Rada

Ako prať vybavenie

31.03.06
Minule som sa pokúsil priblížiť ošetrovanie turistickej obuvi, v tomto článku si posvietim na pranie a impregnáciu oblečenia. Prvá časť článku bude venovaná opäť základným postupom a v druhej popíšem svoje skúsenosti s prostriedkami Holmenkol. Impregnáciu som trochu netradične vyskúšal aj na mape, k čomu ma inšpirovalo jedno diskusné fórum.

Podobne ako je tomu pri topánkach, aj technickému oblečeniu veľmi prekážajú nečistoty. Ide najmä o prach a mastnotu, ktoré vedia rýchlo upchať mikroporézne membrány (napr. GoreTex) a tým brániť ich normálnej funkčnosti. Nejde však iba o membrány, špina je rovnako nepriateľom všetkých materiálov. Navyše, keďže sa pri výkone potíme, získa odev podľa vrstvy skôr či neskôr aj nepríjemný zápach. Nemusím okolo toho veľa básniť, je nad slnko jasné, že treba prať.

1. Pranie

Na výber máme pranie v rukách (či už vo vlastných alebo cudzích) a v automatickej práčke. Poznám veľa zástancov prvej metódy – vravia, že je to šetrnejšie a drahá výbava tak dlhšie vydrží. Isto majú pravdu, no ja patrím do skupiny homo lenivus a svoje veci vždy zverím do rúk, či skôr bubna, automatickej práčky. Veci mi už roky v pohode slúžia. Termoprádlo periem spolu s ponožkami a niekedy aj s fleesom. Bundu však vždy dávam samostatne. Práčku nastavím na najnižšiu možnú teplotu vody (30°C) a úroveň žmýkania podľa typu oblečenia – ponožky, termoprádlo aj fleese na polovičný výkon a membránové oblečenie nežmýkam.

Veľmi dôležitou voľbou je prací prostriedok. Bežné prášky nie sú vhodné, pretože obsahujú látky, čo poškodzujú technické vlákna ako aj membrány. V práškoch sú preto, aby bola bielizeň voňavá a žiarivá, prípadne posilňujú čistiaci účinok. Aviváž je úplne neprípustná. V prípade ručného prania je dobrou voľbou mydlo na pranie, t.j. čisté mydlo bez kozmetických prímes. Do automatickej práčky sa však nedá použiť. Tam sa treba spoľahnúť na špeciálne pracie prostriedky, ktoré dostať kúpiť v každom outdoor obchode.

Dostupné sú dva druhy prostriedkov – jeden kombinuje prací prostriedok s impregnáciou a v druhom prípade bez. Výhodou kombinovaného je, že oblečenie stačí vysušiť a nie je potrebné s ním nič ďalšie robiť. Metóda má však aj svoje úskalia. Nie každé oblečenie potrebuje impregnovať (pomožky, termoprádlo) a čo je dôležitejšie, takto získaná impregnácia je nanesená na oboch stranách tkaniny. Pre dobrý transport vodných pár može byť impregnácia vnútra prekážkou. Odporúčam prostriedky bez impregnácie a následne impregnovať sprejom.

2. Impregnácia vrchnej vrstvy

Každý výrobca oblečenie ošetrí vodoodpudivou impregnačnou vrstvou, ktorá má zabezpečiť rýchly odtok vody a tak zabrániť jej vsakovaniu do tkaniny. Ak tkanina nasiakne vodou nepomôže žiadna membrána, skor či neskôr vodu pustí. Túto vrstvu však pranie ako aj záťaž pri nosení postupne ničí. Preto ju je nutné obnovovať. Čerstvo vypranú a vysušenú bundu alebo nohavice nastriekame sprejom a necháme vyschnúť. Pri tomto procese sa neoplatí šetriť, bunda sa za to náležite odvďačí pri najbližšom lejaku. Pre lepšiu stabilizáciu ochrannej vrstvy možno použiť fén.

3. A čo s páperím a umelými dutými vláknami?

Osobitnou kapitolou je pranie spacákov a odevov plnených dutými vláknami, či perím. Existuje mnoho ľudí, ktorí najmä spacáky radšej neperú, aby nestratili svoju plnivosť (loft) at tým aj izolačné vlastnosti. Tento postup som dlho volil aj ja. Používal som nanajvýš mokrú handričku s následným dlhším odvetraním vonku. Nielen z hygienických dôvodov je vhodnejšie aj túto výbavu, hoci zriedkavejšie, prať. Pre tieto účely existujú špecializované prostriedky, ktoré vhodne ošetrujú duté vlákna a perie. V prípade veľkého spacáku pozor na žmýkanie, vysoká nerovnomerne rozložená hmotnosť môže poškodiť ložiská bubna. Sušiť možno buď v sušičke (len mešie veci, objemné spacáky nie) alebo rozložením. Následná impregnácia nemusí byť od veci, no pôjde o nákladné ošetrnie vzhľadom na veľkú plochu spacáku.

Holmenkol Textile Wash + Textile Proof

Kombináciu Textile Wash a Textile Proof som testoval na softshell bundách Sprayway a Mammut. Prací prostriedok bundy dobre vypral, odstránil nečistoty (ktorých nebolo veľa) a poradil si aj s pachmi. Na čuch boli bundy po praní neutrálne, bez vône. Po dokonalom vysušení som bohato aplikoval impregnáciu v kúpelni. Chyba! Skoro som sa priotrávil. Odporúčam aplikovať v dobre odvetranej miestnosti, najlepšie vonku. Po aplikácii na obe bundy toho vo fľaške veľa neostalo. Bundám obnova impregnácie výrazne pomohla, hlavne Sprayway z materiálu Schoeller WB-400 už nepije vodu ako púštna ťava.

