Svet

Aljaška VIII. - Anchorage a okolie

09.12.11
Po noci strávenej v kempe pri Clam Gulch sa vraciame po Sterling Hwy cez mestečko Soldotna k Anchorage. Tu náš výlet končí, budeme musieť vrátiť auto a pripraviť sa na odlet domov. Navyše nás Anchorage ako také po príchode vôbec neoslovilo a tak sa doň veľmi neteším, ale neočakávane zažijeme ešte množstvo krásnych chvíľ.

Cesta do Anchorage

Cestou späť sa zastavujeme v Soldotne na kávu, internet a dobiť baterky. Potom stojíme ešte v Turnagain Pass, sú tu stoly s lavicami a tak si varíme kozmickú stravu. Maťovi sa nejakým chmatom podarí polovicu si vysypať na zem. Potom pokračujeme už známou cestou – ideme tadiaľto tretí krát, ale také pekné počasie ako pri našom prvom výlete už nemáme. Pri odbočke na Portage glacier pátrame po zbytkoch dediny Portage, ktorú tu zničilo zemetrasenie. Na pripomienku tu stojí len polorozpadnutá drevená chatrč na brehu potoka. Hneď vedľa je niečo na spôsob zoologickej záhrady, ale pozrieme si len trochu úboho vyzerajúce soby caribou a bizóny a ani nejdeme ďalej do plateného areálu. Zastavíme sa ešte na toaletách vo štvorhviezdičkovom hoteli v Girwoode v areáli lyžiarskeho strediska Alyeska Ski Resort. Počas nášho nízkonákladového pobytu na Aljaške taký luxus často nevidíme a tak sa na tom v súvislosti s účelom našej návštevy zabávame.

Noc chceme stráviť ešte mimo mesta a tak kempujeme na jednom posledných miest v kempe na Eagle river. Dosť dlho si ešte posedíme vonku. Dopálime posledné protikomárie tyčinky a dopijeme pár hltov frndžalice, ktorú sme inak používali celý mesiac len od bolesti zubov.

Túra na Rendezvous Peak

Na záver nášho pobytu sa mi ešte podarí dokopať obe lemry k túre a aj keď nie je ktovieaké počasie, vyrážame smerom k nástupu na Rendezvous peak. Nakoniec viac než kvôli túre frfľali kvôli prístupovej ceste – tam a späť spolu 18 km po prašnej ceste, takže efekt vyumývania auta spred dvoch dní, aby v požičovni nezistili, že sme šli aj po nespevnených cestách, sa úplne stratil.

Arctic Valley Road nás dovedie do rovnomenného údolia na parkovisko lyžiarskeho strediska Alpenglow Ski area. Treba tu zaplatiť 5 dolárov, čo by nebol problém, keby sa bankovka nehádzala do pokladničky a my nemáme inú okrem 20-dolárovky. Načierno stáť nechceme, platiť 20 dolárov tiež nie a ani sa vrátiť – po tejto prašnej ceste by sme už naspäť na parkovisko nešli. Kým nad týmito nevábnymi možnosťami meditujeme, objaví sa vojak, ku ktorému sa vrhneme s otázkou, či nám nemá rozmeniť. Daruje nám len tak 5-dolárovku a tak môžeme vďační vyraziť na túru. Mapu nemáme, ale na parkovisku si pozrieme tunajšiu tabuľovú a trasa je na pohľad jasná.

Stúpame popri potoku do malého sedla. Obloha je sivá a na fotenie to veľmi nie je, tak fotíme aspoň kvetinky, ktorých tu je požehnane a jedny krajšie než druhé. V sedle sa nám čiastočne odkryje výhľad do údolia na druhej strane, ďalej stúpame vpravo až na vrchol kopca. Prevýšenie je 600 m, vzdialenosť okruhu 6,4 km, hore je vlhko a surovo. Strávime tu dosť času čakaním na lepšie počasie, pretože biela hmla, ktorá sa tu prevaľuje, občas niečo odkryje. Napokon sme odmenení a vidíme na kopci priamo pred sebou starý vojenský komplex Summit Misile Base a ďalej v slabom opare Anchorage a záliv Cook Inlet. Za dobrého počasia vidieť aj Mt.McKinley, ale to dnes nemáme a napokon tento vrchol sme počas nášho pobytu videli viackrát, takže až tak za tým neplačeme.

