimné radovánky nie a nie začať. V rámci starostlivosti o spomienkový optimizmus snorím medzi fotkami so snehovými a ľadovými scenériami. A tu, aha, aká pekná skialpovačka z februára roku 2017... včera Michal Diviak Vysoké a Belianske Tatry
Túra Jaskyňa v Skalke - tip na výlet s deťmi na Spiši Našu trilógiu hľadania verejnosti voľne prístupných jaskýň Belianských Tatier a Spišskej Magury zavŕšime Jaskyňou v Skalke. Ide o poslednú sprístupnenú jaskyňu v rámci danej lokality. Neobmedzený pohyb pri pátraní nám zabezpečí fakt, že sa budeme nachádzať mimo ochranného pásma Pieninského národného parku. 12/12/19 Roman Matkovčík Jaskyne

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
S batohom po Slovensku – Okolie Košíc 28/06/07 13:22 13 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.61 (0.11)