Bežky

Bumbálka – Kmínek – Salajka – Bumbálka

21.03.12
Vo vzduchu sa vznáša nádherná zima, celý svet sa belie čistým snehom a lúče zubatého zimného slnka príjemne hrejú. Lyže sa potichu kĺžu správne utlačeným snehom, výhľady odkrývajú krásu okolitej krajiny a malebné chalúpky a domčeky v nás prebúdzajú romantické predstavy. Akoby tu človek vystúpil z 21. storočia.

Beskydská magistrála je právom považovaná za jednu z najkrajších bežkárskych hrebeňoviek, ktorej výhody ani zďaleka nekončia pokojnými samotami a nečakane krásnymi pohľadmi. Vďaka množstvu nenáročných nástupov na trasu a alternatívnych odbočiek ponúka magistrála veľmi veľa krásnych výletov, z ktorých si vyberú nároční aj rekreační bežkári, naháňači kilometrov a tepovej frekvencie aj nevyliečiteľní milovníci krásy a pohody.

Trasa

Bumbálka – Smutníky – rázcestie nad Kmínkom – Chata Kmínek – Janošec – Hluchanka (Kelčovské sedlo) – Údolí Velké Smradlavé – Pod Salajkou – Salajka – Bumbálka

Bumbálka nie je len horský hotel či hraničný priechod, ale aj lyžiarske stredisko a obľúbené nástupné miesto mnohých príjemných výletov v pokojnom beskydskom kraji. Nemožno sa preto čudovať, že počas pekných víkendov tamojšie parkoviská praskajú vo švíkoch a turistické chodníky či bežkárske trasy sa len tak hemžia pohybuchtivými ľuďmi, ktorých koncentrácia však s pribúdajúcou vzdialenosťou od ciest pre autá a chát s reštauráciami ubúda.

S autami sa lúčime asi po 1,5 kilometri pri Masarykovej chate na vrchole Beskyd (900 m n. m.), ktorej história siaha až do roku 1923 a spája sa s Klubom českých turistov Moravská Ostrava. Pôvodnú chatu z 20-tych rokov 20. storočia by sme však v tej dnešnej hľadali márne. V roku 1952 drevená chata vyhorela a v 70-tych tokoch bola neďaleko postavená chata nová, kde sa dá dnes občerstviť a ubytovať a kde si možno tiež zalyžovať s výhľadom na najvyšší vrchol Beskýd, 1 323 metrov vysokú Lysú horu.

Cesta do minulosti

Po pohodlnej hrebeňovke nasleduje prudšie klesanie do sedla Smutníky. Kým Masarykova chata s autami, vlekom a WiFi sieťou patrí do dnešného sveta, sedlo Smutníky akoby predstavovalo pomyselnú bránu do minulosti. Pri pohľade na malebné chalúpky učupené v kopách snehu uprostred nádhernej prírody a snehovú prikrývku porušenú len tiahlymi lyžiarskymi a hlbokými pešími stopami človeku nevdojak príde na um, že sa tu musel čas aspoň na chvíľu zastaviť.

Počas mnohých krátkych výstupov a zostupov máme aspoň na krátky čas možnosť stať sa súčasťou tejto idyly, ktorú nakrátko preruší len Chata Kmínek, ktorá nie úplne zapadá do romantickej minulosti ožívajúcej v našich hlavách. Aj napriek tomu však po krátkom no strmom zjazde obdivujeme obrovské cencúle, ktoré túto drevenú chatu v malom sedielku zdobia, a strmým výstupom sa znova lúčime s moderným svetom.

Vrch Korytové (881 m n. m.) nás za náročnejšie stúpanie odmeňuje úžasnými snehovými pláňami posypanými nekonečným lesom obrovských snehových vločiek a nádhernými výhľadmi. Dokonalú pohodu dopĺňa opierajúce sa slniečko, ktoré ešte stále príjemne hreje. Na neskorý obed sme si nemohli nájsť lepšie miesto. Vyberáme teda niečo pod zub, vyhrievame sa na slniečku a vychutnávame si luxusný obed.

