Test

Bežkárske ponožky

13.02.06
Túto zimu som mala možnosť prvýkrát vyskúšať tzv. technické ponožky. Keďže dosť bežkujem, vybrala som si od firmy Lasting modely SCA a SCC. Okrem bežiek som ich skúšala aj pri klasickom lyžovaní. Doteraz som pri zimných športoch používala bavlnené a vlnené ponožky, takže som bola zvedavá, či v tom bude nejaký rozdiel.

Z hľadiska materiálového zloženia sú oba páry takmer totožné – BB-acryl (50% v prípade SCA, resp. 53% pri druhom páre), polypropylén Comtex (35% oba páry), elastan Lycra (5% oba páry) a polyamid (10%, resp. 7%). Vysoký podiel polyakrylu prezrádza snahu výrobcu maximalizovať tepelnoizolačné vlastnosti. Plná syntetika zas ukazuje, že sa predpokladajú vysoké nároky na odvod potu. Oba páry majú prívlastok "designed for cross country skiing", teda ide o špeciálne vyvinuté ponožky pre bežkárov. Hlavným rozdielom medzi modelmi je ich hrúbka.

Cena oboch modelov je cca 250,- Sk a dostupné sú napríklad v sieti Exisport alebo v Šport Rysy, prípadne ich možno objednať aj na dobierku cez email info@lasting.cz.

Model SCC

Lasting SCC sú pomerne tenké, ale dosť dobre udržujú teplo, stačí, keď sa noha trocha rozohreje. Najmä na bežkách, kde je človek väčšinu času v pohybe, úplne stačia. Pre mňa ako človeka, ktorý musel do bežeckých topánok nosiť dvoje ponožiek, aby nezmrzol, to je pozitívna skúsenosť.

Napriek aktívnemu pohybu, pri ktorom sa noha dosť spotí, som nemala pocit chladu z mokrých ponožiek. To je hlavná výhoda oproti klasickým vlneným a bavlneným ponožkám. Tam som po určitom čase začala cítiť, že mám mokrú nohu, a stačilo chvíľu stáť, aby ma začalo oziabať. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som vždy používala dvojo ponožiek. Do istej miery to potom tak nechladilo, noha v topánke však mala obmedzený pohyb, čo v konečnom dôsledku viedlo k horšiemu prekrvovaniu prstov a pocitu oziabania. Odporúčam však tieto ponožky nosiť skôr na bežkovanie, na ktoré sú určené, než na lyžovanie. Tam sú dosť dlhé prestoje v radách na vleky a podobne, a vtedy človek začne cítiť, že ponožky sú pomerne tenké. Pri bežkovaní tento aspekt odpadá.

Ponožky majú zoslabený krížový lem, takže nohu obopínajú, ale nesťahujú. Toto hodnotím veľmi pozitívne, lebo doteraz som vždy mala na výber medzi tým, či použiť ponožku, ktorá síce nepadá, ale sťahuje lýtko a tým zhoršuje prekrvenie nôh, alebo či použiť voľnejšiu ponožku, ktorá sa však veľmi rýchlo pri aktívnej činnosti zošmykne a krčí sa pod chodidlom, čo je veľmi nepríjemné. Testované ponožky sa mi ani po niekoľkých hodinách bežkovania či lyžovania nezošmykli. Pohyblivosť nohy v ponožke je veľmi dobrá.

Jediné negatívum týchto ponožiek oproti klasickým bavlneným či vlneným je trochu nepríjemný pocit umeliny na nohe. Na ten si však človek po relatívne rýchlej chvíli zvykne a prestane ho vnímať.

Model SCA

Aj tento model som skúšala na lyžiach aj na bežkách. Ponožky sú hrubšie a teplejšie. Viac hrejú ako predošlé, ale aj viac zapĺňajú topánku, čím sa trochu zmenšuje voľný priestor na pohyb nohy, takže sa može zhoršovať prekrvenie prstov. Takisto sa v nej viac potí noha ako v predchádzajúcom type ponožky. Napriek tomu však pocit vlhkej nohy cítiť len minimálne.

