Extra

10 rokov Softshellu

31.10.12
Nedávno sme si predstavili novinky v oblečení pre aktívny šport, avšak tento rok si pripomíname 10. výročie od prvého výskytu softshellových výrobkov na našom trhu, a preto som sa rozhodol napísať i zopár zaujímavostí o softshelle.

Možno je to neuveriteľné, ale softshellové bundy sú tu už 10 rokov. Veľa outdoorových nadšencov si ich pochvaľuje, no zaznievajú i hlasy, že softshell je pri aktívnom športe nepoužiteľný. Napriek tomu si ho obľúbilo mnoho ľudí a v posledných rokoch zaznamenávame i jeho uplatnenie v mestskej móde.

Hans-Jürgen Hübner, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Schoeller Textil AG a jeden z priekopníkov softshellovej bundy povedal: „Dnes tu už nie je jediný športový alebo outdoorový predajca, ktorý by nepredával výrobky zo softshellu." Môžem iba dodať, že nielen športové a outdoorové obchody, ale už aj bežné obchody s mestskou módou predávajú softshellové kabáty a rôzne druhy oblečenia z tohto materiálu.

Softshellové bundy boli teda po prvýkrát predstavené na konferencii počas výstavy OutDoor v roku 2002, kde moderátor konferencie povedal: „Nemôžem vám povedať, čo presne Softshell je. Môžem len povedať, čo nie je. Softshell nie je vodotesný."

Po desiatich rokoch vývoja už síce máme aj vodotesný softshell, no aj napriek tomu stále nevieme jeho presnú definíciu. Čo je to softshell? Za desať rokov pribudlo do softshellovej rodiny mnoho nových materiálov a tak tu máme množstvo materiálov od veľmi tenkých a ľahkých až po veľmi hrubé a ťažké textílie, ktoré môžu byť tkané, ale i pletené. Veľká časť softshellových materiálov obsahuje i membránu proti vode a vetru, prípadne je ošetrená DWR úpravou atď.

Z toho vyplýva, že softshell je sendvičový materiál, ktorý môže obsahovať 2 až 3 vrstvy, pričom je minimálne jedna vrstva tvorená textíliou (môže to byť tkanina, pletenina alebo netkaná textília). Ďalšia vrstva je zvyčajne membrána, no v súčasnosti sa v týchto nových kompozitných textíliách začínajú využívať i netextilné materiály, ako je napríklad korok.

Corkshell: softshellová novinka roku 2012

Corkshell je nový druh softshellovej textílie od firmy Schoeller, ktorý úspešne skombinoval vynikajúce vlastnosti prírodného materiálu (korku) s vysoko funkčnými textíliami. Táto novinka dokonca uspela aj na výstave OutDoor a zaradila sa medzi 10 najlepších výrobkov OutDoor INDUSTRY GOLD AWARDS v kategórii materiálové inovácie.

Corkshell v porovnaní s tradičným softshellom ponúka až o 50 % vyššiu tepelnú izoláciu, pričom si zachováva vysokú priedušnosť a ponúka optimálne pohodlie. Textília obsahujúca korok je mäkká, veľmi ľahká a vyznačuje sa aj antibakteriálnymi vlastnosti, ktoré jej korok zapožičal.

Na výrobu corkshellu sa využíva korkový granulát, ktorý je vedľajším produktom vo výrobe korkových zátok pre vínové fľaše. Tento granulát sa spracúva patentovaným spôsobom a jeho kombináciou s tkaninou alebo pleteninou tak vzniká jedinečná technická textília. V súčasnosti existujú dva varianty corkshellu. Prvý variant predstavuje 2-vrstvovú textíliu zloženú z tkaniny a korkovej vrstvy na rubovej strane. Druhý variant predstavuje 3-vrstvovú textíliu, kde je korok umiestnený medzi vode a vetru odolnú textíliu a vysoko priedušnú podšívku. Navyše, korok má prirodzené strečové vlastnosti, a preto sa corkshell môže vyrába ako dvojcestný alebo štvorcestný streč.

Možnosti použitia: oblečenie z corkshellu je ideálne tam, kde je potrebná stála tepelná izolácia. Preto je vhodný pre všetky outdoorové aktivity, a to najmä do chladného počasia. Prvé outdoorové výrobky z tohto materiálu môžeme očakávať už v sezóne 2013.