Vo fľaške zostalo už len trochu impregnácie. Hľadajúc vhodné testovacie médium som dostal nápad vyskúšať naimpregnovať mapu. Ako vidieť z obrázkov, celkom jej to pomohlo, no praktické využitie nevidím príliš ružovo – cena mapy je tretinová oproti cene impregnačného prostriedku.

Textile Wash si dobre poradil aj so zasmradeným syntetickým termoprádlom a ponožkami. Prostriedku nie je nutné používať veľa – stačia dva vnútorné uzávery. Fľaška prostriedku tak celkom dlho vydrží.

Holmenkol Down Wash

Osobitnou skúsenosťou bolo pranie Treksport Extrem P3D pomocou prostriedku Down Wash v automatickej práčke. S miernym strachom som napchal spacák do bubna, nalial dva uzávery prostriedku a pustil. Všetko šlo hladko až do momentu, keď bolo potrebné žmýkať. Práčka pri rozbehu bubna poskakovala, akoby vypila gumidžús. Nakoniec to však prežila spolu so spacákom, ktorý následne na vešiaku schol vyše dvoch dní. Podľa môjho subjektívneho pocitu materiál P3D nestratil svoju plnivosť (loft) a spacák je teraz bez svojho charakteristického zápachu, ktorý som nazýval vôňou cestovania.

Ceny

Textile Wash: 310,-
Down Wash: 310,-
Textile Proof: 370,-

Ďalšie info

Dostupnosť zn. Holmenkol v obchodoch je » tu.

» Porovnávací test (www.test.de)
» Ošetrovanie topánok (hiking.sk)

Aké sú tvoje skúsenosti z prania a impregnovania? Podeľ sa vo fóre pod článkom.

Fórum 59 príspevkov
Ako prať vybavenie 17/09/13 06:16 59 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Ferrata Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach Postupne aj na Slovensku pribúdajú zaistené cesty via ferrata. Nový prírastok k tomuto populárnemu sprístupneniu skál nehorolezcom pribudol na Liptove, neďaleko Nižnej Revúcej na skale nad Záhorovom. Dostal pomenovanie "Dve veže" a krátko pred oficiálnym otvorením sme ho vyskúšali spolu s asi tuctom iných ferratistov z okolia. 16/08/19 Ľubomír Mäkký Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)
Predstavenie Hanwag Alverstone II GTX - moderné trekingové topánky Nedajte sa zmiasť prvým dojmom – hoci tieto topánky vyzerajú technicky, svojím určením majú oveľa bližšie ku klasikám ako napr. Hanwag Alaska, než k topánkam do vysokých hôr. Rovnako ako Alaska, patria Alverstone II do trekkingového radu, sú kategórie B/C, majú rovnakú cenu, no vážia o takmer 200 g menej a majú výrazne odlišnú konštrukciu, ktorá sa podobá na minuloročnú novinku Tatra Light. 14/08/19 Ľubomír Mäkký Obutie
Recenzia Asolo Magnum GV – ferratové stredne vysoké topánky Hľadanie ideálnej obuvi na turistiku a pridružené aktivity je zložité. Modelov na trhu je veľké množstvo a jeden, ktorým by sa dalo pokryť všetko, je takmer nemožné nájsť. V poslednom čase som si zvykol – ako priblíženie k ideálu univerzality – používať approach polovičky. Za cenu zníženia opory dostanete vzdušnú obuv s výbornou pohyblivosťou, no členok si to môže ľahko odniesť. Ak chcete ponechať výhody approach polovičiek, no trochu zlepšiť oporu, môžete siahnuť po tzv. mid verzii, ktorá má nízky komín. Takouto mid verziou je napr. aj Asolo Magnum GV, ktorý od jari testujem. 17/07/19 Ľubomír Mäkký Obutie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z lyžovačky na Čertove. Túto osadu Lazov pod Makytou som zvolil ako východisko hrebeňovej túry najmä z dopravných dôvodov – keď piatok bol zároveň sviatkom Sv. Cyrila a Sv. Metoda a autobus z Púchova ideálne nadväzoval na skorý rýchlik z Bratislavy. dnes Peter Straka Javorníky
Prístrešok Rokoš Ďalšiu možnosť úkrytu pri potulkách Strážovskými vrchmi ponúka prístrešok, vybudovaný pár metrov od vrcholu Rokoša. Jeho výhodou je, že má vytvorený v podkroví priestor pre zopár nocľažníkov (hoci možnosť nocľahu je limitovaná neprítomnosťou vodného zdroja v okolí). včera Michal Bukvai Strážovské vrchy
Ferrata Ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach Postupne aj na Slovensku pribúdajú zaistené cesty via ferrata. Nový prírastok k tomuto populárnemu sprístupneniu skál nehorolezcom pribudol na Liptove, neďaleko Nižnej Revúcej na skale nad Záhorovom. Dostal pomenovanie "Dve veže" a krátko pred oficiálnym otvorením sme ho vyskúšali spolu s asi tuctom iných ferratistov z okolia. 16/08/19 Ľubomír Mäkký Zaistené cesty (via ferrata, klettersteig)

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ako prať vybavenie 17/09/13 06:16 59 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.49 (0.09)