Túra

Salatín

22.03.06
Skoro všetky slovenské pohoria ponúkajú okrem klasických hrebeňových trás a hrebeňových vrcholov aj vrchy, ktoré sú istým spôsobom špecifické, ktoré akoby boli do koloritu prostredia doplnené dodatočne. Osobne medzi takéto vrchy radím napríklad v Chočských vrchoch samotný Veľký Choč, v Malej Fatre Rozsutec a v Nízkych Tatrách je to pre mňa Salatín.

Salatín je mohutný vápencový vrch, nachádzajúci sa v geomorfologickej skupine Salatíny, čo je vlastne severné rameno Nízkych Tatier, ktoré začína severne od osady Železné a Ráztockého sedla. Na Salatín sú krásne výhľady hlavne z oblasti Latiborskej a Veľkej hole na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, ale aj z Veľkého Brankova, ktorý je na západ od Salatína. No a zo Salatína sú nádherné výhľady na takmer všetky slovenské pohoria.

Na Salatíne som bol asi 4 – 5 krát a vždy som volil asi najjednoduchšiu výstupovú trasu, hlavne čo sa týka dĺžky. Trasa začína v Liptovskej Osade a pokračuje cez Liptovskú Lúžnu popod Maguru do Ráztockého sedla a odtiaľ priamo na vrchol Salatína. Čo sa týka pokračovania, bolo tých alternatív viac. Všetky majú niečo do seba a každý si môže vybrať, čo je jeho srdcu blízke.

Ako som spomínal, túru na Salatín som vždy začínal v Liptovskej Osade. Sám neviem, prečo. Ani som dôvody nikdy nehľadal. Z Liptovskej Osady je potrebné dostať sa do Liptovskej Lúžnej. Vrelo odporúčam použiť autobus, alebo ak nejde, čo je skoro istota, tak stop. Nikdy sa mi nestalo, aby išiel nejaký autobus a aby ma nejaký domorodec nezobral do Lúžnej. Je to totiž neuveriteľne dlhá dedina. Asi v polovici na väčšom priestranstve oproti kostolu začína značená trasa. Konkrétne červená. Chvíľu sa ešte ide pomedzi domy a potom popri potôčiku Ráztočná smerom na sever asfaltovou cestou, ktorá prechádza veľmi peknou krajinou. Pozor. Výstraha pre tých, ktorí pôjdu tadeto v lete. Kúsok za dedinou sa na pravej strane pod horou nachádza salaš a valasi si veľmi neradi uväzujú svojich prítulných slovenských čuvačov. Situácia, pri ktorej sa necelých 10 metrov od vás nachádzajú tri rozzúrené biele beštie a delí vás od nich len meter široký potôčik a lúčka, je zvládnuteľná len veľmi ťažko. Našťastie, vyzerám dosť nechutne, tak ma nechali na pokoji. A nemusel som ani prať.

Asi po dvoch kilometroch sa mení asfaltka na lesnú cestu, ale dobre udržiavanú. V zime je však dosť jedno, čo je pod tým pol metrom snehu, do ktorého sa prebárate. Ak nie je cesta odhrnutá. Počas šlapania sa pred vami otvárajú krásne pohľady na Maguru, čo je vlastne široké západné rebro Salatína a dosahuje výšku cez 1400 m n. m. Cesta sa postupne točí na východ a narastajú aj percentá stúpania. To už idete lesom, po ľavej strane potoka, ktorý tu už vyrýva peknú hlbokú dolinku. Nedajte sa zmiasť odbočkami, treba sa stále držať cesty, tú správnu odbočku do sedla určite nájdete. Tam totiž cesta končí, aspoň v našom východnom smere. Chodník odbočuje doľava, ale v zime ho nenájdete. Nevadí, prirodzený profil terénu vás logicky dovedie až do Ráztockého sedla. A slušne sa pri tom spotíte.

V Ráztockom sedle sa červená značka spája so zelenou, ktorá ide zo sedla Ďurkovej do Ludrovej. Dedina Ludrová je aj náš konečný cieľ, ale to neznamená, že zelená je tá pravá. Ale k tomu sa vrátim neskôr.