Fórum 36 príspevkov
10 rokov Softshellu 04/01/13 22:11 36 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Test Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových aktivitách. Okrem hlavnej komory má batoh aj špeciálnu priehradku na skialpinistickú výbavu, ktorá je ľahko dostupná z prednej strany. Ruksak poskytuje veľmi stabilné upevnenie lyží, horolezeckých čakanov a ďalšej výbavy. Popri početných možnostiach nastavení má batoh aj odnímateľný vrchný kryt. K dispozícii je v červenej a tmavošedej farbe. 10/10/18 Pavol Hreha Batohy
Lezenie Volí chrbát a rázsocha Volovca Mengusovského Začiatkom leta 2016 som sa zúčastnil na stretnutí vysokohorských turistov SVTS na Popradskom plese, ktoré organizoval PREVYK. Hneď prvý deň stretnutia sme si s kamarátom „Bačom“ vyliezli na moju obľúbenú Voliu vežu (Južné rebro – III UIAA) a cestou dolu sme si odbehli aj na Žabiu vežu. Nasledujúce dni som sa potom venoval vysokohorskej turistike a s ostatnými účastníkmi stretnutia som vystúpil na Čubrinu, Mengusovskú vežičku, Hincovu vežu a Volovec Mengusovský. Počas výstupu na posledné dva spomenuté štíty som si odbehol aj na Hincovu kopu vo Volom chrbte a preskúmal som aj časť rázsochy Volovca Mengusovského za jeho najnavštevovanejším hlavným vrcholom. 02/07/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
VHT Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Slavkovský štít je jedným z ľahko dostupných tatranských štítov, na ktorý vedie turistická značka. Často sa o ňom hovorí, že je to nekonečný a nudný kopec so zástupmi turistov. V lete 2015 som si to vyskúšal na vlastnej koži a musím povedať, že to nebolo až také strašné. Z vrcholu sme mali nádherné výhľady na všetky svetové strany. Mňa však najviac zaujal hrebeň vybiehajúci na západ, ktorý sa tiahol ponad Zbojnícku chatu. Nasledujúce leto som sa preto do Tatier vrátil a na Slavkovský štít som vystúpil neznačenou trasou po Vareškovom hrebeni. 10/06/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Túra Z Lysca na Kľak - jarná samota vo Veľkej Fatre Po prechode liptovského hrebeňa Veľkej Fatry ma prirodzene zaujímal aj jeho sused, divoký, menej chodený turčiansky. Jeho časť od Borišova po Malý Lysec som si kedysi prešiel s kamarátmi, ale severnejšie sme sa vtedy nedostali. Keď som si v máji študoval mapy, veľkofatranské lesy a ich jarná krása ma k sebe zasa akosi pritiahli. Nemám síce dosť času na kompletnú hrebeňovku, ale na prejdenie ďalšieho úseku to stačiť bude. Počasie hlásia ideálne a teším sa, čo mi putovanie pre mňa doposiaľ neznámym krajom prinesie. dnes Martin Baniari Veľká Fatra a Choč
Prístrešok Chata Podhradská dolina Podhradskou dolinou vedie jeden z prístupov na Rokoš (od Uhrovského Podhradia). Podľa stavu chodníka pod sedlom nie je modro značkovaný chodník príliš využívaný, ale znalosť o možnosti úkrytu v závere doliny sa môže hodiť a niekomu zabezpečiť aj nocľah v suchu (tak ako mne). včera Michal Bukvai Strážovské vrchy
Podcast O Ceste hrdinov SNP za 12 dní s Julkou Batmendijnovou Bežkyňa, blogerka, autorka na HIKING.SK, organizátorka ultra trail pretekov Severný Živloplaz a členka Slovak Ultra Trail. Prešla Cestu Hrdinov SNP za 11 dní a 18 hodín! 765 kilometrov, viac ako 31 000 metrov stúpania. Julka Batmendijnová je mojou dnešnou hostkou v podcaste HIKING.SK. 23/08/19 Ľubomír Mäkký Rozhovory

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
10 rokov Softshellu 04/01/13 22:11 36 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.66 (0.17)