Test

Progress Eko – termo z bambusu

08.08.12
Koncom roka 2011 som začal zvažovať kúpu novej funkčnej bielizne. Po preštudovaní katalógov a internetových obchodov som sa napokon rozhodol pre termobielizeň od Progressu, ktorá bola vyrobená z bambusu. Konkrétne ma zaujalo tričko s dlhým rukávom a dlhé spodky.

Materiál

V prvom rade by som chcel upriamiť pozornosť na informácie, ktoré sú vo väčšine článkov o textile z bambusu mylné. Všade sa totiž píše, že bambusové vlákno patrí medzi prírodné vlákna. Toto tvrdenie je však lož, pretože aj keď je bambus prírodnou surovinou, bambusové vlákna sa vyrábajú chemickou cestou, a preto patria do kategórie chemických a nie prírodných vlákien.

Na výrobu bambusových vlákien sa používa regenerovaná celulóza, ktorá sa získava alkalickou hydrolýzou, t.j. pomocou hydroxidu sodného, čo je jedna z najsilnejších zásaditých chemikálií. Okrem hydroxidu sodného sa v procese výroby používa i kyselina sírová, a preto tento spôsob určite nemožno považovať za ekologický. Okrem tohto výrobného postupu ešte existujú ďalšie dva, ktoré by mali byť k prírode šetrnejšie, no aj pri týchto postupoch sa využívajú chemikálie.

Druhý výrobný postup získava regenerovanú celulózu na základe rozpúšťania v terciálnych aminooxidoch (NMMO) a tretí postup využíva karbonizáciu bambusu, ktorý sa pridáva napríklad do polyesterových vlákien.

Poznámka: Pletenina pre testovanú bielizeň bola vyrobená prvým, resp. druhým spôsobom, ktorý som popísal vyššie. Aby som však nenudil technickými záležitosťami z výroby, záujemcom o túto problematiku odporúčam dokument Chemické vlákna, v ktorom sa síce popisuje výroba viskózy a lyocelu, no podstata je rovnaká aj pre bambus.

Vlastnosti bambusového materiálu z regenerovanej celulózy:

absorpčné vlastnosti a priedušnosť – nasiakavosť bambusových vlákien je oproti bavlne, ktorá je známa svojou vysokou nasiakavosťou, trojnásobne až štvornásobne vyššia. Táto vlastnosť vyplýva zo samotnej štruktúry materiálu, ktorý je porézny. Pórovitosť materiálu zabezpečuje nielen vyššiu nasiakavosť, ale umožňuje aj rýchlejší odvod vlhkosti a vyššiu priedušnosť. Výnimočnosť bambusovej textílie tkvie v tom, že materiál síce rýchlo odvedie prebytočný pot od tela, no nevysušuje pritom pokožku, ako je to u iných textílií zo syntetických polymérov. Priaznivejšiu mikroklímu medzi odevom a pokožkou zabezpečuje postupné uvoľňovanie vlhkosti zo štruktúry vlákna.

antibakteriálne vlastnosti – bambusové vlákno si aj po chemickom procese výroby zachováva prírodnú antibakteriálnu zložku (Bamboo Kun), ktorá zabraňuje množeniu rôznych druhov baktérií, húb, plesní a kvasiniek. Táto vlastnosť je pri funkčnom oblečení veľmi žiaduca, pretože počas aktívneho športu sa v prepotenom oblečení množia baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Okrem toho, že táto vlastnosť znižuje (pohlcuje) nepríjemný zápach, zvyšuje aj hygienickosť výrobku a užívateľský komfort. Bambusové vlákna si zachovávajú svoje antibakteriálne vlastnosti na rovnakej úrovni aj po 50 praniach.

antistatické vlastnosti – bambusové vlákna i textílie z týchto vlákien si zachovávajú antistatické vlastnosti bambusu. Užívateľská hodnota oblečenia je vďaka týmto vlastnostiam vyššia a oblečenie je vhodná aj pre ľudí s citlivou pokožkou, ktorí nemôžu nosiť bielizeň zo syntetických polymérov.