Tieto ponožky by som taktiež odporúčala na bežky. Pri lyžiach, najmä tých, ktoré sú veľkosťou tak akurát, môže táto hrubšia ponožka spôsobiť už spomínaný problém s prekrvovaním prstov. Pri bežkách, kde je noha neustále vpohybe, to neprekáža. Odporúčala by som ich využiť najmä pri vačších mrazoch, pretože veľmi dobre držia teplo.

Prevedenie SCA je trochu nižšie, takže pri športe by sa žiadali dobré návleky, aby sa pri potenciálnych pádoch alebo závejoch človeku nedostal sneh priamo na kožu. Trochu viac obopínajú nohu ako tie predchádzajúce, nie však tak, aby to spôsobovalo nejaký problém. Takisto sa po niekoľkých hodinách športovania nešmýkajú ani nekrčia. Pohyblivosť nohy v ponožke je trošku horšia ako pri predchádzajúcich, čo je spôsobené ich hrubosťou, noha je „viac zababušená.“ Na druhej strane pôsobia ako bandáž a pomáhajú šetriť členky. Tiež majú zónu podporujúcu predný náklon pri bežkovaní. Podobne ako pri predchádzajúcich ponožkách pôsobí zo začiatku trochu nepríjemne pocit umeliny.

Tento model je k dispozícii aj v prevedení podkolienky (SCB).

Záver

Oboje ponožky najmä na bežkovanie jednoznačne odporúčam. SCA sú vhodnejšie pri väčších mrazoch, SCC zas pri vyšších teplotách a pre ľudí, ktorým sa viac potí noha.

Najnovšie články autora
 
Túra Jesenné Grinavské jazerá Nie sú to síce žiadne veľhory, ale podhorie Malých Karpát na rozhraní lesa a vinohradov vie byť na jeseň veľmi príjemné na dopoludňajšiu vychádzku. Takto sme sa počas babieho leta s mamou a Maťkom vybrali do obľúbenej lokality nd Grinavou, časťou Pezinka. Okrem farebných vinohradov sa postupne prechádza okolo troch rybníkov. K tomu nás čakajú ešte dve pekné vyhliadky. 05/12/19 Soňa Mäkká Malé Karpaty
Túra Lago d´Idro s deťmi – tipy na výlety Ako už viackrát, aj letná dovolenka 2018 dopadla tak, že sme sa vybrali do Rakúska a severného Talianska. Podmienkou boli hory, voda a zázemie pre karavan. Vodou nemuselo byť nevyhnutne more, viackrát sme boli pri Lago di Garda a tak sme sa rozhodli, že preskúmame niektoré ďalšie z jazier v oblasti. Potrebovali sme aj ciele výletov priamo v okolí kempu, pretože mladší Maťko ešte sám nebicykloval a do sedačky či cyklovozíka je už ťažký, takže presun z kempingu za atrakciami musel byť pešo alebo hromadnou dopravou. Po niekoľkodňovom prieskume sme sa rozhodli pre Lago d'Idro. 28/11/19 Soňa Mäkká Svet
Správa Počet úrazov na slovenských horách rastie Horská záchranná služba (HZS) počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny zaznamenala zvýšenie návštevnosti v slovenských horách a s tým súvisiaci aj nárast počtu úrazov. V tejto sezóne museli ošetriť 593 úrazov, 34 z nich bolo smrteľných. 08/11/19 Soňa Mäkká Správy
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Tatry - turistický sprievodca Nová publikácia z vydavateľstva DAJAMA: Tatry Vysoké, Belianske, Západné z edície turistický sprievodca, ma oslovila pri poslednom love v kníhkupectve. Pri káve som si ju prelistovala a už nejaký čas je v našej tatranskej a turistickej knižnici. dnes Daniela Mäkká Mapy a knihy
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
Pozvánka Vysoké hory Nitra 2019 Tretí novembrový víkend bude v Nitre už po štrnástykrát patriť tradičnému festivalu. Pozostáva z hlavného festivalového dňa, soboty s bohatým programom pre širokú verejnosť, ktorému predchádza „detský piatok“ pre žiakov nitrianskych škôl. Podujatie uzavrie nedeľný poznávací výlet na Zobor. včera Redakcia Festivaly a premietania

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.71 (0.15)