V podobne očarujúcom duchu sa nesie aj pokračovanie hrebeňa. Ďaleké neporušené zasnežené pláne s Lysou horou v pozadí však striedajú biele lúky, obkolesujúce pokojnú osadu Dybalka, za ktorou v diaľke rozoznávame Malú Fatru s nezameniteľným Stohom a pôsobivým Veľkým Rozsutcom.

Cesta do súčasnosti

Po krátkom zjazde do Kelčovského sedla znova prechádzame pomyselnou bránou späť do 21. storočia, ktoré by sa dalo bez ostychu nazvať storočím automobilov. Pri rázcestníku Hluchanka nás z idylického sna prebúdza čiastočne odhrnutá cesta smerom na Kavalčanky, ktorou sme sa chystali pokračovať. Pôvodného plánu sa však nevzdávame a po šmykľavej ceste sa napokon s trochou šťastia dokĺžeme až na rázcestie Údolí Velké Smradlavé. Zo sústredenia sa na brzdenie nás vytrhli len piliny a konáriky, ktoré na ceste zostali po bývalom strome, a pekný pohľad na osadu Kavalčanky, kúpajúcu sa v zapadajúcom slnku, kde možno nájsť drevenú kaplnku z roku 1997.

Údolie potoka Smradlava nás i napriek veľavravnému názvu nevíta nepríjemnou arómou, keďže sírovodíkový prameň vyviera asi pol kilometra poniže. Nemáme však čas skontrolovať, či názov neklame, preto nám neostáva iné než mu uveriť a šmykľavou cestou pokračovať na rázcestie pod Salajkou. Odtiaľto modro značená cesta plynulo a tiahlo stúpa a po dvoch zákrutách sa pred nami zjavuje dlhá rovná cesta s asi 150-metrovým prevýšením. Kým niektorí zapínajú „tempomat“, automaticky postupne stúpajú a nechávajú svoju myseľ lietať bezhraničnými diaľavami, iným počas celého stúpania v hlave víria utkvelé myšlienky na nespravodlivosť sveta a zákernosť staviteľov dlhých rovných ciest do kopca.

Na krásnej lúke nás však všetkých napokon po dvoch kilometroch víta štýlová horáreň. Viac nás však na sklonku dňa teší upravená bežkárska trasa, vďaka ktorej nemusíme konečne ku každému kroku dopredu pripočítať automaticky aj pol kroka dozadu. Pozvoľne teda stúpame lesom, užívame si cestu nevyšmýkanú od áut a zanedlho míňame národnú prírodnú rezerváciu Salajka. Z jedného z najzachovalejších a najznámejších jedlovo-bukových pôvodných karpatských lesov v Beskydoch však veľa nemáme, keďže deň sa už stihol prehupnúť do noci a za úspech považujeme, že vidíme vôbec zasneženú cestu. Posledný strmší výstup na Bumbálku už absolvujeme len za svitu mesiaca, pri ktorom sa štýlovo lúčime s týmto čarovným kútom sveta.

Záver

Existuje množstvo miest, kde si možno oddýchnuť od každodennej rutiny a tvrdej reality, len málokde sa však dajú nájsť pomyselné dvere z 21. storočia. I napriek tomu, že celý pokojný kopaničiarsky kraj vyvoláva dojem pohody a doslova nabáda k pôžitkárskej turistike bez zhonu a ponáhľania sa, na svoje si tu prídu aj tí, ktorí si chodenie po horách či bežkovanie nedokážu predstaviť bez poriadnej námahy. Stačí len otvoriť mapu a vybrať si z mnohých možností, alebo jednoducho obuť vibramy či nasadiť lyže a túlať sa tichou romantickou krajinou.