jemnosť materiálu – táto vlastnosť bola docielená technológiou chemickej výroby, ktorá umožňuje vyrobiť napodobeninu prírodného hodvábu. Jemnosť prírodného hodvábu totiž spočíva v tom, že vlákno s veľmi malým oválnym prierezom dosahuje veľmi veľkú dĺžku. Takéto vlákno je potom veľmi hladké a jemné. Vlákno sa vyznačuje aj výrazným leskom a nazýva sa nekonečným (aj keď je jeho dĺžka konečná). Jemnosť bambusových vlákien preto pripomína prírodný hodváb a zabezpečuje príjemné a pohodlné nosenie bielizne z tohto materiálu.

tepelnoizolačné vlastnosti – tieto vlastnosti taktiež vyplývajú z poréznej štruktúry bambusového vlákna. Vďaka vlastnostiam celulózy a vďaka pórom vo vlákne je bambusová textília v lete chladnejšia a v zime zasa dobre izoluje. Ako som už spomínal vyššie, póry vo vláknach zvyšujú priedušnosť textílie a tá zvyšuje chladivý pocit, ktorý má človek pri kontakte pokožky s týmto materiálom. Chladivý pocit je umocnený aj tým, že v lete nosíme iba jednu vrstvu oblečenia, ktorá je vystavená vetru (vánku), čím dochádza k zvýšenej cirkulácii vzduchu v štruktúre materiálu. V zime sa zasa na základnej vrstve nosí minimálne jedna alebo niekoľko ďalších vrstiev, čím dochádza k zamedzeniu resp. k výraznému obmedzeniu pohybu vzduchu v štruktúre materiálu. A ako je známe, vzduch je po vákuu najlepší izolant, a preto uväznený vzduch v mikro póroch bambusových vlákien skvelo izoluje.

UV ochrana – materiál významne zabraňuje prenikaniu ultrafialového žiarenia k pokožke, a preto je vhodný pre výrobu letného oblečenia.

Dizajn a vyhotovenie

Tričko i spodky sú čiernej farby. Jednotlivé diely oblečenia spájajú ploché švy z polyesterovej nite, ktorá je žltej farby. Tričko má priliehavý strih a raglánový rukáv. Priekrčník ma tričko oválny. Tričko je vyzdobené logom Progress, ktoré sa nachádza na hrudi a potlačou (motív bambusu + logo), ktorá sa nachádza na pravom boku a na ľavom rukáve.

Spodky majú taktiež priliehavý strih, ktorý pozostáva z viacerých dielov. Toto členenie navodzuje dojem technicky prepracovaného športového oblečenia. Pás je zapracovaný do gumy s veľkým logom Progress. Na pravom lýtku a na ľavom zadnom diele sa nachádza dekoratívna potlač (motív bambusu + logo).

Okrem príjemného vzhľadu dodáva dobrý dojem z výrobku aj vkusné balenie z kartónového papiera. Výrobok obsahuje i niekoľko visačiek, ktoré popisujú materiál a jeho vlastnosti.

Užívateľské skúsenosti

Po vybalení bielizne ma ako prvé zaujala jemnosť materiálu. Materiál bol veľmi príjemný na dotyk a ako sa písalo v reklamných materiáloch k výrobku, naozaj som pociťoval chladivý efekt bambusu. Tato vlastnosť je však typická pre väčšinu prírodných a chemických vlákien z regenerovanej celulózy. Preto ma to veľmi neprekvapilo.

Dizajn je u obidvoch častí bielizne vcelku prívetivý. Čiernu farbu oživujú žlté ploché švy a kvalita šitia je na vysokej úrovni, podobne ako u ostatných výrobkov Progress, ktoré som doposiaľ vyskúšal. Menším nedostatkom na tričku i na spodkoch je z môjho pohľadu potlač. Na obidvoch častiach bielizne sa totiž na dvoch miestach nachádza potlač s motívom bambusu, čo na mňa pôsobí dosť zženštilo. Na mužskom oblečení by som uvítal menej zdobiacich prvkov. Okrem toho sa táto potlač vďaka elasticite materiálu trhá a postupne opadáva, takže pri intenzívnom nosení a praní je tu predpoklad, že z odevu čoskoro zmizne.

