Prístrešok

Prístrešok na Veľkej homoli

03.02.12
Objekt nie je primárne určený k nocovaniu. Slúži hlavne ako posedenie pre návštevníkov rozhľadne na vrchole Veľkej homole. Napriek tomu môže poslúžiť nielen ako miesto úkrytu pred dažďom, ale aj ako miesto, kde turista môže stráviť noc. A osobne som rád, že rozšíri tak trochu skromnú rodinu chát, búd a miest vhodných k nocovaniu v Malých Karpatoch.

Poloha a prístup

Prístrešok sa nachádza v centrálnej oblasti pohoria Malé Karpaty, v časti Pezinské Karpaty, na vrchu Veľká homoľa, týčiacom sa nad malebnými mestami Modra a Pezinok. Stavba je situovaná v tesnej blízkosti najznámejšej rozhľadne v Malých Karpatoch, ktorá stojí priamo na vrchole Veľkej homole. Tu sa križuje viacero turistických trás, takže prístrešok je prístupný z viacerých smerov. Stačí si len preštudovať mapu a zvoliť si trasu. Napriek tomu spomeniem aspoň niektoré prístupy.

Najjednoduchší je z rekreačného strediska Modra - Piesok, volaného aj Zochova chata. Vedie sem červená značka a cesta trvá jednu hodinu.
Z Modry je Veľká homoľa prístupná modrou značkou a výstup na vrchol zaberie dve hodiny.
Prístup od juhu sa začína v Pezinku na žel. stanici, resp. na rázcestí Zumberg ležiaceho severne od mesta. Trasa vedie červeno značeným turistickým chodníkom a vrchol sa dá dosiahnuť do troch hodín, resp. z rázc. Zumberg do dvoch hodín.
Z hrebeňa pohoria, ktorým vedie červená značka – Štefánikova magistrála, je vrch s rozhľadňou a prístreškom prístupný z rázc. Čermák po zelenej značke. Čas potrebný na dosiahnutie cieľa sa ráta do jednej hodiny.

Objekt a nocľah

Prístrešok stojí od roku 2010 na mieste bývalej chatky lyžiarskeho oddielu, hneď vedľa rozhľadne, stojacej na vrchole. Je zrubovej konštrukcie, obdĺžnikového pôdorysu o rozmeroch približne 2 x 5 m. Zastrešený je sedlovou strechou a má len jednu stenu na severozápadnej strane. Z ostatných strán je voľne otvorený do okolitého terénu. Podlahu tvorí udupaná hlina a kamene, takže sa na nej nedá spať. Nachádzajú sa tu ale dva stoly, ktoré sa dajú využiť ako prične, na ktorých dokážu pohodlne prenocovať dve osoby. Vedľa stolov sú úzke lavice. Na stene sa nachádza okrem vrcholovej knihy aj niekoľko informačných panelov, viažucich sa k rozhľadni a vrchu Veľká homoľa. V okolí je ešte niekoľko stolov s lavicami a ohnisko.

Ako som už vyššie spomenul, kapacita nocľažníkov v prístrešku je len daná pre dve osoby. A to vzhľadom k faktu, že je stavba široká len dva metre a na nocľah sa nedá využiť podlaha (kamene). Napriek tomu prístrešok ochráni nielen návštevníkov rozhľadne pred dažďom, ale umožní v suchu prenocovať pútnikovi, ktorý dáva prednosť spaniu vonku pred pohodlím chát. Pripevnením celty alebo PVC fólie na náveternej strane sa zvýši komfort nocľahu a ochráni nás pred bočným dažďom, či vetrom.

Voda

Voda, potok alebo prameň sa blízkosti nenachádzajú. Najbližší prameň – Béžová studňa, sa nachádza až hlboko pod vrcholom na trase červenej značky smerom na Pezinok. Alebo studnička Modranská baba pod lúkou Čermák. Voda sa dá spoľahlivo načerpať aj v stredisku Modra - Piesok (Zochova chata) v zariadeniach cestovného ruchu.

Okolie

Blízkemu okoliu dominuje jednoznačne dvadsať metrov vysoká stavba rozhľadne z impozantným kruhovým výhľadom. Ďalej sú to bralá Traja jazdci, skalnatý hrebeň Tisové skaly a lokalita hradiska so stredovekým hrádkom na Zámčisku. V blízkom rekreačnom stredisku Modra - Piesok nájdeme viacero ubytovacích možností na chatách alebo v Zochovej chate (vysoké ceny!!!), reštaurácie a obchod. Zo širšieho okolia treba spomenúť vrch Skalnatá s výhľadmi a ďalšiu rozhľadňu na vrchu Kukla. Za návštevu určite stoja aj malebné mestá Modra a Pezinok.