Hovorí sa, že to najlepšie nakoniec, takže od vrcholu Salatína nás delí už len kilometer, ale 400 metrové prevýšenie. Čerešnička na torte, hlavne, ak je hnusný a hlboký sneh. Tu si treba dávať veľký pozor, pretože svah je pokrytý viac-menej len kosodrevinou a značku nemusíte vôbec nájsť. A ak je navyše hmla a nepoznáte to tam, ďalší postup je dosť rizikový z dôvodu možného zablúdenia a rýchleho zostupu jedným z lavinóznych žľabov, ktoré sa tam nachádzajú. Takže prvýkrát na Salatín za pekného počasia a najlepšie v lete.

Ak je všetko ok, tak tesne pod vrcholom dôjdete na križovatku značiek a po pravej strane vpredu budete mať veľké prírodné koryto, plytký plochý žľab. Vrchol je teraz mierne naľavo hore, z toho miesta to nie je dosť jasné. Ale keď prejdete pár metrov, určite ho nájdete. Ak nie je sneh aj na kosodrevine, čo je radosť nad radosti. Kto to pozná, vie, o čom hovorím.

Tak, šťastlivo sme sa dostali na vrchol, zapísali sa do vrcholovej knihy, pozreli na tabuli, čo nesmieme, pokochali sa krásnym výhľadom na vzdialené vrcholy alebo blízku kosodrevinu, podľa počasia, prípadne strávili chvíľu meditáciou a teraz prichádza otázka, kade ďalej. Ak sa nechceme vracať späť tou istou trasou, máme dve možnosti. Buď hrebeňom cez Malý Salatín, Bohúňovo a Kohút, alebo dole a cez tiesňavu Hučiaky do Ludrovskej doliny. Obidve trasy končia v Ludrovej. Hrebeňová je zelená, dolinová červená. Rozhodovanie v tejto chvíli veľmi záleží na klimatických podmienkach, ktoré vládnu na Salatíne. Ak je tvrdý, zmrznutý sneh, alebo ak ho je málo, dobrá je hrebeňovka, ak je viac snehu, ktorý však musí držať, a nie je veľké lavínové nebezpečenstvo, alebo nie je ľad, stojí za to ísť Hučiakmi. Hrebeňová trasa je na prvých 2 – 3 kilometroch vlastne prebíjanie sa kosodrevinou, hrebeňovým lesom, až pri Malom Salatíne sa dostávame na horské lúky a následne opäť šup do lesa. Ale Malý Salatín je naozaj krásny, pripomína mi Ohnište pod Ďumbierom. Túto trasu si ale viac vychutnáte v lete, keď je všetko zakvitnuté a zelené. Vtedy si človek sadne a sedí a kochá sa.

Do tiesňavy Hučiaky tiež nie je v zime jednoduchý zostup. Z vrcholu sa kúsok vrátime a potom odbočíme doprava, po červenej značke. Treba si dávať velikánsky pozor, lebo sa traverzujú veľmi strmé svahy a chodník má dve špecifiká, a to že je tak úzky, že vám vyzuje topánky a ďalšia vec je, že býva vyplnený ľadom a bohovsky sa šmýka. Takže by ku slovu v pohode prišli aj mačky. O paličkách ani nehovorím, tie sú povinné. Chodník schádza medzi Salatín a Maguru, potom sa točí doprava na sever strmo dole do lesa. Pozor, táto zmena sa dá prehliadnuť, lebo je to na lúčke. Ak sa vám podarí trafiť, tak ste už za vodou, ale nie doslovne, lebo voda vás ešte len čaká. Ale už sa nestratíte. Budete už len ochkať nad krásou tiesňavy s jej stenami, ľadopádmi, potokom, jaskynkami a inými chuťovkami. Takisto vyzývam na opatrnosť, lebo si buď môžete zlomiť nohu na ľade, alebo sa dokonale premočiť. Prechádzate totiž priamo potokom, takže opatrne a s istotou. Osobne si neviem predstaviť túru tiesňavou, keď sa naplno topia snehy.

Kúsok za tiesňavou prídete k chate a to ste už vlastne v Ludrovskej doline. Ak nie je odhrnutá, tak vás čaká pár kilometrov šliapania stopy skoro plochou dolinou. Z depresie vás vytrhnú bralné útvary, ktorých je po ceste dosť.