Materiál je dosť elastický, takže spolu s technickým strihom umožňuje pohodlné nosenie a neobmedzuje v pohybe. Menšiu nevýhodu však vidím v dĺžke rukávov, pretože sa mi zdali kratšie ako pri iných výrobkoch tejto značky. Sám som pritom nižšieho vzrastu a ruky mám kratšie. Dlháňom preto odporúčam, aby si pri výbere radšej zobrali tričko o číslo väčšie, alebo aby sa zmierili s tým, že rukávy budú mať len tak tak.

Čo sa týka trvanlivosti, bielizeň je i po polročnom nosení takmer ako nová. Materiál je stále jemný a hladký. Na jeho povrchu sa však vytvorili menšie chĺpky, ktoré však neovplyvňujú jeho funkčnosť (nie sú to typické žmolky, ktoré môžeme vidieť pri syntetickej bielizni). Jedinou známkou opotrebovania je dekoračná potlač (bambusové stonky a listy).

Bielizeň som testoval v Slovenskom raji, vo Vysokých Tatrách, ale i v rakúskych Alpách. Používal som ju pri skialpových a vysokohorských túrach, počas lezenia, ale i pri klasickej turistike. Väčšina zo spomínaných športov však bola aj napriek pokročilej dobe vykonávaná v zimných podmienkach, pretože sa častejšie pohybujem vo výškach nad 2000 metrov, kde ešte aj začiatkom leta, panujú zimné podmienky. Napriek tomu si myslím, že táto bielizeň je vhodnejšia do letných resp. jarno-jesenných podmienok. Mne sa však osvedčila aj v najväčších mrazoch na skialpových túrach vo Vysokých Tatrách.

Ako som už spomínal, materiál je veľmi príjemný na dotyk a dosť chladí. Po nejakom čase sa však chladivý pocit v zime vytratí a bielizeň dobre izoluje. Podmienkou je však ďalšia vrstva oblečenia, ktorá zamedzí cirkulácii vzduchu v bambusovej pletenine.

Záver

Termobielizeň z bambusu by som po nadobudnutých skúsenostiach smelo zaradil do kategórie luxusnej funkčnej bielizne. Funkčnosť výrobku je totiž nadmieru vyhovujúca. Materiál, z ktorého je termobielizeň vyrobená, je veľmi príjemný na dotyk a jeho antibakteriálne vlastnosti naozaj zabezpečujú, že bielizeň nezapácha ani po dlhodobejšom nosení. Okrem toho, že pohlcuje pachy, je táto bielizeň aj antistatická, a preto je vhodná pre ľudí s citlivejšou pokožkou. Bambusový materiál zabezpečuje chladivý pocit a udávaná hodnota, ktorá hovorí, že materiál je oproti bavlnenej textílii chladnejší na dotyk o 1-2 °C, je reálna. Odvod vlhkosti je pri tejto bielizni postupný (prebytočný pot sa síce rýchlo odvádza, no vlákno si zachováva čiastočnú vlhkosť vo svojej štruktúre), čo zabezpečuje veľmi príjemnú mikroklímu, ktorá určite ovplyvní vaše športové výkony. Táto funkčná bielizeň určite nájde svoje uplatnenie pri širokom spektre outdoorových aktivít. Vhodnejšia je však pre trojsezónne využitie – jar, leto, jeseň.