Súvisiace odkazy

Rekreačné stredisko Modra - Piesok
Hradisko a hrádok Zámčisko
Rozhľadňa na Veľkej homoli
Rozhľadňa na vrchu Kukla
Mesto Modra
Mesto Pezinok
Malokarpatská vinohradnícka oblasť
Malokarpatská vínna cesta

Fórum 11 príspevkov
Prístrešok na Veľkej homoli 21/05/12 09:09 11 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Prístrešok Táborisko v sedle Tri kamene (U Tří kamenů) Odkedy som v roku 2007 objavil čaro Žalostínskej vrchoviny, chodievam sem veľmi rád. Páči sa mi tunajšia mäkko modelovaná krajina, kde sa striedajú lesy s lúkami posiatymi kopanicami. V jednej takejto osade mávam dosť často základný tábor, z ktorého vyrážam na viacdňové potulky. Počas jednej z nich som sa dostal do sedla Tri kamene. Tu, priamo v sedle, sa nachádza výborné miesto na táborenie. Okrem toho tu stojí menší prístrešok, ktorý rozširuje možnosť nocľahu v oblasti. 17/03/18 Anton Zahradník Biele Karpaty
Túra Žiar nad Hronom – Banská Štiavnica – Kozelník Pôvodne som tadiaľto vôbec nechcel ísť. V pláne som mal vander dakde inde, ďaleko a vysoko. Nakoniec ma ale súhra náhod a okolností prinútila zmeniť plány. A keďže sa Štiavnické vrchy nedávno stali mojím novým domovským pohorím, rozhodol som sa necestovať nikam a vyraziť si po známych aj menej známych chodníkoch v sopečných horách. 10/03/18 Anton Zahradník Štiavnické vrchy
Extra Nová rozhľadňa na Malom Lubíne Začiatkom januára som sa v rámci mojich hradologických aktivít dostal do oblasti Hornej Nitry. Tu som bádal po niekoľkých opevnených stredovekých lokalitách v okolí Nitrice a Zemianskych Kostolian. Obe sídla oddeľuje podcelok Strážovských vrchov – masív Drieňov, ktorým prechádza turistický chodník spájajúci Hornú Nitru s Vestonickou dolinou. Ja som sa po tomto chodníku presúval, no a na Malom Lubíne som „objavil“ novú rozhľadňu, o ktorej som doposiaľ nechyroval. Preto som sa rozhodol, zvesť o jej existencii rozšíriť medzi turistickú verejnosť. 07/03/18 Anton Zahradník Správy
Najnovšie články na titulke
 
Útulňa Hájovňa v sedle Červená studňa Vraciam sa späť k tajchu Červená studňa a špekulujem nad umiestnením novej turistickej útulne v rovnomennom sedle. Pri murovanom dome priamo pri ceste sa ozýva krik detí. Podľa posedení to tam vyzerá na bufet. Pozerám, či je teraz funkčný. dnes Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Podcast Pacific Crest Trail s Filipom Valúchom (trojdielna miniséria) AKTUALIZOVANÉ – Diaľkové trasy sú dnes populárne. Nedávno sme sa v HIKING podcaste rozprávali s Julkou, ktorá prebehla Cestu hrdinov SNP za 12 dní. Teraz vám v trojdielnej podcastovej minisérii spolu s Filipom Valúchom predstavíme 4265 kilometrov dlhú Pacifickú hrebeňovku, tzv. PCT. Filip diaľkovú trasu z mexicko-americkej na kanadsko-americkú hranicu cez Kaliforniu, Oregon a Washington prešiel tento rok za 136 dní. 11/11/19 Ľubomír Mäkký Svet
PR Pozvanie na čaj v Maroku je príležitosť spoznať miestnych Korenistá exotika medzi púšťou a oceánom! Tisíce uličiek a ani jedna rovnaká! Cestovateľské kino v utorok 19. novembra v KC Dunaj vyzýva nasadnúť na lietajúci koberec a vojsť do labyrintu farieb, vzorov a vôní, v ktorom sa miesia kultúry arabského sveta, Afriky a Európy. Návštevníci budú mať možnosť nahliadnuť pod pokrievku tohto pestrého kultúrneho tajinu a ochutnať všetko, čo Maroko ponúka. Večerom bude sprevádzať skúsená cestovateľka Katarína Líšková. včera sponzorovaný článok Festivaly a premietania

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Prístrešok na Veľkej homoli 21/05/12 09:09 11 príspevkov
Fakty
 • Poloha
  • Malé Karpaty, centrálna časť pohoria - Pezinské Karpaty
 • Nadmorská výška
  • 709 m n. m.
 • GPS súradnice
  • šírka: 48.36342 ° SŠ
   dĺžka: 17.26098 ° VD
   » Mapa
 • Nocľah
  • 2 osoby
 • Prevádzka
  • trojsezónna (bez možnosti zakúrenia)
 • Voda
  • Bez vodného zdroja
 • Spojenie
  • Červená značka z rázc. Pezinok – Zumberg 2 h, modrá značka z rázc. Modra – nám. 2 h, červená značka z rázc. Zochova chata 1 h, zelená značka z rázc. Čermák 1 h
 • Dalšie info
  • Rozhľadňa s kruhovým výhľadom, bralá Traja jazdci, Tisové skaly, hradisko Zámčisko, stredisko Modra – Piesok (Zochova chata).
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.64 (0.17)