Na zostup volíme inú trasu. Vyjdeme hore k sedačkovej lanovke, vyštveráme sa na sedačky, ktoré vyzerajú dosť schátralo a nemajú plochu na lyže ani nijakú bezpečnostnú zábranu, čo mi príde na Ameriku dosť zvláštne. Poobzeráme si spúšťaciu stanicu a potom popod lanovku zostupujeme k autu. Na parkovisku si navaríme obed a vraciame sa do Anchorage. Ubytujeme sa v hosteli Spenard a keďže chceme byť pokope a aj ušetriť, staviame si stan v minizáhrade za hostelom. Keďže neďaleko je letisko a tiež jazero, kde pristávajú hydroplány, zaspávame za neustáleho hukotu lietadiel prelietávajúcich nad nami.

Letecký deň

Anchorage má 284 000 obyvateľov, oveľa viac ako hlavné mesto Juneau (to má 31 000). Žije tu najväčšia populácia pôvodných obyvateľov, 27 000. Mesto bolo založené v roku 1915. Centrum nás pri predošlej návšteve neočarilo a program ďalšieho dňa je prakticky pod taktovkou leteckého fanúšika Maťa. Nás s Ľubom to napokon tiež zaujíma.

Začíname pri Lake Hood, najväčšom letisku pre hydroplány na svete. Fotíme krásne malé lietadielka, ktoré neustále pristávajú a odlietajú. Nasleduje letecké múzeum Alaska Aviation Heritage Museum, ktoré môžem len odporúčať. Večer strávime sledovaním úžasného západu slnka na vyhliadke v Earthquake Parku. Úchvatnú scenériu zapadajúceho slnka ešte oživujú lietadlá, ktoré nám prelietavajú tesne nad hlavami a pristávajú na letisku za naším chrbtom. Ďaleko na obzore sa rysuje dokonca Mt.McKinley. Do toho večerným svetlom zaliate mesto s vencom hôr Chugach Mountains. Slnko zapadá tesne pred polnocou. Po úžasnom divadle ešte cestou míňame losa v jazierku.

Odchod

Krásnym večerným divadlom sa s nami Aljaška v podstate rozlúčila, už nás čaká len upršané počasie. Nasledujúci deň vrátime auto, prejdeme sa ešte raz k Lake Hood a k letisku. Konečne za plotom vidím slávnu rastlinu aljašského leta fireweed, na ktorú som márne čakala celý náš pobyt. Chcem si ju odfotiť, ale spoločníci ma odhovoria – motať sa s foťákom pri plote amerického letiska by nám mohlo pobyt predĺžiť.

V nedeľu už len pobalíme mokrý stan a ostatné veci, zopár drobností necháme v hosteli ďalším cestovateľom a vydáme sa na letisko. Tam strávime more času odbavovacou procedúrou a čakaním na odlet, keďže Condor opäť mešká, takmer dve hodiny. Tak, ako nás privítal, sa s nami lúči Mt.McKinley a čaká nás ďalšia vyhliadková jazda ponad Beringovo more, Kanadu a Grónsko – pod nami sa striedajú kryhy, pohoria a ľadovce. Aljaška mi učarovala, hádam sa sem ešte vrátim...

Maťovu reportáž z tejto časti putovania si môžete prečítať tu.