Fórum 8 príspevkov
Bumbálka – Kmínek – Salajka – Bumbálka 22/03/12 20:56 8 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Náhornou plošinou Pokljuka s cyklovozíkom Už pri prvom pohľade do mapy mi bolo jasné, že Podjelje nebude nič všedné. Husté vrstevnice, kľukatá asfaltka a na lúkach roztrúsené domčeky sľubovali exkluzívny cyklistický zážitok. Keďže sme však po týchto končinách blúdili aj so 17-mesačnou Luciou v cyklovozíku, rozhodli sme sa potrápiť na tomto úseku namiesto svalov radšej brzdy. Aj vďaka tomu sme si užili nádherný výlet Triglavským národným parkom s luxusnou čerešničkou na záver. 09/05/19 Jitka Švarcová Svet
Túra Babie leto nad Velkými Karlovicami Októbrové tiene sú dlhé, no slnko stále príjemne hreje. Veľké lúky, olemované farebnými stromami, pôsobia mimoriadne útulne a malebne. Všetku krásu sleduje majestátna Lysá hora aj s bájnym Radhošťom a z druhej strany hrebeň Javorníkov, kde v tomto čase určite panuje čulý ruch. Tu je, naopak, aj počas krásneho víkendu dokonalý pokoj. Sme na hrebeni nad údolím Pluskovec, ktorý je ideálnym miestom na krásnu túru aj s najmenšími turistami. 02/05/19 Jitka Švarcová Česko
Cyklotúra Okolím jazera Bohinj s cyklovozíkom Teoretická príprava našich výletov býva poskromná. V lepšom prípade máme aspoň mapu a po večeroch si hľadáme sympaticky pôsobiace cesty, ktoré by sme chceli ďalší deň preskúmať. Inak to nebolo ani v Júlských Alpách. Vyzbrojení turistickou mapou, navigáciou a veľmi matnou predstavou o tom, kam chceme ísť, sme ráno nabalili bicykle a cyklovozík a vyrazili v ústrety prekrásnej krajine v okolí jazera Bohinj. 04/04/19 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Hrebeňovka Bielych Karpát Biele Karpaty sú ďalším pohorím, ktoré mám veľmi rád, a tak ďalší viacdňový prechod mieril automaticky sem. Logickým začiatkom pre hrebeňovku pohoria by bol Lyský priesmyk nad obcou Lysá pod Makytou, kde Biele Karpaty začínajú. Obísť však najkrajšiu časť pohoria v oblasti Vršatských bradiel by bola škoda, a tak som sa rozhodol začať v meste Púchov. dnes Pavel Forgáč Biele Karpaty
Túra Z Polomky do Tisovca v marcovom snehu V poslednom období ma zaujal Národný park Muránska planina, v ktorom som túto zimu bol viackrát. Vybral som sa na túru práve sem. Keďže rád chodím tam, kde som ešte nebol, vyskúšal som trasu z Polomky cez Fabovu hoľu do Tisovca. Počasie prialo dokonale, a tak hor sa za dobrodružstvom. včera Martin Birka Veporské vrchy
Túra Skalnatá cez Vidlárovú dolinu Tohtoročná zima je skromná na sneh na celom Slovensku, nielen v Malých Karpatoch. Kým vo vyšších horách vládne v januári aspoň krásne slnečné počasie, nižšie polohy majú na jednej strane smolu, že sú celé dni zahalené v hustej hmle, no na druhej strane od asi 400 m vládnu aj tu zimné podmienky. Na zemi sa nachádza pár centimetrov snehu, ktorý je zmiešaný s námrazou padajúcou z omrznutých stromov. Takúto tajomnú náladu mám v Malých Karpatoch rád. 03/04/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Bumbálka – Kmínek – Salajka – Bumbálka 22/03/12 20:56 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Západné Beskydy: Turzovská vrchovina, Moravsko-sliezske Beskydy
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 900 m n. m.
  • min: 590 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 440 m
  • klesanie: 440 m
 • Vzdialenosť
  • 15 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 29.01.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 49.39893 ° SŠ
   dĺžka: 18.4102 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.39893 ° SŠ
   dĺžka: 18.4102 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Bumbálka, Masarykova chata, Chata Kmínek
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Čadca (vlak, bus) / Bytča (vlak, bus) - Makov (vlak, bus) - Bumbálka (bus), vlastné auto
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.26 (0.54)