Fórum 10 príspevkov
Progress Eko – termo z bambusu 07/06/13 09:39 10 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Test Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových aktivitách. Okrem hlavnej komory má batoh aj špeciálnu priehradku na skialpinistickú výbavu, ktorá je ľahko dostupná z prednej strany. Ruksak poskytuje veľmi stabilné upevnenie lyží, horolezeckých čakanov a ďalšej výbavy. Popri početných možnostiach nastavení má batoh aj odnímateľný vrchný kryt. K dispozícii je v červenej a tmavošedej farbe. 10/10/18 Pavol Hreha Batohy
Lezenie Volí chrbát a rázsocha Volovca Mengusovského Začiatkom leta 2016 som sa zúčastnil na stretnutí vysokohorských turistov SVTS na Popradskom plese, ktoré organizoval PREVYK. Hneď prvý deň stretnutia sme si s kamarátom „Bačom“ vyliezli na moju obľúbenú Voliu vežu (Južné rebro – III UIAA) a cestou dolu sme si odbehli aj na Žabiu vežu. Nasledujúce dni som sa potom venoval vysokohorskej turistike a s ostatnými účastníkmi stretnutia som vystúpil na Čubrinu, Mengusovskú vežičku, Hincovu vežu a Volovec Mengusovský. Počas výstupu na posledné dva spomenuté štíty som si odbehol aj na Hincovu kopu vo Volom chrbte a preskúmal som aj časť rázsochy Volovca Mengusovského za jeho najnavštevovanejším hlavným vrcholom. 02/07/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
VHT Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Slavkovský štít je jedným z ľahko dostupných tatranských štítov, na ktorý vedie turistická značka. Často sa o ňom hovorí, že je to nekonečný a nudný kopec so zástupmi turistov. V lete 2015 som si to vyskúšal na vlastnej koži a musím povedať, že to nebolo až také strašné. Z vrcholu sme mali nádherné výhľady na všetky svetové strany. Mňa však najviac zaujal hrebeň vybiehajúci na západ, ktorý sa tiahol ponad Zbojnícku chatu. Nasledujúce leto som sa preto do Tatier vrátil a na Slavkovský štít som vystúpil neznačenou trasou po Vareškovom hrebeni. 10/06/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Recenzia Fjällräven Keb 52 – celoročný trekkingový batoh Tohtoročná novinka medzi trekingovými batohmi Fjällräven ponúka odolný a nepremokavý materiál Bergshell, ktorý má aj horolezecký špeciál Bergtagen 38. V prípade Kebu ale nie je jediným materiálom, je tu zastúpený aj G-1000. Pri pohľade na chrbtový systém zaujmú na prvý pohľad aj tvarované drevené výstuhy. Určenie tohto batohu je celoročné, orientované na náročnejší treking. Je k dispozícii v dvoch veľkostných variantoch – 52 a 72 litrovom. Vyskúšal som menší z nich. dnes Ľubomír Mäkký Batohy
Túra Glarnské Alpy – k St. Martin cez Heidelpass Pri jednej návšteve v Salzburgu som si kúpil v miestnom kníhkupectve turistickú mapu od Kümmerly+Frey: Sargasenland, Liechtenstein, 1 : 60 000. Na prednej stránke bola fotka malej osady s kostolíkom v horách. Nič moc, len pár stavbičiek pod skalou. No z obrázku vyžarovalo pre mňa niečo, čo nedokážem popísať. Až raz som náhodou identifikoval miesto a zostal som prekvapený poznaním, že som sa práve ani veľmi ďaleko nevyskytol. Bohyňa príležitosti dala ponuku, ktorá sa neodmieta. včera Vladimír Mikuš Svet
Túra Slovenskou Saharou - Záhorácka magistrála Na Záhorí som už bol viackrát, ale nikdy s turistickým cieľom. Predsa len táto časť Slovenska nepatrí z morfologického hľadiska medzi najatraktívnejšie a človeka to láka skôr do kopcov. Takéto odsúdenie krajiny je však veľmi povrchné a krásne miesta sa nájdu naozaj všade, len treba mať otvorené oči a vnímať krajinu okolo seba. 19/08/19 Pavel Forgáč Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Progress Eko – termo z bambusu 07/06/13 09:39 10 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Progress
 • Model
  • E NDR (pánske tričko - dlhý rukáv) / E SDN (pánske dlhé spodky)
 • Typ
  • funkčná bielizeň
 • Materiály
  • 65 % bambus + 30 % Tencel + 5 % Spandex
 • Hmotnosť
  • 100 g / 90 g
 • Páči sa mi
  • dizajn, jemnosť a funkčnosť materiálu
 • Nepáči sa mi
  • trvácnosť potlače, kratšie rukávy
 • Infocena
  • 29,90 € / 29,90 €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.6 (0.13)