Reportáž

10 rokov – stretnutie na Jahňacom štíte

20. 09. 2012
Kroky turistov pomaly odkrajujú z metrov nádhernej slovenskej prírody, stúpajúc k špičke, peaku, najvyššiemu bodu, vrcholu daného miliónmi rokov nahromadeného kopca. Partie kamarátov, v hlúčikoch nahromadených za pomoci spoločných spomienok stoja, utierajúc kvapky potu z čela, fotografujúc okolitú nádheru či odkusujúc zo sójovej tyčinky či polovičkou pripraveného lepeňáku. Scenár padnúci na mieru hociktorému z výstupov na dôsledne vybrané nádherné kopce zo série 10 rokov – 10 vrcholov s HIKING.SK.

Tentokrát pán Osud ovíja niť svojho príbehu v najvyššom pohorí našej malej veľkej krajiny, na nezabudnuteľnom kopci nad rozprávkovým údolím Zeleného plesa, na štíte pokrstenom Jahňací.

Začiatok ako z rozprávkovej knihy zázračných príbehov sľubujúci sľubné a radostné správy v reporte z posledného výstupu so série delikátne zvolených dekadentných kopčekoch pri príležitosti dekády. Na vašu nesmiernu ľútosť zmeníme žáner a napíšeme si zopár stručných riadkov o tom, ako nám všetkým prítomným bolo, aby sme si my prítomní pospomínali, a vy neprítomní, aby ste mohli ľutovať, či sa radostne pobaviť na náš účet.

Organizačný team Pleso Navy Seals v zložení Bacaardi, Ľubo a pomocný seržant Erik, ktorý je v našich srdciach už vlastne Majorom, dorazil na Brnčalku už piatok v neskorých poobedných hodinách. Po krátkych úvodných organizačných pokynoch smerom na proviant majstrov (v kuchyni) a hlavného ubytovacieho dôstojníka Tomáša (majster chatár generál) sme sa odobrali na ubikácie zložiť plné poľné a uľaviť zmoreným telám unavených vojakov. V priebehu večera postupne prichádzali ďalší a ďalší účastníci pochodu a zbiehali sa v dolnom bare Chaty pri Zelenom plese, slúžiacom hlavne na oddych a relax. Relaxovali sme dostatočne, presuňme energiu reportu na ďalší, hlavný deň celých manévrov výstupu na najvyšší kopec celej DEKAdentnej (rozumej desiatkovej) série.

Prieskumný tím organizačnej jednotky vyrazil skoro ráno o 7.55 na cestu a o 9.35 bol na mieste a zabezpečoval perimeter pre príchod hlavných úderných jednotiek z celého Slovenska. Počasie bolo poväčšine oblačné a veterné, avšak raz za čas sa oprel vietor o oblaky a nám ukázal nádheru okolitej krajiny, dolín a kopcov trčiacich z mrakov. Schovaní za prirodzenú stenu na záveternej strane kopca sme poslušne čakali spolubojovníkov, ktorí s pribúdajúcim časom postupne prichádzali.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Jahňací štít zažil 15. 9. 2012 nápor, aký asi ešte nikdy. Nebolo to len kvôli tímom HIKING.SK, na vrchole sa usalašili potulné (avšak početné) skupinky Poliakov, Čechov ba dokonca sme stretli partiu turistického oddielu z Partizánskeho, ktorú sme mali česť spoznať na výstupe na Vtáčnik. Príchodzích sme ponúkali slivovičkou a pečiatkou kamkoľvek si zažiadali (prosím rotného zapisovateľa o prvý historický zápis poskytnutej pečiatke na ženskú zadnicu). Počas príchodov sme zažili zvítania starých kamarátov, náhodné stretnutia, odovzdanie krásnej pamätnej plakety od banskobystrických turistov, koštovanie rôznych domácich pochutín a posiľňovačov rôznych oktánových čísiel (od českých turistov sme si nebrali nič). Po krásnom, ale dlhom pobyte na studenom veternom vrchole sme o 14.25 odišli z vrcholu, stretávajúc posledných záujemcov o pečiatku rušajúcich na vrchol.

Po oddychu na chate sme sa hodili do gala a prichystali na večeru a slávnostný príhovor organizátorov. Večerali sme opäť v dolnom bare, keďže na chatu prišlo obrovské množstvo neohlásených turistov, ktorým sme prenechali hlavnú jedáleň a užívali si súkromie pamätnej miestnôstky pamätajúcej nezabudnuteľné chvíľky posledného večera 10. výstupu na 10 vrchol v roku 10. narodenín HIKING.SK.

Slávnostný príhovor uviedol Bacaardi a následne prenechal slovo Ľubovi, ktorý poďakoval množstvu ľudí, ktorí prispeli veľkou mierou k chodu nášho najobľúbenejšieho portálu. Menovať vás nebudem, vy viete, ktorí ste to a patrí vám okrem vďaky aj poklona za parádne veci, ktoré sme všetci spolu dokázali. Ja by som rád poďakoval celému hájkingu, jeho kráľovi, ako sme pomenovali Ľuba (Hi King – Ahoj Kráľ!) a všetkým vám, ktorý ste či len napísali jediný článok, pridali jedinú fotku do galérie, alebo pomohli s obrovskou prácou na mape, či napísali samotné veľdielo turistických príbehov. Vďaka patrí aj vám, čitateľom a fanúšikom, bez vás by to celé vôbec nedávalo zmysel.