Fórum 5 príspevkov
Aljaška VIII. - Anchorage a okolie 11/12/11 21:19 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Veľká Baňa z Rače začiatkom jari Veľká Baňa je neznačený kopec nad bratislavskou Račou s nadmorskou výškou 444 m n. m. Okrem estetického čísla ma na mape doteraz nezaujala, hoci jej okolím sme sa motali veľakrát. Tohtoročnú jar sme ju konečne objavili a asi bude v našich popoludňajších vychádzkach figurovať častejšie. 30/05/19 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra NP Nockberge - okolo jazera Windebensee Okolie Lienzu máme radi a keď sa tadiaľto vraciame z letnej karavanovačky, bol by hriech sa ešte niekde nezastaviť. Naposledy ma tu popri Lienzskych Dolomitoch a Schobergruppe veľmi oslovil Národný park Nockberge. Síce na detailnejšiu návštevu opäť nie je čas, počasie ani zostava, ale aspoň nakukneme. 16/05/19 Soňa Mäkká Svet
Reportáž Videli sme hlucháne, ktorým u nás akútne hrozí vyhynutie O kriticky ohrozenom hlucháňovi, ktorý je u nás na pokraji vyhynutia, sa v poslednom čase hovorí veľa. Nič však nepripraví človeka na reálne pocity, keď ho uvidí naživo. Na jednej strane radosť, na druhej smútok a hnev pri vedomí, že tomuto vtákovi a ďalším mnohým, možno nie až tak charizmatickým, ale dôležitým zvieratám mizne priestor na život raketovým tempom. 13/05/19 Soňa Mäkká Reportáže
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Fjällräven Bergtagen 38 – technický batoh Robustný strohý technický batoh z nepremokavého materiálu Bergshell do vyšších hôr. V zime zvládne skialpy a v lete poslúži na vysokohorskú turistiku či horolezectvo. Odnesie na horskú chatu slušnú porciu nákladu, no potom sa dá na túry odľahčiť tak, že jeho hmotnosť len o málo presahuje 1 kg. Na sklonku skialpovej sezóny som ho otestoval na niekoľkých lyžiarskych túrach. dnes Ľubomír Mäkký Batohy
Túra Česká Kanada počas Veľkej noci Aj tento rok som privítal ponuku a s kamarátmi z TK Štart som sa rozhodol, ako pešiacka menšina, stráviť Veľkonočné sviatky. Pelé vybral Českú Kanadu a ubytovanie v kempe Komorník pri rybníku podobného mena a obci Strmilov. Dopravili sme sa sem v piatok piatimi autami pätnásti a desať bicyklov. Cestou sme sa zastavili v Jindřichovom Hradci a prezreli si pekné historické mestečko, zámok a Krýzovy Jesličky. Vraj je to najväčší, ľudový, pohyblivý Betlehem na svete s dĺžkou 17 m. Po príchode do kempu som obišiel rybník, ktorý je obklopený lesíkom, a tak množstvo chát nie je až tak na očiach. včera Miroslav Svítek Svet
Túra Kalinovo – Bôrček – Breznička Mala to byť čisto botanická akcia! Chcela som nafotiť korunkovku strakatú a krivec najmenší. Cestou od jednej lokality k druhej sme však prešli krajinou, ktorá je síce turistom neznáma, ale určite nie nezaujímavá. Radi sa túlame menej známymi lokalitami a vždy tam dačo objavíme. Zaujímavé bývajú aj reakcie miestnych ľudí, s ktorými sa občas dáme do reči. Najskôr sa veľmi prekvapia, keď zbadajú turistov, potom sa pýtajú odkiaľ sme, no a keď počujú Zvolen, prekvapia sa ešte viac. Ich reakcia je väčšinou v duchu: „Veď nie tu, ale tam máte hory!“ Ale sú doslova hrdí, keď pochválime ich kraj, aj keď občas, akoby tomu ani neverili. 20/05/19 Danka Tomášiková Juhoslovenská kotlina

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Aljaška VIII. - Anchorage a okolie 11/12/11 21:19 5 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.43 (0.13)