Salatín ako turistický vrchol by som doporučil skôr na leto, okolo polovice júna je tam naozaj nádherne, na zimnú trasu si treba počkať na dobré počasie, dobrý sneh a ideálne je, ak človek už pozná, do čoho ide. Paličky so sebou určite a dobré sú aj ľahké turistické mačky. Vodu si treba zobrať so sebou, lebo ja osobne som tam nikde prameň nevidel. Ale ani som ho nehľadal.

Na záver by som Salatín hodnotil ako náročnejší kopec na zimné túry, ktorý vás však za vyloženú námahu odmení naozaj krásnymi zážitkami a scenériami. A ešte posledné upozornenie, pozor na medvede a vretenice. Sú tam :-)

Diskusia
Salatín 28/11/17 10:53 66 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Predstavenie Softshellová bunda Progress OS Thor Aj keď nám názov produktu evokuje informácie z oblasti severskej mytológie, v tomto prípade nejde o žiadne progresívne kladivo pre pána Thora. Skôr zabŕdneme do oblasti ľahkých softshellových búnd a predstavíme si jeden z produktov od firmy Progress. 18/06/14 Lubo Ondrejka Oblečenie
Predstavenie Progress DFw NDR Značku Progress nie je potrebné špeciálne predstavovať, jej produkty už dlhšiu dobu využívajú vyznávači rôznych outdoorových aktivít. Značka postupne rozširuje svoje portfólio o novinky, a jednou z nich je aj zimné tričko s dlhým rukávom Progress DFw NDR, určené ako prvá vrstva oblečenia z materiálu Dry Fast s úpravou Polygiene. 22/12/10 Lubo Ondrejka Oblečenie
Test Kayland Contact 500 Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou zaobstarať si na letnú turistiku polovičné topánky z kategórie approach. Dôvodom bol hlavne komfort nosenia a univerzálnosť použitia nielen na turistiku, ale aj pre pohyb v meste. Po presondovaní trhu a preštudovaní informácií o skúsenostiach s rôznymi modelmi padlo rozhodnutie zakúpiť model Kayland Contact 500. 28/06/07 Lubo Ondrejka Obutie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Dobrovodský kras Vo svojich článkoch sa snažím písať hlavne o zaujímavých miestach v širšom okolí Zvolena. Samozrejme, chodíme aj do vzdialenejších pohorí, ale myslím si, že o nich by mali písať hlavne domáci turisti. Pri našom táraní sa po Malých Karpatoch sme však objavili zaistený chodník, o ktorom som nenašla zmienku na Hikingu, a tak som sa rozhodla o ňom napísať. Ale tiež preto, že túra sa mi veľmi páčila. dnes Danka Tomášiková Malé Karpaty
Túra Cesta hrdinov SNP: Devín – Amonova lúka Začala jeseň. Spomienky na poslednú absolvovanú etapu nášho prechodu E8 zo začiatku leta pomaly obrusuje čas a ďalšie putovanie je zatiaľ v nedohľadne nasledujúceho roka 2019. Rozhodol som sa, že využijem čas a napíšem dlho odkladaný článok, z aktuálne poslednej etapy, ktorú som doteraz na Hikingu spracovať nestihol a zároveň k prvej, ktorú sme v rámci našich pochodov absolvovali. 15/12/18 Tomáš Deneš Malé Karpaty
Pozvánka Outdoor filmový festival Oščadnica 2018 V dňoch 29. a 30.12.2018 sa v priestoroch DK Oščadnica uskutoční 5.ročník tradičného festivalu Outdoor filmový festival Oščadnica (OFF Oščadnica). Organizátori pozývajú divákov na horské filmy z domácej, ale aj zahraničnej produkcie. Sú medzi nimi snímky o dobrodružných výpravách do najvyšších hôr planéty, ale aj neuveriteľné výkony na hranici ľudských možností v Alpách. 14/12/18 Redakcia Iné

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Salatín 28/11/17 10:53 66 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Nízke Tatry
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 1630 m n. m.
  • min: 560 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1021 m
  • klesanie: 1070 m
 • Vzdialenosť
  • 25 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 15.03.2006
 • Štart trasy
  • šírka: 48.942 ° SŠ
   dĺžka: 19.3204 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.04267 ° SŠ
   dĺžka: 19.33332 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • so sebou
 • Mapa
  • Nízke Tatry - Chopok, č. 122 VKÚ Harmanec
 • Doprava
  • B. Bystrica - Liptovská osada, Ludrová - Ružomberok
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.56 (0.06)