Veľká vďaka patrí aj personálu Chaty pri Zelenom plese, ktorý je úžasný a bol nám nápomocný pri mnohých našich neštandardných požiadavkách, či objednávkach.

Hodnotiť celkovo všetkých 10 výstupov musia tí, čo boli na všetkých alebo väčšine vrcholov. Ja za posledný, nádherný výstup na Jahňací štít môžem povedať, že sa vydaril a pre mňa osobne bol vrcholom sezóny.

Ďakujeme!

P. S. Áno, afterparty bola :-).

Informácie k súťaži

Všetci, čo počas akcie 10 rokov - 10 vrcholov nazbierali aspoň 8 bodov, zašlite svoje hárky naskenované na adresu redakcie – redakcia(zav)hiking.sk – najneskôr do nedele 7. 10. 2012. Losovanie o výstup na Gerlachovský štít sa uskutoční v pondelok 8. 10. 2012. Žrebujeme jedného výhercu, ktorý si bude so sebou môcť na výstup vziať ďalších dvoch ľudí. Vyhlásenie výsledkov bude v novinkách na titulke Hiking.sk a postredníctvom Facebooku.

Fórum 7 príspevkov
10 rokov – stretnutie na Jahňacom štíte 22/09/12 16:50 7 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Rada Ako uvariť v ešuse puding Čo-Van-Hro-Ma Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Každé dobré jedlo by si zaslúžilo bodku, záver, sladké potešenie. Minule som vám sľúbil, že pripravím recept “dezertu”, vhodného na outdoorové aktivity. Skvelé na ňom je, že v chladných obdobiach vás nielen poteší na jazyku, ale aj pekne zahreje. Hovoríme o pudingu, ktorý určite mnohí z vás už na vandri či pri stane varili. Toto je klasika, nejdem sa tváriť, že som vymyslel nové Créme Brulé. Každopádne, ak pomôžem “receptom” čo len jedinej hladnej a zahriatia hodnej duši, môžem si zapísať dobrý skutok. Poďme na to! 05/01/16 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Linguine so sardinkami Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – okrem komplikovaných outdoorovo kulinárskych špecialít ako bolo Chilli Con Carne, je treba mať v zálohe chutné a jednoduché jedlá vhodné na varenie v prírode. Jedno také sme si spravili v úvodnom článku cyklu Outdoor Chef’s Diary – Dubákové Risotto. Druhé si spravíme teraz. A bez srandy - vifonkové slíže bokom, idú sa variť talianske cestoviny. Linguine di Montagna (Sardine i Pomodori Secchi). 29/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Rada Ako uvariť v ešuse Chilli con Carne Z cyklu Outdoor Chef’s Diary – Ľubo mi sľúbil, že pôjdeme otestovať nejaké variče a ja popri tom spravím ďalšie mňamkové recepty. Kuchtiť ma baví, prírodu zbožňujem, Ľubo sa mi upísal, a tak som vymyslel jemne komplikovanejšie recepty ako rizoto naposledy. Predsa len, na moderných kozmických varičoch a hrncoch sa varí omnoho lepšie ako na mojom starom hliníkovom ešuse. 22/12/15 Michal Buberník Strava a pitie
Najnovšie články na titulke
 
Túra K rozhľadni U Jantov nad Krásnom nad Kysucou V týchto dňoch pribudla k rozhľadniam na Kysuciach úplne nová, stojaca nad Krásnom nad Kysucou. Veža sa týči v nadmorskej výške 560 metrov nad morom na vŕšku Diel pri krásňanskej osade U Jantov. Je postavená tak, aby sa z nej otváral široký výhľad na mesto. Jej autorom je architekt Stanislav Mikovčák. dnes Jana Bílešová Javorníky
PR Greta RUN – 2. ročník Pozývame vás na skvelú akciu, Gréta RUN, ktorý sa pobeží od Liptovskej Mary do ústia Kvačianskej doliny a späť. K tomu polovičná trasa aj detský beh a zábava od 12:00. Prezentácia ako aj vyhodnotenie a zábava budú na Hoteli Koliba Gréta v tesnom susedstve Liptovskej Mary. včera sponzorovaný článok
Túra Veľká Knola a Pálenica zo sedla Grajnár Dvojicu vrchov z nadpisu spájajú dve veci. Prvou je, že oba majú svoje najlepšie výhľadové roky dávno za sebou. Okolitý porast vyrástol a zredukoval výhľady len na fragmenty obzoru. Druhou je sedlo Grajnár, ležiace medzi nimi. Zvolili sme si ho za východiskový bod nášho letného rodinného výletu pred pár rokmi. Dá sa z neho celkom ľahko vystúpiť na Veľkú Knolu a keďže sa decká zdali fit, po návrate sme pridali aj Pálenicu na opačnej strane. No a koncom predminulej zimy, len aby som nezhrdzavel, prebehol som si tento úsek aj po snehu. včera Peťo Nový Volovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
10 rokov – stretnutie na Jahňacom štíte 22/09/12 16:50 7 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.86 (0.33)